Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε imac το έχει δοκιμάσει κανείς;

Έχω ένα 24άρι, iMac8,1

έγινε ήδη η αλλαγή σε SSD ocz vertex2 60GB, και είμαι στο ψάξημο για τον δεύτερο δίκσο που θα μπει στο superdrive.

Νομίζω το δικό μου superdrive δεν έχει sata connector. Είναι κάπως διαφορετικό. Ισχύει; (θα το ανοίξω να το δω και φωτογραφίσω).

 

Τον ssd τον έχω για λειτουρικό και προγράμματα, και στο superdrive θα μπει κάποιος 500GB ή 1TB.

Ερώτηση 1η: γίνεται το bootcamp να περαστεί στον 2o σκληρό;

Ερώτηση 2η: Δεδομένου λοτι στον 2ο δίσκο θα έχει μόνο αρχεία, φωτογραφίες, μουσική και λοιπά, η αγορά δίσκου στα 7200 είναι περιττή δεδομένου του θόριβου; Καλύτερα με έναν scorpio blue στις 5400;

Ερώτηση 3η: ΑΝ το bootcamp περνάει στον 2ο, δεν είναι καλύρερα να είναι στις 7200; (σπάνια βέβαια ανοίγουν τα windows)

 

Επίσης να συμπλιρώσω ότι η αλλαγή σε SSD είναι MUST για οποιοδήποτε pc. Αξίζει 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω το bootcamp δουλεύει στο ιδιο σκληρό που είναι και το mac OS X... δηλαδή δεν θα δουλέψει στον 2ο σκληρο.Υπάρχουν όμως άλλα προγράματα όπως το refit που μπορούν να κάνουν την επίλογη εκκίνησης από εξωτερικό σκληρό...δεν είμαι σιγουρος όμως και η εγκατασταση του windows πως θα γίνει στον 2o σκληρό ή τα κάνεις κλώνο σε αυτόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panos2000gr τσέκαρα το δικό μου superdrive και δεν έχει όντως sata. Λογικά είναι PATA. Και σε πάχος 12mm.

 

Βρήκα κάποιες θήκες στο eBay αλλά είναι 9.5mm. Στο πάχος δεν αναφέρεται αυτή η μέτριση; Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με το να αφίσει λίγο κενό;

 

post-56899-0-91345000-1304408941_thumb.jpg

 

Η επικοινωνία με τους κινέζους είναι το λιγότερο απαράδεκτη. Κάτι τέτοιο λογικά κάνει; Και θα αφίσει λίγο κενό;

eBay link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panos2000gr τσέκαρα το δικό μου superdrive και δεν έχει όντως sata. Λογικά είναι PATA. Και σε πάχος 12mm.

 

Βρήκα κάποιες θήκες στο eBay αλλά είναι 9.5mm. Στο πάχος δεν αναφέρεται αυτή η μέτριση; Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με το να αφίσει λίγο κενό;

 

post-56899-0-91345000-1304408941_thumb.jpg

 

Η επικοινωνία με τους κινέζους είναι το λιγότερο απαράδεκτη. Κάτι τέτοιο λογικά κάνει; Και θα αφίσει λίγο κενό;

eBay link

 

Έχω πάρει ένα caddy 12.7 που δέχεται drive με sata και βγάζει pata και δέχεται μέχρι 12.5 σκληρό. Βέβαια είναι για laptop. Αν σε ενδιαφέρει: http://cgi.ebay.com/HP-12-7mm-12-7-mm-SATA-2nd-Bay-HDD-Adapter-PATA-Caddy-/200585741313?pt=PCC_Drives_Storage_Internal&hash=item2eb3d78401

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panos2000gr τσέκαρα το δικό μου superdrive και δεν έχει όντως sata. Λογικά είναι PATA. Και σε πάχος 12mm.

Βρήκα κάποιες θήκες στο eBay αλλά είναι 9.5mm. Στο πάχος δεν αναφέρεται αυτή η μέτριση; Δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα με το να αφίσει λίγο κενό;

Η λογική λέει ότι δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...αλλά με τα mac ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

Στα MBP του 2011 για παράδειγμα και προκειμένου να αποτρέψουν τους χρήστες να κάνουν την εν λόγω πατέντα με το 2ο optibay, έχουν μπλοκάρει το bootαρισμα οποιουδήποτε λειτουργικού πλην του MACOS από εξωτερική συσκευή.

 

Με λίγα λόγια στα MBP 2011 μπορείς να εγκαταστήσεις Windows, UBUNTU κτλ ΜΟΝΟ όταν το superdrive είναι μέσα στον υπολογιστή σου και με κανέναν άλλο τρόπο (ούτε με superdrive εξωτερικό, ούτε με flashακι).

