Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να το τρέξεις με τη εντολή plasmoidviewer σε κονσόλα να δεις αν έχει κάποιο σφάλμα.

$ plasmawindowed org.kde.plasma.digitalclock

unversioned plugin detected, may result in instability
Falling back to legacy separed QQmlEngine for applet "org.kde.desktopcontainment"
Fontconfig warning: ignoring C.UTF-8: not a valid language tag
unversioned plugin detected, may result in instability
requesting config for "Digital Clock" without a containment!
$ locale -a
locale: Cannot set LC_CTYPE to default locale: No such file or directory
locale: Cannot set LC_MESSAGES to default locale: No such file or directory
locale: Cannot set LC_COLLATE to default locale: No such file or directory
C
POSIX
en_US
en_US.iso88591
en_US.utf8


Edit: Έκανα ένα reinstall με pacman -Qenq | pacman -S - και έστρωσε.

Επεξ/σία από eSATA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς εμπειρία με Archlinux και Openldap..? Θέλω να το βάλω αλλά μάλλον σε VM για αρχή....

 

edit: τελικά θα δοκιμάσω το apacheDS φαίνεται πιο απλό και δεν θέλει και root... 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί το θεωρούν τι; Desktop ready; Το δίνουν για κατέβασμα σε όλους; ή προτείνουν την 4.14.3; Στο ftp στο stable την 4.14.3 έχουν. Ομολογώ πως έχασα τον μπούσουλα με τις αλλαγές στην αρίθμηση των εκδόσεων των πακέτων. Τα εξηγούν πουθενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το KDE πλέον έχει σπάσει σε 3 μέρη...Στα frameworks που η αρίθμηση τους πάει 5.xx , στα applications που η αρίθμηση πάει έτος.μήνας, και στο plasma που πάει 5.xx επίσης. Τα frameworks βγαίνουν κάθε τρίμηνο , ενώ τα apps και plasma ανά τετράμηνο. Όσον αφορά τα apps σε κάθε έκδοση όλο και περισσότερα γίνονται port σε qt/frameworks 5...Δηλαδή η μετάβαση γίνεται σταδιακά. Όπως επίσης και στα features του plasma...

Μεταξύ μας λίγο μπάχαλο η κατάσταση και παααάρα πολλά bugs που το kde4 δεν υπήρχαν...ήμουν χρόνια χρήστης kde αλλά τους τελευταίους μήνες και μέχρι να στρώση το kde 5, το cinnamon με έχει σώσει...σχεδόν ίδια features,ελάχιστα bugs και πολύ πιο γρήγορο (το KDE σε κάθε κλικ νιώθεις ένα μικρό lag στην απόκριση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να κάνω update εφαρμογή εγκατεστημένη από το AUR κατεβάζω ξανά το tarball και το κάνω εγκατάσταση? επειδή δεν βολευει αυτό το πράγμα μακροχρόνια και επειδή βλέπω 1500 διαφορετικούς helpers έχει να προτείνει κανείς κάποιον?

 

επίσης ποιος ο λόγος να μην κάνω -Syyu και να κάνω -Syu ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το -Syy κανει force update ολων των mirrors

 

το -Sy κανει μονο οταν υπαρχει update

 

για το aur παντα κανω με το χερι, οταν το θυμαμαι.

 

δες πρωτα αυτο που θες αν υπαρχει σε κανα αλλο repo (archlinuxgr archlinuxcn κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιαξει ενα σκριπτ στο cron.daily και τα εχω κανει εκτελεσιμο ωστε να κανει αυτοματα τριμ τον ssd στο λαπτοπ.

Επισης εχω καταργησει απο το fstab την επιλογη discard.

Το προβλημα με την cron job ειναι οτι αν το λαπτοπ ειναι κλειστο την ωρα που εκτελειτε το σκριπτ, δεν κανει τιποτα.

Πως μπορω να δηλωσω στο συστημα να κανει trim παντα κατα τον τερματισμο λειτουργιας;

 

Επισης εχω και θεμα με το hddtemp. Παρολο που το τρεχω με sudo στο /dev/sda (που ειναι ο hdd) μου επιστρεφει οτι δεν βρισκει αισθητηρα ενω στο gdiskutil φαινονται κανονικα.

 

(smartmontools ls-sensors κλπ ειναι εγκατεστημενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...