Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφερω το θεμα και παλι.. μπορει να ιδρωνουμε απο τους μινι-καυσωνες που βιωνουμε καθημερινα αλλα σκεφτομαι τι θα κανω και σε λιγους μηνες οταν δυστυχως το πετρελαιο θα εχει ιδια τιμη με το κινησης!!! :(

 

Λοιπον θελω να ζεστανω το υπνοδωματιο περιπου 15-18m2. Τι θερμοπομπο μου προτεινετε να αγορασω; Θελω κατι αξιοπιστο και να πιανει αμεσως την θερμοκρασια. Μην δωσω δηλαδη 80€ και την διαφορα με ενα καλο μοντελο τα δωσω στην ΔΕΗ..

Συμφωνα με αυτο το πινακα εδω: http://basic.adax.gr/ για την δικη μου περιπτωση θελω μοντελο που να αποδιδει 2000-2500w.

 

Επειδη αυτα δεν τα πολυ κατεχω. Εαν πω οτι βαζω και θερμοστατη επανω και το λειτουργω 6-7 ωρες (με χρηση 5 ωρες) ποσο ρευμα θα πληρωνω; Δηλ. ποσο θα μου βγει η ωρα;

 

Απλα θερμη παρακληση οποιος γνωριζει θα ηθελα να μου προτεινει και 1-2 επωνυμες και αξιοπιστες εταιρειες. Δεν θελω να παρω απο π.χ. απο σουπερ μαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχουμε λιωσει απο τη ζεστη κι εσυ σκεφτεσαι θερμοπομπους?

 

Εγω πηρα περυσι εναν και εμεινα ικανοποιημενος. Απο super market...

 

Ρυθμιζεις το θερμοστατη στη θερμοκρασια που θες και εισαι οk.

Βεβαια εγω ειμαι θερμοαιμος και δε χρειαζομαι πολυ ζεστη, εχω και μικροτερο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αύριο ξεκινάω να δημιουργησω μια πατέντα που θα δουλεύει τα καλοκαίρια και θα αποθηκευει ζέστα και το χειμώνα θα την χρησιμοποιούμε!

 

σαν να λέμε φωτοβολταϊκά δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αύριο ξεκινάω να δημιουργησω μια πατέντα που θα δουλεύει τα καλοκαίρια και θα αποθηκευει ζέστα και το χειμώνα θα την χρησιμοποιούμε!

το μέγα θέμα είναι η αποθήκευση, πού θα αποθηκεύεις την ενέργεια; σε μπαταρίες του Prius?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επαναφέρω το θέμα ξανά εγώ.

 

Μιας που το ψάχνουμε.

 

Θέλει όλη η οικογένεια μου να ψαχτεί τι συμφέρει περισσότερο οπότε βάλανε εμένα, να ψάξω .

 

Γενικα :

1 διαμέρισμα 90 τ.μ

1 διαμέρισμα σαν σοφιτα γυρω στα 30 τ.μ

1 διαμερισμα σαν studio 25 τ.μ

 

Αυτά είναι καλύτερο , να τα έχουμε με θερμοπομπούς , ή κάποιο καινούργιας τεχνολογίας κλιματιστικό πχ Α+ ?

 

Χρειαζόμαστε να κάνουμε άμεση οικονομία,και το να τα βάλουμε σε δόσεις ότι και εάν πάρουμε είναι άνετο και εφικτό.

 

Το θέμα είναι οτι τι θα κάνει καλύτερα δουλειά , ο θερμοπομπός και καλή τιμή η το κλιμαστικό και καλή τιμή ανάμεσα στην ημέρα π.χ ?

 

Θα ήθελα απαντησεις απο ατομα που ξερουν,ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/8031-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%85%CF%83%CF%83%CF%89%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82/page__st__20

 

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, αν καποιος εχει θερμοπομπους και θελει να προτεινει καποια συγκεκριμενη μαρκα..(εστω και με pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Απο τις περιπλανησεις μου σε διάφορα forum εχω προσέξει οτι πολύς κόσμος μπερδεύει την ένοια της κατανάλωσης με αυτήν της απόδοσης.

