Προς το περιεχόμενο

Αρτοπαρασκευαστή έχει κανείς;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

καλημερα και από μενα.παιδες πηρα προχθες αρτοπαρασκευαστη από τα lild με 45 € όμως ΕΧΩ ένα προβληματακι εκανα 4 προσπάθειες μου βγαίνει το ψωμί εξωτερικά ωραίο αλλά από μέσα σχεδόν αψητο εβαλα έξτρα ψησιμο Κ παλι το ίδιο. Ξερει κανείς να με βοηθήσει;; κανω κάτι λάθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και από μενα.παιδες πηρα προχθες αρτοπαρασκευαστη από τα lild με 45 € όμως ΕΧΩ ένα προβληματακι εκανα 4 προσπάθειες μου βγαίνει το ψωμί εξωτερικά ωραίο αλλά από μέσα σχεδόν αψητο εβαλα έξτρα ψησιμο Κ παλι το ίδιο. Ξερει κανείς να με βοηθήσει;; κανω κάτι λάθος;;

 

 

Εκτός από το νερό, δοκίμασε και τη θερμοκρασία να την βάλεις παραπάνω από ό,τι λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και από μενα.παιδες πηρα προχθες αρτοπαρασκευαστη από τα lild με 45 € όμως ΕΧΩ ένα προβληματακι εκανα 4 προσπάθειες μου βγαίνει το ψωμί εξωτερικά ωραίο αλλά από μέσα σχεδόν αψητο εβαλα έξτρα ψησιμο Κ παλι το ίδιο. Ξερει κανείς να με βοηθήσει;; κανω κάτι λάθος;;

 

Έχω τον αρτοπαρασκευαστή που είχε φέρει το Lidl την περασμένη φορά, μαύρο με inox καπάκι, ίδιο με το δικό σου πρέπει να είναι κατά τα άλλα.  Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. 

Εγώ φτιάχνω πάντα ψωμί με τα εξής υλικά:

350 ml νερό

500 gr αλεύρι σκληρό/ζυμωτό (άμα το θέλω πιο αφράτο βάζω 350gr σκληρό και 150gr για όλες τις χρήσεις)

1 κουταλάκι γλυκού αλάτι

1 κ.γ. μαγιά ξηρή

1 κ.γ. ζάχαρη

 

Το νερό το μετράω με το κυπελάκι δοσομετρητή που είχε μέσα. 

Το αλεύρι το ζυγίζω σε μια ηλεκτρονική ζυγαριά. 

Το κουταλάκι του γλυκού είναι το μικρό από το κουτάλι-δοσομετρητή που είχε μέσα.

Απλά πατάω το START στο πρόγραμμα που βγάζει από μόνο του όταν το ανοίγεις (αν θυμάμαι καλά διαρκεί 3:15).  Δεν κάνω τίποτε άλλο, ούτε έξτρα ψήσιμο ούτε τίποτα.  Μόλις τελειώσει το ψήσιμο το βγάζω και το αφήνω να κρυώσει πάνω σε μια σχάρα.  Καλό είναι να κρυώσει πρώτα και μετά να το κόψεις.

 

Δοκίμασε αυτή την απλή συνταγή και άμα πάλι δεν είναι ψημένο από μέσα ίσως έχεις πέσει σε ελαττωματική συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα και εγώ τον αροπαρασκευαστή από το Lidl, με 45€. Είναι κάτι που το σκεφτόμασταν χρόνια στο σπίτι, και τελικά είπαμε να πάρουμε αυτή την καλή και οικονομική επιλογή, έτσι ώστε αν δεν μας αρέσει να μην κλαίμε τα λεφτά μας.

Η πρώτη απόπειρα ήταν ως εξής:

  • 150γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις,
  • 400γρ αλεύρι ολικής,
  • 350ml νερό 
  • Λίγο αλάτι,
  • Λίγη ζάχαρη,
  • 1σακουλάκι ξηρή μαγιά.