 

Αν τύχει δηλαδή και σου χαλάσει το superdrive στο Macbook σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ η APPLE να το αντικαταστήσεις με καινούργιο. Αυτό για τιμωρία που βάζεις δεύτερο σκληρό ή θέλεις να περάσεις και το λειτουργικό του αντιπάλου.

 

Τι να κάνουμε...αν θέλουμε να έχουμε Macbook θα πρέπει να ανεχτούμε τις μιζέριες και τα κόμπλεξ της Apple για άλλη μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα MBP του 2011 για παράδειγμα και προκειμένου να αποτρέψουν τους χρήστες να κάνουν την εν λόγω πατέντα με το 2ο optibay, έχουν μπλοκάρει το bootαρισμα οποιουδήποτε λειτουργικού πλην του MACOS από εξωτερική συσκευή.

 

Με λίγα λόγια στα MBP 2011 μπορείς να εγκαταστήσεις Windows, UBUNTU κτλ ΜΟΝΟ όταν το superdrive είναι μέσα στον υπολογιστή σου και με κανέναν άλλο τρόπο (ούτε με superdrive εξωτερικό, ούτε με flashακι).

 

Αν τύχει δηλαδή και σου χαλάσει το superdrive στο Macbook σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ η APPLE να το αντικαταστήσεις με καινούργιο. Αυτό για τιμωρία που βάζεις δεύτερο σκληρό ή θέλεις να περάσεις και το λειτουργικό του αντιπάλου.

 

Για το πρώτο που αναφέρεις ισχύει νομίζω για όλα τα mac κ πριν το 2011.

 

Αυτό για την εγκατάσταση άλλου λειτουργικού αν παίζει είναι τρελλή μλκια. Δλδ για να κάνω εγκατάσταση windows με bootcamp πρέπει να είναι μέσα το superdrive??

 

Κ μετά την εγκατάσταση λογικά όλα οκ, ετσί?

 

Δλδ αυτή την δουλειά θα κάνουμε? Βάλε βγάλε το superdrive? fear.png

Επεξ/σία από PaZaRiOTiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για την εγκατάσταση άλλου λειτουργικού αν παίζει είναι τρελλή μλκια. Δλδ για να κάνω εγκατάσταση windows με bootcamp πρέπει να είναι μέσα το superdrive??

Το ξέρω και γι'αυτό αναφέρομαι σε κομπλεξισμούς της Apple. Σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις το λειτουργικό της από εξωτερικό μέσο, αλλά σου απαγορεύει να εγκαταστήσεις οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό.

 

Κ μετά την εγκατάσταση λογικά όλα οκ, ετσί?

Δλδ αυτή την δουλειά θα κάνουμε? Βάλε βγάλε το superdrive? fear.png

Ακριβώς έτσι.... :mad:

Που θα πάει...κάτι θα βρεθεί εν καιρώ.

 

@panos2000gr κανενα link παιζει?

στο Air δλδ πως μπορεις να βαλεις αλλο λειτουργικο?

Το "πρόβλημα" δεν πιστεύω ότι αφορά τα Air, παρά μόνο τα MBP. Είναι προφανές ότι η Apple το έκανε για να αποτρέψει την αφαίρεση των Superdrive από τα Macbook Pro και την τοποθέτηση 2ου σκληρού/ssd στην θέση του.

 

https://discussions.apple.com/thread/2805190?threadID=2805190&tstart=1

https://discussions.apple.com/thread/2738768?threadID=2738768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή τότε παιδιά με τα windows partitions γιατί όποτε χρειάζονται format θα πρέπει να παίρνουμε και τα κατσαβίδια (βάλε-βγάλε optibay) για να κάνουμε install...shock.png

 

Προκαλεί γέλιο πάντως.. For installing windows get your screwdrivers firstly at hand...biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εβαλα κι εγω , στο νεο μου mbp 15.4 2011 , SSD vertex 2 120gb στη θεση του dvd (μεσω antaptora) και τον παλιο εκει που ηταν.

Δεν εχω καποιο προβλημα μεχρι στιγμης, το συστημα παει σφαιρα.

παρολο που πολλοι ειχαν προβλημα μ αυτη τη διαταξη, σε μενα λειτουργει κανονικα.

Ετσι εχω και ασφαλεια στον μηχανικο δισκο (λογω υποστηριξης sudden motion sensor μονο στο πρωτο καναλι sata) και ταχυτητα στο συστημα λογω ssd (που εχει το mac osx και εφαρμογες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Apple now puts two SATA III cables in the 2011 MacBook Pro

 

When the 2011 MacBook Pro came out, we were happy to find a SATA III interface for the hard drive, but the Superdrive was still in SATA II. From a practical point of view, it is not a problem since the Superdrive is much too slow to need an interface that can go over 300 MB/s, but still it seemed strange as the chipset comes with two SATA III interface that could be used.

