Προς το περιεχόμενο

Laptop - τοστιέρα


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΠΟΠΕΙΡΑ UNDERVOLTING

 

Επίσης για μένα το undervolting ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ και θα δεις αποτελέσματα.Κάνε κλικ στο link να διαβάσεις λεπτομέρειες.

 

Κατέβασα το rmclock utility σύμφωνα με τον οδηγό για να κάνω undervolting αλλά δεν υποστηρίζει τον επεξεργαστή μου που είναι ο Intel® Core™ i3 i3-330M 2,13 GHz, Level 2 cache 3 MB Intel® HM55.

 

1) Είναι εξίσου χρήσιμο να κάνω undervolving σε επεξεργαστή i3 ?

2) Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω ?

3) Είναι απόλυτα ασφαλές ή θα μου καεί και θα χτυπάω το κεφάλι μου ?

Επεξ/σία από katerina_a_86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ψάχνεις κάτι δημιουργικό μάθε hackint0sh.Aν το κάνεις για να ρίξεις κ άλλο την θερμοκρασία έρχεται χειμώνας χωρίς θέρμανση.

Αν μια συσκευή έχει τα προβληματάκια της από κατασκευής αυτά είναι καγκουριες στο hardware (γνώμη μου) όποιος σου πει το αντίθετο να πάρει κ την ευθύνη της περούκας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις κάτι δημιουργικό μάθε hackint0sh.Aν το κάνεις για να ρίξεις κ άλλο την θερμοκρασία έρχεται χειμώνας χωρίς θέρμανση.

Αν μια συσκευή έχει τα προβληματάκια της από κατασκευής αυτά είναι καγκουριες στο hardware (γνώμη μου) όποιος σου πει το αντίθετο να πάρει κ την ευθύνη της περούκας..

 

ώπα, είπες πολλά μαζεμένα και συμπυκνωμένα.

 

Αν υποθέσω πως hackint0sh είναι το hacking, :) ,σιγά μην γίνω και αστροφυσικός.

Το undervolting με ενδιαφέρει αποκλειστικά για την πτώση θερμοκρασίας και δεν το θεωρώ δημιουργικό.

Από τα υπόλοιπα υποθέτω πως θεωρείς το undervolting επικίνδυνο. Έχεις κάποια εμπειρία ως προς αυτό ή είναι μια εκτίμηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι άλλης λογικής,οπότε δεν θα το δοκίμαζα στο μηχάνημα μου,για τους παρακάτω λόγους.

α) Όλο αυτό που διάβασα κ διάβασες και εσύ μου θυμίζει διαφήμιση της Washball δηλαδή ακούγεται πιστικό στους αφελής.

β) Οι τιμές του Voltage δεν είναι της κάθε εταιρίας είναι της κατασκευάστριας εταιρίας (Ιντελ) που έχει καταλήξει σε αυτές από πληθώρα δοκιμών και όχι τρέχοντας ένα απαιτητικό παιχνίδι.

γ) Στα 10 λαπτοπ που είχα μόνο το 1 είχε προβλήματα θερμοκρασίας και μου το άλλαξαν στην εγγύηση όλα τα άλλα είχαν προβλήματα μόνο αν εγώ τους έκανα λάθος χρήση,η μετά από παρατεταμένη λάθος χρήση όπου αποκτούσαν αυτό που ονομάζουμε "κουσούρι"

δ) Άρα όπως έγραψα πιο πάνω είμαι άλλης λογικής και η δική μου λογική λέει ότι δεν μπορεί να παίζεις με τα V του επεξεργαστή και μόνο καλά να συμβαίνουν γιατί απλά δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο,κάθε καλό έχει το αντίτιμο του (και το αντίθετο) *δεν θεωρώ ικανότερο εμένα η αυτόν που έγραψε το πρόγραμμα από ένα εργαστήριο μιας κατασκευάστριας εταιρίας.

ε) Το σύστημα ψύξης ενός φορητού είναι ευαίσθητο αυτό είναι αλήθεια,ακόμα και το αυτοκόλλητο να λείπει πάνω από το ανεμιστηρι που καθοδηγεί τον ζεστό αέρα έξω από το case με αποτέλεσμα ο μισός από αυτόν να επιστρέφει πάλι στο εσωτερικό του,αλλάζει εντελώς συμπεριφορά.Το ίδιο συμβαίνει αν φορτώνουν με το πάτημα του Power 758 υποπρογράμματα και ρουτίνες που δεν χρησιμοποιούμε αλλά θέλουμε να είναι και πάντα σε ετοιμότητα γιατί μια φορά το 3μηνο που θα τα χρειαστούμε θέλουμε να έχουν την "μηχανή ζεσταμένη",αυτό σημαίνει ότι ο επεξεργαστής δεν θα είναι ποτέ idle αλλά θα είναι πάντα load.

