Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη η μπάρα που υπήρχε στα Snow Leopard στον Finder και μεγάλωνες το μέγεθος των thumbnails που πήγε στα Lion?

 

Edit: Η μήπως εγώ δεν θυμάμαι καλά?

Edit: Άκυρο. Ήταν κρυμμένη η status bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον, εν συντομια εντυπωσεις και απο εμενα:

 

- ταχυτατο. σαφως γρηγοροτερο απο snow leopard. τρομερη αποκριση παντου.

- καλυτερη διαχειριση μνημης, αν αντιλαμβανομαι σωστα οσα συμβαινουν εντος του osx.

 

Ομως:

- πολλά σπαστικα 'θεματάκια', που οφειλονται ειτε πιθανως σε bugs(πχ με το ζορι αναμενο το πληκτρολογιο του mbp) είτε στο επιχειρουμενο παντρεμα με το ios, που ελπιζω να μη συμβει ποτε τελικα. Πχ. το αντιθετο scrolling, ε οχι, δεν το θελω. Οπως επισης και το αυτοματο save. Οχι, σαν εμπειρος χρηστης, θελω εγω να οριζω τι θα σωζεται και ποτε. Καλοι οι αυτοματισμοι, αλλα οχι για ολους. Επισης η εμφανιση του username στην μπαρα και αλλα...

Ευτυχως τα περισσοτερα διορθωνονται, ή θα διορθωθουν πιστευω.

 

Γενικα λοιπον, καλες εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη η μπάρα που υπήρχε στα Snow Leopard στον Finder και μεγάλωνες το μέγεθος των thumbnails που πήγε στα Lion?

 

Edit: Η μήπως εγώ δεν θυμάμαι καλά?

Edit: Άκυρο. Ήταν κρυμμένη η status bar.

που στο καλο ειναι και την ψαχνω τοση ωρα; :rolleyes: :rolleyes:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τωρα σοβαρά μπορείς να μου το δικαιολογήσεις;

 

ΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ την ανεση του EXPOSE και το στριμωγμα του Mission control;

Προφανώς δεν δουλεύουμε όλοι με 12 παράθυρα του Finder ανοιχτά ταυτόχρονα, γι' αυτό και δεν θεωρούμε το Mission Control προβληματικό.

 

Πρόσεξε, δεν θέλω να είμαι ειρωνικός μαζί σου, απλώς θέλω να πω πως είναι λογικό να μην δουλεύουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο.

 

Για παράδειγμα, για εμένα που χρησιμοποιούσα το Expose πολύ σπάνια και τα Spaces καθόλου, το Mission Control δε με πειράζει καθόλου.

 

Άλλο παράδειγμα: η γυναίκα μου για να σκρολάρει χρησιμοποιεί πεισματικά και αποκλειστικά ΜΟΝΟ τις scrollbars και ποτέ τα gestures ή έστω το ροδάκι του ποντικιού. Έτσι από τη στιγμή που ενεργοποίησα την επιλογή να είναι πάντα ορατές οι scrollbars, ούτε που πήρε χαμπάρι πως το scrolling direction στο Lion είναι ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άνοιξε ένα παράθυρο του finder και πάτα view-> show status bar :)

Να εισαι καλα,εψαχνα 2 ωρες να το βρω που ειναι και εριχνα καντηλια :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι στο οποίο έχω πρόβλημα και με τα snow leopard. Πώς γίνεται ότι επιλογές στην προβολή φακέλων έχω κάνει σε ένα φάκελο να ισχύουν οι ίδιες ακριβώς σε όλους του φακέλους του Mac γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν δουλεύουμε όλοι με 12 παράθυρα του Finder ανοιχτά ταυτόχρονα, γι' αυτό και δεν θεωρούμε το Mission Control προβληματικό.

 

Πρόσεξε, δεν θέλω να είμαι ειρωνικός μαζί σου, απλώς θέλω να πω πως είναι λογικό να μην δουλεύουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο.

 

Για παράδειγμα, για εμένα που χρησιμοποιούσα το Expose πολύ σπάνια και τα Spaces καθόλου, το Mission Control δε με πειράζει καθόλου.

 

Άλλο παράδειγμα: η γυναίκα μου για να σκρολάρει χρησιμοποιεί πεισματικά και αποκλειστικά ΜΟΝΟ τις scrollbars και ποτέ τα gestures ή έστω το ροδάκι του ποντικιού. Έτσι από τη στιγμή που ενεργοποίησα την επιλογή να είναι πάντα ορατές οι scrollbars, ούτε που πήρε χαμπάρι πως το scrolling direction στο Lion είναι ανάποδο.

