Προς το περιεχόμενο

Laptop - τοστιέρα


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το 3ο , ειναι σιγουρα ασφαλες.

Για τα 1ο, 2ο , εψαξα αλλα δεν βρηκα προγραμμα να υποστηριζει τους iX.

 

Παντως εκατσα κ διαβασα το θεμα απο την αρχη. Εχω την αισθηση οτι εχουμε να κανουμε απλα με χαλια σχεδιασμο συστηματος ψυξεως , ενω πρεπει να ειναι κ επιρριπες στην σκονη καθοσον στην πρωτη σου φωτο φαινεται ξεκαθαρα πως το ανεμιστηρακι ειναι βρωμικο.

Στην θεση σου , θα τον ανοιγα για καθαρισμο κ θα αλλαζα την παστα ψυξης με καποια καλυτερη (πχ http://www.ebay.com/...Grease&_sacat=0)

 

Επισης , η αγορας μιας βασης πχ http://www.skroutz.g...Pal-X-Lite.html , σιγουρα θα βοηθουσε.

 

Για να καταλαβεις ποσο χαλια ψυξη εχεις , κοιτα εμενα στο 100% (σαν εσενα στο idle).

 

post-104835-0-32791400-1347983539_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποτίθεται ότι είμαστε εδώ για να μοιραζόμαστε τις όποιες γνώσεις,να βοηθάμε αλλά πάνω απ'ολα για να μπορείς να δώσεις και να πάρεις πρέπει να είσαι καλοπροαίρετος.

Έτσι μετά από τον λίγο καιρό (σε σχέση με άλλους) που είμαι εδώ μέσα έχω αποφασίσει όσο το δυνατόν να αποφεύγω να επανέρχομαι για ν'αποδειξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.Δεν μ'ενδιαφερει εξάλλου αυτό.Ούτε είμαι εδώ για να καταθέτω κάθε φορά σε κάθε τυχόν (μειοψηφία) κακοπροαίρετο το βιογραφικό μου.

Στα ρεύματα υπάρχουν νόμοι,απαράβατοι.ένας από αυτούς λέει ότι όσο κατεβαίνει η τάση αυξάνει η ένταση.Τώρα τι σημαίνει αυτό ? Όποιον ενδιαφέρει ας κάτσει να το ψάξει.Σε 50 λαπτοπ που έχω φτιάξει σε όλα το πρόβλημα ξεκίνησε από λάθος χρήση (αυτή που δεν υπάρχει όπως κάποιος γράφει) με κυρίαρχο την καθαριότητα που προκύπτει τις περισσότερες φορές επειδή κάποιος αεραγωγός ήταν φιμωμένος σε μια κουβέρτα η ένα μαξιλάρι με αποτέλεσμα το λαπτοπ να είναι ένα μικρο hooveraki.μετά έρχονται τα μπάνια με αναψυκτικά,τούμπες,κλπ αλλά άσχετο ? όλα αυτά είναι λάθος χρήση.

Άραγε και παρ'ολα αυτά,διάβασε κανείς μια πρόταση που είναι κ με bold και λέει ""Άρα Σωστή χρήση,Σωστή συντήρηση Σωστή αντιμετώπιση ναι στην κακγουρια αλλά όταν είμαστε σε πλήρες αδιέξοδο και πεπεισμένοι ότι εμείς τα κάναμε όλα σωστά."" και αν την διάβασε την κατάλαβε ?

Το παραπάνω παλικάρι αφού αμφισβήτησε τα πάντα,μετά τι σου έγραψε ? αυτό που σου έγραψα και εγώ με άλλα λόγια.διασφάλισε οτι έχεις τα 3 πρώτα σωστά,φτάσε και άλλαξε την πάστα και αφού δεν μπορείς μόνη σου ζήτα μια βοήθεια,και όταν όλα τ'αλλα θα είναι τέλεια και χρειάζεσαι ακόμα το undervolting και επιλογή σου είναι να το δοκιμάσεις καντο..(πάρε κ μια βάση)

Είναι διαφορετικό όμως να αυξήσεις την ένταση στον επεξεργαστή (βάση νόμου) γιατί δεν έχεις απολύτως άλλη επιλογή και άλλο για πλάκα..

