Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Παιδιά αύριο καταφτάνει ο νέος μου iMac. Υπάρχει δυνατότητα να βάλω Lion τσάμπα λόγω αγοράς του αυτή την περίοδο;

 

ποτε τον αγορασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά αύριο καταφτάνει ο νέος μου iMac. Υπάρχει δυνατότητα να βάλω Lion τσάμπα λόγω αγοράς του αυτή την περίοδο;

Φανταζομαι πως το δικαιουσαι

http://www.macrumors...ion-free-later/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αύριο καταφτάνει ο νέος μου iMac. Υπάρχει δυνατότητα να βάλω Lion τσάμπα λόγω αγοράς του αυτή την περίοδο;

 

Στο Snow Leopard αν αγόραζες υπολογιστή apple λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία του το έπαιρνες δωρεάν... Υποθέτω ότι θα γίνει το ίδιο και στο Lion...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ήρθε και το Λιοντάρι!!! Τιποτα το εντυπωσιακό για εμενα που να με κανουν να πω woww!!!

Η παλια καλη Apple που γνωρισα, λατρεψα, υπερσπιστηκα κτλ δεν υπάρχει πια...

Αυτο φυσικα και δεν ειναι κατ'αναγκη αρνητικο για ολους. Για εμενα ομως ως επαγγελματια σε ενα απαιτητικο χωρο οπως το video δεν κανει πια... Μετα και το φιασκο του FCP X το Lion ερχεται πιο κοντα στον μεσο χρηστη και το κανει παρα πολυ καλα. Η ενοποιηση iOS και Mac OS X βαδιζει πολύ καλά.

 

Ωραιο εμφανισιακα λειτουργικό, δειχνει σταθερο, αλλα under the hood διαφορες με SL ελαχιστες εως μηδαμινες θα ελεγα. Αυτο το κακομοιρο το Quicktime X δε λεει να στρωσει μετιποτα.

 

Το συστηνω ανεπιφυλακτα σε νεοεισερχομενους στον κοσμο του μηλου. Σε παλαιοτερους χρηστες προτεινεται για αναποληση ;) και προβληματισμό.

 

Bye Apple CPU products ( ετσι αποκαλει τα desktop και laptop). Θα μεινω με το ipod μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EΕγω παλι, αν και επαγγελματιας στο βιντεο και στα γραφικα, με ενθουσιασε τοσο το Lion οσο και το FCPX + Μοτιον 5

Βαρεθηκα να περιμενω με τις ωρες τον Avid composer να κανει import το καθε αρχειο και να κανει απειρα render ολα τα effect.

 

 

Το εδειξα και σε πολλους συναδελφους και εμεινα το ιδιο ικανοποιημενοι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EΕγω παλι, αν και επαγγελματιας στο βιντεο και στα γραφικα, με ενθουσιασε τοσο το Lion οσο και το FCPX + Μοτιον 5

Βαρεθηκα να περιμενω με τις ωρες τον Avid composer να κανει import το καθε αρχειο και να κανει απειρα render ολα τα effect.

 

 

Το εδειξα και σε πολλους συναδελφους και εμεινα το ιδιο ικανοποιημενοι ....

 

Σεβαστες ολες οι αποψεις... Βεβαια ισως ειναι λιγο διαφορετικα για τον Avid MC πια (βλ. ΑΜΑ) καιυπαρχει και το καλο Premiere me ta + kai - του.

Αλλα για να μην κανουμε hijack το thread λεω οτι το Lion ειναι πολυ καλό για λειτουργικο συστημα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΑΜΑ δεν καταλαβινει πολλα φορματ, (οπως τα .mts m2ts που χρησμοποιουν οι νεες Σονυ - ακομη και με plugin ,και ακομη καποια που καταλαβαινει δε μπορει να τα παιξει real time , full quallity μεσω AMA.

Aσε που δεν ειναι 64bit, και δεν εχει real time effects...

Το δουλευω καθημερινα , και το εχω συχτηρισει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΑΜΑ δεν καταλαβινει πολλα φορματ, (οπως τα .mts m2ts που χρησμοποιουν οι νεες Σονυ - ακομη και με plugin ,και ακομη καποια που καταλαβαινει δε μπορει να τα παιξει real time , full quallity μεσω AMA.

Aσε που δεν ειναι 64bit, και δεν εχει real time effects...

Το δουλευω καθημερινα , και το εχω συχτηρισει !