It seems that Apple decided to use that second interface in the units delivered lately. According to MacPerformanceGuide, the most recent MacBook Pros come with a SATA III interface for the optical bay as well.

 

The only advantage that it brings is the possibility to put two recent SSDs in RAID 0 and get 1 GB/s of data transfer rate, but we will have to wait a little bit for that. The lucky users who found two SATA III ports also discovered that SATA III SSDs do not work when connected to the optical bay interface.

This compatibility problem with the SATA interface is definitely the biggest flaw of these new models, which are otherwise very powerful.

Επεξ/σία από tr3quart1sta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σε iMac 24άρι, iMac8,1 όλα παίζουν κανονικότατα.

 

SSD στη θέση του παλιού σκληρού,

αγορά από eBay του απαραίτητου tray με PATA συνδεση γιατί έτσι είναι το DVD μου.

 

Αφαιρέθηκε το superdrive, και μπήκε το tray με έναν SATA2 2.5".

Στο 1ο boot δεν έγινε τίποτα, δεν δούλεψε. Σκάλωσε στο μήλο στην αρχή και δεν bootαρε.

Στο 2ο (και σε όλα τα υπόλοιπα) παίζει κανονικά και τον διαβάζει κανονικά και το 2ο σκληρό.

 

 

Όσο αφορά το bootcamp.

Με disk utility, δημιούργησα partition στον 2ο σκληρό σε FAT.

Restart, και boot από εξωτερικό dvd με xin xp.

Μπαίνει κανονικά στον installer των windows, format σε ntfs,

στο restart που ακολουθεί μετά από την αντιγραφή των αρχείων από το cd, πάλι μπαίνουμε και διαλέγουμε boot. Αυτή τη φορά, έχει κανονικά το partition Windows. Το επιλέγουμε και συνεχίζουμε κανονικά.

 

 

Να σημειώσω ότι το tray είναι λίγο μούφα από κατασκευαστικής άποψης. Αλλά τη κάνει τη δουλειά του 100%.

Το tray έχει έναν μεταλικό πάτο, πάνω στον οποίο κάθεται ο σκληρός. Τον αφαίρεσα για να παίρνει αέρα και από τις δύο μεριές.

Επίσης ο temp sensor του optical drive, μπήκε πάνω στον 2ο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κάνω την διαδικασία σε εναν macbook pro 2011 , για την αντικατάσταση του παλιού δίσκου με εναν ssd ξερω δεν ειναι τοσο δυσκολη διαδικασία , αλλα για να βγάλω το superdrive kai na βαλω στην θεση του εναν αλλον δισκο 2.5 τι πρεπει να κανω? χρειαζετε να αγοράσω καποιο έξτρα tray για να πατήσει πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κάνω την διαδικασία σε εναν macbook pro 2011 , για την αντικατάσταση του παλιού δίσκου με εναν ssd ξερω δεν ειναι τοσο δυσκολη διαδικασία , αλλα για να βγάλω το superdrive kai na βαλω στην θεση του εναν αλλον δισκο 2.5 τι πρεπει να κανω? χρειαζετε να αγοράσω καποιο έξτρα tray για να πατήσει πάνω?

Καταρχήν χρειάζεσαι αρκετή προσοχή για να μην προκαλέσεις οποιαδήποτε ζημιά στο μηχάνημα και ένα optibay που έχει ακριβώς τις διαστάσεις του superdrive. Προσωπικά προσπαθώ ακόμη και τώρα να ακολουθώ την διαδικασία με θρησκευτική ευλάβεια, αν και έχω κάνει αρκετές φορές την επέμβαση σε δικά μου Macbook αλλά και φίλων.

 

Οι τιμές των optibay στα καταστήματα του εξωτερικού κυμαίνονται γύρω στα 50 ευρώ αλλά από το ebay μπορείς να το βρεις στα 15-20 ευρώ. Επίσης θα χρειαστείς και κάποιο case για να κάνεις external το superdrive, οπότε να υπολογίζεις άλλα 10 ευρώ.

 

Τέλος να έχεις υπόψη σου ότι η έξοδος του superdrive στα μοντέλα 2011 είναι ελαφρώς διαφορετική από τα αντίστοιχα μοντέλα του 2009/2010. (αυτό στο τονίζω γιατί οι περισσότεροι οδηγοί και βιντεάκια που κυκλοφορούν στο youtube αφορούν τα μοντέλα πριν το 2011).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...