ζ ) Όλα έχουν μια ανοχή και μια διάρκεια ζωής το ίδιο και οι θερμαγωγημες πάστες,αν ακόμα και μια φορά υπερθερμανθεί ο υπολογιστής με λάθος χρήση και η πάστα βράσει θα χάσει ιδιότητες αν περάσουν 2 χρόνια μέτριας χρήσης θα πεθάνει..

 

Δια Ταύτα Τι εννοώ Ποια είναι η δική μου λογική.

Αν μπει ένα πετραδάκι στο μάτι σου δεν βάζεις γυαλιά δια βίου γιατί φοβάσαι να πας να στο αφαιρέσουν ..

Αν υπάρχουν σε αυτή την ζωή ειδικότητες είναι γιατί κάποιος κάνει καλύτερα αυτό που ξέρει από κάποιον άλλον.

Αν υπάρχουν κακοί τεχνικοί δεν σημαίνει οτι θα τους καταργήσουμε παντελώς και λόγο κόστους και αυτή η άποψη ότι έλα μωρέ καντο εσύ είναι εύκολο θα λειτουργήσει μια χαρά εξάλλου υπάρχει video στο tube που πάει να επικρατήσει και κυρίως στα laptop σε διαβεβαιώ ότι συνολικά θα μειώσει την ζωή του υπολογιστή σου.

Άρα Σωστή χρήση,Σωστή συντήρηση Σωστή αντιμετώπιση ναι στην κακγουρια αλλά όταν είμαστε σε πλήρες αδιέξοδο και πεπεισμένοι ότι εμείς τα κάναμε όλα σωστά.

Με λίγα λόγια η αντιμετώπιση σου είναι εντελώς λάθος αλλά οικονομική (δεν ξέρω κατά πόσο αν μειώνεις την διάρκεια ζωής) ίσως πρόσκαιρα.αυτό καμιά φορά βολεύει κιόλας,γιατί βρίσκουμε την ευκαιρία να την πέσουμε στον "χρηματοδότη - γονιό μας" που φυσικό είναι γιατί εμείς η σπουδάζουμε η είμαστε άνεργοι και ν'αποκτησουμε καινούριο αφού το παλιό "βγήκε ελαττωματικό"(αυτό δεν είναι προσωπικό)

Εσύ τι έκανες λοιπόν ? επειδή είσαι δραστήριο και έξυπνο άτομο άνοιξες έναν υπολογιστή τον φύσηξες δεν μπόρεσες να φτάσεις εκεί που πρέπει,δεν ξέρεις αν έχει πάνω του άλλη ψύξη ο επεξεργαστής (ποτέ δεν έχει) και τώρα πας για undervolting...

Μήπως πρέπει να τα πάρεις λίγο από την αρχή ζητώντας την κατάλληλη βοήθεια αφού δεν μπορείς να φτάσεις εκεί που θέλεις και όποιος στην υποσχεθεί κ δεν στην δώσει να του τον κοπανίσεις στο κεφάλι η να τον δοκιμάσεις μπροστά του και αν δεν σου έκανε δουλειά να μην τον πληρώσεις ?? για σκέψου το..

 

Υ.γ Το παρατράβηξα λίγο γιατί δεν θα το διαβάσεις μόνο εσύ.. :rolleyes:

Δεν έχω προσωπική εμπειρία απο undervolting δεν θα μου χρειάστηκε ποτέ.Το περισσότερο πρόσθετο που έχω κάνει είναι παίζοντας RE5 σε ένα vaio HD να του πάρω μια σωστή βάση.

Ακόμα και σε Dsktp το καλοκαίρι το μυαλό μας κάνει παιχνίδια με τις θερμοκρασίες είναι η εντελώς λάθος εποχή για συμπεράσματα.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση!

 

χμ, και τι είναι?

 

για δες αν οταν ζεσταινεται,ο αερας που βγαινει πισω ειναι ζεστος πολυ?

 

Ε ναι πολύ ζεστός είναι. Αλλά που αποσκοπεί η ερώτηση? Αφού λέω θερμοκρασίες. Οι θερμοκρασίες πλέον μετά το άνοιγμα του υπολογιστή έχουν βελτιωθεί κατά πολύ για ανεξήγητο λόγο αλλά έλεγα να τις βελτιώσω κι αλλο με undervolting γι αυτό και ρώτησα τα παραπάνω.

 

 

 

Είμαι άλλης λογικής,οπότε δεν θα το δοκίμαζα στο μηχάνημα μου,για τους παρακάτω λόγους.

α) Όλο αυτό που διάβασα κ διάβασες και εσύ μου θυμίζει διαφήμιση της Washball δηλαδή ακούγεται πιστικό στους αφελής.

