Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχα!!! Ψήσου!!! Πολυ ευαριστημενος μεχρι στιγμης, αλλα εχω ενα μιιικρο(μέγαλο) πρόβλημα....

Στο System Profiler μου λέει οτι ο σκληρος μου (OCZ Vertex 2 120GB) δεν υποστηριζει TRIM ενω όπως λέει ξεκάθαρα η συσκευασία του υποστηριζει... τι κανω παιδες??????

Έχω πανικοβληθεί λίγο..

Don't panic....TRIM ENABLER σχεδόν για κάθε SSD σε MBP. Το τρέχεις, πατάς patch, κάνεις restart...και δες ξανά το system profiler σου :)

http://www.groths.org/?p=308

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Don't panic....TRIM ENABLER σχεδόν για κάθε SSD σε MBP. Το τρέχεις, πατάς patch, κάνεις restart...και δες ξανά το system profiler σου :)

http://www.groths.org/?p=308

 

Μετα απο αρκετό ψάξιμο βρήκα αυτην εδώ την λύση που πιστεύω πως ειναι αρκετα καλυτερη (για Lion παντα, στο Snow Leopard μια χαρα κανει το αλλο αυτο που λες την δουλεια του): Link

 

Το TRIM Enabler αντικαθιστα kext του Lion με kext του Snow Leopard που εχει ως συνεπεια σε πολλες περιπτωσεις beachballs of death κτλ. λόγω ασυμβατότητας. Για Snow ειναι μια χαρα, για Lion σε αυτην την παρουσα εκδοση, οχι..

 

Επίσης ακολουθησα και αυτες τις οδηγιες και όλα κομπλέ!!!

 

 

No, it will not. There is software out there called TRIM Enabler that will turn it on, but I tried it, and got 30-second beach balls. I would advise not using it. Install this and read some of these tips for SSDs.

 

Sudden motion sensor

Having the Sudden motion sensor enabled for a SSD drive makes no sense, this can be disabled with the following command in your Terminal app.

 

sudo pmset -a sms 0

 

Hard drive sleep

Putting SSD hard drives to sleep has no benefit, and some SSD drives has a history of freezing up when put to sleep. This can be disabled under System Preferences -> Energy Saver. Remember to disable it for both Battery and Power Adapter mode.

 

 

 

Sleeping mode

By default, when closing the lid on a MacBook, the content of the ram is saved to disk for safety. The ram is still powered on however, and is used when starting up again. The content saved on disk is only used in case of a power loss. This behavior can be changed, at the cost of some safety, so that memory content is not saved to disk. On the bright side, you also save some disk space (equal to the amount of your RAM).

 

You can start by checking the current setting, fire up Terminal.app and type the following.

 

sudo pmset -g | grep hibernatemode

hibernatemode 3

 

3 is the default mode, you want to change this to 0 to disable disk writes.

 

sudo pmset -a hibernatemode 0

 

Now you can remove the old sleep image.

 

sudo rm /var/vm/sleepimage

 

 

 

 

Τελευταια αχρηστη πληροφορια: Ο δίσκος μου είχε ήδη το τελευταιο Firmware... τζάμπα τα βαλα τα Windows...!! (λέμε τώρα)

Επεξ/σία από darklordvader77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο tip "Sleeping mode" δεν προτεινεται, εκτος και αν σου τελειως απαραιτητα τα 4gb που θα γλυτωσεις με το να μην σωνεται το περιεχομενο της ram στον σκληρο οταν γινεται sleep το macbook.

 

Οταν 1 φορα θα τυχει να τελειωσει η μπαταρια του macbook ενω ηταν σε sleep και δεν θα μπορεσει τοτε να κανει hibernate(ή deep sleep οπως το λεει η apple) λογω οτι δεν μπορει να σωσει τα δεδομενα στον σκληρο και εσυ ετσι θα χασεις οτι δουλεια ειχες ανοιχτη, θα κατεβαζεις καντηλια!

 

 

Tελος, το tip "Hard drive sleep" δεν ειναι και τοσο ακριβες, μιας και οι ssd καινε ρευμα ακομα και οταν ειναι idle.

Πχ δες εδω:

http://www.anandtech.com/show/4253/the-crucial-m4-micron-c400-ssd-review/11

 

36368.png

 

Μαλιστα ο Vertex 3 καιει παραπανω απο τον μηχανικο hdd seagate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο tip "Sleeping mode" δεν προτεινεται, εκτος και αν σου τελειως απαραιτητα τα 4gb που θα γλυτωσεις με το να μην σωνεται το περιεχομενο της ram στον σκληρο οταν γινεται sleep το macbook.

 

Οταν 1 φορα θα τυχει να τελειωσει η μπαταρια του macbook ενω ηταν σε sleep και δεν θα μπορεσει τοτε να κανει hibernate(ή deep sleep οπως το λεει η apple) λογω οτι δεν μπορει να σωσει τα δεδομενα στον σκληρο και εσυ ετσι θα χασεις οτι δουλεια ειχες ανοιχτη, θα κατεβαζεις καντηλια!

