Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΑΚΟΥΣΤΕ ΑΛΛΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΠΟΥΡΔΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Οι δικηγόροι του φόρουμ θα με νιώσουν αμέσως!!!!!!

 

Ως δικηγόρος έχω ένα μεγάλοι αρχείο δικογράφων...

Θέλω σήμερα να γράψω μία ανακοπή κατά διαταγής πληρωμής. Ανοίγω μία παλαιότερη με τα ίδια νομικά θέματα και προσπαθώ αμέσως να κάνω save as ώστε να της δώσω νέο όνομα (να δημιουργήσω ουσιαστικά νέο αρχείο για να μην χαθεί το προηγούμενο.

ΑΜ ΔΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το save as ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ .... πλέον δεν μπορείς να σώσεις το ίδιο αρχείο με διαφορετικό όνομα.....

Τι υπάρχει στη θέση του ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ duplicate.....

ΠΩΠΩ!!!!!!!! ρε πια ΔΙΑΝΟΙΑ το σκέφτηκε αυτό το πράγμα?????? ΤΙ εξυπηρετεί ως προς το save as ώστε να το αντικαταστήσει?

Οπότε θέλεις να σώσεις ένα έγγραφο με διαφορετικό όνομα ....

πριν save as και ήσουν κύριος .....

ΤΩΡΑ File> duplicate > σου ανοίγει το αντίγραφο > το οποίο είτε το αποθηκεύεις ξεχωριστά είτε το βρίσκεις με τον finder και το μετονομάζεις ......??????????????????

Ειλικρινά δεν μπορώ να τους καταλάβω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γιατί να πρέπει να κάνω μία κίνηση (τουλάχιστον ) παραπάνω!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά... Έκανα κι εγώ εχθές το βράδυ την αναβάθμιση... (όλα κύλισαν ομαλώς, εκτός ότι κάποια στιγμή εκεί που το remaining time ήταν 9 minutes πήγε ξανά στα 19 minutes, αλλά μετά ολοκληρώθηκε κανονικά). Όλα δουλεύουν κανονικά, δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα το Lion... Το μόνο μου πρόβλημα έιναι ότι το macάκι μου ενώ δούλευε ώρες ατελείωτες κανονικά χωρίς πρόβλημα, τώρα μετά από λίγο ή όταν συνδέω το iPhone μου για back up κλπ δουλεύουν τα ανεμιστηράκια στο τέρμα και νιώθω ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία (αν και ζεσταινόταν και με το Snow Leopard όταν έμπαινα πχ στο youtube να δω βιντεάκια κλπ αλλά μετά το sleep όλα ήταν οκ), σαν να παίζω κάποιο παιχνίδι, που γίνεται κόλαση και τα ανεμιστηράκια είναι στο τέρμα... Αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ είναι ο θόρυβος που κάνει, διότι συνήθως οι mac είναι αθόρυβοι και αυτό μου σπάει τα νεύρα.. Ξέρω ότι είναι το λιγότερο ο θόρυβος και ότι κρύβονται από πίσω σημαντικότερα προβλήματα, αλλά αυτό είναι που με ενοχλεί πιο πολύ στην παρούσα φάση..Έχω ένα 13-inch, Macbook late 2008 στα 2.4 GHz Intel Core 2 Duo

 

Εχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω?

 

Σκεφτόμουν να το πουλήσω, μιας και είναι σε άριστη κατάσταση και να τσιμπήσω ένα από τα macbook pro τα 13αρια, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω για το επόμενο μοντέλο μήπως είναι redesigned... Βλακεία θα είναι να πάρω τώρα ένα και τα early 2012 μοντέλα να είναι redesigned... Αλλα φυσικά αν διορθώνεται το πρόβλημα, μένω με αυτό μέχρι να έρθει η αλλαγή στην όψη... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλο λόγο δν έβαλα το Lion τώρα, παλι καλα ομως αποτι βλεπω :( μόνο και μόνο που θα πρέπει να διαβάζω όμως καθε μέρα σε forum για να βλέπω πως πάει, με αποθαρρύνει κι άλλο απτην αγορά του <_< damn you Apple, this time :angry: και θέλει ανανεωση ο iMac μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σε αλλους αρεσε το λιονταρι σε αλλους οχι,απλα το θεμα ειναι η χρηση που κανει ο καθενας στο μηχανημα του,δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικο να παει κανεις με το ζορι στο λιονταρι,μια χαρα ειναι η λεοπαρδαλη για οσους τους βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτώντας τους επαγγελματίες που χρησιμοποιουν mac για εικονα-ηχο..

Τι ειναι αυτο που δεν τους καλυπτει το lion;

 

Πάντως τοσα παραπονα για λειτουργικο apple τα τελευταια χρονια δεν εχω ακουσει

κατι σημαινει αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικο να παει κανεις με το ζορι στο λιονταρι,μια χαρα ειναι η λεοπαρδαλη για οσους τους βολευει

 

To θέμα είναι ότι από εδώ και μπρος θα έχουμε τα προγράμματα να λειτουργούν μόνο σε lion και σιγά-σιγά η συμβατότητα με το 10.6.x να χάνεται. Οπότε αναγκαστικά αν χρησιμοποιείς την πλατφόρμα θα πρέπει να αναβαθμίσεις αλλιώς θα μείνεις για πάντα στον Ιούλιο του 2011 από προγράμματα/updates κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(καλά που το lion είναι για τα λιοντάρια και βλέπουμε τον χασοδίκη να ξανά ποστάρει)

 

Και εμένα μου έλειψες βρε ατιμούτσικο.......... :-D

Είδες τι κάνουν τα νεύρα?