β) Οι τιμές του Voltage δεν είναι της κάθε εταιρίας είναι της κατασκευάστριας εταιρίας (Ιντελ) που έχει καταλήξει σε αυτές από πληθώρα δοκιμών και όχι τρέχοντας ένα απαιτητικό παιχνίδι.

γ) Στα 10 λαπτοπ που είχα μόνο το 1 είχε προβλήματα θερμοκρασίας και μου το άλλαξαν στην εγγύηση όλα τα άλλα είχαν προβλήματα μόνο αν εγώ τους έκανα λάθος χρήση,η μετά από παρατεταμένη λάθος χρήση όπου αποκτούσαν αυτό που ονομάζουμε "κουσούρι"

δ) Άρα όπως έγραψα πιο πάνω είμαι άλλης λογικής και η δική μου λογική λέει ότι δεν μπορεί να παίζεις με τα V του επεξεργαστή και μόνο καλά να συμβαίνουν γιατί απλά δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο,κάθε καλό έχει το αντίτιμο του (και το αντίθετο) *δεν θεωρώ ικανότερο εμένα η αυτόν που έγραψε το πρόγραμμα από ένα εργαστήριο μιας κατασκευάστριας εταιρίας.

ε) Το σύστημα ψύξης ενός φορητού είναι ευαίσθητο αυτό είναι αλήθεια,ακόμα και το αυτοκόλλητο να λείπει πάνω από το ανεμιστηρι που καθοδηγεί τον ζεστό αέρα έξω από το case με αποτέλεσμα ο μισός από αυτόν να επιστρέφει πάλι στο εσωτερικό του,αλλάζει εντελώς συμπεριφορά.Το ίδιο συμβαίνει αν φορτώνουν με το πάτημα του Power 758 υποπρογράμματα και ρουτίνες που δεν χρησιμοποιούμε αλλά θέλουμε να είναι και πάντα σε ετοιμότητα γιατί μια φορά το 3μηνο που θα τα χρειαστούμε θέλουμε να έχουν την "μηχανή ζεσταμένη",αυτό σημαίνει ότι ο επεξεργαστής δεν θα είναι ποτέ idle αλλά θα είναι πάντα load.

ζ ) Όλα έχουν μια ανοχή και μια διάρκεια ζωής το ίδιο και οι θερμαγωγημες πάστες,αν ακόμα και μια φορά υπερθερμανθεί ο υπολογιστής με λάθος χρήση και η πάστα βράσει θα χάσει ιδιότητες αν περάσουν 2 χρόνια μέτριας χρήσης θα πεθάνει..

 

α) Ναι για κάποιον που δεν είναι επαγγελματικά καταρτισμένος πάνω στο θέμα και σε κάτι τόσο εξειδικευμένο είναι προφανές πως θα επηρεάζεται χωρίς να έχει ουσιαστική γνώση αλλά ακούγοντας γνώμες τρίτων τις οποίες δεν θα μπορεί να κρίνει στην ουσία τους. Το ίδιο όμως κάνεις κι εσύ, λες μια γνώμη ως προς το θέμα χωρίς να έχεις γνώση πάνω σε αυτό, εκτός κι αν έχεις οπότε και ενημέρωσέ μας ως προς αυτήν.

 

β) Αυτό το λες εσύ. Στον οδηγό λέει:

 
Αφού είναι τόσο απλό σαν ιδέα το undervolting γιατί δεν το έκανε η Intel/AMD πριν από μας για μας?

 

Η απάντηση είναι απλή. Ο κάθε επεξεργαστής έχει διαφορετικές ανοχές σε voltage.

H μαμά κατασκευάστρια εταιρεία λοιπόν αντί να σετάρει το voltage ξεχωριστά για τον κάθε επεξεργαστή της, ώστε να είναι το χαμηλότερο δυνατό (ρισκάροντας κάποια πιθανή αστάθεια του συστήματος σε οριακές τιμές), προτιμάει να δώσει ένα standard voltage εγγυημένης σταθερότητας, το οποίο όμως είναι πολύ ψηλότερο απ’ αυτό που πραγματικά χρειάζεται ο εκάστοτε επεξεργαστής.

Ουσιαστικά λοιπόν αν δεν αλλάξουμε το voltage στον επεξεργαστή του laptop μας έχουμε ουσιαστικά ένα
overvolted
σύστημα και όχι ένα undervolted μετά την εφαρμογή του undervolting.

 

Ο καθένας λέει λοιπόν τα δικά του χωρίς να μας λέει την πηγή του. Και μιας και ο διάλογος εδώ είναι με εσένα και όχι με το συγγραφέα του οδηγού σε ρωτάω γιατί να επιλέξω την δική σου άποψη? Έχεις κάποια γνώση ως το θέμα ή είναι απλά μια διαισθητική πεποίθηση?

