Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφήστε τις ελπίδες και τις υποθέσεις.

Οταν πραγματικά βγει κάτι αποτελεσματικό τότε κοινοποιήστε το.

Κάποιοι υποφέρουμε.

 

Με το  να κοινοποιει καποιος ένα συνδεσμο αλλου δεν εχει και ευθυνη .Το λεω εγω που εχω υποφερει από αυτή την αρωστια παρα πολλες φορες στο οικογενειακο περιβαλλον χωρις καμμια φορα να ειχε αισιο τελος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καποιος που πασχει οταν μπαινει και τα διαβαζει του δημιουργουνται ελπιδες. Και φυσικα παντα απογοητευεται επειδη "ειναι σε πειραματικο σταδιο" και "θα βγει στην αγορα μετα απο 10 χρονια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καποιος που πασχει οταν μπαινει και τα διαβαζει του δημιουργουνται ελπιδες. Και φυσικα παντα απογοητευεται επειδη "ειναι σε πειραματικο σταδιο" και "θα βγει στην αγορα μετα απο 10 χρονια".

 

Μακαρι να ηταν σιγουρο και ας ηταν και 15 χρονια .Προσωπικα πιστευω ότι θα βρεθει λυση μονο  όταν βρεθει άλλη αρρωστια να πεθαίνουμε νωρις μετα από χρονοβόρες , επιπονες και δαπανηρες θεραπειες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μαζι σας, δικιο εχετε.

 

Απλα ειναι θεμα οπτικης.

Σωστα λετε, αν ειναι κατι να βγει, ας βγει, και ας παψουν οι ειδησεις για 'ελπιδες'.

Απο την αλλη βεβαια, ο κοσμος εχει τοση αναγκη, που εστω και το ακουσμα οτι κατι κινειται και δινει ελπιδα για το μελλον, ειναι κατι....

 

Πχ νομιζω για την αλλη μεγαλη μαστιγα της εποχης μας, το aids, η επιστημη εχει κανει προοδο.

Παλια πεθαινες σε dt. Σημερα τα φαρμακα-διορθωστε με αν κανω λαθος- μπορει να σου δωσουν χρονια ζωης....ειναι ελπιδα οπως και να το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι μπορει να θελουν να συμμετασχουν σε κλινικες δοκιμες νεων θεραπειων οποτε εχουν χρησιμοτητα τετοια νεα. Η ελπιδα ειναι κατι βασικο στους ασθενεις, αν δεν την ειχαν δεν θα επαιρναν φαρμακα και απλα θα υπεφεραν μεχρι να πεθανουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι μπορει να θελουν να συμμετασχουν σε κλινικες δοκιμες νεων θεραπειων οποτε εχουν χρησιμοτητα τετοια νεα. Η ελπιδα ειναι κατι βασικο στους ασθενεις, αν δεν την ειχαν δεν θα επαιρναν φαρμακα και απλα θα υπεφεραν μεχρι να πεθανουν.

 

Είναι θεμα χαρακτήρα ..Λενε ότι όταν καποιος μαθει κατι τετοιο παιρνει δυναμη και  δινει αγωνα ...Εγω προωπικα νομιζω ότι αν μαθω για μενα κατι τετοιο θα σηκωσω τα χερια ψηλα από την άλλη στιγμη . Μακαρι να μην χρειστει να το μαθω αν είναι ετσι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι νομίζεις. Αν ησουν μονος σου θα μπορούσες αλλα εχεις παιδια οποτε δεν υπαρχει αυτη η επιλογη.

 

Μπορει αλλα αν τα παιδια είναι μεγαλα όπως τα δικα μου (19,24 και 29)...δεν ξερω πραγματικα και ευχομαι όπως προειπα να μην χρειαστει να το μαθω.

 

Μου ειχε πει φαρμακοποιος κατι εξωπραγματικο ...Γιατρος επερνε ειδικα φαρμακα για αυτή την αρρωστια και δεν ειχε καταλαβει ότι πασχει από αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως επαιρνε φαρμακα αν δεν ηξερε τι εχει? Δεν καταλαβα. Υπαρχουν ασθενείς που ανταποκρίνονται καλα στην θεραπεια και ζουν αρκετα χρονια χωρις υποτροπη. Βεβαια αν δεν το ξερουν ή αν επιλεγουν να μην κανουν τιποτα καταλαβαίνεις πως δεν εχουν καμια πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως επαιρνε φαρμακα αν δεν ηξερε τι εχει? Δεν καταλαβα. Υπαρχουν ασθενείς που ανταποκρίνονται καλα στην θεραπεια και ζουν αρκετα χρονια χωρις υποτροπη. Βεβαια αν δεν το ξερουν ή αν επιλεγουν να μην κανουν τιποτα καταλαβαίνεις πως δεν εχουν καμια πιθανότητα.

