Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Βασικά δεν δέχονται με ραντεβού, δέχονται ΚΑΙ με ραντεβού. Απλά αν έχεις ραντεβού εξυπηρετείσαι με προτεραιότητα, δεν περιμένεις στη σειρά.

Να γνωρίζεις τον αριθμό παροχής (δεν είναι απαραίτητο να έχεις μαζί λογαριασμό), την ταυτότητα σου φυσικά, και να υπογράψεις στην αίτηση διακοπής που θα σου ετοιμάσουν.

Επίσης κάπου διάβασα ότι για να μπορέσεις να ζητήσεις διακοπή πρέπει η συγκεκριμένη παροχή να μην έχει ληξιπρόθεσμο χρέος, όμως δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει.

Ευχαριστω!

Πιστεψε με, ξερω υποκαταστημα, που αρνουνται να εξυπηρετησουν οποιον δεν εχει κλεισει ραντεβου....θα γινουν εκτροπα, το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Ευχαριστω!

Πιστεψε με, ξερω υποκαταστημα, που αρνουνται να εξυπηρετησουν οποιον δεν εχει κλεισει ραντεβου....θα γινουν εκτροπα, το βλεπω...

Ε τότε κλείσε ραντεβού, εκτός βέβαια και αν αναζητάς τα έκτροπα...

Την Τρίτη που μας πέρασε είχα ραντεβού στο τοπικό κατάστημα 08:00 - 08:30, πήγα 08:25, 08:27 που άδειασε θέση εξυπηρέτησαν εμένα παρόλο που ήταν άλλοι 9 σε αναμονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Επειδη εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες ταλαιπωριας με την δεη, ακομη και προσφατα (δεχονται λεει με ραντεβου! Ιουνιος 2022, οταν ολα ειναι ελευθερα),

 

τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω μαζι μου οταν παω στη ΔΕΗ, για να διακοψω την παροχη. Μακαρι να γινονται κι online αυτο, αλλα αμφιβαλλω....

Όπως σου είπε ο Joshua, το ραντεβού είναι καλό για εσένα, για να μην πέσεις σε ουρά,,,,χιλιομέτρων.

Από 'κει και πέρα, σίγουρα η ΔΕΗ σαν οργανισμός (σε σχέση με τους "εναλλακτικούς"), βγάζει την πιο μεγάλη ταλαιπωρία στον κόσμο, γενικά σε ζητήματα "εξυπηρέτησης". Αλλά για το συγκεκριμένο ζήτημα, που απλά είναι μια εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ για διακοπή λόγω καταγγελίας της σύμβασης, συνήθως δεν θα σου βγάλουν την ψυχή. Επίσης, αν είναι να πας και πάλι σε ΔΕΗ στο νέο σπίτι, εγώ θα έλεγα να τους το τονίσεις (στο κατάστημα), μήπως κι έτσι θα σε συμφέρει καλύτερα (αν πχ είσαι σε κάποιο σταθερό της, αν το τονίσεις, παίζει να μην σου χρεώσουν ποινή αποχώρησης - απλά να μπεις με τις νέες τιμές, αν είναι και στο νέο να βάλεις σταθερό ΔΕΗ. Στην περίπτωση που στο νέο σπίτι θα βάλεις Γ1, δεν ξέρω αν θα έχει νόημα, αλλά μίλα μαζί τους, μήπως κι έτσι γίνει ταυτόχρονα η καταγγελία της σύμβασης στο παλιό και δεν θα χρειαστεί να πας δυο φορές σε κατάστημα).

Λογαριασμό ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ μαζί σου πάντως, διότι δεν ξέρεις σε ποιον μπορεί να,,,πέσεις (από τα "καλά" της ΔΕΗ : ο καθένας λέει/ζητάει τα,,,"δικά του".....).

