Προς το περιεχόμενο

Laptop - τοστιέρα


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ δεν νομίζω είναι σχετικά καινούριο το μηχάνημα, πότε γέμισε σκόνη κιολας.

 

Όταν το πάω στην αντιπροσωπεία αν χρειαστεί να τους δείξω επι τόπου ότι με λίγη άνοδο cpu η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ τι εφαρμογή να χρησιμοποιήσω στα γρήγορα για να ανέβει η cpu?

Κατεβασε το http://download.cnet.com/Everest-Ultimate-Edition/3000-2086_4-10499291.html για αρχη.

Εγκατεστησε το και μετα πηγαινε: Tools(πανω πανω)-->system stability test.

Ξεκινα το τεστ και ασε το να το κανει για κανενα τεταρτο.

Μετα πες μας τι θερμοκρασιες σου δειχνει και σε ποιο κομματι(στο statistics θα τα λεει αναλυτικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατεβασε το http://download.cnet.com/Everest-Ultimate-Edition/3000-2086_4-10499291.html για αρχη.

Εγκατεστησε το και μετα πηγαινε: Tools(πανω πανω)-->system stability test.

Ξεκινα το τεστ και ασε το να το κανει για κανενα τεταρτο.

Μετα πες μας τι θερμοκρασιες σου δειχνει και σε ποιο κομματι(στο statistics θα τα λεει αναλυτικα).

 

Το είχα ήδη το everest, με αυτό εβλεπα θερμοκρασίες.

 

Έκανα το τεστ με τις εξής παρατηρήσεις:

 

  • Όταν ξεκίνησε με CPU γύρω στο 5-10% είχε θερμοκρασία γύρω στους 55°C.
  • Στην συνέχεια με απασχόληση του CPU μόνιμα στο 100% η θερμοκρασία αυξήθησε σταδιακά μέχρι τους 79-82°C όπου και έμεινε σταθερή μέχρι το τέλος της δοκιμής. (παραθέτω και το διάγραμμα)
  • Ο υπολογιστής ήταν τοποθετημένος σε επιφάνεια στην οπόια στηριζόταν μόνο στα άκρα και είχε κενό στο μεγαλύτερο κάτω τμήμα του. Έχω παρατηρήσει θερμοκρασίες μέχρι και 85-86°C παλαιότερα έχοντας τον τοποθετημένο σε επίπεδη επιφάνεια και με μεγάλη απασχόληση CPU.
  • Δεν είναι εμφανής καμία ένδειξη των ανεμιστηρακίων σε κανένα πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν δεν λειτουργούν σωστά ή αν είναι θέμα λογισμικού η μη εμφάνισή τους. Πάντως τουλάχιστον ένα ανεμιστηράκι ακούγεται. Υποπτεύομαι πως ίσως να μην λειτουργούν όλα, πχ να μην λειτουργεί το ανεμιστηράκι του CPU.

 

Ακούω γνώμες για το τι πρέπει να κάνω και τι να πω στην αντιπροσωπεία γιατί μάλλον πρέπει να πάω τρέχοντας... :cry: :cry: :cry:

 

Η μόνη αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη είναι αυτή?

 

 

LOGIN EPE

 

 

Consumer desktops, monitors and notebooks (Pavilion & Presario)

Commercial Clients (Desktops, Notebooks & Workstations)

 

 

Consumer Printing (deskjets, officejets, scanjets etc) Commercial Printing (LaserJet Product range, including Mono and Color Laser Printer, MFP, Edgeline)

Designjet products

 

 

Commercial Server and Storage (Proliant & Entry level Storage)

Κωστή Παλαμά 4,

54352 Πυλαία (Κωσταντινοπολίτικα) - Θεσσαλονίκη

Τηλ: 2310921043

Fax: 2310906540

email to login epe

 

Είναι συνεννοήσιμοι?

post-92789-0-20326700-1298420074_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελικά είχε πρόβλημα η ψύκτρα. Το service ήταν καλό γενικά αν εξαιρέσουμε ότι άργησαν λίγο (γύρω στο 10ήμερο) επειδή χρειαζόταν ανταλλακτικό.

Το κακό είνα η φθορά που υπέστει τόσο καιρό το μηχάνημα επιτελώντας και χρέη τοστιέρας αλλά τουλάχιστον διορθώθηκε.

Thanks σε όσους βοήθησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστροφή στο θέμα 1 χρόνο+ μετά το αρχικό πρόβλημα.

