Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα οι νεοι που ειναι κατα τα αλλα υγιεις μπορουν να αντεξουν καλυτερα τις θεραπείες. Επισης εχουν μεγαλυτερη ορεξη για ζωη και περισσοτερη ενημερωση.

Μιλαω συχνά με γονεις που νοσουν τα παιδια τους και η πλειοψηφία πάει καλα. Καποια υποτροπιαζουν και χρειαζονται παλι μετα απο λιγο καιρο αλλα τα βλεπεις να ειναι "κανονικα" παιδια. Κατι που δεν θα γινόταν με τιποτα χωρις θεραπείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρις να εχω ιατρικες γνωσεις κι εγω πστευω ότι εστω και αν η θεραπεια μικρυνει το προσοδοκιμο  ζωης σε νεους πρεπει να εφαρμόζεται η καταλληλη αλλα σε ατομα μεγαλης ηλικιας (παει ο καιρος που λεγαμε ότι οι μεγαλοι δεν παθαινουν καρκινο) ισως είναι μια ταλαιπωρια χωρις ελπιδα .

 

Για  παράδειγμα η πεθερα μου ηταν καταδικασμενη από την στιγμη που διαγνωστηκε ΟΜΛ (Οξεια μυελογενης λαιχαιμια αν το λεω καλα ) και ο γιατρος μας ειχε φωναξει στο γραφειο του και ορθα κοφτα μπας ειπε ότι μπορει να είναι και θεμα ημερων ή και ωρων. Όταν γυρισε από την αδεια εορτων και ηταν ακομα "ζωντανη" μας ειπε ότι δεν το περιμενε.

 

Στον πατερα μου με καρκινο στομαχου και μολις 62 ο χειρουργος ειχε πει οτι ενας στους δυο κερδιζει 5ετια .Ο παθολογοανατόμος όμως ειχε πει 2 χρονια και πολλα είναι και επεσε μεσα .Εζησε 22 μηνες μετα την επεμβαση . Τους πρωτους 18 σε καλη κατασταση .Μετα με διαλύματα μορφινης και ολες τους τις παρενεργειες .

 

Κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη ...Λενε ότι ο καρκινος στα οστα εχει μεγαλους πονους .Ο πεθερος μου πριν 7 χρονια με μεταστατικο στα οστα δεν ειχε παρει ουτε ασπιρινι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το έχω ξαναγράψει στο θέμα. Η προσέγγιση "Γιατί δε βρίσκουν φάρμακο για τον καρκίνο" ή παρόμοια "το φάρμακο έχει βρεθεί και μας το κρύβουν" είναι τόσο απλοϊκή που μόνο για αφυπνισμενα μπλογκ είναι κατάλληλη. Υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί καρκίνοι σε τόσα διαφορετικά όργανα, που το να περιμένεις μια θεραπεία που θα κάνει τα πάντα καλά ανεξαρτήτως σταδιου, είναι λίγο αφελές.

 

Εν τω μεταξύ, οι εξελίξεις στην ογκολογία είναι ραγδαίες. Μοριακος έλεγχος, DNA ανάλυση του όγκου και εξατομικευμένες θεραπείες είναι η σύγχρονη αντιμετώπιση, που δεν υπήρχε καν σα σκέψη στα 90's. Τη δεκαετία του 80, καρκίνος σήμαινε θάνατος χωρίς πολλά πολλά, χωρίς καμία δυνατότητα αντιμετώπισης. Πλέον με τα νέα φάρμακα η ζωή παρατείνεται σημαντικά με καλή ποιότητα ζωής. Σε ορισμένες περιπτώσεις δε, υπάρχει και οριστική θεραπεία.

 

Αλλά όταν η πεποίθηση εκεί έξω είναι ότι θα βρεθεί χημειοθεραπεία που θα δουλεύει σαν τα αντιβιοτικά (δέκα μέρες πρωί βράδυ και καθάρισες), λογικό να υπάρχει απογοήτευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καποιος που πασχει οταν μπαινει και τα διαβαζει του δημιουργουνται ελπιδες. Και φυσικα παντα απογοητευεται επειδη "ειναι σε πειραματικο σταδιο" και "θα βγει στην αγορα μετα απο 10 χρονια".

