Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα το gtk3 ειναι αυτιστικο - confirmed

Οσο ηταν ο thunar gtk2, επειδη το text color (σε φακελους κλπ) ηταν πολυ μαυρο στο adwaita theme ειχα στο .gtkrc μου:

style "Adwaita" {
    text[NORMAL] = "#313739"
}

class "GtkWidget" style "Adwaita"

και γινοταν πιο light και δε χτυπαγε στο ματι

Πλεον ο thunar εχει παει σε gtk3, και γ@μηθηκα για να βρω/συνθεσω το αντιστοιχο για το settings.ini:

.view, iconview, .view text, iconview text, textview text { color: #313739; }

.view:selected, iconview:selected, .view:selected:focus, iconview:selected:focus, .view text:selected, iconview text:selected, textview text:selected, .view text:selected:focus, iconview text:selected:focus, textview text:selected:focus { color: #ffffff }

<_<

Και επρεπε να δω τον κωδικα του adwaita gtk3 στο git τους γιατι τοπικα δεν δειχνει τιποτα, ειναι χωμενο σε binary φαση αμαθεμα και καταλαβα που στο διαολο ειναι

Μνημονια στους gtk3 devs μεχρι να φριξει το γατι. Οι ανθρωποι ή ειναι χαζοι, ή τον π@ιζουν εξεπιτηδες ή υπαρχει σοβαρη εγκεφαλικη δυσλειτουργια. Δεν εξηγειται αλλιως.

Επι τη ευκαιρια με αυτον τον τροπο (και στο .gtkrc για gtk2 και στο settings.ini για gtk3) μπορουμε να παρακαμψουμε οτιδηποτε θελουμε χωρις να κανουμε edit το theme (χρωματα ρυθμισεις οποιοδηποτε element του theme)

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Τελικα το gtk3 ειναι αυτιστικο

Οσο ηταν ο thunar gtk2, επειδη το text color (σε φακελους κλπ) ηταν πολυ μαυρο στο adwaita theme ειχα στο .gtkrc μου:


style "Adwaita" {
    text[NORMAL] = "#313739"
}

class "GtkWidget" style "Adwaita"

και γινοταν πιο light και δε χτυπαγε στο ματι

Πλεον ο thunar εχει παει σε gtk3, και γ@μηθηκα για να βρω/συνθεσω το αντιστοιχο για το settings.ini:


.view, iconview, .view text, iconview text, textview text { color: #313739; }

.view:selected, iconview:selected, .view:selected:focus, iconview:selected:focus, .view text:selected, iconview text:selected, textview text:selected, .view text:selected:focus, iconview text:selected:focus, textview text:selected:focus { color: #ffffff }

<_<

Μνημονια στους gtk3 devs μεχρι να φριξει το γατι

Επι τη ευκαιρια με αυτον τον τροπο (και στο .gtkrc για gtk2 και στο settings.ini για gtk3) μπορουμε να παρακαμψουμε οτιδηποτε θελουμε χωρις να κανουμε edit το theme (χρωματα ρυθμισεις οποιοδηποτε element του theme)

μηπως γνωριζεις πως γινεται στον thunar 1.8 πως φτιαχουμε καινουργιο φακελο ως root χρηστης με δεξι κλικ απευθειας στην επιφανεια εργασιας? οτι δεξι κλικ καινουργιο φακελο η document η copy-paste τιποτα πρεπει να παω /root/Desktop, τι κουλα ειναι αυτα? εχω βαλει παλι τον 1.6.15 και ειναι οπως πρεπει να ειναι, σε home user ο καινουργιος thunar δεν κανει τα κουλα του μονο ως root user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χμ δεν εχω επιφανεια εργασιας οποτε δεν μπορω να το τσεκαρω

καντο custom action στην τελικη με cd /root/Desktop && command

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

χμ δεν εχω επιφανεια εργασιας οποτε δεν μπορω να το τσεκαρω

καντο custom action στην τελικη με cd /root/Desktop && command

https://i.imgur.com/9uKDmfX.gifv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00

Ριξε τα μουτρα σου και βαλε vmware.

