Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro με τετραπύρηνους επεξεργαστές, AMD κάρτες γραφικών και θύρα Thunderbolt


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα κάποιο πρόβλημα παίζει. Τα Windows Seven δεν πετάνε ποτέ 100% μπλε οθόνη αν δεν υπάρχει πρόβλημα με Hardware ή να υπάρχει λάθος Driver, Crack, κλπ.

Όταν λέμε δεν υπάρχει περίπτωση, δεν υπάρχει.

 

 

Ένα Laptop με Windows δεν μπορεί να παίξει 6ωρο μουσική κάθε μέρα. Δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό σύστημα, έχει να κάνει με τη ποιότητα κατασκευής και αν θέλεις με την εμφάνιση.

Το πιο πιθανό είναι να "καεί" λόγω της κακής ποιότητας κατασκευής (πλαστικά, κακός εξαερισμός, κλπ) και κάπου να σκαλώσει. Με λίγα λόγια τα Laptops είναι κατά τη γνώμη μου πολύ κακές "μηχανές". Οπότε παίρνεις Mbp το οποίο έχει την άριστη ποιότητα κατασκευής, έχεις και το Mac OSX με όλα του τα καλούδια και είσαι άρχοντας.

Επίσης δεν ξέρω αν το κάνει και κάποιο πρόγραμμα στα Windows, ξέρω ότι σε Mac OSX, μπορείς να διαχειρίζεσαι τα Decks μέσα από το Laptop. Στέλνεις το τραγούδι στο κάθε Deck και κάνει μίξη Live.

 

 

Συμφωνώ με ότι λες στο μέγιστο. 100%.

Απλά ας πούμε, το PC μου δεν είναι θορυβώδες, αλλά δεν είναι και αθόρυβο. Δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου. Ίσα ίσα που μου αρέσει να ακούω και τον δίσκο που είναι στις 10.000rpm.

Αν μου χάριζε κάποιος ένα Mac Pro, φυσικά και δεν θα έλεγα όχι!

Με λιγότερα λεφτά απ' ότι έχει το Mac Pro θα έφτιαχνα ένα Custom Made PC και με τα ρέστα θα αγόραζα ένα Mac Book Pro ή έναν 27άρη iMac.

 

Αυτό όμως είναι η δική μου άποψη, που είναι υποκειμενική.

 

Αντικειμενικά τα Mac Computers, έχουν άριστη ποιότητα κατασκευής, απαρχαιωμένο σάπιο Hardware, Minimal Design (το έχουν, σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι), φοβερή αλληλεπίδραση λειτουργικού με χρήστη και είναι ταχύτατα.

 

 

Ένα μεγάλο λάθος των Mac Haters, είναι ότι κρίνουν τα Mac Computers από το Hardware. Είναι συνήθως οι ίδιοι που κρίνουν τις κονσόλες από το Hardware. Συνήθως πάλι, είναι αυτοί που κάνουν Tri SLI και μετράνε στο 3D Mark. Με λίγα λόγια τύποι που μέλι μέλι και τηγανίτα τίποτα... Έχουν το Hardware για να το μετράνε και όχι για να τους εξυπηρετεί.

 

Από την άλλη οι PC Ηaters αισθάνονται κόμπλεξ που είναι κλεισμένοι σε μία δική τους πλατφόρμα, αποκομμένοι από τον έξω κόσμο των Multimedia, όπως 3D, Bluray, Games, κλπ.

Ακούνε και το κράξιμο από τους Mac Haters και επειδή το να αποδείξουν ότι το Mac είναι καλό και τελικά αξίζει τα λεφτά του, δεν γίνεται, καθώς πρέπει να το δουλέψεις για να σε κερδίσει, αρχίζουν και αυτοί με άτοπα επιχειρήματα κατά των Windows.

 

Το Laptop με τα Windows 7/64bit που ανέφερα είναι περίπου ενός έτους αγορασμένο και δεν έχει κάποιο Hardware πρόβλημα ούτε λογισμικό με crack μέσα. Μπλε οθόνη πέταξε, αλλά ήταν μόνο μία φορά (τουλάχιστον να είμαι εγώ μπροστά για να το δω).

