Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το launch pad δε με ενοχλεί. Το θεωρώ και χρήσιμο μάλιστα, αλλά όποιος θέλει το απενεργοποιεί κιόλας. Όλα τα άλλα όμως που λέτε είναι σωστά. Το Lion είναι απαράδεκτο. Όποιος είχε αυτές τις φαεινές ιδέες θέλει απόλυση από την Apple! Τόσο απλά! Στο κάτω κάτω ωραία τα φρου-φρου και τα αρώματα του iOS, αλλά θα ρωτήσω κάτι απλό... Έχει mission control το iOS και δεν θυμάμαι;;;; Το θέμα είναι να ενσωματώσεις τα θετικά του iOS και όχι να αφαιρέσεις pro λειτουργίες του λειτουργικού και ταυτόχρονα δεν πρέπει να εμφανίζεις βλακώδεις ιδέες όπως το mission control από το πουθενά!!! Έλεος πια!!!

 

@Georgeadams: Είναι λογικό όταν δε χρησιμοποιείς το expose - spaces να μη σου λείπει και να μην έχεις πρόβλημα με το mission control. Αυτό όμως δε σε εμποδίζει να συμφωνήσεις μαζί μας ότι έκοψαν κάτι πολύ χρήσιμο... Δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι στο σπίτι μου και κάθομαι και δουλέυω την ίδια ακριβώς υποθεση στο MacBook pro. Επεξεργαζομαι ακριβως το ίδιο έγγραφο και ξέρετε τι συνειδητοποιώ; Ότι το lion απέτυχε για μένα.

Δουλέυω ακριβως το ίδιο έγγραφο σε χαμηλότερων δυνατοτήτων υπολογιστή και όμως αισθάνομαι ήρεμος και αποδοτικός.

Και στην τελική αυτό και μονο έχει σημασία να μπορείς να κανείς τη δουλειά σου απερισπαστος και με αποδοτικό τροπο.

 

15 παράθυρα ανοικτά ταυτόχρονα στη μικρούλα οθόνη του 13αριου μου και είμαι ερωτευμένος με το expose...... Exposè je t' aime oooohhh mon amour. Και τα λοιπά και τα λοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια (εδώ και αλλού) φαίνονται να ξεχωρίζουν τα θέματα απόδοσης, UI, επαγγελματικών χαρακτηριστικών vs μάζας.

 

Όσον αφορά τα θέματα απόδοσης, στα διεθνή forum οι αναφορές είναι ανάμεικτες. Βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά με το snow αν και σε poll στο macrumors πιο πολλοί λένε ότι είδαν επιτάχυνση παρά επιβράδυνση. Κάτι θέματα απόδοσης μεμονωμένα που οφείλονται σε bug, λογικά θα φτιαχτούν - πάντα υπάρχει κόστος και ρίσκο όταν κάνεις αναβάθμιση με την κυκλοφορία. Οπότε πάει το θέμα απόδοση, δεν είναι τόσο άσχημο και όπου είναι λογικά θα φτιαχτεί.

 

Όσον αφορά το UI, εδώ φαίνεται πραγματικά να υπάρχει ζήτημα για όσους χρησιμοποιούσαν πολύ κάποια στοιχεία (expose-spaces) που δεν υπάρχουν πια. Τι να πω, αν δε σας αρέσει το καινούριο σύστημα την πατήσατε αν και από τους 5-6 χρήστες mac που γνωρίζω το mission control δεν τους κάνει τρομερή διαφορά με το expose αλλά έχει σημασία πώς δουλεύεις... Πάντως πιστεύω πως αν το mission control είναι όντως τόσο πατάτα και δεν οφείλεται στη λεγόμενη θορυβώδη μειοψηφία, θα αλλάξει στο 10.8.

 

Όσον αφορά το επαγγελματικά χαρακτηριστικά vs μάζας χρηστών, εδώ υπάρχει μια ωμή πραγματικότητα. Η βάση χρηστών της apple επεκτείνεται και μάλιστα ταχύτατα τα τελευταία χρόνια. Το ποσοστό νέων χρηστών της apple είναι μεγάλο όπως και το ποσοστό των χρηστών που κάνουν word facebook και mp3. Τι να κάνουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι εγκαταλείπει τους επαγγελματίες χρήστες, αλλά το focus στα νέα χαρακτηριστικά θα είναι για τη μάζα, είναι σχεδόν σίγουρο. Διάβασα σε ξένα forum πολλές φορές το παράπονο ότι το νέο UI δεν εκμεταλλεύεται καθόλου τα setup με πολλαπλές οθόνες και δε βολεύει. Πιθανώς αλλά πραγματικά, αυτοί που χρησιμοποιούν πολλές οθόνες πόσοι είναι; Ένας στους 100; Μπορείτε να περιμένετε να σας υποστηρίζει στοιχειωδώς αλλά όταν σχεδιάζεται η φιλοσοφία δε θα είναι αυτό το setup που σκέφτονται, σίγουρα.

