Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro με τετραπύρηνους επεξεργαστές, AMD κάρτες γραφικών και θύρα Thunderbolt


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και 2 χρονια εχω mbp 17 και είμαι 300% ευχαριστημένος χωρις antivirus,spyware protection η οτιδήποτε αλλο για προστασία μπορει να έιναι ακριβα αλλα αξιζουν τα λεφτά τους εχω ενα pc laptop βάζο αυθεντικό win7 και απο την πρωτη μέρα μου βγάζει black screen of death οχι μπλε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2dguqde.jpg

 

Έτσι μπράβο... ένα βήμα πριν την πλήρη μεταφορά από την Intel στα μελλοντικά (2012+) Fusion Chips της AMD....

 

για να δουμε.. θα βγαλει κατι να χτυπησει τους SB ή παλι μαπα το καρπουζι..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι αυτό ένα σημάδι κατηφόρας ?? Άντε και ένα Χρόνια πολλά στον Jobs και να ξεπεράσει το θέμα με την υγεία του!

 

εδω και 2 χρονια εχω mbp 17 και είμαι 300% ευχαριστημένος χωρις antivirus,spyware protection η οτιδήποτε αλλο για προστασία μπορει να έιναι ακριβα αλλα αξιζουν τα λεφτά τους εχω ενα pc laptop βάζο αυθεντικό win7 και απο την πρωτη μέρα μου βγάζει black screen of death οχι μπλε :)

Τα Windows είναι αποτυχία! θα προτιμούσα να δώσω τα λεφτά μου στην Apple παρά στην microsoft! Διότι Apple = Ξέρεις τι παίρνεις. WIndows καλά μόνο για games!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λαπτοπ που κοστίζει 2000-2500 ευρώ, είναι μάλλον για κάποιον επαγγελματία που δε θέλει να χάνει το χρόνο του με κάτι άλλο. Προσοχή, δε λέω πως ένας επαγγελματίας πρέπει να έχει λάπτοπ μιας συγκεκριμένης τιμής ή μιας συγκεκριμένης μάρκας. Απλά, μπορεί να πάρει κάτι ακριβότερο και με "θεωρητικά" χειρότερες επιδόσεις αν αυτό έχει κάτι που τον βολεύει. Το να αγοράσει κανείς λαπτοπ για σερφαρισμα πανω απο 500 ευρω, ειναι λιγο epic fail. Το θέμα ειναι πως οταν η Apple βγαζει λαπτοπ νεο, ειναι θεμα, οταν η dell (και η καθε dell) βγαζει λαπτοπ νεο, ουδεις ασχολειται (απο εμας). Ειναι και αυτό άξιο σχολιασμού πιστεύω. Και τελικά ίσως τα προιοντα της Apple έχουν κάτι που ελκύει... είτε μας αρέσει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι αυτό ένα σημάδι κατηφόρας ?? Άντε και ένα Χρόνια πολλά στον Jobs και να ξεπεράσει το θέμα με την υγεία του!

 

 

Τα Windows είναι αποτυχία! θα προτιμούσα να δώσω τα λεφτά μου στην Apple παρά στην microsoft! Διότι Apple = Ξέρεις τι παίρνεις. WIndows καλά μόνο για games!

Όταν βγει σουίτα καλύτερη από το Ms office, προγραμματισμού από το visual studio, σοβαρή εκδοσή της matlab που να τρέχει αξιοπρεπούς στο Mac και φυσικά παιχνίδια, μπορεί τότε να πάρει mbp. Μέχρι να συμβεί αυτό, ο μοναδικός λόγος για να αγοράσει κανείς mbp, είναι η σχεδίαση και η μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νωρίς νωρίς το θυμήθηκαν :P

 

καλλιο αργα παρα αργοτερα...

 

offtopic

 

 

ειναι λιγο epic fail

 

καταρχας λιγο και epic δεν πανε μαζι...

 

επισης μην χρησιμοποιειτε epic ετσι απλοχερα... ολα epic εχουν γινει πλεον...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας λιγο και epic δεν πανε μαζι...

 

επισης μην χρησιμοποιειτε epic ετσι απλοχερα... ολα epic εχουν γινει πλεον...

καταρχην, μη πιστευεις ολες τις πιπες που διαβαζεις στο ιντερνετ.

και κατα δευτερον, το Epic μπορουμε να το χρησημοποιουμε οσο απλοχερα θελουμε, επειδη υπαρχει και το Legendary που ειναι παραπανω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγει σουίτα καλύτερη από το Ms office, προγραμματισμού από το visual studio, σοβαρή εκδοσή της matlab που να τρέχει αξιοπρεπούς στο Mac και φυσικά παιχνίδια, μπορεί τότε να πάρει mbp. Μέχρι να συμβεί αυτό, ο μοναδικός λόγος για να αγοράσει κανείς mbp, είναι η σχεδίαση και η μπαταρία.

 

μην ξεχνας και το 90% που το παιρνει για αξεσουαρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το μοντέλο των 17' ιντσών διαθέτει την ίδια τσουχτερή τιμή των $2.499 αλλά και τετραπύρηνο επεξεργαστή Intel Core i7 στα 2.2GHz, 750gb σκληρό δίσκο στις 5.400 στροφές, AMD Radeon HD6750M υποσύστημα γραφικών, 4GB μνήμη και HD ανάλυση 1920x1200.

 

Μήπως είναι και ATA (pATA)? Δεν πιστεύω ότι βγήκε 5.400άρης sATA, εκτός και αν είναι ειδική παραγγελία της Apple...

 

Αν και δεν ψωνίζω μακ πάντα κοιτάω τα specs τους (και είναι πάντα πολύ καλά), αλλά αυτό είναι πρωτάκουστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το hardware το μόνο που μου κινεί το ενδιαφέρον είναι η νέα θύρα/πρωτόκολλο thunderbolt που όντως δίνει πολύ μεγάλες ταχύτητες τις οποίες και έπιασε σχεδόν με ένα δίσκο της η LaCie το όριο (του ~1 GB/s) φτάνοντας τα 800 ΜΒ/s!!!

 

http://news.cnet.com/8301-11386_3-20035571-76.html?tag=mncol;txt

 

http://www.lacie.com/us/technologies/technology.htm?id=10039

 

Η ταχύτητα που προσφέρει ο νέος δίαυλος όσο παράξενο και αν ακούγεται επιτρέπει την μεταφορά τεσσάρων ασυμπίεστων full hd stream στα 23.976fps με το peak να φτάνει τα (4*1920*1080*3*23.976) 600ΜΒ/s, βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει πχ για 4 ταινίες (μόνο) να έχουμε 3.2 TB χώρο στους δίσκους, δλδ αγοράζουμε τους δίσκους και με τα ρέστα τους φορητούς (:lol:) αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. (Η δοκιμή προφανώς δεν θα έγινε με βίντεο διάρκειας 1.5 ώρας το καθένα)

 

Βέβαια περιμένουμε καιρό τώρα να εμφανιστούν δικτυακές συσκευές στα 10Gbps μέσω ethernet (που είναι ήδη εγκατεστημένα τα καλώδια και φυσικά δεν έχουν ιδιαίτερους περιορισμούς με τις αποστάσεις), αλλά ακόμα περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...