 

Μου ειναι απαραιτητα λογω μικρης χωρητικοτητας του δισκου.. παντως μπηκε κανονικα σε Sleep και ξυπνησε το ιδιο γρηγορα πριν που το δοκιμασα..

 

Δε θα κατεβαζω καντηλια εγω προσωπικα-πιστεψε με μιας κ ποτε δεν εχω ξεχασει κανενα laptop μου σε sleep, εχω σωσει οτι εργασια χρειαζομαι απο πολυ πριν! smilie.png Η μονη περιπτωση που αφηνω να κλεισει το λαπτοπ ειναι προς χαριν του calibration μια φορα στον 1,5 μηνα..

 

 

 

 

Tελος, το tip "Hard drive sleep" δεν ειναι και τοσο ακριβες, μιας και οι ssd καινε ρευμα ακομα και οταν ειναι idle.

Πχ δες εδω:

http://www.anandtech...0-ssd-review/11

 

36368.png

 

Μαλιστα ο Vertex 3 καιει παραπανω απο τον μηχανικο hdd seagate.

 

 

Αυτο ομολογώ δε το ξερα!! Ευχαριστουμε πολυ haHa για τις πληροφοριες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες έβαλα όπως κι εσείς τον 500GB 7200 δίσκο που είχε το MacBook, στη θέση του Optical Drive, και τον SSD στη θέση του δίσκου.

Όλα καλά και όμορφα όμως θέλω βασικά και στον δίσκο που είναι στο Optical Drive να βάλω κι εκεί Lion, για να το σετάρω διαφορετικά για βαριές δουλειές να μην σέρνεται το κανονικό μου Lion.

 

Το πρόβλημα είναι ότι οταν μπουτάρω απο το δευτέρο Lion, ο δίσκος (μάλλον) κάνει το μηχάνημα να κολλάει για 10-15 δευτερόλεπτα και μετά να ξεκολάει, με αποτέλεσμα να κρασάρουν οι εφαρμογές και μην μπορείς να δουλέψεις...

Ό ίδιος δίσκος μέσα απο το κανονικό Lion σαν data disk δουλεύει μια χαρά, και το πρόβλημα απο ότι φαινετε ξεκινάει με το που μπουτάρω απο το δίσκο το Optical Drive...

 

Καμιά λύση έχουμε γι αυτό το πρόβλημα;

 

MacBook Mid-2010 είναι το μηχάνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει ξανα αναφερθεί το πρόβλημα στο υπάρχων thread. Αν διαβάσεις τα πρώτα post θα βγάλεις μια άκρη. Από ότι θυμάμαι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τον δίσκο του optical drive για λειτουργικό. fear.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα αλλά αναφέρεται πρόβλημα στο sleep /wake ενώ στο δικό μου έχω προβλήματα συνεχώς, χωρίς καν να είναι σε sleep.

 

Επίσης και ως data disk δεν δουλευεί σωστά για κάποιο λόγο, δηλαδή συχνά όταν πάω να μεταφέρω αρχεία βγάζει μηνυμά οτι δεν μπορεί να σώσει στον δίσκο... error -50!

 

Μετα απο restart δουλευεί κανονικά..

 

τώρα φαντάζομαι μήπως είναι ελαττωματικό το caddy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο δικο μου mbp 2011 15.4 , εχει ηδη sata3 και στη θεση του DVD, που το εβγαλα κι εβαλα ssd .

 

καλημερα εχω και εγω ενα macbook pro 15.3 2011 μπορεις να μου πεις ποιο optibay χρησιμοποιησες και ειναι συμβατο 100% με το drive ?Αυτο που δινει ο panos στο link καnει για το δικο μας ? ευχαριστω

Επεξ/σία από dimis74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι συμβατα με το macbook pro 15.3 2011 τα παραπανω ?

Συμβατό είναι...μια μικρή πατέντα θέλει στο πλαστικό (ξεβιδώνεις τις βίδες και βγαίνει)

 

Υ.Γ: Διόρθωσε αν θέλεις λίγο το μήνυμα σου, γιατί κανείς δεν καταλαβαίνει τι γράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδιά!

Σκέφτομαι να βάλω SSD στο Macbook white Unibody που έχω! Ο σκληρός δίσκος που φοράω αυτη την στιγμή είναι :250hdd @5400.

 

Εχω 2 ερωτήσεις!

 

1) Θα δω τρομερή διαφορά ή απλα μεγάλη διαφορά?

2) Ποσο είναι περίπου το κόστος? Κάποιο SSD να προτείνετε? Τι πρέπει να προσέχω στην αγορά του?

 

Ευχαριστώ πολυ!

 

Edit: Απλα πείτε μου οτι έκανα λάθος γιατι οι τιμές που είδα στο crucial.com είναι απαγορευτηκές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει στο MBP 15 2011 ssd στη θεση του dvd , αλλα θελω τωρα να βαλω win7 .

Προσπαθησα αλλα δε γινεται τιποτα... με το εξωτερικο dvd δεν κανει boot για εγκατασταση.

Υπαρχει λυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις τεραστια διαφορα και με γυρω στα 150€ μπορεις να παρεις εναν σκληρο 120gb.

120 ?? wtf???

Για 250 πάει πολύ ε? 120 δεν είναι λίγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...