Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπράβο βρε Πάνο!

 

Πάντως εγώ δύσκολα ξυλώνω το drive, έστω και αν απλά σκονίζεται και διαβάζει dvd 1 φορά/100 μέρες.

 

Αλλά ψήνομαι για κύριο σκληρό σε SSD, δε με καίνει ιδιαίτερα τα data, έχω εξωτερικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

UPDATE Νο2: :mad:

Μια σοβαρή αναθεώρηση της τελευταίας στιγμής...τελικά όποιον hdd/ssd χρησιμοποιήσετε για boot, να τον τοποθετήσετε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στο κλασσικό bay και ΟΧΙ στο optibay του superdrive.

Το σκεπτικό που είχα για αντίθετη τοποθέτηση, μου φάνηκε πολύ λογικό, αλλά για άγνωστους λόγους (οι γνωστές παραξενιές των MAC) δημιουργεί πρόβλημα στο sleep/wake. Υπέθεσα ότι το πρόβλημα θα ήταν μόνο δικό μου αλλά με λίγο google διαπίστωσα ότι πρόκειται για πρόβλημα που υφίσταται και σε άλλους χρήστες.

 

Το επαναλαμβάνω μήπως και γλιτώσω κάποιους από το να ανοίξουν για 2η φορά το MAC τους. Η σωστή διάταξη είναι η παρακάτω:

BOOT HD/SSD ----> Classical Bay

DATA HDD --------> 2nd Optibay (Superdrive Replacement)

Με αυτή την τοποθέτηση λειτουργούν τα ΠΑΝΤΑ ΑΡΙΣΤΑ!

 

 

Mπράβο βρε Πάνο!

Πάντως εγώ δύσκολα ξυλώνω το drive, έστω και αν απλά σκονίζεται και διαβάζει dvd 1 φορά/100 μέρες.

Αλλά ψήνομαι για κύριο σκληρό σε SSD, δε με καίνει ιδιαίτερα τα data, έχω εξωτερικούς.

Και εγώ το σκεφτόμουν, αλλά προτίμησα την πρακτικότητα. Το δίσκο θα τον χρησιμοποιώ καθημερινά, ενώ το superdrive 2-3 φορές τον χρόνο.

 

Ούτως η άλλως όπως είπα το superdrive μπορεί να το βγάλαμε αλλά δεν πάει χαμένο. Έχει μπει σε usb θηκούλα και στην τσάντα μου και θα με συνοδεύει πάντα. Όποτε και αν χρειαστώ να κάψω/διαβάσω κάποιο dvd/cd θα το χρησιμοποιώ κανονικότατα με usb. Και μην φαντάζεσαι ότι πιάνει τεράστιο χώρο...να υπολογίζεις το μέγεθος δύο σκληρών 2.5".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως λεω μηπως εχει να κανει με την ποιοτητα του optibay? γιατι κυκλοφορουνε με 10$ στο ebay και αλλα με 150$ στα καταστηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως λεω μηπως εχει να κανει με την ποιοτητα του optibay? γιατι κυκλοφορουνε με 10$ στο ebay και αλλα με 150$ στα καταστηματα...

 

Όχι δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό! Είναι καθαρά θέμα λειτουργικού και πρόκειται για γνωστό issue από ότι διάβασα σε ξένα sites.

 

Το παράξενο πάντως είναι ότι υπάρχουν καταστήματα που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την άγνοια μερικών και να πουλήσουν μια συσκευή αξίας 20 δολαρίων σε 5πλάσια τιμή. Το optibay δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα πολύπλοκο για να κοστίζει 150 δολάρια. Ένα κομμάτι αλουμινίου με sata υποδοχή είναι.

 

Έχω αγοράσει πολλές φορές από ebay αντικείμενα που στην Ελλάδα κοστίζουν από 3 μέχρι και 10 φορές ακριβότερα....και πρόκειται για το ίδιο ακριβώς προϊόν rebranded. Απλά μερικοί προσπαθούν να θησαυρίσουν όσο γρηγορότερα μπορούν. Έχω αρκετά παραδείγματα τέτοιων συμπεριφορών από ελληνικές εταιρείες, αλλά καλό θα ήταν να μην τα αναφέρουμε δημοσίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτό! Είναι καθαρά θέμα λειτουργικού και πρόκειται για γνωστό issue από ότι διάβασα σε ξένα sites.

 

Το παράξενο πάντως είναι ότι υπάρχουν καταστήματα που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την άγνοια μερικών και να πουλήσουν μια συσκευή αξίας 20 δολαρίων σε 5πλάσια τιμή. Το optibay δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα πολύπλοκο για να κοστίζει 150 δολάρια. Ένα κομμάτι αλουμινίου με sata υποδοχή είναι.