Δυστυχώς το πρόβλημα έχει επιστρέψει(?) εδώ και πολύ καιρό (μήνες).

Δεν μπόρεσα να ασχοληθώ όμως γιατί έλειπα.

Τώρα που επέστρεψα θέλω να λυσω το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

Το laptop δεν την παλεύει καθόλου:

Με σχεδόν μηδενική απασχόληση cpu δηλαδή 5% - 10% η θερμοκρασία είναι στους 65°C - 70°C.

Με λίγο μεγαλύτερη απασχόληση cpu (όχι τπτ φοβερό, αν ανοίξω π.χ. τον firefox) δηλαδή 10% - 30% η θερμοκρασία είναι στους 80°C - 85°C.

Με ακόμα μεγαλύτερη απασχόληση cpu > 30% η θερμοκρασία είναι στους 85°C - 90+°C.

Οπότε με λίγα λόγια το laptop δεν είναι χρηστικό και δεν μπορώ πιά να το χρησιμοποιήσω.

 

Πραγματικά αναρωτιέμαι αν το πρόβλημα λύθηκε όντως, δηλαδή αν έκαναν τίποτα εκεί στο service της hp ή απλά μου το ξεσκόνισαν λίγο και μου φάνηκε πως λύθηκε. Κι αυτό γιατί τόσο καιρό δεν το πολυχρησιμοποιούσα (αν και κάποια στιγμή είχα παρατηρήσει πως ξανανεβάζει θερμοκρασίες) και τώρα που θέλω να το ξαναχρησιμοποιήσω βλέπω πως δεν είναι εφικτό.

 

ΕΓΓΥΗΣΗ

Το laptop πλέον είναι μεταξύ 20 και 24 μηνών. Με λίγα λόγια δεν έχει εγγύση. Έτσι δηλαδή μου είχαν πει όταν το αγόρασα, πως δίνεται εγγύηση μόνο για 1 χρόνο. Ισχύει αυτό ή μπορώ να διεκδικήσω κάτι με την κοινοτική οδηγίας εγγύησης 2 ετών??

 

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

 

 

Το λαπτοπ μου έχει συμπεριφορά τοστιέρας.

Πιο συγκεκριμένα, οι θερμοκρασίες του cpu του είναι συνήθως 65-70 και άμα κάνω τπτ απαιτητικό το έχω δει να ξεπερνάει τους 80 βαθμούς.

Η κατάσταση είναι πολύ τραγική? Να ανησυχώ? Τι μέτρα μπορώ να λάβω?

Αυτό είναι.

Το πρόβλημα δεν οφείλεται σε υπερβολική απασχόληση του επεξεργαστή.

Οπως είπα υπο χαλαρή λειτουργία είναι γύρω στους 65-70 βαθμούς (με τιμές cpu 2-10%)

Αν κάνω τίποτα πιο απαιτητικό, πχ βίντεο στο youtube φτάνει μέχρι και 75.

Οταν έκανα αναλύσεις με το SAP2000 είδα μέχρι και 85. Απορώ πως δεν έσβησε ή δεν έλιωσε.

Επίσης η θερμοκρασία του δισκου είναι συνήθως στους 45-50 βαθμους.

 

Δεν νομίζω να φταίει η σκόνη είναι πολύ καινούριο. Δεν ξέρω βέβαια κιολας, μαζεύει πολύ σκόνη αυτό το σπίτι.

Αυτές οι βάσεις κάνουν δουλειά ή θα μου ρίξουν 1-2 βαθμούς μόνο?

firmware update? Εντυπωση μου κάνει αυτή η πρόταση. Πως μπορεί να βοηθήσει?

 

Επίσης σκεφτόμουν τι θα γίνει το καλοκαίρι. Φωτιές θα βγάζει.

Μου πήρε λίγο καιρό να το δοκιμάσω γιατί γύρισα ελλάδα και χρησιμοποιούσα άλλο pc αλλά έκανα τελικά update τώρα και δεν βλέπω καμία διαφορά.

Άρα πάω για αντιπροσωπεία ε?

Θα μου δώσουν σημασία ή εκεί σου δίνουν μόνο όταν έχει χαλάσει το μηχάνημα?

Ρε συ δεν νομίζω είναι σχετικά καινούριο το μηχάνημα, πότε γέμισε σκόνη κιολας.

 

Όταν το πάω στην αντιπροσωπεία αν χρειαστεί να τους δείξω επι τόπου ότι με λίγη άνοδο cpu η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ τι εφαρμογή να χρησιμοποιήσω στα γρήγορα για να ανέβει η cpu?