 

Μεγαλη συζητηση... επειδη δουλευεις Avid εχεις σιχτιρισει ή μηπως δεν κανει ο Avid για αυτα που δουλευεις? Λεω μηπως το Premiere θα σου εκανε καλυτερα? ή σε win το edius? Όλα εχουν υπερ και κατα. Εαν βεβαια εσυ αισθανθηκες ανετα στο νεο UI του FCP X πασο... Btw Avid MC will be 64bit. Ας αφηνανε το UI του FCP και να το κανανε 64bit. Α και οταν θα δουλεψει σωστα η Kona 3 μου στο FCP X θα το ξαναδω. Μεχρι τοτε FCP 7 και ξερο ψωμι μαζι με ολιγον PPro και AE.

 

Αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οποιον αρέσει το mission control πραγματικα συγνώμη και ολας ειναι βλαμένος και στραβός.

 

Screen%20Shot%202011-07-22%20at%203.06.06%20AM.png

Screen%20Shot%202011-07-22%20at%203.05.36%20AM.png

 

 

προφανώς μπορείτε να ξεχωρίσεται τι ειναι πιο λειτουργικο αλλιως εχεται καπιο σοβαρο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε τωρα σοβαρά μπορείς να μου το δικαιολογήσεις;

 

ΠΩΣ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ την ανεση του EXPOSE και το στριμωγμα του Mission control;

 

 

 

αλλο θέμα που έχω να θίξω.

 

 

minimize δεν κάνεις ποτέ;

 

δλδ πλέον ειμαι αναγκασμένος να κουνήσω ποντίκι και να σημαδέψω την εφαρμογη ξανά για να επαναφέρω το παράθυρο. παλία πατουσα εξποσε και τα εβγαζε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κ αλλιώς η Apple windowίζει επικίνδυνα τελευταία, θα βγάλουν ένα ακόμα update μήπως το στρώσουν γιατι αυτό το πράγμα που βλέπω δεν εξυπηρετεί τίποτα. Ωραία τα εφέ και τα μεγάλα λόγια για το πιο εξελιγμένο λειτουργικό αλλα το να διαφημίζεις το full screen στις εφαρμογές σου μου θύμισε το περίφημο facetime στο iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα! Έχω περάσει και εγώ κανα 2 μέρες τα Lion. Ενολίγης ευχαριστημένος θα έλεγα αλλά δεν θα χαρακτήριζα τα Lion σαν νέιο λειτουργικό αλλά σαν μια μεγάλη αναβάθμιση θα έλεγα καλύτερα. Για τα λεφτά του απλά SUPER! Τώρα στο θέμα μας.

 

Για τo περιβόητο Μission Control δεν μπορώ να πώ ότι με χαλάει, ίσα ίσα το προτιμώ, απλά θα πρέπει κατα τη γνώμη μου να του κάνουν 2-3 μικροαλλαγές για να γίνει το απόλυτο θα έλεγα.

 

Παράδειγμα όταν είμαι σε mission control και μου δείχνει π.χ. ότι έχω 10 παράθυρα του Finder ανοιχτά να πατάω επάνω στο εκάστοτε εικονίδιο εφαρμογής στην περίπτωσή μας του Finder και να μου τα δείχνει όλα τα παράθυρα όπως το παλιό Expose δίπλα δίπλα και όχι το ένα πίσω απο το άλλο. (Γίνεται κατά κάποιο τρόπο αυτό που λέω αλλά όχι τόσο έυχριστα. Πρέπει να επιλέξω ένα παράθυρο πρώτα και αφού μου ανοίξει, μετά σέρνοντας τα 3 δάχτυλα κάτω να μου τα εμφανίζει δίπλα δίπλα). Επίσης αυτό με τα minimized windows όντως θα ήτα χρήσιμο να τα δείχνει κάπως, σε μια άλλη κατηγορία ας πούμε.

 

Επίσης κάτι το οποίο δεν έχω δεί ούτε στα Snow Leopard ούτε τώρα στα Lion παρά μόνο στα Windows 7 και πραγματικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

 

Πώς μπορώ ότα έχω δύο παράθυρα του Finder ανοιχτά και μεταφέρω π.χ. αρχεία απο το ένα στο άλλο ή π.χ. συγκρίνω τα περιεχόμενα του ενός με του άλλου να τα κάνω τα παράθυρα να μου τα μεγαλώνει τόσο ώστε να τα βλέπω δίπλα δίπλα χωρίς να χρειάζεται εγώ να πηγαίνω και να μεγαλώνω κάθε ένα ξεχωριστά. Νομίζω "Αrange windows side by side" ονομάζεται αυτό που θέλω. Όποιος ξέρει έστω και με εφαρμογή extra θα βοθούσε πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...