Προς το περιεχόμενο

Εργοδότης ζητά συμφωνία μας σε μείωση αποδοχών. Τι κάνουμε;


random

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ο topic starter θελει να ακουσει καποια συμβουλη γιατι αντιμετωπιζει κατι ασχημο σε πραγματικες συνθηκες ζωης και οχι σε ιδεατα φαντασιακα σεναρια πιστευω οτι το τελευταιο που θελει να ακουσει ειναι παραλληρηματα που τρολαριστα γ@μ@νε την κουβεντα.

Πιστυευω οτι το τελειο θα ητανε να βγειτε ολοι μαζι οι εργαζομενοι να διεκδικησετε κλπ αλλα ομορφα που μακαρι αλλα δυσκολα θα δουλεψουνε. Αν πατε να του πειτε ολοι μαζι ολα αυτα που σωστα ακουστηκαν εδω απο pantelwolf black widow paredwse ikaruga24 και λοιπους πολυ φοβαμαι πως δεν θα βγει ακρη.

Ειτε ο εργοδοτης το κανει για να παντελωνιασει ευκαιριακα ειτε πραγματικα θελει να γλιτωσει το φαλιμεντο δεν σε αφορα (σκληρο αλλα ετσι ειναι, σορυ). Μπορεις να πεις:

α) "Οι αριστερες καταβολες μου δεν μου επιτρεπουνε να σκυψω το κεφαλι. Απολυστε με!" εδω μπαινει το κομματι αποζημιωση / ταμειο ανεργιας / ευρεση εργασιας και οτι βαλει η φαντασια σου

β) "Τι να γινει ρε αφεντικο, εγω να ξερεις ειμαι αντιθετος, αλλα αν ειναι ετσι οπως τα λες, προχωρα και κανε ο,τι καταλαβαινεις, αν ειναι τοσο αναγκαιο" και νιωθεις αβολα αλλα λες μεσα σου οτι δεν υπηρχανε πολλες επιλογες

γ) Η τριτη επιλογη ειναι να θυμηθεις τις περιπτωσεις που στις σπουδες, στον στρατο, σε διενεξεις με δημοσιες υπηρεσιες, με αστυνομια κλπ οτι το κανονιζεις κατ' ιδιαν ωριμα, με αυτοπεποιθηση και διακριτικοτητα. Ολες αυτες οι περιπτωσεις που ολοι θελαν ή δεν θελανε κατι και ακουγανε ποιημα απο την "Αρχη" το εχεις μαθει οτι στην Ελλαδα ειμαστε παντα παιζει η εξαιρεση και συνηθως δεν ειναι το λαδωμα ή η απειλη που απαιτειται αλλα ο συντομος διπλωματικος σαφης λογος. Πας πρωτου σε καλεσουνε και λες "Εμαθα οτι θελετε απο το προσωπικο να βοηθησει με τον τροπο του στην εταιρια. Θα το ηθελα αλλα μου ειναι παρα πολυ δυσκολο. Δεν ξερω τι πιστευουνε και αποφασιζουνε οι αλλοι αλλα χωρις να θελω να ακουστω αντισυναδελφικος αξιζω πολυ και το ξερετε. Δεν γνωριζω τι θα κανετε με συναδελφους και ουτε θελω να μαθω, ο καθενας κανει τις προσωπικες του επιλογες. Θεωρω αυτονοητο το να μην μειωθουνε οι αποδοχες μου, γιατι δεν ρισκαρω και την αντιστοιχα μειωμενη αποζημιωση οπως και το οτι αυτο που συζηταμε τωρα δεν θα ακουστει παραεξω. Καλη μερα σας"

 

Δεν χρειαζεται να μορφαζουνε ηδη με αηδια καποιοι αλλα πιστεψε με κατι τετοιο θελει να ακουσει ο εργοδοτης σου και θα την σκαπουλαρεις. Οχι οι αλλοι ομως, ειναι μια απο τις λυσεις που οπως δυστυχως συμβαινει στην ζωη δεν μπορουν να εφαρμοστουν απο πολλους. Ακομα και αν δεν δουλεψει παλι θα εχεις να επιλεξεις σε Α και Β.

 

Οπως και να έχει, κανε ο,τι σου βγαινει και υπομονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Random, επειδή είμαι πρόσφατα παθών, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παζαρέψεις την τροποποίηση της ατομικής σου σύμβασης.

 

Τουτέστιν, του ζητάς να φτιάξει ένα κωλόχαρτο στο οποίο να σου προσδιορίζει τον χρόνο για τον οποίο θα ισχύει η μείωση και επίσης να δεσμεύεται ότι σε αυτό το χρονικό διάστημα αν σε απολύσει, θα πρέπει να σε αποζημιώσει με το ποσό που λάμβανες προ της μείωσης.