Ναι, αν δεν κάνω λάθος γίνεται και από απόσταση ("online" δηλαδή), αλλά ΓΕΝΙΚΑ καλύτερα να έχεις φυσική παρουσία σε φυσικό κατάστημα...(Οτιδήποτε "ιντερνετικό", όταν έχει να κάνει με την ΔΕΗ, συνήθως σημαίνει μπλέξιμο - ανάλογα την τύχη σου βέβαια....). Εννοείται ότι ΚΑΙ σε κατάστημα μπορεί να τα βρεις μπαστούνια με κάτι - αλλά συνήθως στα καταστήματα "όλα πάνε καλά"...

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Επίσης κάπου διάβασα ότι για να μπορέσεις να ζητήσεις διακοπή πρέπει η συγκεκριμένη παροχή να μην έχει ληξιπρόθεσμο χρέος, όμως δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει.

...ούτε εγώ το γνωρίζω (τί ισχύει), αλλά το θεωρώ στα όρια του αδύνατου το να μην μπορείς να διακόψεις κατά βούληση μια παροχή. Άλλωστε

(...δεν μιλάω για τυχόν glitches του "συστήματος", για κάποιους που ζητάνε διακοπή - υπήρξαν πρόσφατα ένας /δυο νομίζω στο φόρουμ - και τους γράφουν κανονικά, και χωρίς καν αιτιολόγηση....) 

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Πιστεψε με, ξερω υποκαταστημα, που αρνουνται να εξυπηρετησουν οποιον δεν εχει κλεισει ραντεβου....θα γινουν εκτροπα, το βλεπω...

Αν υπάρχουν ήδη πολλά ραντεβού να "τρέχουν", λογικό είναι. "Έτσι απλά" όμως να μην εξυπηρετούν "την ουρά", δύσκολο. 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

Λογαριασμό ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ μαζί σου πάντως, διότι δεν ξέρεις σε ποιον μπορεί να,,,πέσεις (από τα "καλά" της ΔΕΗ : ο καθένας λέει/ζητάει τα,,,"δικά του".....).

Ο καθένας λέει τα δικά του αλλά σε άλλα θέματα, όχι σε αυτό, εφόσον είσαι ήδη πελάτης της ΔΕΗ με το που πληκτρολογήσει τον αριθμό παροχής στο σύστημα τους θα δει τα πάντα.

Εμένα πχ η υπάλληλος μου είπε με ύφος κιόλας "βλέπω πως η ΥΔΕ έχει λήξει, δεν θα το προχωρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ"!!!! Έτοιμος ήμουν να της πω ότι δεν της πέφτει λόγος ούτε αυτής ούτε της ΔΕΗ, αλλά συγκρατήθηκα, της λέω "ας προχωρήσουμε εμείς την αλλαγή ονόματος, και αν μου ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ νέα θα βγάλω", και μου απαντά "το προχωράω, αλλά να ξέρετε ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δεν θα το προχωρήσει". Υπόψιν το ακίνητο ανήκει σε ηλικιωμένο άτομο που εγώ απλά το συνόδευα μια και δεν έχει ιδέα από αυτά, αν πήγαινε μόνο του θα επέστρεφε χωρίς να κάνει τίποτα.

23 λεπτά πριν, washcloud είπε

Ναι, αν δεν κάνω λάθος γίνεται και από απόσταση ("online" δηλαδή), αλλά ΓΕΝΙΚΑ καλύτερα να έχεις φυσική παρουσία σε φυσικό κατάστημα...(Οτιδήποτε "ιντερνετικό", όταν έχει να κάνει με την ΔΕΗ, συνήθως σημαίνει μπλέξιμο - ανάλογα την τύχη σου βέβαια....). Εννοείται ότι ΚΑΙ σε κατάστημα μπορεί να τα βρεις μπαστούνια με κάτι - αλλά συνήθως στα καταστήματα "όλα πάνε καλά"...

