Προς το περιεχόμενο

Laptop - τοστιέρα


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λειτουργεί και είναι σωστά τοποθετημένη. Μου φαίνεται όμως ανεπαρκές το βεντιλατερ.

 

Για τις σκέψεις που έκανα τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα τελικά χθες και του έκανα αναβάθμιση του bios (turbo-x w253esq). Με χρήση εφαρμογών στρες για 15 λεπτά, μέγιστη είχα 70 βαθμούς δηλαδή 20 βαθμούς κάτω από πριν. Μου ανέβασε όμως 5 βαθμούς στο Idle. Μπορεί να επιτευχθεί τόσο μεγάλη μεταβολή μόνο από το bios? Το ανεμιστήρακι είναι μονίμως ήσυχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα τελικά χθες και του έκανα αναβάθμιση του bios (turbo-x w253esq). Με χρήση εφαρμογών στρες για 15 λεπτά, μέγιστη είχα 70 βαθμούς δηλαδή 20 βαθμούς κάτω από πριν. Μου ανέβασε όμως 5 βαθμούς στο Idle. Μπορεί να επιτευχθεί τόσο μεγάλη μεταβολή μόνο από το bios? Το ανεμιστήρακι είναι μονίμως ήσυχο...

Ναι μπορεί, το BIOS ρυθμίζει σε τι στροφές παίζει το ανεμιστηράκι ανάλογα με την θερμοκρασία. Σαν να λέμε ότι ρυθμίζει τον θερμοστάτη με λίγα λόγια. Μπορεί εσύ να το ακούς ήσυχο που λες, αλλά οι στροφές του να μεταβάλλονται.

Και παραπάνω από 20 βαθμούς μπορεί να δεις μόνο από αλλαγή του BIOS.

Βάλε και μια βάση ψύξης για να είσαι πιο κιριλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον. Δεν κατάλαβα όμως με ποιό τρόπο βοηθάει στις θερμοκρασίες το να μην έχω πάνω την μπαταρία, μιας ούτε δουλεύει ούτε φθείρεται.

 

απ οτι καταλαβα εγω απ οσα διαβασα μαλλον γιατι ο επεξεργαστης "κουραζεται" περισσοτερο για την εξοικονομηση ενεργειας,

το σιγουρο ειναι οτι να εχεις συνεχεια πανω την μπαταρια την φθειρεις κ μειωνεις την διαρκεια ζωης της, κανε αυτο που κανω κι εγω:

αφαιρεσε την μπαταρια, δουλευε με την πριζα ΑΛΛΑ με την σημειωση οτι θα θυμασαι να φορτιζεις την μπαταρια μια φορα το μηνα,

 

οσον αφορα τα υπολοιπα, δυστυχως αυτα διαβασα κ εγω, πρεπει να γινει φυλλο κ φτερο ο υπολογιστης για να καθαριστει παντου, αυτο που θα κανω εγω κ προτεινω κ σε σενα επισης ειναι να το πας σε εναν τεχνικο, να στο καθαρισει καλα κ παντου κ να σου αλλαξει κ την παστα που λενε τα παιδια, αφου σε καιει τοσο κ ασχολεισαι τοσο πολυ, ενα 50αρι δεν νομιζω να ειναι τοσο πολυ πια για να βρεις την υγεια σου κ την ηρεμια σου, αμαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...