Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να βαλω εναν 830 256gb. Εχω macbook pro 8.2 early 2011.

Υπαρχει προβλημα αμα το εγκαταστησω σε optibay και κρατησω τον σκληρο στην θεση του?

 

Πως μπορων να ξερω αμα εχουν και τα 2 sata3? στο info λεει 6gbps αλλα στο negotiated speed λεει 3 για το 1 και 1.5 για το αλλο

 

Για τον δισκο:

 

Intel 6 Series Chipset:

 

Vendor: Intel

Product: 6 Series Chipset

Link Speed: 6 Gigabit

Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

Description: AHCI Version 1.30 Supported

 

ST9500325ASG:

 

Capacity: 500.11 GB (500,107,862,016 bytes)

 

και για το DVD:

 

 

ntel 6 Series Chipset:

 

Vendor: Intel

Product: 6 Series Chipset

Link Speed: 6 Gigabit

Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit

Description: AHCI Version 1.30 Supported

 

MATSHITADVD-R UJ-898:

 

Model: MATSHITADVD-R UJ-898

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκεφτομαι να βαλω εναν 830 256gb. Εχω macbook pro 8.2 early 2011.

Υπαρχει προβλημα αμα το εγκαταστησω σε optibay και κρατησω τον σκληρο στην θεση του?

Δεν βλεπω κάποιο λόγο για να το κανείς αυτο. Το ερώτημα σου θα είχε βάση εφόσον ήθελες να τοποθετήσεις 2 SSD/hdd σε διάταξη raid 0, αλλα και πάλι μόνο στο MBP 13 late 2011 φαίνεται να δουλεύει άριστα αυτο το project. (στα 15αρια έχουν αναφερθεί αρκετα μικροπροβλήματα). Η γνώμη μου είναι να τοποθετήσεις τον SSD στην θεση του εργοστάσιακου σκληρού και τον εργοστάσιακο σκληρό στην θεση του SuperDrive. Είναι δοκιμασμένο απο πολλούς και λειτουργεί απροβληματιστα. Αν τα βάλεις αντίθετα ενδεχομένως θα έχεις πρόβλημα με το sleep mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω κάποιο λόγο για να το κανείς αυτο. Το ερώτημα σου θα είχε βάση εφόσον ήθελες να τοποθετήσεις 2 SSD/hdd σε διάταξη raid 0, αλλα και πάλι μόνο στο MBP 13 late 2011 φαίνεται να δουλεύει άριστα αυτο το project. (στα 15αρια έχουν αναφερθεί αρκετα μικροπροβλήματα). Η γνώμη μου είναι να τοποθετήσεις τον SSD στην θεση του εργοστάσιακου σκληρού και τον εργοστάσιακο σκληρό στην θεση του SuperDrive. Είναι δοκιμασμένο απο πολλούς και λειτουργεί απροβληματιστα. Αν τα βάλεις αντίθετα ενδεχομένως θα έχεις πρόβλημα με το sleep mode.

 

και τι γινει με το sensor του hd για την θερμοκρασια? θα παρει φωτια στο optibay και δεν θα το καταλαβει το συστημα για να αρχισουν οι ανεμιστηρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι γινει με το sensor του hd για την θερμοκρασια? θα παρει φωτια στο optibay και δεν θα το καταλαβει το συστημα για να αρχισουν οι ανεμιστηρες..

Κάνε μια ασφάλεια πυρός... :-)

Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα απολύτως φιλε μου. Μην σε απασχολεί αυτό το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ηρθε ο ssd και το optibay.

 

καποιες αποριες κ ελπιζω να μην κουρασω

 

τωρα εχω lion και win7 με refit

θελω να κανω cleaninstall to mountain lion στον ssd.

μπορει να γινει απλα με χρηση osx internet recovery? το εχω αγορασει απο το appstore.

μετα για να περασω τα αρχεια απο τον παλιο δισκο στον ssd μπορω να το κανω με το migration assistant? η πρεπει να κρατησω time machine backup?

τα applications δεν ειναι καλυτερο να τα περασω παλι απο την αρχη? ηδη εχω πολλα αχρηστα αρχεια μετα απο συνεχομενα upgrade απο leopard..

κι οσον αφορα τα windows. αξιζει να τα βαλω σε δευτερο partition η να χρησιμοποιησω paraller desktop? φανταζομαι με ssd και 16gb ram θα πηγαινει κι απο εκει σφαιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καλορίζικος ο δίσκος !. :)

 

Πιστεύω ότι μπορώ να σε βοηθήσω μόνο όσο αφορά στο σκέλος του Mac OS X.