Ψήσιμο στο 3 και βάρος στα 1000γρ.

To αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ καλά ψημένο μαύρο ψωμί. Το μόνο σημείο που ήθελε βελτίωση ήταν η ψίχα, η οποία δεν ήταν πολύ στιβαρή για τα γούστα μου.

Έγιναν ακόμα 2 πρόσπάθειες, η μία με λευκό αλεύρι και η άλλη με χωριάτικο. Και τα δύο ήταν μαλακά ψωμιά με πολύ ψίχα (πολύ φουσκωμένα). Δεν μου άρεσαν, ήταν σαν ψωμιά τοστ. Γενικά προτιμούμε το μαύρο ψωμί οπότε θα χρησιμοποιούμε αλεύρι ολικής από εδώ και πέρα.

Σήμερα θα γίνει δοκιμή με αλεύρι ολικής εξ ολοκλήρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, εγω εχω τον Kenwood BM450 αρκετους μηνες αλλα τελικα λιγο τον χρησιμοποιησα...βαριμουν τη διαδικασια και τα πλυσιματα...
Τωρα εχω κολλησει με το ψωμι Ζέας .. παιρνω απο 2 φουρνους και τωρα λεω να δοκιμασω να κανω δικο μου, καθως στο φουρνο δεν ξερεις τι μειγμα χρησιμοποιουν.. εχω παρει 1 κιλο αλευρι Ζέας ολικης αλεσης ελληνικο απο μια γνωστη μου που εχει μαγαζι με βιολογικα.. 4.5ε..
Εχει φτιαξει κανεις κατι τετοιο; εχουμε συνταγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μου φέρανε έναν παροπλισμένο TARRINGTON HOUSE BM 2700, αυτόν του Makro που έπαιζε.....

 

Έχει κανείς το manual για να βγάλουμε καμία άκρη?

 

Το ψάξιμο δεν έδωσε τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Bαριoμουν τη διαδικασια και τα πλυσιματα...

Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω έναν για την μάνα μου αλλά μόλις με τρόμαξες. Αν θέλει πολύ κόπο θα τον παρατήσει την 2η μέρα και θα μου την λέει για την ηλίθια αγορά μου.

Παλαιότερα είχα ξαναρωτήσει εδώ και μου είχαν πει πως κοπανάς όλα τα υλικά μέσα και δεν κάνεις τίποτα άλλο απολύτως και πως το πλύσιμο δεν είναι ούτε ένα λεπτό. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ;

 

Επίσης είχα ρωτήσει και για το κόστος ανά ψωμί. Άλλοι είπαν 25 λεπτά, άλλοι 30 και άλλοι 80.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ;

 

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο μέχρι 80 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω έναν για την μάνα μου αλλά μόλις με τρόμαξες. Αν θέλει πολύ κόπο θα τον παρατήσει την 2η μέρα και θα μου την λέει για την ηλίθια αγορά μου.

Παλαιότερα είχα ξαναρωτήσει εδώ και μου είχαν πει πως κοπανάς όλα τα υλικά μέσα και δεν κάνεις τίποτα άλλο απολύτως και πως το πλύσιμο δεν είναι ούτε ένα λεπτό. ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ;

Επίσης είχα ρωτήσει και για το κόστος ανά ψωμί. Άλλοι είπαν 25 λεπτά, άλλοι 30 και άλλοι 80.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ;

Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο μέχρι 80 ευρώ;

Να της τον πάρεις. Έχω εγώ που τον χρησιμοποιώ συνέχεια, και το καλοκαίρι αγόρασα δώρο κι έναν στην μάνα μου. Κάθε φορά που μιλάμε στο τηλέφωνο μου λέει για το ψωμί που ψήνει (μένει μόνη της αλλά ψήνει και δίνει σε εγγόνια και παιδιά επίσης).

 

Κόπος; ΚΑΝΕΝΑΣ. Ο μόνος κόπος είναι να ζυγίσεις το αλεύρι στη ζυγαριά για τη δοσολογία, lol. Κοπανάς τα υλικά μέσα και σε 3 ώρες έτοιμο το ψωμί από μόνο του.