Το είχα ήδη το everest, με αυτό εβλεπα θερμοκρασίες.

 

Έκανα το τεστ με τις εξής παρατηρήσεις:

  • Όταν ξεκίνησε με CPU γύρω στο 5-10% είχε θερμοκρασία γύρω στους 55°C.
  • Στην συνέχεια με απασχόληση του CPU μόνιμα στο 100% η θερμοκρασία αυξήθησε σταδιακά μέχρι τους 79-82°C όπου και έμεινε σταθερή μέχρι το τέλος της δοκιμής. (παραθέτω και το διάγραμμα)
  • Ο υπολογιστής ήταν τοποθετημένος σε επιφάνεια στην οπόια στηριζόταν μόνο στα άκρα και είχε κενό στο μεγαλύτερο κάτω τμήμα του. Έχω παρατηρήσει θερμοκρασίες μέχρι και 85-86°C παλαιότερα έχοντας τον τοποθετημένο σε επίπεδη επιφάνεια και με μεγάλη απασχόληση CPU.
  • Δεν είναι εμφανής καμία ένδειξη των ανεμιστηρακίων σε κανένα πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν δεν λειτουργούν σωστά ή αν είναι θέμα λογισμικού η μη εμφάνισή τους. Πάντως τουλάχιστον ένα ανεμιστηράκι ακούγεται. Υποπτεύομαι πως ίσως να μην λειτουργούν όλα, πχ να μην λειτουργεί το ανεμιστηράκι του CPU.

Ακούω γνώμες για το τι πρέπει να κάνω και τι να πω στην αντιπροσωπεία γιατί μάλλον πρέπει να πάω τρέχοντας... :cry: :cry: :cry:

 

Η μόνη αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη είναι αυτή?

 

 

LOGIN EPE

 

 

Consumer desktops, monitors and notebooks (Pavilion & Presario)

Commercial Clients (Desktops, Notebooks & Workstations)

 

 

Consumer Printing (deskjets, officejets, scanjets etc) Commercial Printing (LaserJet Product range, including Mono and Color Laser Printer, MFP, Edgeline)

Designjet products

 

 

Commercial Server and Storage (Proliant & Entry level Storage)

Κωστή Παλαμά 4,

54352 Πυλαία (Κωσταντινοπολίτικα) - Θεσσαλονίκη

Τηλ: 2310921043

Fax: 2310906540

email to login epe

 

Είναι συνεννοήσιμοι?

Τελικά είχε πρόβλημα η ψύκτρα. Το service ήταν καλό γενικά αν εξαιρέσουμε ότι άργησαν λίγο (γύρω στο 10ήμερο) επειδή χρειαζόταν ανταλλακτικό.

Το κακό είνα η φθορά που υπέστει τόσο καιρό το μηχάνημα επιτελώντας και χρέη τοστιέρας αλλά τουλάχιστον διορθώθηκε.

Thanks σε όσους βοήθησαν.

 

 

Πώς μου προτείνετε να χειριστώ το πρόβλημα???

Παρακαλώ μην μου προτείνεται undervolting ή βάσεις laptop, αυτά δεν λύνουν το πρόβλημα αλλά το επικαλύπτουν και για ένα τόσο οξύ πρόβλημα πιστεύω πως δεν ενδείκνυνται.

Επίσης θα ήθελα να αποφύγω την καταφυγή σε τεχνικό ΑΝ μπορώ να κάνω κάτι εγώ.

Περιμένω προτάσεις!!!! :( :( :(

Επεξ/σία από katerina_a_86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολούθησε τις οδηγίες της μαμάς hp αν και απ' ότι διαβάζω στα φόρουμς, μάλλον πρόκειται για συνηθισμένο φαινόμενο των μοντέλων G62 & G72: κακή σχεδίαση στο σύστημα ψύξης.

Επεξ/σία από hawkpilot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής έχει την σωστή φροντίδα ένα χρόνο + τώρα ? Τον φύσηξες κλπ εν'οψη καλοκαιριού ?

 

Δεν έκανα κάτι αν και δεν μου φαίνεται και ιδιαίτερα σκονισμένος όπως τον βλέπω απ τα κενά αλλά επειδή μπορεί να κάνω λαθος ας τον φυσήξω.