 

γ) Η αναφορά σου αυτή είναι άσχετη με το θέμα που έθεσα. Παρόλα αυτά, στο 1 λαπτοπ μου το 1 έχει πρόβλημα θερμοκρασίας και απ ότι βλέπω στο internet είναι γενικά όλη η σειρά προβληματική ως προς αυτό λόγω κακής σχεδιασης του συστήματος ψύξης όπως λέγεται. Δεν μου το άλλαξαν όταν το πήγα στην εγγύηση. Γι αυτό είπα να δοκιμάσω την τεχνική αυτή αφού πρώτα ρωτήσω άτομα που ενδεχομένως να ξέρουν αν είναι ακίνδυνη και αποτελεσματική.

 

δ) Η αναφορά σου αυτή είναι άσχετη με το θέμα που έθεσα. Ισχύουν και για εδώ αυτά που λες στο γ)

 

ε) Η αναφορά σου αυτή είναι άσχετη με το θέμα που έθεσα. Ναι, που θες να καταλήξεις με αυτό σχετικά με το θέμα μας?

 

ζ) Ναι η πρόταση με την θερμοαγώγιμη πάστα είναι καλή απλά δεν το έκανα ακόμα γιατί δεν μου φαίνεται εύκολο, δεν το εχω ξανακάνει και φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία, αλλά ίσως το προσπαθήσω.

 

Δια Ταύτα Τι εννοώ Ποια είναι η δική μου λογική.

Αν μπει ένα πετραδάκι στο μάτι σου δεν βάζεις γυαλιά δια βίου γιατί φοβάσαι να πας να στο αφαιρέσουν ..

Αν υπάρχουν σε αυτή την ζωή ειδικότητες είναι γιατί κάποιος κάνει καλύτερα αυτό που ξέρει από κάποιον άλλον.

Αν υπάρχουν κακοί τεχνικοί δεν σημαίνει οτι θα τους καταργήσουμε παντελώς και λόγο κόστους και αυτή η άποψη ότι έλα μωρέ καντο εσύ είναι εύκολο θα λειτουργήσει μια χαρά εξάλλου υπάρχει video στο tube που πάει να επικρατήσει και κυρίως στα laptop σε διαβεβαιώ ότι συνολικά θα μειώσει την ζωή του υπολογιστή σου.

Άρα Σωστή χρήση,Σωστή συντήρηση Σωστή αντιμετώπιση ναι στην κακγουρια αλλά όταν είμαστε σε πλήρες αδιέξοδο και πεπεισμένοι ότι εμείς τα κάναμε όλα σωστά.

 

Αν με όλο αυτό εννοέις πως θα ήταν καλύτερο να πάω σε τεχνικό επειδή είναι καλύτερος γνώστης για την αντιμετώπιση του θέματος κι έτσι θά έχω περισσότερες πιθανότητες επίλυσης και λιγοτερες να προξενηθεί τελικώς βλάβη έχω να πω:

 

1) Καλύτερο θα ήταν να λες αυτό που θες να πεις απευθείας για να μην αναλωνόμαστε με ρητορίες και προσωπικές φιλοσοφικές απόψεις.

2) Ως προς την ουσία της πρότασης: Δεν επιλέγω να πάω σε τεχνικό λόγω κόστους/έντασης προβλήματος . Αυτό το επιλέγω γιατί πλέον μετά την σχεδόν ακίνδυνη, ανέξοδη, εύκολη σχετικά και όχι χρονικά απαιτητική παρέμβαση που έκανα ανοίγοντας το laptop το πρόβλημα έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Το undervolting το οποίο σκέφτηκα να κάνω θα αποσκοπούσε στην ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση των θερμοκρασιών επενδύοντας σε μια ενδεχόμενη αύξηση της διάρκειας ζωής του μηχανήματος. Επειδή όμως κάτι τέτοιο δεν είναι και απαραίτητο και δεν κρίνω πως η επένδυση με έναν τεχνικό είναι αποδοτική δεν με ενδιαφέρει αυτή η λύση. Αν είχα έντονο πρόβλημα και δεν μπορούσα να το λύσω εγώ και κινδύνευε το μηχάνημα δεν θα ρωτούσα εδώ αλλά θα πήγαινα σε τεχνικό. Τώρα κρίνω πως δεν αξίζει.

3) Εδώ είναι forum που συζητάμε τεχνικά προβλήματα για να τα λύνουμε μόνοι μέχρι τον βαθμό που μπορούμε είτε επειδή μας αρέσει να ασχολούμαστε είτε επειδή το επιλέγουμε για οικονομικούς λόγους με όλα τα θετικά και αρνητικά που συνεπάγεται αυτή η επιλογή. Είναι επιλογή όμως και είναι άκομψο να έρχεσαι σε έναν τέτοιο χώρο και να κρίνεις ως καγκουριές τέτοιες αποφάσεις.