 

Έχω αγοράσει πολλές φορές από ebay αντικείμενα που στην Ελλάδα κοστίζουν από 3 μέχρι και 10 φορές ακριβότερα....και πρόκειται για το ίδιο ακριβώς προϊόν rebranded. Απλά μερικοί προσπαθούν να θησαυρίσουν όσο γρηγορότερα μπορούν. Έχω αρκετά παραδείγματα τέτοιων συμπεριφορών από ελληνικές εταιρείες, αλλά καλό θα ήταν να μην τα αναφέρουμε δημοσίως.

 

βρηκα και γω παραπονα για το ιδιο προβλημα με το ακριβο optibay...

 

Ο άλλος είναι ότι ο θόρυβος διαχέεται περισσότερο από το optibay που βρίσκεται στην θέση του supedrive (πιθανόν λόγω ότι είναι πολύ κοντά στην σχισμή για το DVD/CD), οπότε είναι προτιμότερο να τοποθετήσουμε εκεί τον πιο ήσυχο δίσκο μας....τον απόλυτα αθόρυβο SSD δηλαδή.

 

απο θορυβο πως παει?

 

καμια αξιοσημειωτη διαφορα στην μπαταρια? (αφου δουλευεις πλεον 2 σκληρους αντι για 1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετεφερες και το user folder του Mac στον data ή τον αφησες στον SSD?

Eιναι αισθητη η διαφορα απο πριν και σε καθημερινες δουλειες (browsing - aνοιγοκλειμα εφαρμογων , διαχειριση αρχειων κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα και γω παραπονα για το ιδιο προβλημα με το ακριβο optibay...

Στην περίπτωση που αφορά το sleep/wake τα παράπονα πρέπει να πάνε προς το λειτουργικό (Apple) και όχι προς τους κατασκευαστές.

 

απο θορυβο πως παει?

καμια αξιοσημειωτη διαφορα στην μπαταρια? (αφου δουλευεις πλεον 2 σκληρους αντι για 1)

Από θόρυβο δεν έχω παρατηρήσει καμιά απολύτως διαφορά. Πλέον οι περισσότεροι δίσκοι στις 5400 στροφές είναι αθόρυβοι, αλλά προσωπικά έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στους hitachi και τους WD Scopion Blue. Πιστεύω ότι το καλύτερο value 4 money σε συμβατικό σκληρό αποτελεί ο 500αρης Scorpion blue...είναι φτηνός, γρήγορος, απόλυτα αθόρυβος και με επαρκή χωρητικότητα. Από εκεί και πέρα αποφύγετε τους δίσκους στις 7200rpm...θα έχουν σίγουρα περισσότερο θόρυβο, πιθανόν να δημιουργούν μικροδονήσεις στο λεπτό κάσωμα του MACBOOK και επειδή οι περισσότεροι έχουν ενσωματωμένους αντιshock αισθητήρες, ενδέχεται να προκαλούν conflict με τον SMS (Sudden motion sensor) του MAC. Για όλα αυτά βέβαια υπάρχουν λύσεις (disable macbook sms, αγορά δίσκου χωρίς ενσωματωμένο sensor κτλ κτλ) αλλά ας τους αποφύγουμε καλού κακού.

 

Όσο αφορά την αυτονομία...οι συγκεκριμένοι σκληροί καταναλώνουν συνήθως 1Watt οπότε πρακτικά αδύνατο να υπάρξει παρατηρήσιμη διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας. Μην ξεχνάμε ότι τον συμβατικό δίσκο θα τον χρησιμοποιούμε κυρίως για δεδομένα που σημαίνει ότι δεν θα δουλεύει συνεχώς. Επίσης ακόμη και η διαφορά του επιπλέον 1watt ισοσταθμίζεται ή και υπερκαλύπτεται λόγω της εξοικονόμησης που κάνουμε από την ενέργεια που καταναλώνει ο SSD του λειτουργικού μας που δουλεύει συνεχώς. Όλα αυτά βέβαια πάντα σε θεωρητικό επίπεδο καθώς στην πράξη θα είναι αδύνατο να παρατηρήσουμε διαφορές.

 

Μετεφερες και το user folder του Mac στον data ή τον αφησες στον SSD?

Eιναι αισθητη η διαφορα απο πριν και σε καθημερινες δουλειες (browsing - aνοιγοκλειμα εφαρμογων , διαχειριση αρχειων κλπ)?

Και τα 2 λειτουργικά (Snow Leopard & Windows 7) τρέχουν αποκλειστικά στον SSD. Πιστεύω ότι ένας SSD 80GB και άνω είναι επαρκής για να τα χωρέσει και τα 2. Τον συμβατικό δίσκο τον έχω μόνο για downloads, movies, mp3, games κτλ

 

Η διαφορά στην ταχύτητα είναι απίστευτη. Όπως έγραψα και παραπάνω μπουτάρω σε 15-17 δευτερόλεπτα συνδεμένος σε δίκτυο (internet ready) και με 4-5 login items (growl, hyperdock, cinch, right zoom κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα των δονήσεων, επειδή έχω 7200άρηδες στα δύο Macbook μου:

 

στο MB Pro i7 έχω WD 500άρη, στις 7200 και είναι αισθητές οι δονήσεις στο σασί, αλλά στο Macbook (τελευταίας γενιάς), το πλαστικό του σασί δεν επηρεάζεται από τις δονήσεις του WD 250άρη που φοράει.