Ο κάδος είναι τύπου αντικολλητικός, ελάχιστο σαπούνισμα 5 δευτερόλεπτα και ξέπλυμα και τέλος.

 

Στη δική μου συνταγή ψωμί που κάνω, βάζω 300 γρ λευκό αλεύρι, 200 ολικής, 300 ml νερό, 22 γρ βούτυρο, 5 γρ αλάτι, 3 γρ ζάχαρη, 6-7 γρ μαγιά ξηρή. Βγάλε το κόστος μόνος σου, δεν χρειάζεται να σου πω εγώ, υπόψιν αγοράζω 5κιλα αλεύρι και είναι πιο οικονομικό. Η μάνα μου έχει τσουβάλι, στοιχίζει ακόμα λιγότερο.

Ρεύμα δεν το έχω υπολογίσει αλλά δεν έχω δει διαφορά στην κατανάλωση ούτε η μάνα μου. Υπόψιν ότι πχ σε 3ωρο πρόγραμμα, τις 2 ώρες δεν καταναλώνει ρεύμα παρά μόνο το χρονόμετρο γιατί ξεκουράζεται/φουσκώνει η ζύμη. Κανά μισάωρο ζυμώνει και κανά μισάωρο ψήνει, τότε δουλεύει η μηχανή και καταναλώνει περισσότερο το πόσο ακριβώς δεν γνωρίζω, άτομα που το έχουν ψάξει μιλάν για ελάχιστα λεπτά.

 

Και τέλος (στην συνταγή μου) το ψωμί που θα βγει με 500 γρ αλεύρι και 300 νερό συν τα υπόλοιπα έχει καθαρό βάρος κοντά στα 700 γρ. Όχι σαν του εμπορίου που ζητάς μισό κιλό ψωμί και σου δίνουν καρβέλι που ζυγίζει 300 γρ και είναι όλο αέρας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να της τον πάρεις. Έχω εγώ που τον χρησιμοποιώ συνέχεια, και το καλοκαίρι αγόρασα δώρο κι έναν στην μάνα μου. Κάθε φορά που μιλάμε στο τηλέφωνο μου λέει για το ψωμί που ψήνει (μένει μόνη της αλλά ψήνει και δίνει σε εγγόνια και παιδιά επίσης).

 

Κόπος; ΚΑΝΕΝΑΣ. Ο μόνος κόπος είναι να ζυγίσεις το αλεύρι στη ζυγαριά για τη δοσολογία, lol. Κοπανάς τα υλικά μέσα και σε 3 ώρες έτοιμο το ψωμί από μόνο του.

Ο κάδος είναι τύπου αντικολλητικός, ελάχιστο σαπούνισμα 5 δευτερόλεπτα και ξέπλυμα και τέλος.

 

Στη δική μου συνταγή ψωμί που κάνω, βάζω 300 γρ λευκό αλεύρι, 200 ολικής, 300 ml νερό, 22 γρ βούτυρο, 5 γρ αλάτι, 3 γρ ζάχαρη, 6-7 γρ μαγιά ξηρή. Βγάλε το κόστος μόνος σου, δεν χρειάζεται να σου πω εγώ, υπόψιν αγοράζω 5κιλα αλεύρι και είναι πιο οικονομικό. Η μάνα μου έχει τσουβάλι, στοιχίζει ακόμα λιγότερο.

Ρεύμα δεν το έχω υπολογίσει αλλά δεν έχω δει διαφορά στην κατανάλωση ούτε η μάνα μου. Υπόψιν ότι πχ σε 3ωρο πρόγραμμα, τις 2 ώρες δεν καταναλώνει ρεύμα παρά μόνο το χρονόμετρο γιατί ξεκουράζεται/φουσκώνει η ζύμη. Κανά μισάωρο ζυμώνει και κανά μισάωρο ψήνει, τότε δουλεύει η μηχανή και καταναλώνει περισσότερο το πόσο ακριβώς δεν γνωρίζω, άτομα που το έχουν ψάξει μιλάν για ελάχιστα λεπτά.