 

Με λίγα λόγια η αντιμετώπιση σου είναι εντελώς λάθος αλλά οικονομική (δεν ξέρω κατά πόσο αν μειώνεις την διάρκεια ζωής) ίσως πρόσκαιρα.αυτό καμιά φορά βολεύει κιόλας,γιατί βρίσκουμε την ευκαιρία να την πέσουμε στον "χρηματοδότη - γονιό μας" που φυσικό είναι γιατί εμείς η σπουδάζουμε η είμαστε άνεργοι και ν'αποκτησουμε καινούριο αφού το παλιό "βγήκε ελαττωματικό"(αυτό δεν είναι προσωπικό)

 

Άστοχο, άσχετο, συμπλεγματικό, είτε είναι προσωπικό είτε όχι.

 

Εσύ τι έκανες λοιπόν ? επειδή είσαι δραστήριο και έξυπνο άτομο άνοιξες έναν υπολογιστή τον φύσηξες δεν μπόρεσες να φτάσεις εκεί που πρέπει,δεν ξέρεις αν έχει πάνω του άλλη ψύξη ο επεξεργαστής (ποτέ δεν έχει) και τώρα πας για undervolting...

Μήπως πρέπει να τα πάρεις λίγο από την αρχή ζητώντας την κατάλληλη βοήθεια αφού δεν μπορείς να φτάσεις εκεί που θέλεις και όποιος στην υποσχεθεί κ δεν στην δώσει να του τον κοπανίσεις στο κεφάλι η να τον δοκιμάσεις μπροστά του και αν δεν σου έκανε δουλειά να μην τον πληρώσεις ?? για σκέψου το..

 

Για να το σκεφτώ...

Το σκέφτηκα. Όχι.

Η παρέμβασή μου έλυσε σε ικανοποιητικό αν όχι απόλυτο βαθμό το πρόβλημα.

Οι επιπλέον παρεμβάσεις που σκέφτομαι να κάνω είναι για λόγους βελτίωσης και μόνο οπότε όχι απαραίτητες.

Αν υπήρχε ουσιαστικό πρόβλημα που δεν θα μπορούσα να λύσω και κινδύνευε το μηχάνημα τότε θα έκρινα πως με συμφέρει η λύση που λες.

Τώρα κρίνω πως δεν με συμφέρει μια τέτοια επένδυση.

 

Τα bold στο ότι δεν ξέρω αν έχει πάνω του ψύκτρα ο επεξεργαστής που αποσκοπούν? Γι αυτό υπάρχει το internet, για να μάθω.

 

Υ.γ Το παρατράβηξα λίγο γιατί δεν θα το διαβάσεις μόνο εσύ.. :rolleyes:

Δεν έχω προσωπική εμπειρία απο undervolting δεν θα μου χρειάστηκε ποτέ.Το περισσότερο πρόσθετο που έχω κάνει είναι παίζοντας RE5 σε ένα vaio HD να του πάρω μια σωστή βάση.

Ακόμα και σε Dsktp το καλοκαίρι το μυαλό μας κάνει παιχνίδια με τις θερμοκρασίες είναι η εντελώς λάθος εποχή για συμπεράσματα.

 

-Το παρατράβηξες με άσχετες σοφιτίες γι αυτό και σου απάντησα σε spoiler για να μην χαλάσει το thread. Αν θες να συζητήσεις άλλα θέματα όπως: "τεχνικός ή φτιαξτο μόνος σου", "η καταναλωτική μανία των άνεργων/φοιτητών", "η ιδανικότητα του κόσμου" και άλλα τέτοια μπορείς να ανοίξεις ένα thread και να το κάνεις αντί να χαλάς το συνειδητά στοχευμένο δικό μου.

-Όπως μας λές ΤΕΛΙΚΑ δεν έχεις προσωπική εμπειρία για το θέμα που ρώτησα, ούτε και γνώση υποθέτω, παρόλα αυτά αποφάσισες να γράψεις ένα σεντόνι για να μας πεις τις φιλοσοφικές σου απόψεις και να θέσεις και 2-3 άλλα άσχετα ζητήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο αερας που εβγαινε πισω ηταν σχετικα κρυος,σημαινει οτι η ψυκτρα δε παταει καλα και ετσι δε μεταφερεται η θερμοτητα απο τον επεξεργαστη προς τα εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον φορητο της υπογραφης μου , εχω κανει undervolting με επιτυχια σε cpu και gpu. Οι ανοχες ειναι πραγματικα πολυ μεγαλες. Οι εταιριες βαζουν μεγαλο περιθωριο αλλα μετα απο 4 χρονια εμπειριας , διαπιστωσα οτι δεν ευπαρχει πραγματικα κανενα προβλημα.

Συγκεκριμενα στον επεξεργαστη εριξα ταση σε ολα τα FID (Χ6, Χ7 , Χ8 , Χ9 ) , οπου για παραδειγμα στο μεγιστο (Χ9) απο 1,25V , επεσα στα 1,0125V !!! και περιπου 15C !!! κατω σε θερμοκρασια.