Εντωμεταξυ να ξερεις οτι σε καθιστω αποκλειστικο υπευθυνο , ηθικο αυτουργο για ο,τι περναω απο χτες το βραδυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον προεκυψαν προβληματακια και υποθετω θα προκυψουν και αλλα οσο δουλευω την εγκατασταση μιας και απο χθες εχω σεταρει τα αντερα μου... και ακομα σεταρω.
Εβαλα cinnamon/lightdm για να χουμε μια βαση να συνεννοηθουμε στην πορεια :)

Εχουμε και λεμε :

1. LightDM login screen (σοβαροτητα προβληματος = 0) : Δεν ανιχνευει σωστα την max res της οθονης του φορητου (1366x768) και εμφανιζει την login screen σε μια αλλη αναλυση τυπου 4:3.Οταν κανεις login και μπαινεις επιφανεια εργασιας..η αναλυση ειναι σωστη.Ξερω κυκλοφορουν ενα σωρο fixes αλλα το θεμα ειναι γιατι το κανει?Μην ειναι καμμια ρυθμισουλα που τα γαμαει?Δεν καταδεχομαι να φτιαξω σκριπτακια με xrandr κλπ.Θα μου πεις τι ασχολεισαι..ποσο μενεις σε αυτην την οθονη?10 secs μεχρι να βαλεις τον κωδικο?χεστηκες..οντως..αλλα οσο βλεπω την παρατυπια , μου την βαραει στο κεφαλι.

2. Cinnamon desktop cpu usage (σοβαροτητα προβληματος = 2) : Το προβλημα πρεπει ναναι με το cinnamon και οχι με την διανομη.Διαφορες εργασιες τρωνε τραγικα πολυ cpu.Απλες διεργασιες τυπου "πιασε ενα παραθυρο και κουνα το περαδωθε σαν σπαστικο".Πιανει ~20-40% cpu usage οσο το παραθυρο γυροφερνει.Δεν θα πρεπε να ηταν λιγοτερο?Δεν θα πρεπε να αναλαμβανει η καρτα γραφικων ?(intel gma 4500).Παιζω με τον xf86-video-intel/libva-intel-driver.
Θα μου πεις , τι θες DEs και cinnamon και μαλακιες...Δεν προκειται να ρυθμισω τιποτα openbox απο το μηδεν ...ξεχαστε το..θελω κατι ομορφο και λειτουργικο και ψιλο-ετοιμο.. :)

Αυτα και ακομα ρυθμιζω..δουλευω πραγματα να δω τι θα βγαλουν , να δω τι ρυθμισεις θα χρειαστουν..νασαι καλα ρε @tritonas00 με τις ιδεες σου  :)
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λοιπον προεκυψαν προβληματακια και υποθετω θα προκυψουν και αλλα οσο δουλευω την εγκατασταση μιας και απο χθες εχω σεταρει τα αντερα μου... και ακομα σεταρω.
Εβαλα cinnamon/lightdm για να χουμε μια βαση να συνεννοηθουμε στην πορεια :)

Εχουμε και λεμε :

1. LightDM login screen (σοβαροτητα προβληματος = 0) : Δεν ανιχνευει σωστα την max res της οθονης του φορητου (1366x768) και εμφανιζει την login screen σε μια αλλη αναλυση τυπου 4:3.Οταν κανεις login και μπαινεις επιφανεια εργασιας..η αναλυση ειναι σωστη.Ξερω κυκλοφορουν ενα σωρο fixes αλλα το θεμα ειναι γιατι το κανει?Μην ειναι καμμια ρυθμισουλα που τα γαμαει?Δεν καταδεχομαι να φτιαξω σκριπτακια με xrandr κλπ.Θα μου πεις τι ασχολεισαι..ποσο μενεις σε αυτην την οθονη?10 secs μεχρι να βαλεις τον κωδικο?χεστηκες..οντως..αλλα οσο βλεπω την παρατυπια , μου την βαραει στο κεφαλι.

