Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλει Sata 3 interface; Άμα συνδεθεί σε Sata 2 δεν νομίζω ότι θα έχει διαφορά με τον Vertex 2....

Τον βρήκα προσφορά στο Amazon στα 170 ευρώ και τον παρήγγειλα αμέσως....

 

Για να τον εκμεταλλευτεις πληρως εννοειται πως θελει λαπτοπ με sata3.

Αλλα και χωρις sata3 θα ειναι πιο γρηγορος απο τον vertex2. Και εισαι και μελλοντικα καλυμμενος(αν τον βαλεις σε επομενο μηχανημα κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.hardmac.com/news/2011/03/07/sata-iii-finally-on-a-macbook-pro

 

thx! στο δικο σου παντως δεν νομιζω να ειχε μεγαλη διαφορα μιας και ο vertex 2 ειναι οριακα (285/275 MBps r/w) στις ταχυτητες του sata 2 (300 MBps r/w)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, γιατι δεν κανετε λιγο υπομονη για να παρετε τον vertex 3?

Στην περίπτωση μου υποπτευόμουν ότι θα είναι αρκετά ακριβότερος, είναι σίγουρο ότι το sata interface του Macbook θα περιόριζε πάρα πολύ επιδόσεις του (δεν ξέρω μήπως δημιουργούσε και κάποιο άλλο πρόβλημα λόγω των ιδιορρυθμιών της APPLE), αλλά το κυριότερο ήταν ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΟΜΟΝΗ :rolleyes:

 

Από την άλλη ο Vertex 2 και ο Intel X25-M G2 είναι δοκιμασμένοι και "παίζουν" άψογα στα Mac, ενώ οι τιμές του αρχίζουν και γίνονται αρκετά προσιτές (ειδικά του vertex 2).

 

νεες σειρες ssd... bonus η φορητοτητα και το γρηγορο boot...

Αν είχες 15αρι νωρίτερα, σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην φορητότητα σε σχέση με το Air. Συγκριτικά όμως με το 13αρι MBP δε νομίζω ότι υπάρχει αυτή η τεράστια διαφορά που θα έκανε κάποιον να το επιλέξει γι'αυτό και μόνο το λόγο, λαμβάνοντας υπόψη και κάποια σοβαρά μειονεκτήματα που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα μηνύματα.

Για την ανάλυση της οθόνης πάω πάσο...όποιος θέλει μεγαλύτερη ανάλυση τότε σαφώς και η ανάλυση του Air θα βολέψει περισσότερο. Αν είχε και dpi adjust το Macos, τότε θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο αυτό το πλεονέκτημα.

 

Επίσης από ότι διαβάζω το Air δεν θα αποτελεί το main μηχάνημα σου, οπότε τα όποια μειονεκτήματα έχει δεν θα σε πειράξουν ιδιαίτερα.

 

Για το boot time δεν ξέρω πόσο γρηγορότερο είναι...έχω την εντύπωση ότι το Air θα μπουτάρει 1-2 δευτερόλεπτα γρηγορότερα λόγω μειωμένου hardware. Το δικό μου MBP είναι στα 15-16 δευτερόλεπτα αλλά φορτώνω και αρκετά προγράμματα στο log in.

 

Τον βρήκα προσφορά στο Amazon στα 170 ευρώ και τον παρήγγειλα αμέσως....

Πολύ καλή τιμή....και στην Ελλάδα είχε πέσει στα 205 ευρώ από το ΠΛΑΙΣΙΟ, αλλά βλέπω οτι ανέβηκε πάλι στα 230 τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από χτες βράδυ το λειτουργικό μου τρέχει σε Vertex 2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις! Οι εφαρμογές ανοίγουν αμέσως και γενικά όλη η χρήση έγινε πολύ πιο γρήγορη και ευχάριστη! Παρατηρώ όμως κάτι, όχι ενοχλητικό, αλλά περίεργο. Στο boot δεν μου εμφανίζεται αμέσως το μήλο, για 10 δευτερόλεπτα μετά το πάτημα του κουμπιού σαν να μην συμβαίνει τίποτα και μετά αρχίζει και φορτώνει... Δεν είναι πρόβλημα αλλά το βρίσκω περίεργο σε σχέση με τον HDD που ξεκινούσε αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χτες βράδυ το λειτουργικό μου τρέχει σε Vertex 2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις! Οι εφαρμογές ανοίγουν αμέσως και γενικά όλη η χρήση έγινε πολύ πιο γρήγορη και ευχάριστη! Παρατηρώ όμως κάτι, όχι ενοχλητικό, αλλά περίεργο. Στο boot δεν μου εμφανίζεται αμέσως το μήλο, για 10 δευτερόλεπτα μετά το πάτημα του κουμπιού σαν να μην συμβαίνει τίποτα και μετά αρχίζει και φορτώνει... Δεν είναι πρόβλημα αλλά το βρίσκω περίεργο σε σχέση με τον HDD που ξεκινούσε αμέσως.