Όχι ακριβώς online, τηλεφωνικά γίνεται, μόνο που πρέπει να τους αποστείλλεις κάπως την αίτηση διακοπής με την υπογραφή σου. Δεν θα το πρότεινα, ειδικά για περιπτώσεις σαν του φίλου που αφήνει το σπίτι που μίσθωνε λόγω μετακόμισης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο καθένας λέει τα δικά του αλλά σε άλλα θέματα, όχι σε αυτό, εφόσον είσαι ήδη πελάτης της ΔΕΗ με το που πληκτρολογήσει τον αριθμό παροχής στο σύστημα τους θα δει τα πάντα.

...το νόημα αυτού που του είπα είναι να ΠΑΡΕΙ έναν λογαριασμό μαζί του (μιας και δεν είναι κάτι δύσκολο/δεν θα τον επιβαρύνει) γιατί ΑΝ πέσει σε κάποιο βλήμα, μπορεί να καταλήξει στα έκτροπα που δεν θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 'διακοπη' ηλεκτροδοτησης,

εδω στα ραντεβου

Online Ραντεβού – Ηλεκτρονική Έκδοση Ραντεβου (dei.gr)

επιλεγω την κατηγορα 'καταγγελια συμβασης';

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

...το νόημα αυτού που του είπα είναι να ΠΑΡΕΙ έναν λογαριασμό μαζί του (μιας και δεν είναι κάτι δύσκολο/δεν θα τον επιβαρύνει) γιατί ΑΝ πέσει σε κάποιο βλήμα, μπορεί να καταλήξει στα έκτροπα που δεν θέλει...

Βρε κατάλαβα ποιο ήταν το νόημα αυτού που του είπες, και εγώ με τη σειρά μου απλά επισήμανα πως το να μην έχει λογαριασμό μαζί (που δεν προβλέπεται κιόλας) - ακόμα και αν πέσει σε βλήμα - δεν θα καταλήξει στα έκτροπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Για 'διακοπη' ηλεκτροδοτησης,

εδω στα ραντεβου

Online Ραντεβού – Ηλεκτρονική Έκδοση Ραντεβου (dei.gr)

επιλεγω την κατηγορα 'καταγγελια συμβασης';

 

Ναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Για 'διακοπη' ηλεκτροδοτησης,

εδω στα ραντεβου

Online Ραντεβού – Ηλεκτρονική Έκδοση Ραντεβου (dei.gr)

επιλεγω την κατηγορα 'καταγγελια συμβασης';

 

Ακριβώς, αν και τυπικό είναι, δεν θα κάνει διαφορά όποια υπηρεσία και να επιλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ακριβώς, αν και τυπικό είναι, δεν θα κάνει διαφορά όποια υπηρεσία και να επιλέξεις.

Λογικα δεν θα εχει διαφορα αλλα μην εισαι απολυτα σιγουρος .Αφου θα μπει στη δισδικσσια ας επιλεγξει το σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Λογικα δεν θα εχει διαφορα αλλα μην εισαι απολυτα σιγουρος .Αφου θα μπει στη δισδικσσια ας επιλεγξει το σωστο

Η διαφορά μας είναι ότι εσύ υποθέτεις, ενώ εγώ μια και τον τελευταίο καιρό έχω πάει τρεις φορές σε κατάστημα ΔΕΗ (οι δύο με ραντεβού) γνωρίζω από πρώτο χέρι τι γίνεται. Η διαδικασία είναι η εξής, αναφέρεις το ραντεβού, ο υπάλληλος στην υποδοχή το βρίσκει στη λίστα, το διαγράφει, και αμέσως μετά σε πάει στα γκισέ λέγοντας στους υπαλλήλους ότι απλά έχεις ραντεβού ώστε να εξυπηρετηθείς με προτεραιότητα χωρίς να διευκρινίζει τίποτα άλλο.