 

Επίσης μην παρασυρόμαστε από κάποιες απογοητεύσεις και να τα ισοπεδώνουμε όλα. Όσο και αν το duplicate σε σχέση με το save as ξενίζει στην αρχή, το αυτόματο versioning είναι εξαιρετική ιδέα και δεν μπορούμε να το απορρίπτουμε.

 

Τέλος, όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους, κάποια πράγματα οδηγούνται από ωμά στοιχεία. Πλέον, η apple βγάζει πιο πολλά λεφτά από iOS συσκευές κάτι που σημαίνει αφενός ότι θα εστιάσει σε ό,τι το έκαναν δημοφιλές, αφετέρου στο ότι στον κόσμο άρεσαν τα χαρακτηριστικά αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια (εδώ και αλλού) φαίνονται να ξεχωρίζουν τα θέματα απόδοσης, UI, επαγγελματικών χαρακτηριστικών vs μάζας.

 

Όσον αφορά τα θέματα απόδοσης, στα διεθνή forum οι αναφορές είναι ανάμεικτες. Βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά με το snow αν και σε poll στο macrumors πιο πολλοί λένε ότι είδαν επιτάχυνση παρά επιβράδυνση. Κάτι θέματα απόδοσης μεμονωμένα που οφείλονται σε bug, λογικά θα φτιαχτούν - πάντα υπάρχει κόστος και ρίσκο όταν κάνεις αναβάθμιση με την κυκλοφορία. Οπότε πάει το θέμα απόδοση, δεν είναι τόσο άσχημο και όπου είναι λογικά θα φτιαχτεί.

 

Όσον αφορά το UI, εδώ φαίνεται πραγματικά να υπάρχει ζήτημα για όσους χρησιμοποιούσαν πολύ κάποια στοιχεία (expose-spaces) που δεν υπάρχουν πια. Τι να πω, αν δε σας αρέσει το καινούριο σύστημα την πατήσατε αν και από τους 5-6 χρήστες mac που γνωρίζω το mission control δεν τους κάνει τρομερή διαφορά με το expose αλλά έχει σημασία πώς δουλεύεις... Πάντως πιστεύω πως αν το mission control είναι όντως τόσο πατάτα και δεν οφείλεται στη λεγόμενη θορυβώδη μειοψηφία, θα αλλάξει στο 10.8.

 

Όσον αφορά το επαγγελματικά χαρακτηριστικά vs μάζας χρηστών, εδώ υπάρχει μια ωμή πραγματικότητα. Η βάση χρηστών της apple επεκτείνεται και μάλιστα ταχύτατα τα τελευταία χρόνια. Το ποσοστό νέων χρηστών της apple είναι μεγάλο όπως και το ποσοστό των χρηστών που κάνουν word facebook και mp3. Τι να κάνουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι εγκαταλείπει τους επαγγελματίες χρήστες, αλλά το focus στα νέα χαρακτηριστικά θα είναι για τη μάζα, είναι σχεδόν σίγουρο. Διάβασα σε ξένα forum πολλές φορές το παράπονο ότι το νέο UI δεν εκμεταλλεύεται καθόλου τα setup με πολλαπλές οθόνες και δε βολεύει. Πιθανώς αλλά πραγματικά, αυτοί που χρησιμοποιούν πολλές οθόνες πόσοι είναι; Ένας στους 100; Μπορείτε να περιμένετε να σας υποστηρίζει στοιχειωδώς αλλά όταν σχεδιάζεται η φιλοσοφία δε θα είναι αυτό το setup που σκέφτονται, σίγουρα.

 

Επίσης μην παρασυρόμαστε από κάποιες απογοητεύσεις και να τα ισοπεδώνουμε όλα. Όσο και αν το duplicate σε σχέση με το save as ξενίζει στην αρχή, το αυτόματο versioning είναι εξαιρετική ιδέα και δεν μπορούμε να το απορρίπτουμε.

 

Τέλος, όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους, κάποια πράγματα οδηγούνται από ωμά στοιχεία. Πλέον, η apple βγάζει πιο πολλά λεφτά από iOS συσκευές κάτι που σημαίνει αφενός ότι θα εστιάσει σε ό,τι το έκαναν δημοφιλές, αφετέρου στο ότι στον κόσμο άρεσαν τα χαρακτηριστικά αυτά.

