Προς το περιεχόμενο

Laptop - τοστιέρα


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λαπτοπ μου έχει συμπεριφορά τοστιέρας.

Πιο συγκεκριμένα, οι θερμοκρασίες του cpu του είναι συνήθως 65-70 και άμα κάνω τπτ απαιτητικό το έχω δει να ξεπερνάει τους 80 βαθμούς.

Η κατάσταση είναι πολύ τραγική? Να ανησυχώ? Τι μέτρα μπορώ να λάβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να το ανοίξεις και να καθαρίσεις τον ανεμιστήρα. Ίσως έχει μαζευτεί σκόνη. Επίσης θα μπορούσες να αλλάξεις την θερμοαγώγιμη πάστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το undervolting κανει θαυματα B)

 

δεν ξέρω τι είναι αυτό.

 

Μπορείς να το ανοίξεις και να καθαρίσεις τον ανεμιστήρα. Ίσως έχει μαζευτεί σκόνη. Επίσης θα μπορούσες να αλλάξεις την θερμοαγώγιμη πάστα.

 

1.Δεν θα χάσω την εγγύηση ανοίγοντάς το?

2.Το έχω μόνο 3,5 μήνες, είναι λογικό να είναι από σκόνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Το έχω μόνο 3,5 μήνες, είναι λογικό να είναι από σκόνη?

 

Οχι......ποιο λαπτοπ ειναι?Οταν ανεβάζει θερμοκρασία δες με τον task manager ποια διεργασία παίρνει πολύ cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι......ποιο λαπτοπ ειναι?Οταν ανεβάζει θερμοκρασία δες με τον task manager ποια διεργασία παίρνει πολύ cpu

 

Αυτό είναι.

Το πρόβλημα δεν οφείλεται σε υπερβολική απασχόληση του επεξεργαστή.

Οπως είπα υπο χαλαρή λειτουργία είναι γύρω στους 65-70 βαθμούς (με τιμές cpu 2-10%)

Αν κάνω τίποτα πιο απαιτητικό, πχ βίντεο στο youtube φτάνει μέχρι και 75.

Οταν έκανα αναλύσεις με το SAP2000 είδα μέχρι και 85. Απορώ πως δεν έσβησε ή δεν έλιωσε.

Επίσης η θερμοκρασία του δισκου είναι συνήθως στους 45-50 βαθμους.

 

Δεν νομίζω να φταίει η σκόνη είναι πολύ καινούριο. Δεν ξέρω βέβαια κιολας, μαζεύει πολύ σκόνη αυτό το σπίτι.

Αυτές οι βάσεις κάνουν δουλειά ή θα μου ρίξουν 1-2 βαθμούς μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις σε κανένα στρώμα επάνω ; Εγώ θα σου έλεγα να το λειώσεις και κάποια στιγμή ( σε 2 - 3 μήνες )να το

 

πας στην αντιπροσωπεία να το δουν , πάντως δεν το βλέπω λογικό να ανεβάζει έτσι θερμοκρασίες !! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις σε κανένα στρώμα επάνω ; Εγώ θα σου έλεγα να το λειώσεις και κάποια στιγμή ( σε 2 - 3 μήνες )να το

 

πας στην αντιπροσωπεία να το δουν , πάντως δεν το βλέπω λογικό να ανεβάζει έτσι θερμοκρασίες !! :rolleyes:

Αμα δουλεύει πάνω σε καμιά φλοκάτη μου φαίνεται λογικό, σε κάθε αλλη περίπτωση όχι!

 

Για μένα, πέρνα μια βόλτα απ' την αντιπροσωπεία, δεν έχεις να χάσεις τίποτα (εκτός απο λίγο χρόνο πάντα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις σε κανένα στρώμα επάνω ; Εγώ θα σου έλεγα να το λειώσεις και κάποια στιγμή ( σε 2 - 3 μήνες )να το

 

πας στην αντιπροσωπεία να το δουν , πάντως δεν το βλέπω λογικό να ανεβάζει έτσι θερμοκρασίες !! :rolleyes:

 

στο γραφείο πάνω το χω. Τι εννοείς να το λιώσω? να το αφήσω να χαλάσει? Γιατί να διακινδυνεύσω κάτι τέτοιο?

 

Αμα δουλεύει πάνω σε καμιά φλοκάτη μου φαίνεται λογικό, σε κάθε αλλη περίπτωση όχι!

 

Για μένα, πέρνα μια βόλτα απ' την αντιπροσωπεία, δεν έχεις να χάσεις τίποτα (εκτός απο λίγο χρόνο πάντα!).

 

Και τι να τους πω, ότι ανεβάζει θερμοκρασίες? Περιλαμβάνονται τέτοια πράματα στην εγγύηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να εχουν φραξει οι γριλιες-διοδοι εξαερισμου απο τπτ αυτοκολλητα πχ?

 

τετοιες θερμοκρασιες δεν ειναι φυσιολογικες και το μηχανημα κινδυνευει να χαλασει πολυ πριν την ωρα του οποτε αν μιλαμε για σοβαρη αντιπροσωπεια η service θα πρεπει να το ψαξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει περιπτωση να εχουν φραξει οι γριλιες-διοδοι εξαερισμου απο τπτ αυτοκολλητα πχ?

 

τετοιες θερμοκρασιες δεν ειναι φυσιολογικες και το μηχανημα κινδυνευει να χαλασει πολυ πριν την ωρα του οποτε αν μιλαμε για σοβαρη αντιπροσωπεια η service θα πρεπει να το ψαξουν

 

μπα δεν βλεπω τπτ αυτοκόλλητα.

Εχει η ΗΡ αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα κατι θα υπαρχει,αλλα αν δεν βρεις εχε υποψην πως και το πλαισιο ειναι εξουσιοδοτημενο σερβις.

Το κακο ειναι πως ειναι λιγακι ασχετοι εκει

http://www.plaisio.gr/Html/HPservice.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις εγγύηση το πας και στο φτιάχνουν , αυτό σου είπα ( αφού είσαι καλυμμένη τσίτωσε το ) ένα χρόνο

 

έχεις εγγύηση ή δυο ; Δες εδώ αυτό που ψάχνεις !! :rolleyes:

 

Commercial Server and Storage (Proliant & Entry level Storage)

Κωστή Παλαμά 4,

54352 Πυλαία (Κωσταντινοπολίτικα) - Θεσσαλονίκη

Τηλ: 2310921043

Fax: 2310906540

 

HP HP call center 801-11-225547

801-11-75400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου HP εφτανε περιπου 100 βαθμους η καρτα γραφικων σε full load. Με μια φτηνη βαση με 2 ανεμιστηρες επεσε περιπου 5 βαθμους χαμηλοτερα οποτε ισως και να ειναι αυτη η λυση. Παντως το δικο μου δεν εχει παθει κατι μετα απο 2 χρονια.... Οσο για το support, αν θες παρε σε πρωτη φαση ενα τηλεφωνο και δες απο εκει τι θα μαθεις. Παντως γραφειο με γραφειο εχει διαφορα, απο την αποψη το που παταει το φορητο και κατα ποσο εχει επαρκη χωρο να τραβαει αερα. Σε αυτο βοηθαει πολυ η βαση που λεγαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Και τι να τους πω, ότι ανεβάζει θερμοκρασίες? Περιλαμβάνονται τέτοια πράματα στην εγγύηση??

Η εγγύηση πού δίνουν είναι εγγύηση ομαλής λειτουργίας.

Αν αυτοί θεωρούν τους 65 βαθμούς σε idle ομαλή λειτουργία, αλλάζει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...