Η καρτα γραφικων απο τα 1.1V επεσε ανετα στα 0,9V και κατω περιπου 10C.

 

Δυστυχως ομως δεν ξερω πως γινεται στους i3/5/7 ....

 

Είμαι άλλης λογικής,οπότε δεν θα το δοκίμαζα στο μηχάνημα μου,για τους παρακάτω λόγους.

α) Όλο αυτό που διάβασα κ διάβασες και εσύ μου θυμίζει διαφήμιση της Washball δηλαδή ακούγεται πιστικό στους αφελής.

β) Οι τιμές του Voltage δεν είναι της κάθε εταιρίας είναι της κατασκευάστριας εταιρίας (Ιντελ) που έχει καταλήξει σε αυτές από πληθώρα δοκιμών και όχι τρέχοντας ένα απαιτητικό παιχνίδι.

γ) Στα 10 λαπτοπ που είχα μόνο το 1 είχε προβλήματα θερμοκρασίας και μου το άλλαξαν στην εγγύηση όλα τα άλλα είχαν προβλήματα μόνο αν εγώ τους έκανα λάθος χρήση,η μετά από παρατεταμένη λάθος χρήση όπου αποκτούσαν αυτό που ονομάζουμε "κουσούρι"

δ) Άρα όπως έγραψα πιο πάνω είμαι άλλης λογικής και η δική μου λογική λέει ότι δεν μπορεί να παίζεις με τα V του επεξεργαστή και μόνο καλά να συμβαίνουν γιατί απλά δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο,κάθε καλό έχει το αντίτιμο του (και το αντίθετο) *δεν θεωρώ ικανότερο εμένα η αυτόν που έγραψε το πρόγραμμα από ένα εργαστήριο μιας κατασκευάστριας εταιρίας.

ε) Το σύστημα ψύξης ενός φορητού είναι ευαίσθητο αυτό είναι αλήθεια,ακόμα και το αυτοκόλλητο να λείπει πάνω από το ανεμιστηρι που καθοδηγεί τον ζεστό αέρα έξω από το case με αποτέλεσμα ο μισός από αυτόν να επιστρέφει πάλι στο εσωτερικό του,αλλάζει εντελώς συμπεριφορά.Το ίδιο συμβαίνει αν φορτώνουν με το πάτημα του Power 758 υποπρογράμματα και ρουτίνες που δεν χρησιμοποιούμε αλλά θέλουμε να είναι και πάντα σε ετοιμότητα γιατί μια φορά το 3μηνο που θα τα χρειαστούμε θέλουμε να έχουν την "μηχανή ζεσταμένη",αυτό σημαίνει ότι ο επεξεργαστής δεν θα είναι ποτέ idle αλλά θα είναι πάντα load.

ζ ) Όλα έχουν μια ανοχή και μια διάρκεια ζωής το ίδιο και οι θερμαγωγημες πάστες,αν ακόμα και μια φορά υπερθερμανθεί ο υπολογιστής με λάθος χρήση και η πάστα βράσει θα χάσει ιδιότητες αν περάσουν 2 χρόνια μέτριας χρήσης θα πεθάνει..

 

α) Δεν ειναι πειστικο , ειναι πραγματικοτητα...

β) Λαθος. Παντα η δοκιμη στο 100% (και παραπανω).

γ) Δεν υπαρχει λαθος χρηση

δ) Μια χαρα παιζεις.

ε) Ποιο αυτοκολλητο?

Εμενα ειναι συνεχως στο 5%. Idle το λεω...

ζ) Σιγα μην βραζουν. Καφες ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι άλλης λογικής,οπότε δεν θα το δοκίμαζα στο μηχάνημα μου,για τους παρακάτω λόγους.

α) Όλο αυτό που διάβασα κ διάβασες και εσύ μου θυμίζει διαφήμιση της Washball δηλαδή ακούγεται πιστικό στους αφελής.

β) Οι τιμές του Voltage δεν είναι της κάθε εταιρίας είναι της κατασκευάστριας εταιρίας (Ιντελ) που έχει καταλήξει σε αυτές από πληθώρα δοκιμών και όχι τρέχοντας ένα απαιτητικό παιχνίδι.

γ) Στα 10 λαπτοπ που είχα μόνο το 1 είχε προβλήματα θερμοκρασίας και μου το άλλαξαν στην εγγύηση όλα τα άλλα είχαν προβλήματα μόνο αν εγώ τους έκανα λάθος χρήση,η μετά από παρατεταμένη λάθος χρήση όπου αποκτούσαν αυτό που ονομάζουμε "κουσούρι"

δ) Άρα όπως έγραψα πιο πάνω είμαι άλλης λογικής και η δική μου λογική λέει ότι δεν μπορεί να παίζεις με τα V του επεξεργαστή και μόνο καλά να συμβαίνουν γιατί απλά δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο,κάθε καλό έχει το αντίτιμο του (και το αντίθετο) *δεν θεωρώ ικανότερο εμένα η αυτόν που έγραψε το πρόγραμμα από ένα εργαστήριο μιας κατασκευάστριας εταιρίας.