Θορυβώδη μειοψηφία;Really?O really?

Είδες στα σοβαρά sites γνώμες και μιλάς για μειοψηφία;

 

Υπάρχει πρόβλημα με το MC,στους περισσότερους δεν αρέσει

υπάρχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες,να τηγανίζουν αυγά δεν θέλουν πάνω στο macbook

 

Εδώ απο θέμα επιδόσεων,είναι πιο αργό το Lion

http://www.redmondpie.com/os-x-lion-vs-os-x-snow-leopard-head-to-head-performance-showdown/

 

κι εδώ απ γνωστό "αντικειμενικών" απόψεων φόρουμ το σχόλιο του ΘΕΟΥ !!!!

 

Screen shot 2011-07-26 at 9.03.26 PM.png

 

KANENA παράπονο,μόνο ψήνεται και τηγανίζεις ψάρια αλλά στα @@ του,θα πάρει SSD !!

Με αλλαγή OS αυξήθηκαν οι θερμοκρασίες,φταίει ο δίσκος που είναι παλιός!

Ναι ρε φίλε,αυτή είναι ΛΥΣΗ!SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά αυτό τώρα τι είναι;;;; Πάντως όχι το mission control.

με 4 δακτυλα πανω εμφανιζονται οι ανοιχτες εφαρμογες - οκ οχι με τον ιδιο τροπο... με 4 δακτυλα δεξια - αριστερα αλλαζεις app οπως αντιστοιχα στο Lion το οποιο πηγαζει απο το spaces του mission control + τα full screen apps... το γενικευω τωρα με 5 δακτυλα να συγκλινουν προς το κεντρο εμφανιζονται ολα τα apps οπως το launchpad... το τερμα αριστερο "space" του iPad αντιστοιχει στο dashboard καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 4 δακτυλα πανω εμφανιζονται οι ανοιχτες εφαρμογες - οκ οχι με τον ιδιο τροπο... με 4 δακτυλα δεξια - αριστερα αλλαζεις app οπως αντιστοιχα στο Lion το οποιο πηγαζει απο το spaces του mission control + τα full screen apps... το γενικευω τωρα με 5 δακτυλα να συγκλινουν προς το κεντρο εμφανιζονται ολα τα apps οπως το launchpad... το τερμα αριστερο "space" του iPad αντιστοιχει στο dashboard καπως...

 

 

και το μεσαιο μου δαχτυλο προσανατολιζεται στους developers του Lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το μεσαιο μου δαχτυλο προσανατολιζεται στους developers του Lion.

 

Θεϊκό!!! :-D Ακόμα γελάω!!! LOL!!!!!!!!!!!!!

 

με 4 δακτυλα πανω εμφανιζονται οι ανοιχτες εφαρμογες - οκ οχι με τον ιδιο τροπο... με 4 δακτυλα δεξια - αριστερα αλλαζεις app οπως αντιστοιχα στο Lion το οποιο πηγαζει απο το spaces του mission control + τα full screen apps... το γενικευω τωρα με 5 δακτυλα να συγκλινουν προς το κεντρο εμφανιζονται ολα τα apps οπως το launchpad... το τερμα αριστερο "space" του iPad αντιστοιχει στο dashboard καπως...

 

Κατάλαβα τι λες τώρα και έχεις δίκιο, μόνο που το iOS5 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, οπότε από όσα ξέραμε από το iOS4 το mission control δε μας θύμιζε τίποτα. Βέβαια και αυτό δεν το λες mission control ακριβώς... Πάντως για το ipad μου ωραίο είναι όλο αυτό.

 

Το θέμα λοιπόν παιδιά είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα το mac os να πάρει στοιχεία από το iOS. Ας άφηνε το expose - spaces έστω και ανενεργό και ξέραμε εμείς οι power users πώς να το ενεργοποιήσουμε και από την άλλη να μην μπερδεύονται οι απλοί χρήστες με πολλαπλά desktops και ιστορίες. Άλλωστε από τα windows πολλοί σε 1 desktop μάθανε και δε χρειάζεται να αλλάξουν. Άλλωστε και στο 10.5 το spaces και expose δε θυμάμαι να είναι ενεργοποιημένα by default! Δεν μπορώ να κατηγορήσω την Apple που θέλει να γίνει πιο mainstream, αφού έτσι θα αυξήσει τις πωλήσεις της... Την κατηγορώ όμως που αφαιρεί σημαντικά features και δεν δίνει την επιλογή σε όσους θέλουν να τα χρησιμοποιούν να το κάνουν! Και δεν είμαστε και λίγοι νομίζω!

