Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα αυτο το κλίπ υπάρχει για το κενό μόνο ουσιαστικά δεν κάνει και πολλά πράγματα τουλάχιστον στο δικό μου.κατα τα άλλα απο τι βλέπω δεν υπάρχει φόβος να μετακινηθεί γιατι απλά δεν έχει που να πάει μιας και οταν το γυρνάς ανάποδα ακουμπάει σε ενα "μαξιλαράκι" που είναι κολλημένο πάνω στο σασί.Οπότε μένει σταθερό και ακίνητο.

Όταν τοποθετήσεις το κλιπ είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μετακινηθεί ο δίσκος δεξιά-αριστερά γιατί απλά δεν υπάρχει χώρος για κάτι τέτοιο. Απλή φυσική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να το ξεθάψω..ενώ με τα "φτηνα" enclosures για σκληρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα δυσκολεύομαι να βρώ enclosure για το superdrive που να κάνει δουλειά σωστή.

 

 

Εχω αγοράσει 2 διαφορετικά απο ebay και παρατηρώ οτι στα snow leopard στην τελευταία αναβάθμιση που τα δοκίμασα και στα 2 αργεί πολύ να φορτώσει τα δεδομένα του DVD ενω οταν μπαίνω σε windows περιβάλλον έχει και στα 2 κανονικές και λογικές ταχύτητες.

 

Επειδή τα δοκίμασα στο τελευταίο update και τα 2 enclosures για το superdrive και οχι στις προηγούμενες εκδόσεις μήπως παίζει κάποιο bug του snow leopard στην 10.7.4?

Τονίζω οτι μέσω parallels και windows 7 και τα 2 enclosures λειτουργούν με διαφορά πολύ πιο γρήγορα και δεν κολάνε καθόλου με τα ιδια DVD..για την ακρίβεια τα φορτώνει σφαίρα.

 

 

Μόλις μπώ snow το ίδιο dvd που είχα πριν στα windows φορτώνει αρκετή ώρα και αργεί υπερβολικά να φορτώσει..

το έχει παρατηρήσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το ξεθάψω..ενώ με τα "φτηνα" enclosures για σκληρό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα δυσκολεύομαι να βρώ enclosure για το superdrive που να κάνει δουλειά σωστή.

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανατρέχεις σε λύσεις κινέζικων enclosure πλέον, αφού τα usb dvd που είναι συμβατά με MACOS ξεκινάνε ακόμη και κάτω από τα 30 ευρώ. Τα περισσότερα Samsung και LG έχουν απόλυτη συμβατότητα.

 

Τα παρακάτω είναι δοκιμασμένα από μένα και λειτουργούν άψογα:

http://www.skroutz.gr/s/292286/Samsung-SE-S084D.html'>http://www.skroutz.gr/s/292286/Samsung-SE-S084D.html

http://www.skroutz.gr/s/292286/Samsung-SE-S084D.html

http://www.skroutz.gr/s/285225/LG-GP08NU6B.html

 

Αν έχεις κάποιο carrefour κοντά σου ενδεχομένως να τα βρεις και ακόμη φτηνότερα. Πριν 1-2 εβδομάδες είχε 29 ευρώ το LG και 32 το SAMSUNG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανατρέχεις σε λύσεις κινέζικων enclosure πλέον, αφού τα usb dvd που είναι συμβατά με MACOS ξεκινάνε ακόμη και κάτω από τα 30 ευρώ. Τα περισσότερα Samsung και LG έχουν απόλυτη συμβατότητα.

 

Τα παρακάτω είναι δοκιμασμένα από μένα και λειτουργούν άψογα:

http://www.skroutz.g...g-SE-S084D.html

http://www.skroutz.g...g-SE-S084D.html

http://www.skroutz.g...G-GP08NU6B.html

 

Αν έχεις κάποιο carrefour κοντά σου ενδεχομένως να τα βρεις και ακόμη φτηνότερα. Πριν 1-2 εβδομάδες είχε 29 ευρώ το LG και 32 το SAMSUNG.

 

θα δω αυτα που λές . Απλά τα enclosures για superdrive απο τι κατάλαβα έχουν θέμα με το macos..ενω στα windows λειτουργούν άψογα.

 

απο τι καταλαβαίνω το superdrive το βάζεις σε μια ντουλάπα σε περίπτωση που πουλήσεις το μηχάνημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δω αυτα που λές . Απλά τα enclosures για superdrive απο τι κατάλαβα έχουν θέμα με το macos..ενω στα windows λειτουργούν άψογα.