Τώρα όποιος όλα αυτά δεν θέλει να τα καταλάβει η υιοθετήσει ας μην το κάνει,αν νομίζει ότι αυτός είναι απολύτως στοχευμενος και οι άλλοι άστοχοι ας ρωτάει μόνο τους φίλους του και οχι σ'ενα φόρουμ.. και επιτρέψτε μας αφού εσείς ρωτάτε και εμείς απαντάμε (στην συγκεκριμένη) να το κάνουμε εμείς με τον τρόπο μας και όχι απαραίτητα με αυτό που εσείς θεωρείτε ιδανικό.. Αυτά δεν έχω να πω κάτι άλλο πέρα από ένα συγνώμη αν τελικά δεν κατάφερα να βοηθήσω στην λύση του προβλήματος σας..

 

Υ.γ Spoiler εγώ δεν θα βάλω αν νομίζεις ότι σου χαλάω το νήμα σου ζήτα να διαγράψουν τα ποστ μου.

Αν βρεθεί έστω και ένας που να έχει σπουδάσει τεχνικός (υπολογιστών,ηλεκτρονικός,ακόμα και ηλεκτρολόγος) και σου πει ότι ναι κανε undervolting για να λύσεις το πρόβλημα σου εγώ αναιρώ όσα έγραψα.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 50 λαπτοπ που έχω φτιάξει σε όλα το πρόβλημα ξεκίνησε από λάθος χρήση (αυτή που δεν υπάρχει όπως κάποιος γράφει) με κυρίαρχο την καθαριότητα που προκύπτει τις περισσότερες φορές επειδή κάποιος αεραγωγός ήταν φιμωμένος σε μια κουβέρτα η ένα μαξιλάρι με αποτέλεσμα το λαπτοπ να είναι ένα μικρο hooveraki.μετά έρχονται τα μπάνια με αναψυκτικά,τούμπες,κλπ αλλά άσχετο ? όλα αυτά είναι λάθος χρήση.

 

Επαναλαμβανω. Σε ΟΛΑ τα λαπτοπ στις οδηγιες ΧΡΗΣΕΩΣ λενε να χρησιμοποιουνται σε επιπεδη επιφανεια, να μην φιμωνονται οι εισαγωγες/εξαγωγες αερα καθως κ να μην ερχονται σε επαφες με υγρα. Οταν καποιος δεν τα τηρει αυτα δεν κανει κακη "χρηση" , διοτι πολυ απλα δεν περιεχονται στις οδηγιες αυτες (κ γιαυτο αλλωστε δεν καλυπτονται απο την εγγυηση). Μπορει καποιος να πει οτι παιζω με τις λεξεις κ τους ορισμους αλλα αυτη ειναι η αποψη μου. Δεν μπορω να δεχτω οτι καποιος αντιβαινει τις οδηγιες χρησης κ μετα να παραπονιεται οτι ο φορητος απεκτησε προβλημα λογω κακης "χρησης". Οπως το σκεφτομαι αλληαναιρουμαι.

 

Στα ρεύματα υπάρχουν νόμοι,απαράβατοι.ένας από αυτούς λέει ότι όσο κατεβαίνει η τάση αυξάνει η ένταση.Τώρα τι σημαίνει αυτό ? Όποιον ενδιαφέρει ας κάτσει να το ψάξει.

Είναι διαφορετικό όμως να αυξήσεις την ένταση στον επεξεργαστή (βάση νόμου) γιατί δεν έχεις απολύτως άλλη επιλογή και άλλο για πλάκα..

Αν βρεθεί έστω και ένας που να έχει σπουδάσει τεχνικός (υπολογιστών,ηλεκτρονικός,ακόμα και ηλεκτρολόγος) και σου πει ότι ναι κανε undervolting για να λύσεις το πρόβλημα σου εγώ αναιρώ όσα έγραψα.

 

O νομος ισχυει με σταθερη την ισχυ. Αγαπητε , ο επεξεργαστης οταν λαμβανει λιγοτερη ταση , χρησιμοποιει (εκπεμπει) λιγοτερη ισχυ αρα κ λιγοτερο ρευμα οποτε κ μικροτερα ποσα θερμοτητας. Αυτο το γνωριζουν πολυ καλα ολοι οι απανταχου overclockers ανα τον πλανητη Γη . Οταν ενας επεξεργαστης σε οverclocking , γινει ασταθης , μια συνηθης τακτικη ειναι να ανεβασεις λιγο την ταση οποτε ανεβαινουν κ τα watt αρα κ η θερμοκρασια.