 

Παιδες σε αλλους αρεσε το λιονταρι σε αλλους οχι,απλα το θεμα ειναι η χρηση που κανει ο καθενας στο μηχανημα του,δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικο να παει κανεις με το ζορι στο λιονταρι,μια χαρα ειναι η λεοπαρδαλη για οσους τους βολευει

 

Με αυτή τη λογική διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και τρισδιάστατα να μην σου πω.

 

Μιλάμε για λειτουργικά συστήματα και αυτά πρέπει να είναι αγνωστικά ως προς την χρήση που θα κάνει ο καταναλωτής (με την εξαίρεση των κατηγοριοποιήσεων server- desktop).

Το λειτουργικό σ΄συτημα υπάρχει αποκλειστικά και μόνο για να μου επιτρέπει να τρέχω τις εφαρμογές που θέλω. Από μόνο του αποτελεί ένα ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν είναι δυνατόν το OS να μου υπαγορεύει τον τρόπο χρήσης των εφαρμογών. Αυτό μου είναι πραγματικά αδιανόητο. όταν θέλω να κάνω save as ΕΕΕΕΕ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ .... ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ ρε apple???????????

TO Lion πλέον μου υπαγορεύει τον τρόπο που θα χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου, το PC ΜΟΥ. και αυτό δε μου αρέσει. Υπήρχαν ψήγματα αυτού του μοντέλου και πριν , αλλά τώρα αυτό γίνεται εμφανές..... δε μιλάω για το expose (που ούτως ή άλλως ήταν feature) αλλά για ζητήματα όπως το save as, το ανάποδο scrolling και σε τόσα άλλα. Άλλαξε το λειτουργικό και άλλαξε Ο ΤΡΟΠΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ χωρίς κανένας να με ρωτήσει .....

Εγώ αγόρασα το iwork για να κάνω save as..... γιατί ρε κερατά μου το πήρες αυτό...... με ρώτησες????????

 

ΒΡΕ ΟΥΡΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει χρονια ακομα για να γινει αυτο,σιγουρα καποια στιγμη δεν θα τα υποστηριζουν,τοτε απλα μενεις στις τελευταιες εκδοσεις αν σου κανουν την δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου έλειψες βρε ατιμούτσικο.......... :-D

Είδες τι κάνουν τα νεύρα?

 

 

σύντομα έρχεται και η ώρα μου με imac και το καινούριο macbook air... θα φωνάζουμε μαζί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου έλειψες βρε ατιμούτσικο.......... :-D

Είδες τι κάνουν τα νεύρα?

 

 

 

Με αυτή τη λογική διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και τρισδιάστατα να μην σου πω.

 

Μιλάμε για λειτουργικά συστήματα και αυτά πρέπει να είναι αγνωστικά ως προς την χρήση που θα κάνει ο καταναλωτής (με την εξαίρεση των κατηγοριοποιήσεων server- desktop).

Το λειτουργικό σ΄συτημα υπάρχει αποκλειστικά και μόνο για να μου επιτρέπει να τρέχω τις εφαρμογές που θέλω. Από μόνο του αποτελεί ένα ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν είναι δυνατόν το OS να μου υπαγορεύει τον τρόπο χρήσης των εφαρμογών. Αυτό μου είναι πραγματικά αδιανόητο. όταν θέλω να κάνω save as ΕΕΕΕΕ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ .... ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ ρε apple???????????

TO Lion πλέον μου υπαγορεύει τον τρόπο που θα χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου, το PC ΜΟΥ. και αυτό δε μου αρέσει. Υπήρχαν ψήγματα αυτού του μοντέλου και πριν , αλλά τώρα αυτό γίνεται εμφανές..... δε μιλάω για το expose (που ούτως ή άλλως ήταν feature) αλλά για ζητήματα όπως το save as, το ανάποδο scrolling και σε τόσα άλλα. Άλλαξε το λειτουργικό και άλλαξε Ο ΤΡΟΠΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ χωρίς κανένας να με ρωτήσει .....

Εγώ αγόρασα το iwork για να κάνω save as..... γιατί ρε κερατά μου το πήρες αυτό...... με ρώτησες????????

 

ΒΡΕ ΟΥΡΤ

Και πολυ καλα κανεις και διαφωνεις αν εχεις προβλημα και οσοι εχουν φυσικα και εγω μαζι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ hasodikis

 

και εγώ συνάδελφος και καλώς ή κακώς δε χρησιμοποιώ iwork αλλά neo office και έχω βρει την υγειά μου.

 

ανβάθμιση δεν έκανα και δε θα κάνω με αυτά που ακουώ προς το παρόν, δεν υπάρχει λόγος. Δυστυχώς χρησιμοποιώ αρκετά το mbp στην καθημερινότητά μου και δεν μπορώ να ρισκάρω για να βελτιώσω (που δεν το βλέπω) ανοησίες.

Άσε που όπως διάβασα η χρήση 2 οθονών είναι προβληματική.

 

Προς το παρόν όχι απο εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...