Επειδή δεν ξέρω όμως, όταν λέμε να τον φυσήξω εννοούμε απ τα κενά που έχει ή πρέπει και να τον ανοίξω? Και με τι να τον φυσήξω με το στόμα ή υπάρχει κανένας καλύτερος τρόπος?

 

Ακολούθησε τις οδηγίες της μαμάς hp αν και απ' ότι διαβάζω στα φόρουμς, μάλλον πρόκειται για συνηθισμένο φαινόμενο των μοντέλων G62 & G72: κακή σχεδίαση στο σύστημα ψύξης.

 

Μας υποχρέωσε η hp, το μόνο που έχει να προτείνει είναι φύσημα...

Με απογοητεύουν αυτά που βλέπω στα forums, αν δεν πιάσει το φύσημα (που δεν θα πιάσει το ξέρω) μετά τι κάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις τον συνήγορο του καταναλωτή κ ρωτάς αυτό με την εγγύηση για να έχεις μια υπεύθυνη απάντηση,και αν δεν αποδώσει αυτό,θα κάνεις ότι κάνουν όλοι με λαπτοπ δηλαδή η παίρνουν το ρίσκο κ τους ξεβιδώνουν κ τους κάνουν ένα βαθύ καθάρισμα κ αλλαγή στις πάστες,η πληρώνουν περίπου 50 ευρω σε έναν τεχνικό κ το κάνει υπεύθυνα.. Το καθαρός εξωτερικά δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με το καθαρός εσωτερικά κ αν τον βάζεις και λιγο στον καναπέ η στο κρεββάτι τοτε σίγουρα θέλει καλο φύσημα.. θα πας σε ενα βενζινάδικο θα ελέγξεις λίγο την πίεση με το δάχτυλο σου κ θα δεις να μην βγάζει υγρασία μαζί με τον αέρα και θα φυσήξεις στις οπές αντίστροφα απο την φυσιολογική ροη αέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο τον τελευταίο καιρό. Η εγγύηση μάλλον δεν ίσχυε και είπα να τον ανοίξω να φυσήξω την σκόνη.

 

Η διαδικασία ήταν σχετικά δύσκολη καθώς δεν άνοιγε από την βάση αλλά έπρεπε να βγάλω το πληκτρολόγιο αφού είχα ξεβιδώσει 800 βίδες απ την βάση.

 

Όταν τελικά κατάφερα να τον ανοίξω είδα έναν υπολογιστή αρκετά καθαρό από σκόνη [Εικόνες].

Φύσηξα λίγο την λίγη σκόνη που υπήρχε αλλά δεν πίστευα να επιφέρει διαφορά. Τελικά διαπίστωσα τεράστια διαφορά. Ο υπολογιστής έγινε χρηστικός και πάλι μιας και πριν με το ζόρι τον χρησιμοποιούσα. Πλέον οι θερμοκρασίες είναι στους 50- σε standby, 50+ με χαλαρή χρήση, 60 με πιο έντονη και 70 με πάρα πολύ έντονη.

 

Η απορία είναι: Τί έκανε την διαφορά?? Αφού δεν είχε σκόνη. Ήθελε να πάρει τον αέρα του?

post-92789-0-85756700-1347833396_thumb.jpg

post-92789-0-85883800-1347833445_thumb.jpg

post-92789-0-45280700-1347833477_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω (εγώ :blink: ) στην 1η φωτό δεν είναι μάζα σκόνης πάνω στον ανεμιστήρα? Αν ήταν έτσι, προφανώς και είχες πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο τον τελευταίο καιρό. Η εγγύηση μάλλον δεν ίσχυε και είπα να τον ανοίξω να φυσήξω την σκόνη.

 

Η διαδικασία ήταν σχετικά δύσκολη καθώς δεν άνοιγε από την βάση αλλά έπρεπε να βγάλω το πληκτρολόγιο αφού είχα ξεβιδώσει 800 βίδες απ την βάση.

 

Όταν τελικά κατάφερα να τον ανοίξω είδα έναν υπολογιστή αρκετά καθαρό από σκόνη [Εικόνες].

Φύσηξα λίγο την λίγη σκόνη που υπήρχε αλλά δεν πίστευα να επιφέρει διαφορά. Τελικά διαπίστωσα τεράστια διαφορά. Ο υπολογιστής έγινε χρηστικός και πάλι μιας και πριν με το ζόρι τον χρησιμοποιούσα. Πλέον οι θερμοκρασίες είναι στους 50- σε standby, 50+ με χαλαρή χρήση, 60 με πιο έντονη και 70 με πάρα πολύ έντονη.