Στο δικό μου με Intel Χ25Μ G2 το μήλο βγαίνει στα 5 δεύτερόλεπτα και στα 16-17 είμαι internet ready (τα πάντα φορτωμένα). Αν οι χρόνοι σου είναι πολύ μεγαλύτεροι τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει, γιατί από ότι βλέπω και στο παρακάτω video οι χρόνοι είναι παρόμοιοι και για τον vertex 2. (παρακολούθησε το videaki μετά το 0:46 γιατί στην αρχή το τεστάρει με συμβατικό δίσκο). Το πιο πιθανό πάντως είναι ότι χρειάζεσαι ένα format από την αρχή και χωρίς την βοήθεια του time machine.

http://www.youtube.com/watch?v=blkiZHcujlg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, στο δικό μου για 10 δευτερόλεπτα δεν κάνει τίποτα και μετά ξεκινάει το boot...

Οπότε στο χρόνο για τον Vertex 2 που δείχνει το βίντεο πρέπει να προσθέσω και 10'' αρχικής αδράνειας.

Την μετάβαση στο καινούργιο σκληρό την έκανα μέσω κλωνοποίησης με το super duper.

Δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα πάντως, την καθαρή εγκατάσταση την αφήνω για το καλοκαίρι με το Lion! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κανενα firmware update του ssd το οποιο γινεται μονο μεσα απο windows ομως (μουαχαχα)...

Αν θυμάμαι πάντως καλά και μένα μου καθυστερούσε 10-15 δευτερόλεπτα στην εκκίνηση όταν το δοκίμασα με το time machine. Μετά έκανα μια καθαρή εγκατάσταση και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι πάντως καλά και μένα μου καθυστερούσε 10-15 δευτερόλεπτα στην εκκίνηση όταν το δοκίμασα με το time machine. Μετά έκανα μια καθαρή εγκατάσταση και όλα καλά.

 

καλο αυτο! και γω στο Air καθαρη εκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κτ κ γω που νομιζω οτι ισχυει (απ'οτι καταλαβα βεβαια) αλλα θελω να το σιγουρεψω?

Εχω ενα mbp late 2007 το οποιο υποστηριζει sata 2.. Αν παρω τον Vertex 3 που εχει sata 3 θα μπαινει πανω, αλλα θα λειτουργει σαν sata 2 εε??? Δεν θα εχω καποιο προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια να ρωτησω κτ κ γω που νομιζω οτι ισχυει (απ'οτι καταλαβα βεβαια) αλλα θελω να το σιγουρεψω?

Εχω ενα mbp late 2007 το οποιο υποστηριζει sata 2.. Αν παρω τον Vertex 3 που εχει sata 3 θα μπαινει πανω, αλλα θα λειτουργει σαν sata 2 εε??? Δεν θα εχω καποιο προβλημα??

Δε νομίζω να το έχει δοκιμάσει κανείς ακόμη, αλλά κατα 99.9% δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Φυσικά είναι αυτονόητο ότι οι ταχύτητες θα περιοριστούν στο μέγιστο δυνατό του sata 2 πρωτοκόλλου. Είναι ακριβώς ίδιο παράδειγμα με το να συνδέσουμε μια συσκευή usb 2.0 σε μια θύρα usb 3.0.

Επεξ/σία από panos2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι πάντως καλά και μένα μου καθυστερούσε 10-15 δευτερόλεπτα στην εκκίνηση όταν το δοκίμασα με το time machine. Μετά έκανα μια καθαρή εγκατάσταση και όλα καλά.

 

Έκανα clean install και έφτιαξε! Τώρα ξεκινάει αμέσως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...