Επίσης κάποιος συμφορουμίτης είχε γράψει (δε θυμάμαι σε ποιο θέμα) πως είχε την ίδια ακριβώς εμπειρία σε κάποιο κατάστημα ΔΕΗ στην Αττική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η διαφορά μας είναι ότι εσύ υποθέτεις, ενώ εγώ μια και τον τελευταίο καιρό έχω πάει τρεις φορές σε κατάστημα ΔΕΗ (οι δύο με ραντεβού) γνωρίζω από πρώτο χέρι τι γίνεται. Η διαδικασία είναι η εξής, αναφέρεις το ραντεβού, ο υπάλληλος στην υποδοχή το βρίσκει στη λίστα, το διαγράφει, και αμέσως μετά σε πάει στα γκισέ λέγοντας στους υπαλλήλους ότι απλά έχεις ραντεβού ώστε να εξυπηρετηθείς με προτεραιότητα χωρίς να διευκρινίζει τίποτα άλλο.

Επίσης κάποιος συμφορουμίτης είχε γράψει (δε θυμάμαι σε ποιο θέμα) πως είχε την ίδια ακριβώς εμπειρία σε κάποιο κατάστημα ΔΕΗ στην Αττική.

Δεν υπεθεσα απλα ειπα την γνωμη μου

Για ραντεβου εχω παει χωρις ραντεβου 3 φορες σε πρακτορεια ΔΕΗ φετος χωρις ραντεβου και δεν ειχα κανενα προβλημα

Απλα δν μπορω να το γενικευσω 

Υπαρχουν και αρκετα πρακτορεια που εινναι ανοιχτα μεχρι 7μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν υπεθεσα απλα ειπα την γνωμη μου

Για ραντεβου εχω παει χωρις ραντεβου 3 φορες σε πρακτορεια ΔΕΗ φετος χωρις ραντεβου και δεν ειχα κανενα προβλημα

Απλα δν μπορω να το γενικευσω 

Υπαρχουν και αρκετα πρακτορεια που εινναι ανοιχτα μεχρι 7μμ

Όταν στην πρόταση σου χρησιμοποιείς τη λέξη "λογικά", υπόθεση κάνεις.

Όσο για τα σημεία εξυπηρέτησης ΔΕΗ (Τα πρακτορεία ΔΕΗ δεν ξέρω τι είναι) ούτε και εγώ είχα κάποιο πρόβλημα τη μία από τις τρεις που πήγα χωρίς ραντεβού, απλά έφαγα περίπου μια ώρα στην αναμονή, ενώ τις άλλες δύο που είχα ραντεβού δεν περίμενα πάνω από 2-3 λεπτά.

Τώρα ο καθένας ας κρίνει μόνος του αν αξίζει ή όχι να πάει με ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όταν στην πρόταση σου χρησιμοποιείς τη λέξη "λογικά", υπόθεση κάνεις.

Όσο για τα σημεία εξυπηρέτησης ΔΕΗ (Τα πρακτορεία ΔΕΗ δεν ξέρω τι είναι) ούτε και εγώ είχα κάποιο πρόβλημα τη μία από τις τρεις που πήγα χωρίς ραντεβού, απλά έφαγα περίπου μια ώρα στην αναμονή, ενώ τις άλλες δύο που είχα ραντεβού δεν περίμενα πάνω από 2-3 λεπτά.

Τώρα ο καθένας ας κρίνει μόνος του αν αξίζει ή όχι να πάει με ραντεβού.

Τα πραγματα ειναι απλα....Ή πας χωρις ραντεβου με οτι μπορει να σημαινει ή οχι αυτο ή πας με ραντεβου για πιο ευκολη εξυπηρετση 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τα πραγματα ειναι απλα....Ή πας χωρις ραντεβου με οτι μπορει να σημαινει ή οχι αυτο ή πας με ραντεβου για πιο ευκολη εξυπηρετση 

Στα λόγια μου έρχεσαι, ακριβώς το ίδιο είχα γράψει και εγώ από την αρχή:

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Βασικά δεν δέχονται με ραντεβού, δέχονται ΚΑΙ με ραντεβού. Απλά αν έχεις ραντεβού εξυπηρετείσαι με προτεραιότητα, δεν περιμένεις στη σειρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...