 

Οι θερμοκρασίες και το "αθόρυβο" της υποθέσεως ήταν απλώς μια αναφορά για κάποια από τα θετικά του Mac (Pro). Όταν έχεις πολλές ώρες την ημέρα πάνω στο computer (σίγουρα πάνω από 8 ώρες και ίσως όλη την ημέρα γενικώς - και έχεις και το Computer σπίτι) θέλεις την ησυχία σου, πίστεψέ με. Άμα δεν ακούγονταν και καθόλου, θα πετούσα από χαρά. χιχι :P

Τα custom made PC's, ναι, βγαίνουν και πιο φθηνά και είναι και πιο δυνατά σε Hardware στην πλειοψηφία τους. Και με τα Windows 7 μπορεί κανείς να στήσει υπέροχα μηχανάκια (computers) πολύ δυνατά (και ο μινιμαλισμός που αναφέρεις ισχύει και προσωπικά μου αρέσει αρκετά).

 

Για το απαρχαιωμένο / "σάπιο" hardware θα διαφωνήσω. Ο Mac Pro (που ανήκει σε κατηγορία Server και όχι σε κατηγορία απλών computer για το σπίτι), κάθε άλλο παρά απαρχαιωμένο μηχάνημα είναι φοράει Xeon Nehalem i7 Intel CPU, οι μνήμες του είναι γρηγορότατες, οι θερμοκρασίες του είναι χαμηλότατες, η ηχητική του υπόσταση σε θόρυβο από τα ανεμιστηράκια είναι πολύ καλή (αθόρυβος σχετικά) και γενικά για να μην μακρυγορήσω είναι ένα πολύ καλό και γρήγορο μηχάνημα εποχής (όπως λέμε "φρούτο εποχής" χιχιχ). :P

Επίσης τώρα που τα νέα MBP βγήκαν στο προσκήνιο, δεν μπορείς να πεις οτι είναι απαρχαιωμένα σε Hardware ούτε οτι το Thunderbolt είναι "Obsolete". Ίσα ίσα που είναι τα πρώτα μηχανήματα με το νέο αυτό hardware και πρωτοπορούν....!!!

Όσον αφορά τα Mac Mini, τα MacBook Pro και τους iMac, εγώ αυτό που κατάλαβα είναι οτι η Apple προσπαθεί να επιτύχει την χρυσή τομή για "All in one" computers που θα συνδυάζουν επίσης χαρακτηριστικά όπως το να είναι αθόρυβα, και να προσφέρουν στον χρήστη την "εμπειρία Mac". Πχ. έχεις δακτυλογραφήσει με external πληκτρολόγιο Apple? Αν ναι, μη μου πεις οτι δεν έπαθες "ζημιά"..!!!??? Μην μου πεις οτι δεν σε άρεσε? (αν και είναι όλα υποκειμενικά βέβαια..αλλά πιστεύω οτι ένας χρήστης που δεν είναι "κολλημένος" σίγουρα θα παραδεχτεί οτι το feeling του apple keyboard είναι υπέροχο...!!!

 

Εχμ, όσον αφορά τα 3D και τα Multimedia, να σε ενημερώσω εγώ που ασχολούμαι με γραφικά οτι καλύτερη και πιο άνετη επεξεργασία Video σε computer δεν έχω νιώσει αλλού. Μόνο στον Mac μου. Επίσης ασχολούμαι με 3D στον Mac μου κατά κύριο λόγο... (μην ξεχνάς οτι αν χρειαστώ κάτι που δεν υπάρχει σε Mac, μπορώ να τρέξω και windows με το Bootcamp ή/και με άλλους τρόπους) !!! Τώρα για το Blue Ray, αν και προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει (είναι και ακριβό το μηχάνημα και ακόμα χειρότερα ακριβό το κάθε δισκάκι - προτιμώ να αγοράσω HDD's με τα ίδια λεφτά), θα μπορούσαν να έχουν ίσως υποστήριξη drivers για external Blue Ray Reader/Writer και λοιπά και λοιπά. Κακώς δεν δίνουν την δυνατότητα αυτή "out of the box" και να αφήσουν τον κόσμο να επιλέξει. (αν και προσωπικά πιστεύω ότι σιγά-σιγά οδεύουμε προς online ενοικίαση ταινιών - και ίσως ένας από τους λόγους που δεν υποστηρίζει η apple blue ray είναι οτι θέλει να υποστηρίξει την αγορά ταινιών μέσω itunes κλπ...!!! Όλα είναι πιθανά).