 

 

Πως οριζουμε να ειναι παντα ορατες οι scrollbars?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα:

1. Είχα ένα σοβαρό λειτουργικό (10.6) και τώρα νομίζω ότι έχω ένα παιχνιδάκι για γκόμενες (bownsing effect sto scrolling, side moves στο back kai forward sto safari και στα desktop, το ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ για personal computer lunchpad), σα να επέστρεψα στις πρώτες μέρες του compiz στο linux). και καλά όλα αυτά αλλά παράλληλα ρίξε βρε καραγκιόζη δουλειά στις χρόνιες ατέλειες του λειτουργικού. π.χ. Ο finder εξακολουθεί να παραμένει ο χειρότερος και ελλιπέστερος file manager σε όλα τα σύγχρονα λειτουργικά. Βάλε previews στις ανοικτέ΄ς εφαρμογές και το κυριότερο βάλε επιτέλους αυτόματο resize στα παράθυρα τον ανοικτών εφαρμογών όπως π.χ. στα windows 7, γιατί να πρέπει να πληρώνω ξεχωριστή εφαρμογή για τα το κάνω αυτό (hyperdock).

2. Θέλω να πάρω το κεφάλι αυτού του καραγκιόζη που αποφάσισε να φύγει το expose και να μπει αυτή η βλακεία το mc. Όλοι όσοι έχουμε πολύ clutter με πολλά παράθυρα ανοικτά και άλλα minimized τη μαμησαμε.

3. Συνεχώς μου πέφτει σύνδεση στο δίκτυο (ethernet) κάθε πέντε λεπτά πτώση και λύση δεν μπορώ να βρω.

4. To pinch to zoom τουλάχιστον στο σαφάρι μεγάλωνε ή μίκρυνε τα περιεχόμενα της σελίδας (γραμματοσειρές ή εικόνες κτλ) ενώ τώρα μεγαλώνει την ίδια τη σελίδα όπως στο ios. ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΑΜΑΚΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!! Στην 27άρα οθόνη με το υψηλό dpi σχεδόν πάντα πρέπει να μεγαλώνεις τη γραμματοσειρά!!!! πλέον μπορείς να το κάνεις μόνο με cmd +, όχι με trackpad γιατί η ΙΔΙΑ η σελίδα μεγαλώνει και βγαίνει εκτός ορίου παράθυρου browser, οπότε πρέπει να κάνεις με δυο δάκτυλα scrolling για να τη δεις

5. γράψτε σε οποιαδήποτε σελίδα στο σαφάρι και παρατηρήστε την καθυστέρηση στην εμφάνιση των γραμμάτων στις σύνθετες λέξεις.

6. Παρατηρήστε ακόμα (στη σελίδα αυτή που είσαστε) τη χρήση cpu στο scrolling πάνω κάτω...... λες και έχω επιστρέψει σε linux χωρίς acceleration του windows manager. ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΥΡΗΝΕΣ ΑΜΕΣΩΣ ΚΤΥΠΑΝΕ 25% με 30% χρήση.

Αν συνεχιστεί αυτό το merge μεταξύ osx kai ios δε με βλέπω να συνεχίζω σε imac kai mbp.

δυστυχώς το osx αρχίζει να αποβάλλει τα επαγγελματικά χαρακτηριστικά του και μετακινείται στην κατηγορία της πλάκας.

 

Αυτά στην πρώτη ημέρα χρήσης.... σίγουρα θα βρω άπειρες ακόμα βλακείες να μου σπάσουν τα νεύρα.....

Στο macbook pro δεν τολμώ καν να το βάλω λόγω ασυμβατότητας με το coolbook. Ήδη η cpu στο lion βαράει υψηλότερα νούμερα σε σχέση με snow leopard. Οπότε δε θέλω καν να φανταστώ θερμοκρασίες στο mbp ντάλα καλοκαίρι.

 

ααααα και για να προλάβω κάνα ανεγκέφαλο funboy είμαι κάτοχος imac 27" (i5), macbook pro 13", iphone 3gs και ipad2 (32bg , 3g)

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα καινούργιο λειτουργικό καταφέρνει να διχάσει τόσο πολύ, τότε σίγουρα κάτι δεν πάει καλά!!! Στην συγκεκριμένη περίπτωση μου θυμίζει ακριβώς την εποχή μετάβασης από τα XP στα VISTA.

 

Όσο ονειρεμένα και αν θέλουν να τα παρουσιάσουν κάποιοι (από συνήθεια), υπάρχει διάχυτη "παγωμάρα" και σίγουρα αρκετά προβλήματα. Στα SL υπήρχαν αρκετές χτυπητές αδυναμίες (π.χ. ο κάκιστος file manager που αναφέρεται παραπάνω από τον hasodiki) και το εξυπνότερο που θα είχαν να κάνουν στην Apple, θα ήταν να ασχοληθούν με απλά πραγματάκια της καθημερινότητας που τόσα χρόνια φωνάζει ο κόσμος.

 

Το να προσπαθείς με το ζόρι να μετατρέψεις το macbook σε ένα μεγάλο iphone ή και το αντίθετο, αποτελεί κατά γνώμη μου λάθος στρατηγική και μεγάλο ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους hasodikis και panos2000gr ....

 

Απο το 2003 ότι καινούριο έβγαινε το έβαζα με κλειστά τα μάτια. Το Lion δεν ξέρω αν και πότε θα το βάλω. Ευτυχώς το είχα βάλει σε ένα usb και το είδα και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ.....

 

Καλό ρε φίλε το IOS αλλά δεν είναι για δουλεία. ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...