 

Γενικά, στον συγκεκριμένο πόλεμο, μόνο εσύ θα έχεις απώλειες, το μόνο σίγουρο. Οπότε όταν σε φτάνουν στο χειρουργείο κοιτάς να κρατήσεις το χέρι κι ας σου κόψουν τα δάχτυλα.

 

Καλό κουράγιο και γερό στομάχι, γιατί 1-1,5 μήνα είχε κατέβει ο Χριστός και η Παναγία στη γη και μου έκαναν παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αλλα με 11ετια, και ολοκληρη την αποζημίωση, εχεις ενα ποσο να ζήσεις (με τα ιδια έξοδα), για αλλους 6-7 μηνες.

 

 

Σου υπενθυμίζω ότι ο εργοδότης έχει την ευχέρεια να σου δώσει την αποζημίωση μέχρι 6 δόσεις αν θυμάμαι καλά. Δε ξέρω τι κουμάντα έχεις κάνει , την οικονομική σου κατάσταση , τις υποχρεώσεις σου κ.λ.π. Επίσης δε ξέρω πόσο ψυχολογικό πόλεμο θα αντέξεις μέχρι να σε απολύσουν. Δεν πιστεύω ότι αφού δικαιούσαι μεγάλη αποζημίωση έτσι απλά θα σε απολύσουν και θα σου τη δώσουν.

 

Για τις διαπραγματεύσεις που λέει ο Erwdios δεν ξέρω αν σε παίρνει , εξαρτάται από το τι θέση έχεις και πόσο καιρό χρειάζεται κάποιος για να μάθει τα καθήκοντα σου. Από τη λίγη εμπειρία πάντως που έχω ( έχω πολύ λίγα χρόνια ) έχω μάθει ότι ειδικά αν πας να διεκδικήσεις κάτι οι συνάδελφοι θα κοιτάξουν να σου βγάλουν το μάτι για να φανούν οι βολικοί και υπάκουοι κ.λ.π. Φυσικά ομαδικές διεκδικήσεις δεν παίζουν σε καμία των περιπτώσεων , ο καθένας θα κοιτάξει να σώσει τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Random

 

Καλωσήρθες στην νέα ανταγωνιστική Ελλάδα.

 

Οι λύσεις είναι δύο και τις ξέρεις:

α)Δεν δέχεσαι και αρχίζεις να ψάχνεις ήδη για δουλειά.

β)Δέχεσαι, ζεις με λιγότερα και συνεχίζεις.

 

 

Σε περίπτωση που "κλείσει" η ΑΕ, οι πρώτοι που λαμβάνουν χρήματα είναι οι εργαζόμενοι και μετά όλοι οι άλλοι.

 

ps. Κατά μια άποψη η μείωση μισθού θα κάνει την εταιρία πιο ανταγωνιστική. Δεδομένου ότι θα αποδίδεις το ίδιο και ότι τα αφεντικά σου δε θα τσεπώνουν τη διαφορά της μισθοδοσίας. Το τελευταίο θα γίνει σίγουρα. Ελπίζω και το προτελευταίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι θα αποδίδεις το ίδιο

 

Αυτό δεν παίζει. Και μόνο λόγω της ψυχολογικής κατάστασης (αγανάκτησης) έχεις μειωμένη παραγωγικότητα. Θα σε απολύσει επειδή είσαι αντιπαραγωγικός?

 

Τι είχαμε τι χάσαμε, ψωλέο σε ξεχάσαμε που έλεγε κάποτε και η Έφη Σαρρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη:

Αν η εταιρεία κλείσει, τότε συνήθως δίνει τα υπόλοιπα. Αν είναι εύρωστη και κλείσει, τότε μπορεί να παίξει και αποζημίωση απόλυσης

Αν δηλώσει πτώχευση ή άρθρο 99, τότε όποιος πρόλαβε τον Κύριο οίδε! (και όχι είδε)

 

Πολυ φοβαμαι οτι, και ευρωστη* ακομη να (φαινεται/παραδεχτει πως) ειναι,

εργαζομενοι θα πληρωθουν τελευταιοι = αφου εξοφληθουν αλλοι "μεγαλοι"...

Εχμ, σε πτωχευση γινεται ντου (!) στα γραφεια, κι οσοι προλαβουν βουτανε!

 

[*Δυστυχως, το εχω δει το <θεατρικο> αυτο στο παρελθον, με δυο Α.Ε. :cry:]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φοβαμαι οτι, και ευρωστη* ακομη να (φαινεται/παραδεχτει πως) ειναι,

εργαζομενοι θα πληρωθουν τελευταιοι = αφου εξοφληθουν αλλοι "μεγαλοι"...

Εχμ, σε πτωχευση γινεται ντου (!) στα γραφεια, κι οσοι προλαβουν βουτανε!