 

το συγκεκριμενο ήδη δίνεται σε δημοσιο νοσοκομειο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάρμακα τύπου ανοσοθεραπείας δίνονται σήμερα σε ασθενείς... Από ότι ξέρω είναι για συγκεκριμένους τύπου καρκινώματα και οργάνου (μελάνωμα, νεφρού και πρόσφατα πνεύμονα). Τα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ειναι τυχαιο που απο 20 τουλαχιστον ατομα που ξερω με αυτη την αρρωστια κανενα δεν επεζησε πανω απο ενα χρονο τα τελευταια 4-5 χρονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλο κουλο ειναι αυτο που λενε κανε εξετασεις να προλαβριε.Σε ορισμενες ναι θα φανει αλλα ενα ατομο που ειναθ 25-30 χρονων και εμφανισει καρκινο στον εγκεφαλο πχ τι θα πεις?γιατι δεν εκανες μαγνητικη στο κεφαλη καθε λιγο και λιγακι να το προλαβαινες?

 

Η λογική σου είναι εντελώς λάθος. Δεν θα σου πει κανείς να κάνεις μια μαγνητική το έτος και άλλες εξειδικευμένες εξετάσεις εφόσον δεν πάσχεις από κάτι, αλλά θα κάνεις τις βασικές εξετάσεις (αίμα-ούρα-ακτινογραφία) κτλ, επίσης υπάρχουν πολλά είδη καρκίνων, με μια ακτινογραφία μπορεί να φανεί ο καρκίνος στον πνεύμονα, εγώ που έχω επιπλέον προβλήματα κάνω και τριπλεξ καρδιάς τεστ κόπωσης σπειρομέτρηση και εξέταση από οφθαλμίατρο στα μάτια. Το πόσες ασθένειες μπορούν να προβλεφθούν μόνο από τις εξετάσεις αίματος και ούρων δεν περιγράφεται. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να δείξουν κάτι οι εξετάσεις αίματος/ούρων για όλα τα είδη καρκίνων. Εφόσον οι δείκτες στο αίμα και τα ούρα είναι εκτός των ορίων, τα αξιολογεί ο παθολόγος σου και αν κρίνει οτι υπάρχουν πιθανότητες να πάσχεις από κάτι θα σε παραπέμψει σε άλλη ιατρική ειδικότητα και θα κάνεις και άλλες εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Κι εγω το εχω αναρωτηθεί και κάθε εποχη ειχε μια ασθενεια που σκοτωνε αλλα αν είναι αληθεια ότι υπαρχει φαρμακο και ότι πολλοι επωνυμοι και πλούσιοι εχουν πεθανει από καρκινο με κανει και αμφιβαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο καρκίνος είναι ένας τρόπος να συγκρατείται ο πληθυσμός της γης σε χαμηλά επίπεδα? Αναρωτιέσαι...

Και λογικο ειναι να αναρωτιεσαι αφου οι πρωτοι θανατοι απο καρκινο εμφανιστηκαν στις αρχες του 20ου αιωνα!!!11!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο καρκίνος είναι ένας τρόπος να συγκρατείται ο πληθυσμός της γης σε χαμηλά επίπεδα? Αναρωτιέσαι...

 

Αν θες να συγκρατήσεις τον πληθυσμό -λέμε τώρα- ο καρκίνος είναι το πιο αναποτελεσματικό μέτρο. Σκοτώνει μεγάλους σε ηλικία, συνήθως δεκαετίες αφού έχουν αναπαραχθεί.

Αν είσαι ιλουμινάτος ή δεν ξέρω γω τι και ελέγχεις τον κόσμο, η βρεφική και παιδική θνησιμότητα (υποσιτισμός, διάρροια, ελονοσία κτλ.) είναι η λύση που ψάχνεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ιλουμινάτος ή δεν ξέρω γω τι και ελέγχεις τον κόσμο, η βρεφική και παιδική θνησιμότητα (υποσιτισμός, διάρροια, ελονοσία κτλ.) είναι η λύση που ψάχνεις.

Μα και αυτη την ελεγχουν με τους θανατους και τις παθησεις που προκαλουν τα εβολια (sic)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...