Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

απο ποτε ειχες να κανεις update?

Μια δυο μέρες πριν έκανα αλλά σήμερα πέρασε νέο kernel πάλι (τον 5.3.10-arch1-1). Πριν 1 μήνα ο kernel που πέρασε δεν μου έκλεινε το τροφοδοτικό στο shutdown και κόλλαγε στο reboot. Ελέησαν και βγάλανε άλλον πυρήνα και τώρα ο νέος τα γ@@@  όλα...γκρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περιεργο εκανα update σε 5.3.10-arch1-1 κανονικα

21 λεπτά πριν, ypoptos1 είπε

Πριν 1 μήνα ο kernel που πέρασε δεν μου έκλεινε το τροφοδοτικό στο shutdown και κόλλαγε στο reboot

φαινεται upstream θεμα μεταξυ kernel/hardware σου, οχι του arch

εμενα μου πηδηξανε το font

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2019 στις 9:16 ΜΜ, tritonas00 είπε

περιεργο εκανα update σε 5.3.10-arch1-1 κανονικα

φαινεται upstream θεμα μεταξυ kernel/hardware σου, οχι του arch

εμενα μου πηδηξανε το font

Γιατί ασχολείστε όταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα και γελοίες καταστάσεις; Μαζόχες είστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε θρήσκοι και μας αρέσει να κάνουμε τον σταυρό μας πριν από κάθε update . Ευλογησον.

 

Το έχουν παρακάνει η αλήθεια είναι και σκέφτομαι να το παρατήσω μετά από τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει για όσους δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία από arch γιατί έχει γίνει τόσο χαμός με την αλλαγή των πυρήνων;

Μέχρι τώρα όταν κάποιος ανέφερε τα κακώς κείμενα του arch, όλοι έσπευδαν να υπερασπιστούν το arch (πιο φανατικά και από θρησκεία για να πιαστώ από τα λόγια του johnyboy) και να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Έγιναν πόσες αλλαγές που έσπαγαν το σύστημα και όταν κάποιος κατηγορούσε ότι του χάλασε το λειτουργικό, έβγαιναν όλοι και του έλεγαν "ήταν documented αλλαγή και έγραφε τα βήματα που πρέπει να κάνεις. έπρεπε να διαβάσεις το site". Τώρα έγινε αυτή η αλλαγή στον πυρήνα, η οποία μάλιστα δεν χρειάζεται καμμία παρέμβαση από το χρήστη, και όλοι νευρίασαν και βρίζουν λες και καταστράφηκε το σύμπαν. Τι τόσο κακό έχει να μπαίνουν οι πυρήνες αλλού και να γίνεται symlink μέσω του mkinitcpio; (εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι σωστά)

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιλησες καλα

εμενα μου πηδηξε το font μια αλλαγη στο pango upstream, μια χαρα εδειχνε τοσα χρονια

το χοσοι τους

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, imitheos είπε

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει για όσους δεν έχουμε μεγάλη εμπειρία από arch γιατί έχει γίνει τόσο χαμός με την αλλαγή των πυρήνων;

Και εγω την ιδια απορια εχω.Ο τελικος χρηστης χαμπαρι δεν παιρνει.Δεν επηρεαζεται η εργασια του. Αντι να κραξουν το οτι εβγαλαν απο το "base" τους πυρηνες και κανα δυο αλλα default πακετα ασχολουμαστε με τους κερνελς.

Κανεις πλεον pacstrap /mnt base base-devel στην εγκατασταση και δεν περναει πλεον ουτε καν τα βασικα.Δηλαδη μετα απο αυτην την εντολη , η εγκατασταση ειναι μη-λειτουργησιμη..εστω και σε text mode .Ψαχνεις μετα να βρισκεις  kernels , editors , κλπ ...οκ KISS philosophy και μαλακιες αλλα η γραμμη μεταξυ KISS και κανω την ζωη μου πιο δυσκολη απο ο,τι πρεπει ειναι πολλη λεπτη πλεον...
Βλεπω το επομενο βημα να ειναι τα compiles και κανα merge με gentoo :)

Παρολα αυτα ειναι στο τοπ3 μου το archlinux...ειδικα για το bleeding edge  της και την πληθωρα των πακετων :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, παράξενη γκρίνια τελευταία.

Σχετικά με την αλλαγή στο base κ.λπ., μπορεί να είναι ενοχλητική αλλά πόσες φορές θα χρειαστεί να εγκατασταθεί ένα σύστημα Arch από την αρχή; Προσωπικά, λόγω τέτοιων αλλαγών που γίνονται στην εξέλιξη της διανομής, πάντα ξαναδιαβάζω το Installation Guide όταν χρειαστεί να εγκαταστήσω καινούργιο σύστημα. Και για το συγκεκριμένο ζήτημα, πλέον γράφει να κάνουμε 

# pacstrap /mnt base linux linux-firmware

οπότε πρόβλημα δεν θα υπάρχει.

Όσο για το αν «σπάει» ένα σύστημα Arch, συντηρώ παραπάνω από έναν υπολογιστές τους οποίους ενημερώνω περίπου 2-3 φορές το χρόνο τα τελευταία 6 χρόνια -- όχι και το καλύτερο για διανομή όπως το Arch -- και τα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει είναι ελάχιστα. Πάντως εγκατάσταση από την αρχή δεν έχει χρειαστεί. Αν αλλάζουν πράγματα upstream δεν φταίει το Arch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, sotthes είπε

Γιατι δεν κανετε απλα lock την kernel ωστε να μην κανει update?

Προτεινεις σε ενα "θεμα" που αναφερεται αποκλειστικα στο archlinux , τον ορισμο του bleeding edge , να μην κανει καποιος update τον κερνελ...ελπιζω να καταλαβαινεις την αντιφαση της ολης...φασης ε ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, mphxths said:

Προτεινεις σε ενα "θεμα" που αναφερεται αποκλειστικα στο archlinux , τον ορισμο του bleeding edge , να μην κανει καποιος update τον κερνελ...ελπιζω να καταλαβαινεις την αντιφαση της ολης...φασης ε ? :)

Χαχαχαχ προφανως, απλα αναφερομαι στον κοσμο που εχει προβληματα με τις νεοτερες kernels και που παραπονιεται. Τουλαχιστον ενα fallback kernel για οσους δεν γνωριζουν τι ακριβως κανουν ειναι απαραιτητο. Προσωπικα κραταω LTS kernel και ZFS snapshots για παν ενδεχομενο αλλα δεν εχω και κανενα ιδιαιτερο θεμα, ουτε σε Threadripper workstations που τρεχω, ουτε σε circa 2012 Dell servers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sotthes είπε

στον κοσμο που εχει προβληματα με τις νεοτερες kernels και που παραπονιεται.

Αυτη ειναι η πλακα..ο κοσμος παραπονιεται χωρις να εχει προβληματα με την "αλλαγη" στα κερνελς στο archlinux... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/11/2019 at 21:15, ypoptos1 said:

Μια δυο μέρες πριν έκανα αλλά σήμερα πέρασε νέο kernel πάλι (τον 5.3.10-arch1-1). Πριν 1 μήνα ο kernel που πέρασε δεν μου έκλεινε το τροφοδοτικό στο shutdown και κόλλαγε στο reboot. Ελέησαν και βγάλανε άλλον πυρήνα και τώρα ο νέος τα γ@@@  όλα...γκρρρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...