 

[*Δυστυχως, το εχω δει το <θεατρικο> αυτο στο παρελθον, με δυο Α.Ε. :cry:]

 

Troo Dat.

 

Σε τέτοια πλιάτσικα έχω πάρει από ένα καινούριο σουιτς μέχρι και μπουρνούζια ασλάνης (καινουρια και αυτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδικαλισμός δεν είναι παράνομος πάντως και δεν εννοώ να καταφύγετε σε καδρόνια και κοκκινομάυρες σημαίες. Πόσο μεγάλη είναι η εταιρεία; Συγκαλέστε μία συνάντηση όλοι οι εργαζόμενοι και συζητείστε τι παραχωρήσεις μπορείτε και αν θέλετε να κάνετε. Ζητήστε και τα οικονομικά στοιχεία της εταιρείας για το προηγούμενο έτος που ούτως ή άλλως ως ΑΕ πρέπει να τα δημοσιεύει και κρίνετε αν σας πουλάει παραμύθι. Όταν σας πιάνει έναν έναν, εννοείται πως δεν μπορείς να του φέρεις αντίρρηση. Θα σε πάρει με το καλό, με το κακό, στο φιλότιμο, στα 2 σου παιδιά, που ρθες νέος και τώρα έχεις γκριζάρει, ε μη δεχτείς να σε πάρει και στα 4. Είναι λάθος να διαπραγματεύεστε ο καθένας μόνος του. Αν συνεχιστεί αυτό, τότε:

 

Αν βρισκόμουν στη θέση του op, αυτό που θα έκανα, είναι να δω αν με την εμπειρία και τα προσόντα της 10ετίας υπάρχει περίπτωση να βρω άλλη δουλειά, ποιο είναι το οικονομικό όριο που μπορώ να ζήσω (όχι να επιβιώσω), θα το συζητούσα και με τους δικούς μου να δω αν αντέχουν την πίεση ενός απολυμένου και χωρίς εισοδήματα και θα έπαιρνα την απόφαση μου. Προσωπικά, θα του έλεγα ότι δε δέχομαι τη μείωση μισθού με τα ίδια καθήκοντα. 10% μείωση μισθού -> 10% μείωση χρόνου εργασίας με 10% λιγότερα καθήκοντα. Κι αυτό για συγκεκριμένη περίοδο, με μέγιστο 6-12 μήνες χωρίς αλλάγη σύμβασης. Αλλιώς θα ζήταγα την απολυση μου υπενθυμίζοντας του το ακριβές ποσό αποζημίωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε απολύσει επειδή αρνήθηκες, μπορείς να προσφύγεις δικαστικώς.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για το τι σημαίνει μονομερής βλαπτική μεταβολή

 

http://www.somtechnik.gr/Pravo/SxesiErg.htm#1.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι απλο , εισαι μεσα στην εταρεια. Εχει οντως προβλημα????

Αν καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα τοτε φανταζομαι προτιμας να τα βρειτε παρα να απολυθεις τετοιες εποχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που "κλείσει" η ΑΕ, οι πρώτοι που λαμβάνουν χρήματα είναι οι εργαζόμενοι και μετά όλοι οι άλλοι.

 

Νομίζω πρώτα πάει δημόσιο (=εφορία) μετά ασφαλιστικά ταμεία και μετά εργαζόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρώτα πάει δημόσιο (=εφορία) μετά ασφαλιστικά ταμεία και μετά εργαζόμενοι.

 

 

Το θέμα είναι να προλάβουν τους προμηθευτές. Αυτό όμως συνήθως στην πράξη δε συμβαίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι απλο , εισαι μεσα στην εταρεια. Εχει οντως προβλημα????

Αν καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα τοτε φανταζομαι προτιμας να τα βρειτε παρα να απολυθεις τετοιες εποχες.

 

Συμφωνώ. Πιστεύει ότι η εταιρία είναι βιώσιμη και με μια μείωση μισθών θα ορθοποδήσει και θα συνεχίσει για χρόνια; Αν ναι ας κάνει υποχωρήσεις.

Αν βλέπει ότι η εταιρία πάει για κλείσιμο... ας πάρει ο καθένας ότι προλάβει με βάση τα νόμιμα μέσα.

 

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να ψάχνει καλού-κακού και για νέα δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι ότι εταιρεία που δε μπορεί να πληρώνει τους εργαζόμενους της δεν έχει μέλλον καθώς αυτή είναι η τελευταία μεριά από την οποία κόβεις.

 

Και να κόψουν κάτι από σας το πολύ πολύ να καθυστερήσουν τα προβλήματα για λίγο αλλά θα τα βρείτε μπροστά σας αργά ή γρήγορα ... καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να ψάχνεις από αυριο για άλλη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...