Δεν έχουν θέμα...πρακτικά δεν γίνεται να δουλεύουν σε Windows και όχι σε MACOS καθώς είναι ένα sata adaptor σε USB και τίποτα περισσότερο.

Από πλευράς μου έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 7-8 κινέζικα enclosure χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τα πάντα λειτουργούσαν άψογα.

 

απο τι καταλαβαίνω το superdrive το βάζεις σε μια ντουλάπα σε περίπτωση που πουλήσεις το μηχάνημα..

Αυτή είναι και η πιο σοφή επιλογή φίλε μου. Αφενός δεν ταλαιπωρείς με βάλε-βγάλε σε κουτιά και μετακινήσεις το supedrive (που δύσκολα το ξαναβρίσκεις στην αγορά) και αφετέρου με τα ίδια περίπου χρήματα αγοράζεις ένα usb dvdrw που θα το χρησιμοποιείς και στα μελλοντικά σου μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια, χρειαζομαι βοηθεια..

 

Λοιπον ας ξεκινησω λεγοντας πως εχω ενα Macbook Pro 15" early 2011 2.2Ghz που τρεχει Lion.

και θελω να του βαλω εναν ssd απο το οποιο να κανω boot και να εχω εγκατεστιμενα τα υπαρχοντα προγραμματα μου και τις ρυθμησεις μου.

 

Εχω καταλαβει οτι θα πρεπει να μπει στην θεση του ιδι υπαρχοντα σκληρου δισκου και πως πρεπει να παρω ενα optibay για να βαλω τον hdd στην θεση του dvd.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι Πώς γινεται η ολη διαδικασια οσων αναφορα την μεταφορα των δεδομενων..

Βεβαιος κανω καθημερινα το backup μου με το Time Machine... αλλα πως θα καταφερω να εχω στον hdd ολα μου τα πραγματα μου εκτος απο τις ρυθμισεις μου,τα προγραμματα μου και το λειτουργικο συστημα(lion)?

 

Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο... ειμαι και σχεικα καινουριος στον χορο των mac, οποτε ισως δικαιολογουμαι και λιγουλακι.. cool.png

 

 

 

(Υ.Σ: Ενας δισκος ssd 120GB ειναι αρκετος για το λειτουργικο συστημα(Lion) και για τις ρυθμησεις και τα προγραμματα μου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, χρειαζομαι βοηθεια..

 

Λοιπον ας ξεκινησω λεγοντας πως εχω ενα Macbook Pro 15" early 2011 2.2Ghz που τρεχει Lion.

και θελω να του βαλω εναν ssd απο το οποιο να κανω boot και να εχω εγκατεστιμενα τα υπαρχοντα προγραμματα μου και τις ρυθμησεις μου.

 

Εχω καταλαβει οτι θα πρεπει να μπει στην θεση του ιδι υπαρχοντα σκληρου δισκου και πως πρεπει να παρω ενα optibay για να βαλω τον hdd στην θεση του dvd.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι Πώς γινεται η ολη διαδικασια οσων αναφορα την μεταφορα των δεδομενων..

Βεβαιος κανω καθημερινα το backup μου με το Time Machine... αλλα πως θα καταφερω να εχω στον hdd ολα μου τα πραγματα μου εκτος απο τις ρυθμισεις μου,τα προγραμματα μου και το λειτουργικο συστημα(lion)?

 

Πραγματικα ειμαι σε αδιεξοδο... ειμαι και σχεικα καινουριος στον χορο των mac, οποτε ισως δικαιολογουμαι και λιγουλακι.. cool.png

 

 

 

(Υ.Σ: Ενας δισκος ssd 120GB ειναι αρκετος για το λειτουργικο συστημα(Lion) και για τις ρυθμησεις και τα προγραμματα μου?)

Κανεις install το Lion στον ssd και μετά κάνεις restore από το timemachine.... επισης με το Migration assistant μπορείς να τα ξαναβάλεις όλα, αν δεν ξεπερνάνε την χωρητικοτητα του ssd, σε περιπτωση που το restore δεν μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις install το Lion στον ssd και μετά κάνεις restore από το timemachine.... επισης με το Migration assistant μπορείς να τα ξαναβάλεις όλα, αν δεν ξεπερνάνε την χωρητικοτητα του ssd, σε περιπτωση που το restore δεν μπορεί να γίνει.

 

σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

πως κανω install το Lion στον ssd..πρεπει να φτιαξω το Lion σε στικακι? επισης εχω γυρο στα 400GB πραγμα στον hdd μου... οποτε δεν μπλεκω με Migration assistant απ'οτι καταλαβενω..?

