Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η γραμμή της Apple είναι να επιτρέπει στο χρήστη μόνο την αλλαγή σε σκληρό δίσκο και μνήμες (και βέβαια μπαταρίας στα παλαιότερα μοντέλα που την έχουν αποσπώμενη). Οποιαδήποτε άλλη επέμβαση ακυρώνει την εγγύηση. Νομίζω ότι οποιαδήποτε επέμβαση στο εσωτερικό του υπολογιστή, όπως για παράδειγμα η αλλαγή του superdrive με optibay, αφήνει ίχνη στις βίδες που ο τεχνικός του service αντιλαμβάνεται, ακόμα κι αν το superdrive ξαναεπιστρέψει στη θέση του πριν πάει ο υπολογιστής στο service....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SSD είναι η καλύτερη και εντυπωσιακότερη αναβάθμιση που μπορεί να γίνει την σήμερον ημέρα σε οποιοδήποτε υπολογιστή (laptop/desktop). Στην παρούσα πάντως χρονική περίοδο δεν αξίζει να κινηθείς σε χωρητικότητες άνω των 120-160GB λόγω πολύ υψηλού κόστους. Νομίζω ότι μια επιλογή ενός Intel X-25M G2 120GB/160GB ή ενός Vertex 2 120GB είναι ότι καλύτερο. Ειδικά ο Vertex 2 έχει πέσει στα 200 ευρώ καινούργιος, οπότε ίσως το βρείς στα 140-150 ευρώ μεταχειρισμένο.

 

Και κάτι άσχετο...το καινούργιο Lion 10.7 διαβάζω ότι θα έχει και TRIM support, πράγμα ιδιαίτερα ενθαρρυντικό για τα MAC με SSD.

 

 

 

To έχω ακούσει για το trim support, αν και προς το παρόν οι beta testers δεν το έχουν δει εν λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή της Apple είναι να επιτρέπει στο χρήστη μόνο την αλλαγή σε σκληρό δίσκο και μνήμες (και βέβαια μπαταρίας στα παλαιότερα μοντέλα που την έχουν αποσπώμενη). Οποιαδήποτε άλλη επέμβαση ακυρώνει την εγγύηση. Νομίζω ότι οποιαδήποτε επέμβαση στο εσωτερικό του υπολογιστή, όπως για παράδειγμα η αλλαγή του superdrive με optibay, αφήνει ίχνη στις βίδες που ο τεχνικός του service αντιλαμβάνεται, ακόμα κι αν το superdrive ξαναεπιστρέψει στη θέση του πριν πάει ο υπολογιστής στο service....

Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες και θα ήταν παράλογο από την πλευρά της Apple να προτρέπει τον κόσμο να βάλει "χέρι" στα μηχανήματα της. Άλλωστε υπάρχουν προσεχτικοί και ατζαμήδες χρήστες σε αυτά τα πράγματα και φυσικά την εταιρεία την ενδιαφέρει να προστατευθεί από τους δεύτερους.

Πάντως όπως τα ξέρω εγώ τα πράγματα οι τεχνικοί δεν είναι ντετεκτιβ να ψάχνουν μια μια τις βίδες και ούτε πρόκειται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα αν δουν 1-2 βίδες που έχουν σημάδια προηγούμενου ξεβιδώματος. Υπάρχει κάποια σχετική ανοχή στο όλο θέμα και άλλωστε φαίνεται αν το μηχάνημα έχει "κακοποιηθεί" από κάποιον ή όχι.

 

Όπως και σε κάθε νόμο υπάρχει το γράμμα και το πνεύμα του νόμου και το ίδιο περίπου ισχύει και στο θέμα των εγγυήσεων.

 

εγω καλου κακου θα ρωτησω αυριο στο service και θα σας πω...

Εγώ πάλι είμαι της γνώμης κάνε το και μη το λες...αποκλείεται να λάβεις επίσημα θετική απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα, πόσο μάλλον όταν η ίδια Apple δεν έχει (ακόμη) κυκλοφορήσει δικό της optibay (σε 20πλασιο κόστος :wacko: ).

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αν χαλάσει το μηχάνημα και το πας στο service με το μαμα-superdrive δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Φυσικά αυτή είναι η δική μου εμπειρική άποψη και δεν θα ήθελα να πάρω στο λαιμό μου κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω καλου κακου θα ρωτησω αυριο στο service και θα σας πω...

 

επεσα σε ασχετο... :-( μου τα μασουσε για το optibay δεν μπορουσε να μου πει ενα καθαρο ναι η οχι και οταν τον ρωτησα για την υποστηριξη του sata 3 κοιταξε το Mactracker (χαιρω πολυ το κανω και μονος μου) και ειδε οτι δεν εχει ενημερωθει ακομα το προγραμμα και δεν μπορουσε να μου απαντησει :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να κάνω κι εγώ το μεγάλο βήμα... :rolleyes:

Παράγγειλα OCZ vertex 2 120GB, WD Blue Scorpio 750 GB και φυσικά το 2nd HDD caddy.

Θα γράψω εντυπώσεις όταν φτάσουν και εγκατασταθούν! :-)

 

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι πως θα κάνω την επαναφορά του συστήματος από το Time Machine αφού ο φάκελος Downloads θα μεταφερθεί στο δεύτερο σκληρό... Ίσως θα πρέπει να κάνω καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού και μετά να μπω στο σκληρό του Time Machine και να σύρω τα αρχεία στο δεύτερο σκληρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να κάνω κι εγώ το μεγάλο βήμα... :rolleyes:

Παράγγειλα OCZ vertex 2 120GB, WD Blue Scorpio 750 GB και φυσικά το 2nd HDD caddy.