 

Η απορία είναι: Τί έκανε την διαφορά?? Αφού δεν είχε σκόνη. Ήθελε να πάρει τον αέρα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω (εγώ :blink: ) στην 1η φωτό δεν είναι μάζα σκόνης πάνω στον ανεμιστήρα? Αν ήταν έτσι, προφανώς και είχες πρόβλημα.

 

Μπα όχι, ταυτόχρονες είναι οι φωτογραφίες. Έχει κακό φωτισμό η 1η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο τον τελευταίο καιρό. Η εγγύηση μάλλον δεν ίσχυε και είπα να τον ανοίξω να φυσήξω την σκόνη.

 

Η διαδικασία ήταν σχετικά δύσκολη καθώς δεν άνοιγε από την βάση αλλά έπρεπε να βγάλω το πληκτρολόγιο αφού είχα ξεβιδώσει 800 βίδες απ την βάση.

 

Όταν τελικά κατάφερα να τον ανοίξω είδα έναν υπολογιστή αρκετά καθαρό από σκόνη [Εικόνες].

Φύσηξα λίγο την λίγη σκόνη που υπήρχε αλλά δεν πίστευα να επιφέρει διαφορά. Τελικά διαπίστωσα τεράστια διαφορά. Ο υπολογιστής έγινε χρηστικός και πάλι μιας και πριν με το ζόρι τον χρησιμοποιούσα. Πλέον οι θερμοκρασίες είναι στους 50- σε standby, 50+ με χαλαρή χρήση, 60 με πιο έντονη και 70 με πάρα πολύ έντονη.

 

Η απορία είναι: Τί έκανε την διαφορά?? Αφού δεν είχε σκόνη. Ήθελε να πάρει τον αέρα του?

Μου έχει τύχει σε λάπτοπ γνωστού που μου έφερε για τον ίδιο λόγο να έχει μπλεχτεί κάτι μικρό (ψίχουλο; πετραδάκι; μεγάλος κόκκος σκόνης; ) στο ανεμιστηράκι και να το εμποδίζει να περιστραφεί. Έτσι το λάπτοπ ανέβαζε πολύ γρήγορα θερμοκρασία και εν τέλει έσβηνε. Μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει το ανεμιστηράκι λοιπόν; Αν δε συμβαίνει αυτό, τότε το πιθανότερο είναι να είναι κακοσχεδιασμένο το σύστημα απαγωγής θερμότητας. Το είχα πάθει στο πρώτο μου λάπτοπ και μάλιστα έκαψα δύο δίσκους έτσι (κόλλησαν από την υπερθέρμανση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει σε λάπτοπ γνωστού που μου έφερε για τον ίδιο λόγο να έχει μπλεχτεί κάτι μικρό (ψίχουλο; πετραδάκι; μεγάλος κόκκος σκόνης; ) στο ανεμιστηράκι και να το εμποδίζει να περιστραφεί. Έτσι το λάπτοπ ανέβαζε πολύ γρήγορα θερμοκρασία και εν τέλει έσβηνε. Μήπως υπάρχει κάτι που εμποδίζει το ανεμιστηράκι λοιπόν;

 

Μα το ανεμιστηράκι λειτουργούσε κανονικά. Αφού το άκουγα, ειδικά όταν ανέβασε υψηλές θερμοκρασίες έκανε σαν κομπρεσέρ.

Αυτό βέβαια ήταν το ανεμιστηράκι της φωτογραφίας.

Για του επεξεργαστή δεν ξέρω.

Το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή καθώς και ο ίδιος ο επεξεργαστής δεν είναι ορατός καθώς είναι από την κάτω πλευρά ανάμεσα στην πλακέτα και το καπάκι και θα έπρεπε να βγάλω την πλακέτα που μου φάνηκε δύσκολο και υπερβολικό.

Έχει ο επεξεργαστής ξεχωριστό ανεμιστηράκι? Λέτε να μην δούλευε αυτό και να ξεμπλόκαρε τώρα?

 

Αν δε συμβαίνει αυτό, τότε το πιθανότερο είναι να είναι κακοσχεδιασμένο το σύστημα απαγωγής θερμότητας. Το είχα πάθει στο πρώτο μου λάπτοπ και μάλιστα έκαψα δύο δίσκους έτσι (κόλλησαν από την υπερθέρμανση).

 

Ε ακόμα κι αν έχει, όπως λέγεται, τι άλλαξε ανοίγοντάς το απλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...