 

PC haters δεν νομίζω να υπάρχουν (εκτός αν εννοείς αυτούς που μισούν τα "computers" και θέλουν μόνο "παιχνιδομηχανές"...!!! Υπάρχουν τέτοιοι?). Windows haters ναι, θα υπάρχουν (μετά από όλα όσα έχουν τραβήξει με τα windows..χιχι). Αλλά και πάλι θα έπρεπε να έχουν λογική σαν intelligent χρήστες υπολογιστή που υποτίθεται οτι είναι και να χρησιμοποιούν ακομπλεξάριστα ο,τι τους βολεύει την κάθε φορά (ή και όλα --> Mac OS X, Windows, Linux).

Εγώ για παράδειγμα δεν αφήνω το linux-άκι μου εκτός παιχνιδιού. Μπορεί να "έχει δρόμο μπροστά του" ακόμη το Linux για άνετη "Home Χρήση" για τον καθένα, αλλά όσο ανετίλα και να μου δίνει το Mac OS X, το open source πρότυπο του linux το έχω "μαζί μου" (εγκατεστημένο και στον Mac Pro μου για παράδειγμα) για να παρακολουθώ τις εξελίξεις και για Support στην linux κοινότητα (σε όσα περισσότερα μηχανήματα τρέχει το Linux, τόσο καλύτερα είναι. Σίγουρα είναι καλύτερα που το έχω installed και να το χρησιμοποιώ που και που παρά να μην το είχα καθόλου. Ακόμα και ένα crash να γίνει σε ένα πρόγραμμα, στέλνοντας το crash report, βοηθάς...βάζεις ένα μικρό λιθαράκι και εσύ). Ένας φίλος μου linux-άς κάργα είχε αναφέρει οτι "όσο δύσχρηστο και να είναι το linux για τον απλό χρήστη σε αρκετά πράγματα, πρέπει να επιλέγουμε τον δρόμο του linux επειδή είναι ο μόνος δρόμος που διασφαλίζει την ελευθερία μας"..!!! Πιστεύω οτι έχει δίκειο (ρίξτε μια ματιά στο μέλλον στα "cloud systems and Cloud OS / Cloud apps και ίσως αντιληφθείτε το "τι έρχεται" και το τι σημαίνει αυτό για την ελευθερία μας και την ασφάλειά μας), αλλά η αλήθεια ίσως βρίσκεται κάπου στο ενδιάμεσο. Μέσα σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον είναι πολύ δύσκολο για όλους τους χρήστες Η/Υ να χάνουν πάντα χρόνο ασχολούμενοι με το λειτουργικό σύστημα και τα "τερτίπια του". Υπάρχουν στιγμές που πρέπει να είσαι απόλυτα παραγωγικός και γρήγορος για να επιβιώσεις....!!! Εκεί αναγκαστικά θα δουλέψεις "αλλιώς"...!!! (με commercial καταστάσεις, OS και Programs εννοώ)

 

Γενικά δεν είναι κακό ο κόσμος (και ο καθένας μας) να κάνει επιλογές ή να προτιμάει "κάτι" έναντι "κάποιου άλλου". Αρκεί να είναι "συνειδητοποιημένος" και να μην τρώει απλώς "κουτόχορτο" ή ο,τι του πλασάρουν (είτε μιλάμε για Mac είτε για windows είτε για οτιδήποτε).

 

Πάντως όσο το σκέφτομαι, το 13 MBP δεν μου κάθεται καθόλου άσχημα...!!! Ψήνομαι ...ψήνομαι να το αγοράσω...!!! :-)

Α, ρε Apple με της ρημάδες τις τιμές σου (αλλά και "με τα ωραία σου") τι μας κάνεις πάλι...χεχε..!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ρε τι κλαίνε όλα τα γατάκια για τον σκληρό? αφού δίνει η Apple επιλογή SSD... pooo έλεος πια

 

με πόσα "extra" χρήματα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fail σύγκριση.

 

Στην πραγματικότητα συγκρίνεις ένα μήλο που κάνει 10 ευρώ με ένα πορτοκάλι που κάνει 30 ευρώ. Το πορτοκάλι σου αρέσει περισσότερο αλλά δεν μπορείς να πεις ότι είναι καλύτερο φρούτο από το μήλο, αν και το συγκεκριμένο πορτοκάλι είναι ανεξήγητα ακριβότερο.

 

Από την άλλη, η mercedes benz είναι αντικειμενικά καλύτερη από ένα nissan.