Στο undervolting κανουμε το αναποδο. Διατηρουμε την συχνοτητα σταθερη κ κατεβαζουμε την ταση μεχρι να μην ειναι ασταθης. Ταυτοχρονα πεφτει κ η θερμοκρασια.

Κοινως το undervolting ΣΑΦΩΣ μειωνει την εκπεμπομενη θερμοτητα. (αρα μπορει να επιλυσει/βοηθησει το προβλημα υψηλης θερμοκρασιας). Αν υπηρχε συμβατο προγραμμα θα ελεγα να το κανει αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι είμαστε εδώ για να μοιραζόμαστε τις όποιες γνώσεις,να βοηθάμε αλλά πάνω απ'ολα για να μπορείς να δώσεις και να πάρεις πρέπει να είσαι καλοπροαίρετος.

Έτσι μετά από τον λίγο καιρό (σε σχέση με άλλους) που είμαι εδώ μέσα έχω αποφασίσει όσο το δυνατόν να αποφεύγω να επανέρχομαι για ν'αποδειξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.Δεν μ'ενδιαφερει εξάλλου αυτό.Ούτε είμαι εδώ για να καταθέτω κάθε φορά σε κάθε τυχόν (μειοψηφία) κακοπροαίρετο το βιογραφικό μου.

Στα ρεύματα υπάρχουν νόμοι,απαράβατοι.ένας από αυτούς λέει ότι όσο κατεβαίνει η τάση αυξάνει η ένταση.Τώρα τι σημαίνει αυτό ? Όποιον ενδιαφέρει ας κάτσει να το ψάξει.Σε 50 λαπτοπ που έχω φτιάξει σε όλα το πρόβλημα ξεκίνησε από λάθος χρήση (αυτή που δεν υπάρχει όπως κάποιος γράφει) με κυρίαρχο την καθαριότητα που προκύπτει τις περισσότερες φορές επειδή κάποιος αεραγωγός ήταν φιμωμένος σε μια κουβέρτα η ένα μαξιλάρι με αποτέλεσμα το λαπτοπ να είναι ένα μικρο hooveraki.μετά έρχονται τα μπάνια με αναψυκτικά,τούμπες,κλπ αλλά άσχετο ? όλα αυτά είναι λάθος χρήση.

Άραγε και παρ'ολα αυτά,διάβασε κανείς μια πρόταση που είναι κ με bold και λέει ""Άρα Σωστή χρήση,Σωστή συντήρηση Σωστή αντιμετώπιση ναι στην κακγουρια αλλά όταν είμαστε σε πλήρες αδιέξοδο και πεπεισμένοι ότι εμείς τα κάναμε όλα σωστά."" και αν την διάβασε την κατάλαβε ?

Το παραπάνω παλικάρι αφού αμφισβήτησε τα πάντα,μετά τι σου έγραψε ? αυτό που σου έγραψα και εγώ με άλλα λόγια.διασφάλισε οτι έχεις τα 3 πρώτα σωστά,φτάσε και άλλαξε την πάστα και αφού δεν μπορείς μόνη σου ζήτα μια βοήθεια,και όταν όλα τ'αλλα θα είναι τέλεια και χρειάζεσαι ακόμα το undervolting και επιλογή σου είναι να το δοκιμάσεις καντο..(πάρε κ μια βάση)

Είναι διαφορετικό όμως να αυξήσεις την ένταση στον επεξεργαστή (βάση νόμου) γιατί δεν έχεις απολύτως άλλη επιλογή και άλλο για πλάκα..

Τώρα όποιος όλα αυτά δεν θέλει να τα καταλάβει η υιοθετήσει ας μην το κάνει,αν νομίζει ότι αυτός είναι απολύτως στοχευμενος και οι άλλοι άστοχοι ας ρωτάει μόνο τους φίλους του και οχι σ'ενα φόρουμ.. και επιτρέψτε μας αφού εσείς ρωτάτε και εμείς απαντάμε (στην συγκεκριμένη) να το κάνουμε εμείς με τον τρόπο μας και όχι απαραίτητα με αυτό που εσείς θεωρείται ιδανικό.. Αυτά δεν έχω να πω κάτι άλλο πέρα από ένα συγνώμη αν τελικά δεν κατάφερα να βοηθήσω στην λύση του προβλήματος σας..