 

Βέβαια και στο 1 desktop, το απλό expose παραμένει καλύτερο του mission control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θορυβώδη μειοψηφία;Really?O really?

Είδες στα σοβαρά sites γνώμες και μιλάς για μειοψηφία;

 

Μην μπριζώνεσαι άδικα. Αν δεις το αρχικό post λέω πως:

 

"αν το mission control είναι όντως τόσο πατάτα και δεν οφείλεται στη λεγόμενη θορυβώδη μειοψηφία, θα αλλάξει στο 10.8."

 

Δε λέω ότι είστε μειοψηφία, λέω ΑΝ είστε μειοψηφία. Το αν είστε πλειοψηφία ή μειοψηφία όχι δεν μπορώ να το πω με σιγουριά ούτε εγώ ούτε εσύ γι'αυτό και είπα το αν. Τώρα, εσύ έχεις δικαίωμα να είσαι πεπεισμένος ότι είστε πλειοψηφία διαβάζοντας τα forum όπου κατά κανόνα είναι πιο πιθανό να γράψει κανείς αν έχει πρόβλημα παρά αν δεν έχει, ειδικά στην αρχή. Εγώ θα περιμένω λίγο να δω πώς πάει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το mail.app;

 

Κάνω μια χαρά scroll down/up στα mail και αν τα χω διαβάσει μπορώ να πάω πάνω κάτω στο επόμενο/προηγούμενο mail με τα βελάκια(του πληκτρολογίου) χωρίς κανένα πρόβλημα.Όμως αν είναι unread και χρησιμοποιήσω τα βελάκια τότε κολλάει για λίγο και βγάζει το "ουράνιο τόξο" και αυτό γίνεται για κάθε email.Δεν έχω κάνει restart μήπως στρώσει γιατί άκουσα αυτό για το wireless και φοβάμαι μη το πάθει μετά το restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούρδες , για μένα που έχω iMac χωρίς trackpad. Τι να τα κάνω τα καινούργια Gestures.

Ως περιττό και βλακεία θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το Lanchpad και το MC είναι σίγουρα χειρότερο απο το Expose.

Έχω και κάτι ψιλό ασυμβατοτιτες με τις εφαρμογές μου.

 

Κρίμα και είχα ενθουσιάστει τόσο απο τα Video που κυκλοφορούσαν και έλευση ενός νέου OS απο την Apple.

Τζάπα τα 30€ και ο κόπος που έκανα.Άντε πάλι πίσω στο Snow...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΟΥΣΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΠΟΥΡΔΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οι δικηγόροι του φόρουμ θα με νιώσουν αμέσως!!!!!!

 

Ως δικηγόρος έχω ένα μεγάλοι αρχείο δικογράφων...

Θέλω σήμερα να γράψω μία ανακοπή κατά διαταγής πληρωμής. Ανοίγω μία παλαιότερη με τα ίδια νομικά θέματα και προσπαθώ αμέσως να κάνω save as ώστε να της δώσω νέο όνομα (να δημιουργήσω ουσιαστικά νέο αρχείο για να μην χαθεί το προηγούμενο.

ΑΜ ΔΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το save as ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ .... πλέον δεν μπορείς να σώσεις το ίδιο αρχείο με διαφορετικό όνομα.....

Τι υπάρχει στη θέση του ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ duplicate.....

ΠΩΠΩ!!!!!!!! ρε πια ΔΙΑΝΟΙΑ το σκέφτηκε αυτό το πράγμα?????? ΤΙ εξυπηρετεί ως προς το save as ώστε να το αντικαταστήσει?

Οπότε θέλεις να σώσεις ένα έγγραφο με διαφορετικό όνομα ....

πριν save as και ήσουν κύριος .....

ΤΩΡΑ File> duplicate > σου ανοίγει το αντίγραφο > το οποίο είτε το αποθηκεύεις ξεχωριστά είτε το βρίσκεις με τον finder και το μετονομάζεις ......??????????????????

Ειλικρινά δεν μπορώ να τους καταλάβω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γιατί να πρέπει να κάνω μία κίνηση (τουλάχιστον ) παραπάνω!!!!!

 

Μαλλον μιλας για το pages , εγω φιλε μου τα ανοιγω με το open office η το bean for macosx που εχει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ SAVE AS

Επισης δεν σου αρεσε στον finder που βλεπεις απο διπλα τα κειμενα σου απευθειας ? χωρις να πατησεις space ??

screenshot20110727at114.png

Εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ το lion και παει ταχυτατα !!! τοσο στα imac μου οσο και στο macmini ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...