Το πόσο καταναλώνει ενα θερμαντικό εξαρτάται από τα watt του. Δηλαδή, ένα καλοριφέρ λαδιοιού στα 2000 w θα κάψει το ίδιο με ενα θερμοπομπό στα 2000 watt για μια ώρα συνεχους λειτουργίας(χωρις θερμοστάτες).

Τώρα το ποσό καλά μετατρέπει ενα θερμαντικό την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε θερμότητα είναι καθαρά θέμα προσέγγισης (θέμα φιλοσοφίας), αλλά και ακόμα και στις ίδιες προσεγίσεις μπορεί να υπάρχουν συμαντικές διαφορές, λόγω ποιότητας υλικών για παράδειγμα.

Επίσης θα ήθελα να πρσθέσω ότι δεν υπαρχουν μαγικές λύσεις, για να θερμάνεις καλά θα πρέπει να κάψεις και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και εδω

 

http://www.michaniko...ές/page__st__20

 

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, αν καποιος εχει θερμοπομπους και θελει να προτεινει καποια συγκεκριμενη μαρκα..(εστω και με pm)

 

Καλή και αξιόπιστη Γαλλική μάρκα είναι αυτή εδώ:

 

https://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=46&Itemid=577

 

Με ηλεκτρονικό θερμοστάτη για οικονομική λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή και αξιόπιστη Γαλλική μάρκα είναι αυτή εδώ:

 

https://zesxxxxx

 

Με ηλεκτρονικό θερμοστάτη για οικονομική λειτουργία.

... είπε ο thanosf (όπου f απο το Φραγκιαδάκης) που σε καμία περίπτωση δεν κάνει spam-διαφήμιση αλλά ενδιαφέρεται να αναδείξει ένα καλό προϊόν, κάνοντας σύγκριση με επιχειρήματα και αποδείξεις.

 

 

 

koinosspammer.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay θα ήταν πιο πρέπον να συστηθείς εσύ πρώτα πριν συστήσεις εμένα. Μην το θεωρείς μεγάλο κατόρθωμα που βρήκες ποιος είμαι αφού στην υπογραφή μου έχω το site μου όπου η ταυτότητα μου είναι εμφανέστατη. Παρ' όλ' αυτά σε ευχαριστώ πολύ για την διαφήμιση που εσύ μου κάνεις.

Υπάρχει ερώτηση από τον/την bluesttack στην οποία απαντώ με μεγάλη ειλικρίνεια καθώς τα συγκεκριμένα προϊόντα τα κατέχω πάρα πολύ καλά -18 χρόνια- και έχω κάθε δικαίωμα να διατυπώσω την άποψη μου και να βοηθήσω με πληροφορίες βασισμένες πάνω στην πολυετή τεχνογνωσία μου. Μελετώντας τους διαλόγους σε θέματα σχετικά με την θέρμανση στο forum βλέπω οτι υπάρχουν πολλές απορίες, ίσως και ασάφειες -και αν δείς εδώ θα καταλάβεις ότι έχεις παρασύρθει κι εσύ- στις οποίες θα μπορούσα να ρίξω λίγο φως έχοντας εμπειρία και γνώση σαν μηχανολόγος στον τομέα αυτό. Αν δεν την θέλετε αυτή την γνώση, αυτό είναι άλλο θέμα.

Αν αυτό θεωρείται διαφήμιση τότε μπορούν οι mods να διαγράψουν τα λεγόμενα μου ή ακόμα και εμένα σαν μέλος του forum. Νομίζω όμως ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία στην θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια για να πάρεις 1000w πρέπει να καταναλώσεις 1000w.

 

Σε όλα τα θερμαντικά σώματα ισχύει αυτό.Σε όλα η απόδοσή τους είναι 100% όπως και να τα λένε,

 

όπως και να τα έχει βαφτίσει ο κάθε πωλητής η απόδοσή τους είναι 100% και τέλος.

 

Η μοναδική περίπτωση θέρμανσης με ρεύμα και απόδοση 350% είναι οι αντλίες θερμότητας αλλά αυτές στην πράξη

 

είναι μηχανές μεταφοράς κυρίως (και όχι παραγωγής) θερμικής ενέργειας από ένα χώρο με χαμηλότερη θερμοκρασία, σε ένα χώρο με υψηλότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...