 

Υ.γ Spoiler εγώ δεν θα βάλω αν νομίζεις ότι σου χαλάω το νήμα σου ζήτα να διαγράψουν τα ποστ μου.

Αν βρεθεί έστω και ένας που να έχει σπουδάσει τεχνικός (υπολογιστών,ηλεκτρονικός,ακόμα και ηλεκτρολόγος) και σου πει ότι ναι κανε undervolting για να λύσεις το πρόβλημα σου εγώ αναιρώ όσα έγραψα.

 

τι εννοεις να αυξησεις την ενταση στον επεξεργαστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φιλος εχει μπερδευτει λιγο. Αλοιμονο αν ανεβαινε η ενταση στον επεξεργαστη με χαμηλωμα της τασης. Με σταθερη την ισχυ ναι (P= V*I ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω. Σε ΟΛΑ τα λαπτοπ στις οδηγιες ΧΡΗΣΕΩΣ λενε να χρησιμοποιουνται σε επιπεδη επιφανεια, να μην φιμωνονται οι εισαγωγες/εξαγωγες αερα καθως κ να μην ερχονται σε επαφες με υγρα. Οταν καποιος δεν τα τηρει αυτα δεν κανει κακη "χρηση" , διοτι πολυ απλα δεν περιεχονται στις οδηγιες αυτες (κ γιαυτο αλλωστε δεν καλυπτονται απο την εγγυηση). Μπορει καποιος να πει οτι παιζω με τις λεξεις κ τους ορισμους αλλα αυτη ειναι η αποψη μου. Δεν μπορω να δεχτω οτι καποιος αντιβαινει τις οδηγιες χρησης κ μετα να παραπονιεται οτι ο φορητος απεκτησε προβλημα λογω κακης "χρησης". Οπως το σκεφτομαι αλληαναιρουμαι.

 

* Σημασία έχει ότι 9 στις 10 βλάβες προέρχονται ακριβώς από αυτά,και 5 στους 10 υπολογιστές που πεθαίνουν οριστικά,πεθαίνουν από λάθος παρέμβαση του ιδιοκτήτη στο εσωτερικό τους. Δεν έχει καμιά σημασία από εκεί και πέρα τι εννοεί ο καθένας μας λάθος χρήση.

 

O νομος ισχυει με σταθερη την ισχυ. Αγαπητε , ο επεξεργαστης οταν λαμβανει λιγοτερη ταση , χρησιμοποιει (εκπεμπει) λιγοτερη ισχυ αρα κ λιγοτερο ρευμα οποτε κ μικροτερα ποσα θερμοτητας. Αυτο το γνωριζουν πολυ καλα ολοι οι απανταχου overclockers ανα τον πλανητη Γη . Οταν ενας επεξεργαστης σε οverclocking , γινει ασταθης , μια συνηθης τακτικη ειναι να ανεβασεις λιγο την ταση οποτε ανεβαινουν κ τα watt αρα κ η θερμοκρασια.

Στο undervolting κανουμε το αναποδο. Διατηρουμε την συχνοτητα σταθερη κ κατεβαζουμε την ταση μεχρι να μην ειναι ασταθης. Ταυτοχρονα πεφτει κ η θερμοκρασια.

Κοινως το undervolting ΣΑΦΩΣ μειωνει την εκπεμπομενη θερμοτητα. (αρα μπορει να επιλυσει/βοηθησει το προβλημα υψηλης θερμοκρασιας). Αν υπηρχε συμβατο προγραμμα θα ελεγα να το κανει αμεσως.

 

* Εγώ παραδέχομαι ότι μου ξέφυγε η παράμετρος του μεταβλητού φορτίου και ο νόμος που επικαλέστηκα ήταν για σταθερό φορτίο.Αφού χαμηλώνει η ισχύς και η θερμοκρασία και αφού κάνουμε το αντίθετο από o/c πως γράφουμε τότε ότι δεν επηρεάζονται καθόλου οι επιδόσεις του ? Όταν γράφει o ίδιος που έγραψε τον οδηγό ότι οι εταιρίες επιλέγουν το σταθερότερο σημείο τι εννοεί ? μόνος του δεν αυτοαναιρείται ?

