Προς το περιεχόμενο

Laptop - τοστιέρα


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

katerina_a_86 , γιατί δεν του κάνεις ένα format ; Το δικό μου ανέβαζε θερμοκρασία ( hp 8710 w 2.5 ghz ) ,

 

έπαιρνε φωτιά για την ακρίβεια χωρίς λόγο και με normal χρήση ( παιχνίδια δεν παίζω καθόλου ) , του έκανα

 

format και τώρα είναι εντάξει !! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειχα και εγω ενα hp το οποιο οπως και στα παιδια παραπανω τα ανεμιστηρια του δουλευαν σε φαση on off,εμπαιναν on οταν ζεματουσε κυριολεκτικα και εκαναν και πολυ θορυβο γιατι δουλευαν στο φουλ

 

με αναβαθμιση του bios εστρωσε και δεν εκανε και θορυβο γιατι απλα τα ανεμιστηρακια του αρχισαν να δουλευουν απο ποιο νωρις και σε ποιο χαμηλες στροφες

 

το undervolting επισης βοηθαει πολυ και σε θερμοκρασιες και σε διαρκεια ζωης και σε διαρκεια μπαταριας αλλα δεν ειναι για αρχαριους και σιγουρα δεν ειναι λυση αλλα τριπλαρισμα του προβληματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο υποψιαζομαι το θέλεις για να έχεις να κάνεις κάτι όταν καεί το λαπιτόπι....

 

όχι ρε έχει αποτέλεσμα, κι εγώ το έκανα.

 

Αν ήταν εκτός εγγύησης θα σου έλεγα να το ανοίξεις και να του αλλάξεις θερμοαγώγιμη πάστα αλλά δεν σε κόβω και πολύ hardcore.Σωστά;Αυτό γιατί τυχαίνει καμιά φορά είτε να μην έχει απλωθεί σωστά,είτε να μην είναι καλής ποιότητας είτε να είναι πολυκαιρινή και να μην έχει τις ιδιότητες που πρέπει (άσχετα αν δεν έχει κλείσει χρόνο το laptop).

Για αρχή δοκίμασε να μπεις στο site της εταιρίας να δεις μήπως έχει βγει κάποιο νεότερο BIOS.

Σε ένα παλιό HP που είχα, ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή έπαιρνε εντολή από το BIOS να δουλεύει μόνο σε κατάσταση on-off.

Δηλαδή υπήρχε αισθητήρας θερμότητας που μόλις υπερέβαινε κάποιο όριο έθετε το fan στο full.Μετά από αναβάθμηση στο BIOS που του έκανα, ο ανεμιστήρας δούλευε και σε ενδιάμεσες στροφές και ενεργοποιούνταν και σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες όταν ΑΡΧΙΖΕ να ζεσταίνεται και όχι όταν είχε ΗΔΗ σηκώσει μεγάλη θερμοκρασία.

Επίσης το νέο BIOS ΙΣΩΣ να κάνει καλύτερη διαχείρηση όσον αφορά το αυτόματο στιγμιαίο overclocking (επεξεργαστή ή κάρτας γραφικών) ανάλογα με το φορτίο που έχει κάθε φορά.

Επίσης για μένα το undervolting ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ και θα δεις αποτελέσματα.Κάνε κλικ στο link να διαβάσεις λεπτομέρειες.

 

Σιγά να μην το ανοιγα να το χαλάσω κιόλας. Για το BIOS έχεις δίκιο, το ψάχνω, για το undervolting ίσως το κάνω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο γιατί θέλει κάψιμο.

 

katerina_a_86 , γιατί δεν του κάνεις ένα format ; Το δικό μου ανέβαζε θερμοκρασία ( hp 8710 w 2.5 ghz ) ,

 

έπαιρνε φωτιά για την ακρίβεια χωρίς λόγο και με normal χρήση ( παιχνίδια δεν παίζω καθόλου ) , του έκανα

 

format και τώρα είναι εντάξει !! :rolleyes:

 

Ε όχι και φορμάτ, το έχω καταργήσει, ποιος το ξαναφτιάχνει μετά απ την αρχή.

 

 

εδω http://www.freakingnews.com/pictures/16500/Toast-Laptop-16784.jpg

μπορεις να δεις μια καλη περιπτωση λαπτοπτοστιερας!:P

 

:)

 

ειχα και εγω ενα hp το οποιο οπως και στα παιδια παραπανω τα ανεμιστηρια του δουλευαν σε φαση on off,εμπαιναν on οταν ζεματουσε κυριολεκτικα και εκαναν και πολυ θορυβο γιατι δουλευαν στο φουλ

 

με αναβαθμιση του bios εστρωσε και δεν εκανε και θορυβο γιατι απλα τα ανεμιστηρακια του αρχισαν να δουλευουν απο ποιο νωρις και σε ποιο χαμηλες στροφες

 

το undervolting επισης βοηθαει πολυ και σε θερμοκρασιες και σε διαρκεια ζωης και σε διαρκεια μπαταριας αλλα δεν ειναι για αρχαριους και σιγουρα δεν ειναι λυση αλλα τριπλαρισμα του προβληματος

 

Ως προς την αναβάθμιση του BIOS πως γίνεται? Είναι δύσκολη διαδικασία? Υπάρχει περίπτωση να κάνω καμιά βλακεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ως προς την αναβάθμιση του BIOS πως γίνεται? Είναι δύσκολη διαδικασία? Υπάρχει περίπτωση να κάνω καμιά βλακεία?