 

Και τέλος (στην συνταγή μου) το ψωμί που θα βγει με 500 γρ αλεύρι και 300 νερό συν τα υπόλοιπα έχει καθαρό βάρος κοντά στα 700 γρ. Όχι σαν του εμπορίου που ζητάς μισό κιλό ψωμί και σου δίνουν καρβέλι που ζυγίζει 300 γρ και είναι όλο αέρας...

 

Ε και ο άλλος από πάνω γιατί βαρέθηκε την διαδικασία και το πλύσιμο?

Ελπίζω να το δει και να μας πει.

 

Ως προς το κόστος, επειδή βαρέθηκα την παραφιλολογία:

 

Έψαξα στο google για αλεύρι, δεν έχω ξανααγοράσει και δεν έχω ιδέα οπότε θα χρησιμοποιήσω τις πρώτες τιμές 5κιλου που βρήκα μπροστά μου:

 

5kg     λευκό:  3,40€

5kg     ολικής: 4,25€

500gr  Μαγιά: 4,95€

250gr  Βούτυρο: 0.95€

 

Αναγωγη στις ποσότητές σου:

 

Λευκό αλεύρι: 0,204€

Αλεύρι ολικής: 0,170€

Μαγιά: 0,069€

Βούτυρο: 0,084€

 

Σύνολο: 0,53

προσθέτω αλλα 3 λεπτά για τα υπόλοιπα υλικά και για το πλυσιμο = 0,56€

 

 

Ρεύμα:

Αν είναι 500w έχουμε 0,5kwh*0,011165€/kwh (λαμβάνω την τιμή της kwh για μετά τις πρώτες 800kwh) = 0.056€/ώρα

Δεν ξέρω αν περιλαμβάνει ΦΠΑ και πόσο είναι το ΦΠΑ στο ρεύμα, ας πούμε άλλα 8 λεπτά για το ρεύμα.

 

Άρα τελικό σύνολο γύρω στα 64 λεπτα.

 

Αν κυνηγήσει κανείς προσφορές, ή αν πάρει τσουβάλι ή αν έχει νυχτερινό κτλ μπορεί αν το ρίξει περισσότερο.

 

Ας υποθέσουμε πως είναι γύρω στα 60 λεπτά.

 

Δεν ξέρω πόσο κάνει το ψωμί στον φούρνο αλλά αν κάνει γύρω στα 80 λεπτά κερδίζεις 20 λεπτά την ημέρα ή 73 ευρώ τον χρόνο.

 

Δηλαδή σε έναν χρόνο έχεις κάνει απόσβεση και έχεις φάει και ποιοτικό ψωμί.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Από οικονομικής άποψης έχω σχεδόν πειστεί,

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν οι διαδικασίες είναι κουραστικές και χρονοβόρες και η μάνα μου μου το φέρει στο κεφάλι την 2η μέρα. Περιμένω κι άλλες γνώμες ως προς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον kenwood bm350. Έχει και αέρα, οπότε το ψωμί βγαίνει πάντα καλά ψημένο. Αν δεν έχει αέρα σημαντικό ρόλο παίζει η θέση της αντίστασης για ομοιόμορφο ψήσιμο. Συνήθως κανω ψωμι του 1 kg, 920 gr ζυγισμένο μετά το ψήσιμο. Σε φούρνο του ενός κιλου είναι 600-700 gr. Το ψωμί είναι πεντανόστιμο, και τρώγεται ευχάριστα και την 2η μέρα, σε σχέση με αυτά των φούρνων. Συνήθως βέβαια δεν περισσεύει. Επίσης, κατά το ψησιμο,όλη η κουζίνα μοσχοβολάει ψωμί. Πλέον μπαίνεις σε φούρνο και δεν μυρίζει ψωμί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...