Και any way εσύ πριν φτάσεις στο under δεν άλλαξες πάστα ? δεν έλεγξες όλο το σύστημα ψύξης ? δεν σταμάτησες τα startup άχρηστα προγράμματα ? Δεν ήταν η τελευταία σου λύση ? Ήταν μια από τις πρώτες σου ? Δεν νομίζω ότι κάπου έκανα λάθος επειδή πρότεινα να πάρουμε τα πράγματα σωστά κ από την αρχή.. Αν το δικό σου το βάλεις σε αυτή την καλή κατάσταση που λες ότι το έφερες πάνω σε κουβέρτες θα σε σώσει το undervolting ? Απλά μερικοί άνθρωποι αν δεν ακούσουν αυτό που θέλουν και με τον τρόπο που το έχουν φανταστεί δεν ικανοποιούνται.. Νομίζω ότι περιέγραψα το πλήρες και αυτονόητο,απλά είχε μερικές σκληρές αλήθειες μέσα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no offence αλλα δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλας

 

το Undervolting δεν ειναι το αντιθετο του overclocking

δεν κατεβαζεις την συχνοτητα του επεξεργαστη,αλλα μονο την ταση,μεχρι να βρεις την ελαχιστη δυνατη που απαιτει για να δουλεψει σωστα.

ετσι περιοριζεις τις απωλειες θερμοτητας και καταναλωνεις και λιγοτερη ενεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα στο πρώτο μου ποστ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί ποτέ δεν το χρειάστηκα άρα δεν το ξέρω. για εμένα τα προβλήματα λύνονται με πιο ορθόδοξους τρόπους κ δεν θεωρώ κιόλας ικανό κανέναν να ξέρει το καλύτερο κ σταθερότερο V από την μαμά εταιρία.απόψεις καταθέτουμε,σύμφωνα με γνώσεις,εμπειρίες,κλπ.

Με το να μην είναι επιλογή μου όμως είδες δεν είπα μην το κάνεις,είπα ότι εγώ δεν θα το έκανα και θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις όλες τις άλλες παραμέτρους μιας υπερθέρμανσης κ σωστής χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το undervolting δεν μειωνει στο ελαχιστο τις επιδοσεις. Αυτες καθοριζονται απο την συχνοτητα κ αυτη δεν αλλαζει.

Οι εταιριες για σιγουρια , βαζουν μεγαλο ποσοστο ανοχης. Δεν ξερουν οι επεξεργαστες σε τι mobo θα μπουν , ποσο καλη ταση θα δεχονται κτλ. Για παραδειγμα στον δικο μου απο τα default 1,25V επεσα στα 1,0125V δλδ -20% , ενω στη καρτα γραφικων αλλο ενα -18%. Ποιο κατω βγαζει μπλε οθονες ή κανει lock ups. Ως εκει ειναι απολυτα σταθερος. 4 χρονια δεν εχει βγαλει τιποτα. Θα ελεγα πως ετσι εχουμε βελτιστοποιηση της τροφοδοτησης. Παιρνει ακριβως οσο χρειαζεται. Μαλιστα προσωπικα το θεωρω (για να μιλησω με τα δικα σου λογια) "καλυτερη χρηση" κ το εφαρμοζω σε ολα τα λαπτοπ σε cpu+gpu που εχουν περασει απο τα χερια μου , αμεσως με την αγορα τους. Ετσι απο την πρωτη μερα επιβαρυνω λιγοτερο το συστημα ψυξης. Η συντηρηση επεται.

 

Παντως δεν απαξιωνω τις συμβουλες που δινεις. ΕΙναι απολυτα σωστες. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να μην είναι επιλογή μου όμως είδες δεν είπα μην το κάνεις,είπα ότι εγώ δεν θα το έκανα και θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις όλες τις άλλες παραμέτρους μιας υπερθέρμανσης κ σωστής χρήσης.

 

Αυτό είναι σωστό και το πιστεύω κι εγώ, δηλαδή πρέπει να εφαρμόσει κανείς όλες τις συμβατικές λύσεις πριν καταφύγει στο undervolting που είναι πιο εξεζητημένη και αιρετική για κάποιους.

Γι αυτό κι εγώ σκόπευα να καταφύγω στο undervolting μετά την εφαρμογή όλων των συμβατικών λύσεων (ουσιαστικά μόνο η αλλαγή πάστας μου έμεινε, η βάση κι αυτή δεν είναι ριζική επίλυση αλλά μπάλωμα αν και θα πάρω) και ρώτησα ώστε να μάθω αν είναι αποδοτικό, ασφαλές και εφικτό.