ε) Το σύστημα ψύξης ενός φορητού είναι ευαίσθητο αυτό είναι αλήθεια,ακόμα και το αυτοκόλλητο να λείπει πάνω από το ανεμιστηρι που καθοδηγεί τον ζεστό αέρα έξω από το case με αποτέλεσμα ο μισός από αυτόν να επιστρέφει πάλι στο εσωτερικό του,αλλάζει εντελώς συμπεριφορά.Το ίδιο συμβαίνει αν φορτώνουν με το πάτημα του Power 758 υποπρογράμματα και ρουτίνες που δεν χρησιμοποιούμε αλλά θέλουμε να είναι και πάντα σε ετοιμότητα γιατί μια φορά το 3μηνο που θα τα χρειαστούμε θέλουμε να έχουν την "μηχανή ζεσταμένη",αυτό σημαίνει ότι ο επεξεργαστής δεν θα είναι ποτέ idle αλλά θα είναι πάντα load.

ζ ) Όλα έχουν μια ανοχή και μια διάρκεια ζωής το ίδιο και οι θερμαγωγημες πάστες,αν ακόμα και μια φορά υπερθερμανθεί ο υπολογιστής με λάθος χρήση και η πάστα βράσει θα χάσει ιδιότητες αν περάσουν 2 χρόνια μέτριας χρήσης θα πεθάνει..

 

Δια Ταύτα Τι εννοώ Ποια είναι η δική μου λογική.

Αν μπει ένα πετραδάκι στο μάτι σου δεν βάζεις γυαλιά δια βίου γιατί φοβάσαι να πας να στο αφαιρέσουν ..

Αν υπάρχουν σε αυτή την ζωή ειδικότητες είναι γιατί κάποιος κάνει καλύτερα αυτό που ξέρει από κάποιον άλλον.

Αν υπάρχουν κακοί τεχνικοί δεν σημαίνει οτι θα τους καταργήσουμε παντελώς και λόγο κόστους και αυτή η άποψη ότι έλα μωρέ καντο εσύ είναι εύκολο θα λειτουργήσει μια χαρά εξάλλου υπάρχει video στο tube που πάει να επικρατήσει και κυρίως στα laptop σε διαβεβαιώ ότι συνολικά θα μειώσει την ζωή του υπολογιστή σου.

Άρα Σωστή χρήση,Σωστή συντήρηση Σωστή αντιμετώπιση ναι στην κακγουρια αλλά όταν είμαστε σε πλήρες αδιέξοδο και πεπεισμένοι ότι εμείς τα κάναμε όλα σωστά.

Με λίγα λόγια η αντιμετώπιση σου είναι εντελώς λάθος αλλά οικονομική (δεν ξέρω κατά πόσο αν μειώνεις την διάρκεια ζωής) ίσως πρόσκαιρα.αυτό καμιά φορά βολεύει κιόλας,γιατί βρίσκουμε την ευκαιρία να την πέσουμε στον "χρηματοδότη - γονιό μας" που φυσικό είναι γιατί εμείς η σπουδάζουμε η είμαστε άνεργοι και ν'αποκτησουμε καινούριο αφού το παλιό "βγήκε ελαττωματικό"(αυτό δεν είναι προσωπικό)

Εσύ τι έκανες λοιπόν ? επειδή είσαι δραστήριο και έξυπνο άτομο άνοιξες έναν υπολογιστή τον φύσηξες δεν μπόρεσες να φτάσεις εκεί που πρέπει,δεν ξέρεις αν έχει πάνω του άλλη ψύξη ο επεξεργαστής (ποτέ δεν έχει) και τώρα πας για undervolting...

Μήπως πρέπει να τα πάρεις λίγο από την αρχή ζητώντας την κατάλληλη βοήθεια αφού δεν μπορείς να φτάσεις εκεί που θέλεις και όποιος στην υποσχεθεί κ δεν στην δώσει να του τον κοπανίσεις στο κεφάλι η να τον δοκιμάσεις μπροστά του και αν δεν σου έκανε δουλειά να μην τον πληρώσεις ?? για σκέψου το..

 

Υ.γ Το παρατράβηξα λίγο γιατί δεν θα το διαβάσεις μόνο εσύ.. :rolleyes:

Δεν έχω προσωπική εμπειρία απο undervolting δεν θα μου χρειάστηκε ποτέ.Το περισσότερο πρόσθετο που έχω κάνει είναι παίζοντας RE5 σε ένα vaio HD να του πάρω μια σωστή βάση.