και γιατι να μην μπορει να γινει restore με το time machine? whistling.png

 

(σορρυ για την ασχετοσινη μου.. ελπιζω καποτε να ξεμπλεχτουν ολα αυτα στο μυαλο μου μπας και κανω δουλεια..) frown.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα χρειαστείς clean install στον ssd και μετα migration assistant γιατί ο ssd δεν είναι 400+Gb για να χωρέσει το restore απο το timemachine. Θα επιλέξεις όσα χωράνε και σιγά σιγά αφού τα μετακινήσεις απο τον ssd στον άλλο σκληρό θα φέρεις και τα υπόλοιπα με timemachine.

Η εγκατάσταση του lion θεωρητικά μπορεί να γίνει και απο τον παλιο σκληρο που είναι ήδη εγκατεστημένο μέσο του recovery disk του,αλλα επειδή δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη δεν είμαι σίγουρος όσο το USB ή το DVD.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@easy, προτού εκφέρω την γνώμη μου, θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το σύστημα σου.

 

1. Επέλεξε τον Macintosh HD, cmd-I και δώσε τις ενδείξεις Capacity, Available, Used να δούμε αρχικά την τρέχουσα κατάσταση.

2. Αν έχεις πολλές φωτό αναζήτησε το Photo Library στο /User/Pictures και με cmd-I δες τι χώρο καταλαμβάνει. Στο ίδιο directory είναι και οι φάκελοι Movies και Documents, όπου κάνεις το ίδιο.

 

Όσο αφορά στην κατάργηση του DVD drive, γνώμη μου σκέψου το καλύτερα, αφού μπορεί να το χρειασθείς τουλάχιστον για setup ενός Lion Install Disk.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εκανα τη διαδικασια αλλαγης δισκου εδω και μερικες μερες σε εναν imac rolleyes.gifπροτεινω να αγορασεις ενα εξωτερικο κουτι usb για σατα δισκο (κοστος 30 ευρω) και να βαλεις μεσα αρχικα τον ssd.

 

Με το προγραμμα carbon copy cloner μπορεις να αντιγραψεις ολο το δισκο σου ή επιλεκτικα οσα χωρανε μαζι με το Os αφου πρωτα τον φορμαρεις με το disk utility .

Θα χρειαστει καμποση ωρα για ολα αυτα αφου ο εξωτερικος θα ειναι αργος.

 

Το προγραμμα c.c.cloner θα σε ρωτησει αμεσως αν θελεις να διαμορφωσει τον ssd δισκο σου με recovery partition σε περιπτωση που ο παλιος εχει ηδη ενα τετοιο κρυφο partition. Πες ναι!

Σε περιπτωση που εχεις windows partition θα σε ρωτησει αν θελεις να γραψεις ενα dvd με windows support software bootcamp ( το εκανα) και θα σου δωσει την επιλογη να δημιουργησεις partition για εγκατασταση windows (δεν το εκανα αφου ο ssd μου ειναι 120αρης και θεωρω οτι ειναι μικρος για τετοια).

 

Ο imac μου ειχε το κρυφο recovery partition κι ετσι δεν εκανα clone το δισκο τελικα αλλα προτιμησα μια καθαρη εγκατασταση απο το recovery partition αλλα αν δεν εχει ο δικος σου η προτιμας τοτε καντο με το c.c. cloner.

 

Mπουταρε απο τον εξωτερικο να δεις οτι δουλευει κι αν ολα ειναι καλα πιασε κατσαβιδι και κανε την αλλαγη.

 

Θα χρειαστει κανα δυο bootαρισματα για να στρωσουν ολα και μετα εγκατεστησε το προγραμμα trim enabler και εισαι ετοιμος.

 

Μετα τη διαδικασια μπορεις να βαλεις στο κουτι τον εσωτερικο σου και να γλυτωσεις το dvd απο τη ναφθαλινη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Πήρα έναν Vertex 3 120GB για το MacBook Pro 13'' και έχω τις εξής απορίες.

1. Χρειάζεται να κάνω κάτι για trimm;

2. Αξίζει η λύση του optibay για να βάλω τον παλιό δίσκο ως δεύτερο;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα έναν Vertex 3 120GB για το MacBook Pro 13'' και έχω τις εξής απορίες.

1. Χρειάζεται να κάνω κάτι για trimm;

Πιθανόν να χρειαστείς αυτό για το MACOS:

http://www.groths.org/?page_id=322

 

2. Αξίζει η λύση του optibay για να βάλω τον παλιό δίσκο ως δεύτερο;

To superdrive θα το χρειαστείς max 10 φορές τον χρόνο. Νομίζω ότι είναι πρακτικότερος ο 2ος hdd/ssd στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...