 

Τελικά ως προς την ασφάλεια δεν βγάλαμε άκρη και δεν νομίζω πως γίνεται να βγει αλλά το ζήτημα είναι πως ως προς την εφικτότητα προέκυψε πως τελικά δεν είναι εφικτό μιας και δεν υπάρχει κατάλληλο πρόγραμμα για επεξεργαστές ix.

Επομένως θα καταφύγω στις συμβατικές λύσεις προς το παρόν μιας και το undervolting δεν είναι εφικτό έτσι κι αλλιώς.

Το θετικό είναι η βελτιστοποίηση που πέτυχα ανοίγοντας το pc και που δεν κατάλαβα ακόμα γιατί έγινε.

Αν καποιος άλλος παρόλα αυτά γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα για undervolting σε ix ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα στο πρώτο μου ποστ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί ποτέ δεν το χρειάστηκα άρα δεν το ξέρω. για εμένα τα προβλήματα λύνονται με πιο ορθόδοξους τρόπους κ δεν θεωρώ κιόλας ικανό κανέναν να ξέρει το καλύτερο κ σταθερότερο V από την μαμά εταιρία.απόψεις καταθέτουμε,σύμφωνα με γνώσεις,εμπειρίες,κλπ.

Με το να μην είναι επιλογή μου όμως είδες δεν είπα μην το κάνεις,είπα ότι εγώ δεν θα το έκανα και θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσεις όλες τις άλλες παραμέτρους μιας υπερθέρμανσης κ σωστής χρήσης.

αν το καθαρισμα και η αλλαγη παστας δε κανουν διαφορα μεγαλη,τοτε ειναι σιγουρο οτι το λαπτοπ εχει κατασκευαστικο προβλημα.

οποτε κανεις Undervolting που και να μην ειχε,παλι καλο θα του κανει

το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι θα φας μια ωρα απο τη ζωη σου.

τα θετικα ειναι πολλα,λιγοτερη καταναλωση ενεργειας,λιγοτερη θερμοτητα,λιγοτερος θορυβος,αυξανεται η διαρκεια ζωης του υπολογιστη.

η μαμα εταιρια ξερει ποσο ειναι η ταση,αλλα αν καθοταν και την εβρισκε εναν εναν σε καθε επεξεργαστη τοτε το κοστος θα ηταν 2πλασιο.

γι αυτο πειραματιζεσαι και το κανεις μονος σου.

ειναι σαν να πεταει λιγη ακαυστη το αυτοκινητο σου απο την εξατμιση,κι εσυ να πας να την μειωσεις στο ελαχιστο αυτη.μονο κερδος θα χεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το καθαρισμα και η αλλαγη παστας δε κανουν διαφορα μεγαλη,τοτε ειναι σιγουρο οτι το λαπτοπ εχει κατασκευαστικο προβλημα.

οποτε κανεις Undervolting που και να μην ειχε,παλι καλο θα του κανει

το μονο αρνητικο που εχει ειναι οτι θα φας μια ωρα απο τη ζωη σου.

τα θετικα ειναι πολλα,λιγοτερη καταναλωση ενεργειας,λιγοτερη θερμοτητα,λιγοτερος θορυβος,αυξανεται η διαρκεια ζωης του υπολογιστη.

η μαμα εταιρια ξερει ποσο ειναι η ταση,αλλα αν καθοταν και την εβρισκε εναν εναν σε καθε επεξεργαστη τοτε το κοστος θα ηταν 2πλασιο.

γι αυτο πειραματιζεσαι και το κανεις μονος σου.

ειναι σαν να πεταει λιγη ακαυστη το αυτοκινητο σου απο την εξατμιση,κι εσυ να πας να την μειωσεις στο ελαχιστο αυτη.μονο κερδος θα χεις

 

Ναι, ωραία όλα αυτά όμως εκ των πραγμάτων είναι αδύνατο να το κάνω λόγω έλλειψης κατάλληλου λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα 1,5 χρόνο μετά για να επαναδιατυπώσω την απορία και τον προβληματισμό μου για το χρόνιο πρόβλημα του Laptop μου.

