Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως ρε παιδια, να λεμε και κατι θετικο, πρωτη φορα θυμαμαι στη ζωη μου τοσες θετικες ειδησεις μαζεμενες αναφορικα με τον καρκινο!

Οριστε μερικες σημερινες ειδησεις:

 

Παγκρεας

http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1500082313

 

Ανιχνευση μεταλλαξεων

http://health.in.gr/news/scienceprogress/article/?aid=1500082150

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια μερα δεν θα υπαρχει καρκινος, λογικα θα μας κανουν προληπτικα εμβολια η θα υπαρχουν φαρμακα που θα κανουν "θαυματα" και οι ογκοι θα εξαφανιζονται.Το θεμα ειναι οτι αυτη η μερα μπορει να ναι σε 20 σε 200 χρονια, κανεις δεν ξερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια μερα δεν θα υπαρχει καρκινος, λογικα θα μας κανουν προληπτικα εμβολια η θα υπαρχουν φαρμακα που θα κανουν "θαυματα" και οι ογκοι θα εξαφανιζονται.Το θεμα ειναι οτι αυτη η μερα μπορει να ναι σε 20 σε 200 χρονια, κανεις δεν ξερει.

 

Πιθανοτερο ειναι να υπαρχει καρκινος μετα και απο 200 χρονια και μπονους απο τα προληπτικα εμβολια οι ανθρωποι της εποχης να εχουν 4 χερια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτερο ειναι να υπαρχει καρκινος μετα και απο 200 χρονια και μπονους απο τα προληπτικα εμβολια οι ανθρωποι της εποχης να εχουν 4 χερια.

 

Καρανικα εσύ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτερο ειναι να εχει θεραπευτει ο καρκινος σε 200 χρονια παρα να χουμε 4 χερια.

 

 

Μιλάς για μια ασθένεια της οποίας ο θεμέλιος λίθος είναι η ακατάπαυστη εξέλιξη και διαφοροποίηση και είσαι σίγουρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασθένεια υπήρχε και παλαιότερα.

Απλώς οι άνθρωποι δεν "προλάβαιναν" να πεθάνουν από αυτή, αλλά πέθαιναν στα 35-40 από λοιμώξεις, ελονοσία, πανώλη, γρίπη, φυματίωση  και από άλλες ασθένειες για τις οποίες έχουμε βρει από καιρό την θεραπεία και έχουμε αυξήσει πολύ το προσδόκιμο της ζωής. 

 

Τώρα την θεωρία ότι η θεραπεία είναι έτοιμη αλλά δεν την παρέχουν στον κόσμο για οικονομικά συμφέροντα και μόνο δυσκολεύομαι πολύ να την πιστέψω.  Και επειδή η ασθένεια αυτή εκδηλώνεται με πολλές μορφές και προσβάλλει διαφορετικά όργανα , υποθέτω ότι δεν πρέπει να μιλάμε για μια θεραπεία , αλλά για κάθε περίπτωση ξεχωριστά, πράγμα που δυσχεραίνει και την έρευνα και ανεβάζει το κόστος της σε πολύ υψηλά επίπεδα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα την θεωρία ότι η θεραπεία είναι έτοιμη αλλά δεν την παρέχουν στον κόσμο για οικονομικά συμφέροντα και μόνο δυσκολεύομαι πολύ να την πιστέψω.

 

Αυτή η θεωρία είναι το λιγότερο γελοία. Ποια οικονομικά συμφέροντα; Τσάμπα θα την παρείχαν τη θεραπεία; Άμα βγει τώρα μια φαρμακευτική και πει "θεράπευσα κάθε μορφή καρκίνου", ξέρεις σε πόσο καιρό θα εξαφανίσει όλες τις υπόλοιπες; Θα μαζέψει σ' ένα τρίμηνο όσα η Wal-Mart, Samsung, ExxonMobil μαζεύουν μαζί σ' ένα χρόνο!

 

Ναι, θα εξαφανίζονταν οι χημειοθεραπείες, αλλά ο κόσμος θα πλήρωνε για την επιβίωσή του πολύ περισσότερα λεφτά.