 

 

Επί της ουσίας, ο Πάνος φταίει που έχω κολλήσει με την ιδέα του SSD. :P Μόνο που εγώ δεν ψήνομαι για αφαίρεση του superdrive, αλλά για αγορά μεγαλύτερου SSD, ώστε να χωράει και data και λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της διαφοράς της τιμής στα optibay της αγορας, πάντως,

 

Οι διαφορές μπορεί να είναι ίσως λόγω ελαφρύτερων μετάλλων πχ ή να έχουν κάποια ιδιότητα για να μην ζεσταίνονται πολύ κ εύκολα.

 

Αλλιώς δεν δικαιολογείται τέτοια διαφορά... <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση στο optibay κατέληξε ο παραδοσιακός σκληρός που παράγει φυσικά θερμότητα... :rolleyes:

Εδώ και ένα χρόνο ψήνομαι για την λύση του optibay και εγκατάσταση δεύτερου σκληρού ssd αλλά δεν ήθελα να ακυρώσω την τριετή εγγύηση του Apple Care και δεν το έκανα....

Κάποτε έψαξα και την υπόθεση ssd στo express port. Την εγκατέλειψα γρήγορα λόγω υψηλού κόστους και χαμηλών επιδόσεων (μικρή χωρητικότητα ssd express card, περιορισμένη ταχύτητα στην ανταλλαγή δεδομένων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ειπε οτι ακυρωνεται η εγγυηση?

 

Στο δικό μου (late 08) που έχει καπάκι ξεχωριστό για την μπαταρία και το σκληρό από τον υπόλοιπο υπολογιστή, έτσι και ανοίξω το καπάκι που δίνει πρόσβαση στο εσωτερικό και αντικαταστήσω εξάρτημα (εκτός από τις μνήμες) ακυρώνεται η εγγύηση.... Αυτό σίγουρο και τσεκαρισμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας, ο Πάνος φταίει που έχω κολλήσει με την ιδέα του SSD. :P Μόνο που εγώ δεν ψήνομαι για αφαίρεση του superdrive, αλλά για αγορά μεγαλύτερου SSD, ώστε να χωράει και data και λειτουργικό.

Ο SSD είναι η καλύτερη και εντυπωσιακότερη αναβάθμιση που μπορεί να γίνει την σήμερον ημέρα σε οποιοδήποτε υπολογιστή (laptop/desktop). Στην παρούσα πάντως χρονική περίοδο δεν αξίζει να κινηθείς σε χωρητικότητες άνω των 120-160GB λόγω πολύ υψηλού κόστους. Νομίζω ότι μια επιλογή ενός Intel X-25M G2 120GB/160GB ή ενός Vertex 2 120GB είναι ότι καλύτερο. Ειδικά ο Vertex 2 έχει πέσει στα 200 ευρώ καινούργιος, οπότε ίσως το βρείς στα 140-150 ευρώ μεταχειρισμένο.

 

Και κάτι άσχετο...το καινούργιο Lion 10.7 διαβάζω ότι θα έχει και TRIM support, πράγμα ιδιαίτερα ενθαρρυντικό για τα MAC με SSD.

 

Στο δικό μου (late 08) που έχει καπάκι ξεχωριστό για την μπαταρία και το σκληρό από τον υπόλοιπο υπολογιστή, έτσι και ανοίξω το καπάκι που δίνει πρόσβαση στο εσωτερικό και αντικαταστήσω εξάρτημα (εκτός από τις μνήμες) ακυρώνεται η εγγύηση.... Αυτό σίγουρο και τσεκαρισμένο!

Προσωπικά το θεωρώ λίγο υπερβολικό αυτό που σου είπανε! Αν είσαι ελάχιστα προσεκτικός, δε νομίζω να μπορούν να αποδείξουν ότι έκανες την οποιαδήποτε αλλαγή. Μπορείς να ισχυρισθείς ότι το άνοιξες για να φυσήξεις τον ανεμιστηράκι για παράδειγμα. Έχεις πληρώσει 300 ευρώ κοντά και θα σου κάνουν ιστορίες....?

 

Εγώ πάντως, αν ποτέ χρειαστεί να το πάω για service (χτύπα ξύλο) θα τους το δώσω με τον εργοστασιακό δίσκο και το εργοστασιακό super drive τα οποία και έχω κρατημένα για μια κακή στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...