 

Ενα προγραμμα exe ειναι.

Τρεχεις το setup και αυτο ηταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο hp εχεις?

 

http://www.insomnia.gr/topic/395668-laptop-%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1/page__p__3805120#entry3805120

 

Ενα προγραμμα exe ειναι.

Τρεχεις το setup και αυτο ηταν..

 

α περίμενα να είναι πιο ψαγμένη διαδικασία και να γίνεται εκτός windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον τα πραγματα ειναι ευκολα με τετοια βηματα που εχει κανει η τεχνολογια. ;)

64bitο λειτουργικο εχεις, ετσι;

Αν ναι τοτε κατεβασε αυτο εδω και απλα τρεξε το

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-90209-1&lc=en&dlc=en&cc=us&os=4063&product=4163999&sw_lang=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον τα πραγματα ειναι ευκολα με τετοια βηματα που εχει κανει η τεχνολογια. ;)

64bitο λειτουργικο εχεις, ετσι;

Αν ναι τοτε κατεβασε αυτο εδω και απλα τρεξε το

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-90209-1&lc=en&dlc=en&cc=us&os=4063&product=4163999&sw_lang=

 

θενκς!!Απ ότι βλέπω δεν έχω την τελευταία έκδοση.

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να δω την κατάσταση των ανεμιστηρακίων μου????

post-92789-0-74677600-1295125482_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια, κανε το εγκατασταση (λογικα θα κανει και επανεκκινηση) και μετα πες μας

αν δεις διαφορα στις θερμοκρασιες.

Αλλιως μετα παμε στο undervolting που λεει και παραπανω το παιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ωραια, κανε το εγκατασταση (λογικα θα κανει και επανεκκινηση) και μετα πες μας

αν δεις διαφορα στις θερμοκρασιες.

Αλλιως μετα παμε στο undervolting που λεει και παραπανω το παιδι.

 

Μου πήρε λίγο καιρό να το δοκιμάσω γιατί γύρισα ελλάδα και χρησιμοποιούσα άλλο pc αλλά έκανα τελικά update τώρα και δεν βλέπω καμία διαφορά.

Άρα πάω για αντιπροσωπεία ε?

Θα μου δώσουν σημασία ή εκεί σου δίνουν μόνο όταν έχει χαλάσει το μηχάνημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πήρε λίγο καιρό να το δοκιμάσω γιατί γύρισα ελλάδα και χρησιμοποιούσα άλλο pc αλλά έκανα τελικά update τώρα και δεν βλέπω καμία διαφορά.

Άρα πάω για αντιπροσωπεία ε?

Θα μου δώσουν σημασία ή εκεί σου δίνουν μόνο όταν έχει χαλάσει το μηχάνημα?

Eννοειται πως θα σου δωσουν σημασια.

Σε περιπτωση που στο.. παιξουν δυσκολοι, θα δειξεις μπροστα τους οτι αληθευει αυτο που λες και θα το κοιταξουν

υποχρεωτικα μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις κανένα laser pointer ή με flash από ψηφιακή,ή με κανένα φακό που θα βάλεις μπροστά ένα χαρτονάκι με μια καθαρά κομμένη τρύπα (για να περνάει λίγο στοχευμένα το φώς)...ρίξε φώς μέσα στις γρίλιες κ κοίτα από εκεί που εισάγει αέρα το fan αν περνάει το φως...κούνα κ το φώς σε όλο το μήκος της εξόδου του αέρα!αν δεν βλέπεις ΑΡΚΕΤΟ φως...'εχεις κουβερτούλα!!κάπως έτσι...

post-169747-0-64329500-1298405203_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις κανένα laser pointer ή με flash από ψηφιακή,ή με κανένα φακό που θα βάλεις μπροστά ένα χαρτονάκι με μια καθαρά κομμένη τρύπα (για να περνάει λίγο στοχευμένα το φώς)...ρίξε φώς μέσα στις γρίλιες κ κοίτα από εκεί που εισάγει αέρα το fan αν περνάει το φως...κούνα κ το φώς σε όλο το μήκος της εξόδου του αέρα!αν δεν βλέπεις ΑΡΚΕΤΟ φως...'εχεις κουβερτούλα!!κάπως έτσι...

post-169747-0-64329500-1298405203_thumb.jpg

 

Ρε συ δεν νομίζω είναι σχετικά καινούριο το μηχάνημα, πότε γέμισε σκόνη κιολας.

 

Όταν το πάω στην αντιπροσωπεία αν χρειαστεί να τους δείξω επι τόπου ότι με λίγη άνοδο cpu η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ τι εφαρμογή να χρησιμοποιήσω στα γρήγορα για να ανέβει η cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...