 

Και "κόσμος" δεν είμαι μόνο εγώ, που άντε να μπορώ να δώσω 50Κ. Κόσμος είναι κι ο Steve Jobs π.χ. που πήγε από καρκίνο, με περιουσία μερικά δις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εμβόλιο να βγει θα είναι τρομερά ακριβό σε σημείο που δε θα μπορούν να το κάνουν οι απλοί άνθρωποι.

Μόνο στις ΗΠΑ το 2010 δαπανήθηκαν 124 δις $ για τον καρκίνο.

Δεν πιστεύω να περιμένετε να χάσει αυτά τα λεφτά η βιομηχανία υγείας-ασθένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η θεωρία είναι το λιγότερο γελοία. Ποια οικονομικά συμφέροντα; Τσάμπα θα την παρείχαν τη θεραπεία; Άμα βγει τώρα μια φαρμακευτική και πει "θεράπευσα κάθε μορφή καρκίνου", ξέρεις σε πόσο καιρό θα εξαφανίσει όλες τις υπόλοιπες; Θα μαζέψει σ' ένα τρίμηνο όσα η Wal-Mart, Samsung, ExxonMobil μαζεύουν μαζί σ' ένα χρόνο!

 

Ναι, θα εξαφανίζονταν οι χημειοθεραπείες, αλλά ο κόσμος θα πλήρωνε για την επιβίωσή του πολύ περισσότερα λεφτά.

 

Και "κόσμος" δεν είμαι μόνο εγώ, που άντε να μπορώ να δώσω 50Κ. Κόσμος είναι κι ο Steve Jobs π.χ. που πήγε από καρκίνο, με περιουσία μερικά δις.

 

Αν εμφανιζαν ξαφνικα την θεραπεια για καθε καρκινο, στην αρχη θα ηταν ακριβη η θεραπεια ,ομως σε μερικα χρονια θα ηταν υποχρεωμενοι να κατεβασουν δραματικα τις τιμες.

Αποτελεσμα για αυτους μη επιθυμητο,ετσι βολευονται στην υπαρχουσα κατασταση και λεφτα παιρνουν και θανατους εχουν.

Μου αρεσει που πιστευετε οτι κατα βαθος νοιαζονται για την μειωση των θανατων απο αρρωστιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αν υποθέσουμε ότι ανακαλύπτεται ένα εμβόλιο που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις καρκίνου (πράγμα δύσκολο όπως ανέφερα, πάντα κατά την λογική μου), θα είναι προσιτό στον καθένα. 

Δεν υπάρχει περίπτωση να κοστίζει τόσο που να μην μπορεί ο οιοσδήποτε να το λάβει, αλλά μόνο οι εκατομμυριούχοι ή έστω οι πολύ πλούσιοι. Τότε θα δούμε κοινωνική έκρηξη που μπροστά της η Οκτωβριανή επανάσταση θα μοιάζει παιδικός καυγάς.

Ούτε οι φαρμακοβιομηχανίες θα φαλιρίσουν.  Υπάρχουν χιλιάδες άλλα σκευάσματα απ' όπου βγαίνει κέρδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αν υποθέσουμε ότι ανακαλύπτεται ένα εμβόλιο που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις καρκίνου (πράγμα δύσκολο όπως ανέφερα, πάντα κατά την λογική μου), θα είναι προσιτό στον καθένα. 

Δεν υπάρχει περίπτωση να κοστίζει τόσο που να μην μπορεί ο οιοσδήποτε να το λάβει, αλλά μόνο οι εκατομμυριούχοι ή έστω οι πολύ πλούσιοι. Τότε θα δούμε κοινωνική έκρηξη που μπροστά της η Οκτωβριανή επανάσταση θα μοιάζει παιδικός καυγάς.

Ούτε οι φαρμακοβιομηχανίες θα φαλιρίσουν.  Υπάρχουν χιλιάδες άλλα σκευάσματα απ' όπου βγαίνει κέρδος. 

 

Κάνεις λάθος.

Και οι σημερινές θεραπείες πανάκριβες είναι.Αν δεν τις κάλυπτε το δημόσιο σύστημα υγείας πιστεύεις οτι θα μπορούσε να τις κάνει ο οποιοσδήποτε;

Εμβόλιο ή μη για μένα δεν έχει καμία διαφορά στα κέρδη τους.

Οι φαρμακοβιομήχανοι θα βρουν τον τρόπο να πάρουν τα λεφτά που τους αναλογούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...