Ακόμα και σε Dsktp το καλοκαίρι το μυαλό μας κάνει παιχνίδια με τις θερμοκρασίες είναι η εντελώς λάθος εποχή για συμπεράσματα.

 

Ωραιο post και ειδικοτερα ta bold εμπεριεχουν μεγαλες αληθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, και τι είναι?

 

Hackintosh ειναι ένα κανονικο μη-Apple computer που το χεις σεταρει να τρεχει Mac OS X λειτουργικο. Τα Hackintoshed laptops συχνα αναφερονται κι ως Hackbooks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

γ) Δεν υπαρχει λαθος χρηση

 

Αν παιζεις games σε laptop ολη μερα και η καρτα γραφικων παραδοσει στον εναμιση χρονο απο υπερθερμανση,πως λεγεται αυτο,δεν λεγεται λαθος χρηση?Αν κανεις τραμπαλα πανω στο βυσμα τροφοδοσιας και το αφαιρεις σαν αρουγκαλος,πως λεγεται αυτο?

Αν του ριξεις καμμια πορτοκαλαδιτσα και μετα βγαζεις πληκτρολογια για να τα στεγνωσεις με μανταλακια πως λεγεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζεις games σε laptop ολη μερα....

 

Αυτο λεγεται ΧΡΗΣΗ.

 

Αν κανεις τραμπαλα πανω στο βυσμα τροφοδοσιας και το αφαιρεις σαν αρουγκαλος...αν του ριξεις καμμια πορτοκαλαδιτσα και μετα βγαζεις πληκτρολογια για να τα στεγνωσεις με μανταλακια πως λεγεται αυτο?

 

Αυτα λεγονται κατι αλλο , πχ βανδαλισμος.

Χρηση ειναι οτιδηποτε περιεχεται στις οδηγιες ΧΡΗΣΗΣ.

Οτιδηποτε εξω απο αυτο δεν λεγεται κακη ΧΡΗΣΗ.

Ειναι κατι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο αερας που εβγαινε πισω ηταν σχετικα κρυος,σημαινει οτι η ψυκτρα δε παταει καλα και ετσι δε μεταφερεται η θερμοτητα απο τον επεξεργαστη προς τα εξω

 

Μπα, ζεστός είναι, κανονικά.

 

Hackintosh ειναι ένα κανονικο μη-Apple computer που το χεις σεταρει να τρεχει Mac OS X λειτουργικο. Τα Hackintoshed laptops συχνα αναφερονται κι ως Hackbooks.

 

μάλιστα, thanks.

 

 

 

Ωραία τα λέτε ρε παιδία αλλά ανοίγοντας το θέμα είχα θέσει κάποια ερωτήματα:

 

ΑΠΟΠΕΙΡΑ UNDERVOLTING

 

 

Επίσης για μένα το undervolting ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ και θα δεις αποτελέσματα.Κάνε κλικ στο link να διαβάσεις λεπτομέρειες.

 

Κατέβασα το rmclock utility σύμφωνα με τον οδηγό για να κάνω undervolting αλλά δεν υποστηρίζει τον επεξεργαστή μου που είναι ο Intel® Core™ i3 i3-330M 2,13 GHz, Level 2 cache 3 MB Intel® HM55.

 

1) Είναι εξίσου χρήσιμο να κάνω undervolving σε επεξεργαστή i3 ?

2) Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω ?

3) Είναι απόλυτα ασφαλές ή θα μου καεί και θα χτυπάω το κεφάλι μου ?

 

εκ των οποίων εστιάσατε μόνο στο 3ο άλλοι λεγοντας πως είναι ασφαλές (με αναφορές προσωπικών εμπειριών) και άλλοι πως δεν είναι.

 

Για τα άλλα 2 ερωτήματα έχουμε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεγεται ΧΡΗΣΗ.

 

 

 

Αυτα λεγονται κατι αλλο , πχ βανδαλισμος.

Χρηση ειναι οτιδηποτε περιεχεται στις οδηγιες ΧΡΗΣΗΣ.

Οτιδηποτε εξω απο αυτο δεν λεγεται κακη ΧΡΗΣΗ.

Ειναι κατι αλλο.

 

Θα χρησιμοποιω λοιπον το λαπτοπ συμφωνα με το user manual.

αχαχουχα

 

Βιαζομαι και βαζω και βγαζω το βυσμα τροφοδοσιας απροσεκτα,μετα απο καιρο δεν θα φορτιζει,δεν βανδαλιζω τιποτα,κανω κακη και απροσεκτη χρηση.Θα κραταγε πολυ περισσοτερο αν ημουν πιο προσεκτικος.

Εχεις μπερδεψει την κακη χρηση με τον βανδαλισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...