 

 

Fail το παράδειγμα, τα πορτοκάλια είναι εσπεριδοειδή όχι φρούτα....

Σταματήστε επιτέλους όλοι αυτά τα ηλίθια παραδείγματα με τα αυτοκίνητα.Τι σχέση έχει ένα λαπτοπ με ένα αμαξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fail το παράδειγμα, τα πορτοκάλια είναι εσπεριδοειδή όχι φρούτα....

Σταματήστε επιτέλους όλοι αυτά τα ηλίθια παραδείγματα με τα αυτοκίνητα.Τι σχέση έχει ένα λαπτοπ με ένα αμαξι;

 

Μαζι σου φιλε..Πολυ αστοχο και χαζο μου φαινετε το παραδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο είναι καλύτερη η Mercedes από τη Nissan; Εάν συγκρίνεις δύο αυτοκίνητα 200 PS αυτών των εταιρειών, που υπερτερεί της Mercedes εφόσον έχουν ίδια ισχύ; :rolleyes:

 

Και μην ακούσω για ποιότητα κατασκευής και για "premium κατηγορία" διότι ακριβώς το ίδιο ισχύει και για την Apple. Και πάλι όμως, πολλοί συνεχίζουν να συγκρίνουν τα προϊόντα της βάση της ισχύος του επεξεργαστή και της χωρητικότητας του δίσκου. Με αυτή τη λογική λοιπόν, ένα Nissan δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από μία Mercedes εάν έχουν κινητήρα ίδιας δύναμης και ίδια χωρητικότητα στο χώρο αποσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο είναι καλύτερη η Mercedes από τη Nissan; Εάν συγκρίνεις δύο αυτοκίνητα 200 PS αυτών των εταιρειών, που υπερτερεί της Mercedes εφόσον έχουν ίδια ισχύ; :rolleyes:

 

Και μην ακούσω για ποιότητα κατασκευής και για "premium κατηγορία" διότι ακριβώς το ίδιο ισχύει και για την Apple. Και πάλι όμως, πολλοί συνεχίζουν να συγκρίνουν τα προϊόντα της βάση της ισχύος του επεξεργαστή και της χωρητικότητας του δίσκου. Με αυτή τη λογική λοιπόν, ένα Nissan δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από μία Mercedes εάν έχουν κινητήρα ίδιας δύναμης και ίδια χωρητικότητα στο χώρο αποσκευών.

 

Νομίζω οτι ήταν ένα από τα πιο εύστοχα σχόλια για την κλασσική αντιπαράθεση mac vs pc.

 

Από εκεί και πέρα δείτε ένα ωραίο βιντεάκι που συγκρίνει το 2010 και το 2011 μοντέλο των MacBook Pro:

 

http://www.youtube.c...h?v=abWPKoztkkE

 

και επίσης δείτε και τα παρακάτω ωραία βιντεάκια για τα μοντέλα του 2011 που συγκρίνει το 13" με το 15"

 

http://www.youtube.c...2B11DC5CF7BA286

 

http://www.youtube.com/watch?v=EEkFNVNkgWM&feature=channel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο είναι καλύτερη η Mercedes από τη Nissan; Εάν συγκρίνεις δύο αυτοκίνητα 200 PS αυτών των εταιρειών, που υπερτερεί της Mercedes εφόσον έχουν ίδια ισχύ; :rolleyes:

Η μερσεντες εχει καλυτερη ποιοτητα υλικων , κυλισης , αισθησης , πιο πρακτικη στη διαρυθμιση της , στις λειτουργιες της , στην τεχνοτροπια , εχει μια ιστορια εξελιξης στα προϊοντα της , ενω οι ιαπωνες απλα αντεγραψαν τους υπολοιπους και ξεκινησανε να εξελισσουν απο κει , ειναι πιο ασφαλης και αλλα παρομοια.

 

Τα ιδια ισχυουν και στα apple vs ανταγωνισμος. Αλλα εκει επειδη δεν μας συμφερει ,τα ξεχναμε ολα τα υπολοιπα και κοιταμε αν εχει δυνατοτερο cpu και SD υποδοχες ;)

 

 

ΥΓ: προσωπικα αντιπαθω τις μερσεντες ομως :P :P

(ισως γτ τις εχω συνδυασει με τους Ελληνες ιδιοκτητες της = πασοκοι + γαυροι + μ@λ@κες)

B) :cool: B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...