Θα γράψω εντυπώσεις όταν φτάσουν και εγκατασταθούν! :-)

 

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι πως θα κάνω την επαναφορά του συστήματος από το Time Machine αφού ο φάκελος Downloads θα μεταφερθεί στο δεύτερο σκληρό... Ίσως θα πρέπει να κάνω καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού και μετά να μπω στο σκληρό του Time Machine και να σύρω τα αρχεία στο δεύτερο σκληρό...

 

Καταρχήν...Welcome to the club!!! Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις, καθώς θα έχεις σχεδόν όλα τα πλεονεκτήματα του Macbook Air και του Macbook PRO σε ΕΝΑ μηχάνημα.

 

Αν θέλεις τώρα την γνώμη μου, κράτα τον φάκελο downloads του MACOS ως έχει(δηλαδή στο δίσκο του λειτουργικού). Με τον 120αρι SSD δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα χωρητικότητας, οπότε μην σε ανησυχεί κάτι τέτοιο. Από εκεί και πέρα φτιάχνεις και ένα δεύτερο download folder στον 750αρι (εγώ τον ονόμασα "My_Downloads") που θα τον χρησιμοποιείς για τα μεγάλα αρχεία που κατεβάζεις από torrents κτλ.

 

Τέλος πάνω στην χαρά του update μην ξεχάσεις την σωστή διάταξη...ο 750αρης μπαίνει στον 2nd optibay. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να συμβιβαστώ με έναν μονό 160άρη SSD.

Αν δεν χρειάζεσαι τα επιπλέον 40GB καλύτερα πήγαινε στον Vertex 2 120GB. H διαφορά χωρητικότητας/τιμής μεταξύ 120GB & 160GB είναι δυσανάλογη, ενώ και οι επιδόσεις τους είναι ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν...Welcome to the club!!! Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις, καθώς θα έχεις σχεδόν όλα τα πλεονεκτήματα του Macbook Air και του Macbook PRO σε ΕΝΑ μηχάνημα.

 

Αν θέλεις τώρα την γνώμη μου, κράτα τον φάκελο downloads του MACOS ως έχει(δηλαδή στο δίσκο του λειτουργικού). Με τον 120αρι SSD δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα χωρητικότητας, οπότε μην σε ανησυχεί κάτι τέτοιο. Από εκεί και πέρα φτιάχνεις και ένα δεύτερο download folder στον 750αρι (εγώ τον ονόμασα "My_Downloads") που θα τον χρησιμοποιείς για τα μεγάλα αρχεία που κατεβάζεις από torrents κτλ.

 

Τέλος πάνω στην χαρά του update μην ξεχάσεις την σωστή διάταξη...ο 750αρης μπαίνει στον 2nd optibay. ;)

 

Σ'ευχαριστώ Πάνο! Έχεις δίκιο, έτσι θα το κάνω! Ξεχωριστός φάκελος για downloads στο δεύτερο σκληρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν...Welcome to the club!!! Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις, καθώς θα έχεις σχεδόν όλα τα πλεονεκτήματα του Macbook Air και του Macbook PRO σε ΕΝΑ μηχάνημα.

 

εγω προτιμησα το Air κυριως λογω αναλυσης οθονης (1440x900) ... αλλους τους βολευει και η 1280x800... στον ssd θα επρεπε ειτε να ρισκαρω την εγγυηση του pro βαζοντας το optibay η να τα σκασω για εναν 250αρη (πιο κατω δεν παει) και να κουβαλαω το αχρηστο για μενα "super"drive... και να περιμενω και 1,2 μηνες για τις νεες σειρες ssd... bonus η φορητοτητα και το γρηγορο boot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, γιατι δεν κανετε λιγο υπομονη για να παρετε τον vertex 3?

 

Δεν θέλει Sata 3 interface; Άμα συνδεθεί σε Sata 2 δεν νομίζω ότι θα έχει διαφορά με τον Vertex 2....

Τον βρήκα προσφορά στο Amazon στα 170 ευρώ και τον παρήγγειλα αμέσως....

 

εγω προτιμησα το Air κυριως λογω αναλυσης οθονης (1440x900) ... αλλους τους βολευει και η 1280x800... στον ssd θα επρεπε ειτε να ρισκαρω την εγγυηση του pro βαζοντας το optibay η να τα σκασω για εναν 250αρη (πιο κατω δεν παει) και να κουβαλαω το αχρηστο για μενα "super"drive... και να περιμενω και 1,2 μηνες για τις νεες σειρες ssd... bonus η φορητοτητα και το γρηγορο boot...

 

Το Air δεν θα με βόλευε για δύο λόγους. Έλλειψη φωτιζόμενου πληκτρολογίου και μικρή οθόνη. Το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα MBP σε στυλ Air αλλά δεν υπάρχει....

Το super drive δεν θα το κουβαλάω καθόλου, αφού από την εγκατάσταση του Snow Leopard έχω να το χρησιμοποιήσω... Έχω ένα LG εξωτερικό dvd-recorder πάντα στο σπίτι σε περίπτωση που χρειαστεί να κάψω δισκάκι.

Για την εγγύηση έχεις δίκιο, το ρισκάρω, 6 μήνες μου έμειναν για να λήξει το Apple care αλλά ένοιωθα την ανάγκη να δώσω ένα boost στο μηχάνημά μου! :-) Διάβασα στο άλλο thread ότι παρήγγειλες το Air! Με το καλό να σου φτάσει και καλοδούλευτο!!!! Εσύ επιπλέον έχεις και το iMac για βασικό υπολογιστή και το Air είναι ότι πρέπει για εκτός. Ενώ εγώ έχω το MBP για μέσα-έξω και παντός καιρού και το Air δεν θα με βόλευε για μοναδικό υπολογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...