.

Ελικρινα δεν ξερω τι του ειχαν πει ότι εχει....Για τα φαρμακα και ειδικα τις χειμιοθεραπειες ακομα κα στους γιατρους υπαρχει διχογνωμια αν προσφερουν κατι . Το ιδιο και για καποιες χειρουργικες επεμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να ισχυει αυτο. Ειναι αντιδεοντολογικο να μην ανακοινωσουν τη διάγνωση στον ασθενη και πρέπει να αποδεχτει την θεραπεια. Επισης δεν γινεται γιατρος να μην ξέρει τι φαρμακα ειναι αυτα που παιρνει.

Οι χημειοθεραπείες δεν ειναι ενα πραγμα, υπάρχουν πολλά σκευάσματα που ανακατεύονται και χορηγουνται ανα περιπτωση. Τα χειρουργεια επισης δεν μπορουν παντα να γινουν, οπως και οι ραδιοθεραπειες. Υπαρχουν μορφες καρκίνου που αντιμετωπιζονται με εναν τροπο, συνδυασμο καποιων ή ολους τους τροπους.

Δεν ειναι παντα αποτελεσματικα βεβαια αλλα δινουν πιθανοτητες σε σχεση με το τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να ισχυει αυτο. Ειναι αντιδεοντολογικο να μην ανακοινωσουν τη διάγνωση στον ασθενη και πρέπει να αποδεχτει την θεραπεια. Επισης δεν γινεται γιατρος να μην ξέρει τι φαρμακα ειναι αυτα που παιρνει.

Οι χημειοθεραπείες δεν ειναι ενα πραγμα, υπάρχουν πολλά σκευάσματα που ανακατεύονται και χορηγουνται ανα περιπτωση. Τα χειρουργεια επισης δεν μπορουν παντα να γινουν, οπως και οι ραδιοθεραπειες. Υπαρχουν μορφες καρκίνου που αντιμετωπιζονται με εναν τροπο, συνδυασμο καποιων ή ολους τους τροπους.

Δεν ειναι παντα αποτελεσματικα βεβαια αλλα δινουν πιθανοτητες σε σχεση με το τιποτα.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα μου το ειχε πει φαρμακοποιος το 1992-1994 που επερνε φαρμακα για τον πατερα μου για να μην εχει παρενεργεις από τις χειμιοθεραπεις πανάκριβα αλλα με 0% συμμετοχη αφου ειχα παει σε δυο φαρμακεια δημοσιων νοσοκομείων και μου ειχα γραψει ότι δεν τα εχουν.Λες και δεν ηξεραν ότι δεν τα εχουν...Καθαρα τυπικη διαδικασια και μου το ειχαν πει αλλα ετσι ηταν.

 

Κι εγω θα ηθελα παντα και για οποιοδήποτε λογο να εχω γνωση της ιατρικης μου κατάστασης .

 

Για τις χειμιοθεραπεις υπαρχουν αντενδείξεις όπως χαμηλα λευκα και χαμηλα αιμοπετάλια αλλα στην πεθερα μου πριν σχεδόν 4 χρονια με ξαφνικη καλπαζουσα λευχαιμια και 4000 λευκα εκαναν χειμιοθεραπεις ..

 

Εζησε 40 μερες που κανεις γιατρος δεν περιμενε τοσο ...πολύ και την είχαμε παει στο νσοκομειο παραμονες Χριστουγενων του 2013 με υποψια γριπης και λογω ηλικιας 78 ετων .!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηλικιωμένοι μπορει να έχουν κι αλλους επιβαρυντικούς παράγοντες. Οπως και να εχει καμια περίπτωση δεν ειναι ιδια οποτε δεν μπορεις να υπολογιζεις μονο τις καλες ή τις κακες. Ελπιζεις οτι θα εισαι στις καλές ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηλικιωμένοι μπορει να έχουν κι αλλους επιβαρυντικούς παράγοντες. Οπως και να εχει καμια περίπτωση δεν ειναι ιδια οποτε δεν μπορεις να υπολογιζεις μονο τις καλες ή τις κακες. Ελπιζεις οτι θα εισαι στις καλές ομως.

 

Εχω ακουσει ότι στους νεους η εξελιξη της ασθενείας είναι πιο γρηγορη αλλα απλα το εχω ακουσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...