Υπενθυμίζω συνοπτικά το πρόβλημα:
Το  Laptop μου ανεβάζει θερμοκρασίες.
Σε κατάσταση χρήση του cpu 1-10% είναι στους 55-65 βαθμούς.

Από εκεί και πάνω είναι στους 70-75 και με μεγάλη χρήση χτυπάει και 80-85.

 

Το είχα πάει για τον λόγο αυτό στην αντιπροσωπεία πριν κανα 2 χρόνια, δεν ξέρω τι έκαναν και όταν μου το επέστρεψαν ήταν ΟΚ για μερικές μέρες και μετά τα πράματα επανήλθαν στην ίδια ακριβώς κατάσταση.

Από τότε το ανοίγω κάθε 1-2 μήνες, δεν έχει ποτέ σκόνη σε σημαντικό βαθμό, φυσάω και καθαρίζω ότι καθαρίζεται και για μερικές μέρες είναι σε καλύτερη κατάσταση αλλά σταδιακά επανέρχεται η κατάσταση με τις υψηλές θερμοκρασίες ώσπου όταν χειροτερεύει αρκετά τον ξαναανοίγω και ο κύκλος ξεκινά και πάλι.

Θέλω να επισημάνω εδώ πως ανοίγοντάς τον ο επεξεργαστής δεν είναι προσβάσιμος οπτικά οπότε φυσάω το ανεμιστήράκι μόνο όσο μπορώ. (υπάρχουν φωτογραφίες στις προηγούμενες σελίδες).

Επειδή λοιπόν με έχει κουράσει αυτή η κατάσταση θέλω να ρωτήσω τι μπορεί να φταίει και τι είναι αυτό που διορθώνεται για λίγες μέρες με το να το ανοίξω και να φυσήξω την λιγοστή σκόνη και γιατί το πρόβλημα επανέρχεται λίγες μέρες μετά ξανα. Έχετε καμιά ιδέα για να το λύσω ή να το μειώσω μόνιμα?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην κουραζεσαι τσαμπα.Η σκονη που ειχες πριν απο αρκετο καιρο,στις φωτο που ειχες οταν τον ανοιξες,αυτες ΕΙΝΑΙ υπευθυνες για το ανεβασμα των temps.Προσωπικα μεχρι και 70-75 αναλογως του cooler του καθε φορητου τους θεωρω λογικους,και τους συναντω συχνα σε διαφορα μηχανακια.Η HP εχει γενικως προβλημα με τις θερμοκρασιες.Γι'αυτο και τα τελευταια χρονια,σπανια τους συνιστω,και συγκεκριμενα μηχανηματα.

Θα πρεπει ΠΡΩΤΑ να βεβαιωθεις οτι εχεις το τελευταιο bios(ελπιζω να το εκανες,να σου το κανανε),και δευτερον να το φυσας συχνα.

Αν θελει καιε 1-2 μηνες,καθε 1-2 μηνες θα το κανεις.

Σου το κανει συχνα,διοτι προφανως ο εσωτερικος σου χωρος εχει αρκετη σκονη στην ατμοσφαιρα.Να καθαριζεις την επιφανεια που το τοποθετεις,πριν το βαλεις για λειτουργια.

Παρε ενα blower,και καθε φορα που το βλεπεις λιγο να ανεβαζει temps φυσα το.

Εν πας σε ενα μαγαζι με μεγαλη ποικιλια λαπτοπς,θα δεις ποση μεγαλη διαφορα εχουν σε αριθμο οπων-σχισμων,ΑΛΛΑ και μεγεθους ψυκτρας(πισω και διπλα),απο εταιρεια σε εταιρεια.Η HP οσο την επελεγα τα τελευταια χρονια,παντα ηταν αδυναμη σε αυτο το θεμα.

Δες π.χ αυτο,

http://assets.vr-zone.net/16954/IMG_2415.jpg

με αυτο,

http://dragonsgaming.files.wordpress.com/2011/07/mg_5355.jpg?w=549

 

Εμφανης η διαφορα μεγεθους την ψυξης.

Αλλοι βαζουν χαλκο,αλλοι αλουμινιο.Ο χαλκος ειναι καλυτερα.Οσο περισσοτερες οπες-σχισμες,και μεγαλυτερο μεγεθος(μεταλλο ψυκτρας),τοσο καλυτερη απαγωγη της θερμοκρασιας γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...