 

Αρχικά θα πρέπει να πάρεις ένα backup με το Time Machine. Αφού εγκαταστήσεις τον δίσκο θα πρέπει να τον φορμάρεις (erase). Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στον οδηγό.

 

Το παλιό σου σύστημα θα το κάνεις restore οπωσδήποτε με το Migration Assistant με χρήση του Time Machine backup και νομίζω θα είσαι μια χαρά όσο αφορά στα "άχρηστα αρχεία". Τώρα αν θέλεις μια νέα "καθαρή" εγκατάσταση" δες εδώ.

 

…. κι εδώ είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καλορίζικος ο δίσκος !. :)

 

Πιστεύω ότι μπορώ να σε βοηθήσω μόνο όσο αφορά στο σκέλος του Mac OS X.

 

Αρχικά θα πρέπει να πάρεις ένα backup με το Time Machine. Αφού εγκαταστήσεις τον δίσκο θα πρέπει να τον φορμάρεις (erase). Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στον οδηγό.

 

Το παλιό σου σύστημα θα το κάνεις restore οπωσδήποτε με το Migration Assistant με χρήση του Time Machine backup και νομίζω θα είσαι μια χαρά όσο αφορά στα "άχρηστα αρχεία". Τώρα αν θέλεις μια νέα "καθαρή" εγκατάσταση" δες εδώ.

 

…. κι εδώ είμαι.

 

το προβλημα ειναι οτι δεν εχω δισκο για να κανω backup με time machine.

αμα κανω clean install στον ssd και συνδεσω τον παλιο με usb δεν μπορω να παρω ετσι τα αρχεια με migration assistant? Απ οτι βλεπω σαν επιλογη εχει και another startup disk εκτος απο time machine backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σύμφωνα με το migration assistant μπορείς να το κάνεις. Δεν γνωρίζω την διαδικασία, υποθέτω ότι είναι παρόμοια με αυτή του Time Machine.

 

Πάντως, με όλες αυτές τις παρεμβάσεις, αν κάτι δεν πάει καλά μπορεί ακόμη και να χάσεις τα αρχεία σου. Απλά εκφράζω την γνώμη μου σε συνάρτηση με την έλλειψη backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τον παλιό δίσκο δεν θα τον πειράξει, στη χειρότερη περίπτωση τον βάζει ξανά πάνω και κάνει boot από εκεί (έστω και μέσω usb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τον παλιό δίσκο δεν θα τον πειράξει, στη χειρότερη περίπτωση τον βάζει ξανά πάνω και κάνει boot από εκεί (έστω και μέσω usb).

 

Δεν αντιλέγω, όμως πως να το κάνουμε προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου άνετα χωρίς backup. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, σε αυτό συμφωνώ απολύτως. Για παράδειγμα, κρατάω 3 διαφορετικά backup για το Mac Mini μου, 2 στο σπίτι και 1 εκτός ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για την ιστορία, δείτε τι συνέβη σε do it your self project σε αλλαγή Hard Disk Drive σε iMac, όπου προς το παρόν καταγράφεται κάψιμο του τροφοδοτικού, ενώ παραμένει ακόμη άγνωστο κατά πόσο η αβαρία επεκτείνεται και σε άλλα components όπως η logic board για παράδειγμα.

 

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι στην παρέμβαση του φίλου eki καίγεται ο παλιός δίσκος και δεν υπάρχει backup .....

 

7899611738_93365e4686_z.jpg

.

7899612054_2cdc5e35b5_z.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά επειδή το έχω χάσει κάπου :) έχετε να προτείνετε κάποιο καλό optibay έχω macbook PRO mid 2010 15,4, για SSD λέω τον Samsung 830 που φαίνεται δοκιμασμένος και αξιόπιστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κάτι τέτοιο:

http://viewitem.eim....0902699655/item

http://viewitem.eim....0561636944/item

 

Οι τιμές από Αγγλία είναι ελαφρώς τσιμπημένες, αλλά θα σου έρθει πιο γρήγορα.

Τα συγκεκριμένα που παραθέτω έχουν υποδοχή για βίδες για να "ασφαλίζουν" όπως ακριβώς το Superdrive. Έτσι δεν υπάρχει καμία περίπτωση μετακίνησης και μειώνονται αισθητά οι μικροδονήσεις από το hdd.

 

Όσο για τον Samsung 830 είναι από τις πλέον αξιόπιστες επιλογές σήμερα, απλά έχε υπόψη σου ότι οι ταχύτητες θα μειωθούν ελέω SATA2 του MBP 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...