2. Cinnamon desktop cpu usage (σοβαροτητα προβληματος = 2) : Το προβλημα πρεπει ναναι με το cinnamon και οχι με την διανομη.Διαφορες εργασιες τρωνε τραγικα πολυ cpu.Απλες διεργασιες τυπου "πιασε ενα παραθυρο και κουνα το περαδωθε σαν σπαστικο".Πιανει ~20-40% cpu usage οσο το παραθυρο γυροφερνει.Δεν θα πρεπε να ηταν λιγοτερο?Δεν θα πρεπε να αναλαμβανει η καρτα γραφικων ?(intel gma 4500).Παιζω με τον xf86-video-intel/libva-intel-driver.
Θα μου πεις , τι θες DEs και cinnamon και μαλακιες...Δεν προκειται να ρυθμισω τιποτα openbox απο το μηδεν ...ξεχαστε το..θελω κατι ομορφο και λειτουργικο και ψιλο-ετοιμο.. :)

Αυτα και ακομα ρυθμιζω..δουλευω πραγματα να δω τι θα βγαλουν , να δω τι ρυθμισεις θα χρειαστουν..νασαι καλα ρε @tritonas00 με τις ιδεες σου  :)
 

Εντωμεταξυ στη διπλανη παραλια, πιπινια τοπλες με "μαγουλατα" μαγιω, πλατσουριζουν ανεμελα και λιαζουν τα κορμια τους....:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αιμα ρε, π@πα κ@λο εμπλοκη

για το 2, εχει καποιον compositor το Cinnamon?

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει slax στο vm, του εβαλα της παναγια τα ματια 1864 πακετα με μονη δεσμευση 500-600mb idle και δεσμευση χωρου στον σκληρο 5gb με σχεδον τα ιδια 1157 arch μου τρωει 1gb ιδιο de xfce και 10gb στον σκληρο, τα 3rd apps που βαζω ειναι συγκεκριμενα  τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο,  πρεπει να ειναι οι βιβλιοθηκες μεγαλες

Voac9aK.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tritonas00 είπε

αιμα ρε, π@πα κ@λο εμπλοκη

για το 2, εχει καποιον compositor το Cinnamon?

Υποθετω πως ναι. Και ισα με μηδεν ρυθμισεις που να τον αφορουν.Σαν να σου λεει "εχουμε compositor και μην τον ακουμπας".
Επισης εχει για window manager τον muffin απο ο,τι διαβαζω..που ειναι fork του mutter (gnome 3 , λογικο μιας και το cinnamon ειναι gnome3 based) και το οποιο στηριζεται στο clutter που παρεχει opengl δυνατοτητες κλπ κλπ.
Θα μου πεις νταξ μωρε μαλακα ποση ωρα θα κουνας ενα παραθυρο περαδωθε...οχι πολλη.Αλλα οκ σαν παρατηρηση με ξενιζει..δηλ γενικως να κουνας παραθυρα και να ανεβαζει το cpu usage.
Eπισης να πω οτι εχω αφαιρεσει windows effects και μαλακιες...να το κανω οσο πιο "ελαφρυ γινεται".

Γενικως το εχω φερει σε καλη κατασταση , εικαστικες παρεμβασεις κανω κυριως πλεον.

@μπουρτζοβλαχος

Μην το ψαχνεις , ο καθενας πακεταρει οπως θελει :) Το θεμα ειναι να δουλευει σωστα το συστημα...Σε ιδια πακετα σε διαφορετικες διανομες πολλες φορες βλεπω αλλες εξαρτησεις...τι να πω...

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...