Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, darkphantomggr είπε

ναι αυτος το εκανε πολυ πριν μπουμε μεσα δεν ξερω φανταζομαι ειχε να κανει με την ανακαινηση και οτι επρεπε να δηλωθει ξανα το πιστοποιητικο? δεν ξερω τι να σου πω λολ

Το πιστοποιητικό (μάλλον εννοείς την ΥΔΕ) σε περίπτωση που το παλιό έχει λήξει το ζητάνε άμεσα μόνο αν έχει γίνει διακοπή, αν η παροχή έχει ρεύμα τότε σου στέλνει επιστολή ο ΔΕΔΔΗΕ στην οποία λέει ότι έχεις 6 μήνες περιθώριο να καταθέσεις νέο.

Επίσης τώρα που το ξανασκέφτομαι θυμήθηκα μια περίπτωση το 2018, πήγα και έκανα αλλαγή ονόματος στην ΔΕΗ ενώ ο προηγούμενος πελάτης (που ήταν και αυτός στην ΔΕΗ) είχε ήδη ζητήσει διακοπή δύο ημέρες πριν, και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το πιστοποιητικό (μάλλον εννοείς την ΥΔΕ) σε περίπτωση που το παλιό έχει λήξει το ζητάνε άμεσα μόνο αν έχει γίνει διακοπή, αν η παροχή έχει ρεύμα τότε σου στέλνει επιστολή ο ΔΕΔΔΗΕ στην οποία λέει ότι έχεις 6 μήνες περιθώριο να καταθέσεις νέο.

Επίσης τώρα που το ξανασκέφτομαι θυμήθηκα μια περίπτωση το 2018, πήγα και έκανα αλλαγή ονόματος στην ΔΕΗ ενώ ο προηγούμενος πελάτης (που ήταν και αυτός στην ΔΕΗ) είχε ήδη ζητήσει διακοπή δύο ημέρες πριν, και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα.

παιζει και να βαριοντουσαν να κανουν την δουλεια τους δεν θα ειναι η πρωτη φορα κιολας οταν πηγα καλλιθεα η δεδδηε εντωμεταξυ ακριβως απεναντι μου τους επερνα τηλεφωνο και πραγματικα το ακουγα να χτυπαει με τις ωρες και αυτοι να το εχουν σε αλλο δωματιο και να καθονται να πινουν το καφε τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, darkphantomggr είπε

παιζει και να βαριοντουσαν να κανουν την δουλεια τους δεν θα ειναι η πρωτη φορα κιολας οταν πηγα καλλιθεα η δεδδηε εντωμεταξυ ακριβως απεναντι μου τους επερνα τηλεφωνο και πραγματικα το ακουγα να χτυπαει με τις ωρες και αυτοι να το εχουν σε αλλο δωματιο και να καθονται να πινουν το καφε τους

Τώρα, έμπλεξες χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τώρα, έμπλεξες χωρίς λόγο.

μα δεν μπορουσα να κανω συμβαση πως το λενε ειτε απο καταστημα ειτε απο το ιντερνετ μου εβγαζε τα ιδια προφανως καποια @@ εκαναν δεν ηταν δικο μου φταιξιμο αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλαγή σε όνομα ιδιοκτήτη που πλέον δεν ζει, μου ζητάει να επιλέξω νέο πρόγραμμα. Με συμφέρει να επιλέξω myHomeOnline για να γλιτώσω τα έξοδα της εγγύησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infini είπε

Για αλλαγή σε όνομα ιδιοκτήτη που πλέον δεν ζει, μου ζητάει να επιλέξω νέο πρόγραμμα. Με συμφέρει να επιλέξω myHomeOnline για να γλιτώσω τα έξοδα της εγγύησης;

...δεν σου ζητάει, σου προτείνει.

Σχετικό το αν σε συμφέρει το Ονλάιν, καθώς έχει προαπαιτούμενα (πάγια εντολή, μηνιαίο λογαριασμό - και δη αποκλειστικά ιντερνετικό). Από άποψη "λεφτών", προφανώς "σε συμφέρει", αφού δεν "φυλακίζεις" τα της εγγύησης (και τσιμπάς κι ένα 30άρι ως πίστωση) - κατά τ' άλλα τα ίδια βγαίνει με το Εντερ (αν πληρώνεις εγκαίρως κι έχεις 5% έκπτωση). Και ελάχιστα φθηνότερο το Εντερ (ανά κιλοβατώρα) αν βάλεις τελικά πάγια (άλλα 2% έκπτωση) και έτσι θα σου ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ η εγγύηση (κι εδώ ως πίστωση).

Εγώ θα έλεγα Εντερ που είναι λιγότερο κουκουρούκου από το Ονλάιν (επειδή το ebill πάνω στο οποίο βρίσκονται τα προαπαιτούμενα για την ύπαρξη του προγράμματος, συχνά μαλακίζεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να πω ξανα τα καλα νεα....

στις 18 το μηνα εστειλαν το συμβολαιο(επιτελους) το εκτυπωνω το υπογραφω το σκαναρω και το στελνω 

απαντηση ΔΕΝ πηρα μεχρι και σημερα οπου και πηρα τηλεφωνο και μου λεει με υφος οτι η υπογραφη μου δεν εχει νομικη ισχυ και θελουν ψηφιακη υπογραφη 

και του λεω απο που και ως που μια υπογραφη ΔΕΝ εχει νομικη ισχυ? στην ευρωπη ζουμε και ο ευρωπαικος κανονισμος εξισωνει την ψηφιακη με την ιδιοχειρη υπογραφη και μου λεει οτι το συμβολαιο δεν θα προχωρησει αν δεν υπογραφει ψηφιακα

😄

 

atomic bomb explosion GIF

 

νομιζω πως καταλαβαινω τον τζοκερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα.

Ο θείος μου μένει σε σπίτι που έχει λογαριασμό της ΔΕΗ που είναι στο όνομα του πατέρα μου.

Γίνεται να 'μεταφερθεί' ο λογαριασμός στο όνομα του θείου μου;

Ποια είναι η διαδικασία;

(απ' όσο έχω ψάξει, χρειάζομαι συμβόλαιο ενοικίασης & πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, panosena είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Ο θείος μου μένει σε σπίτι που έχει λογαριασμό της ΔΕΗ που είναι στο όνομα του πατέρα μου.

Γίνεται να 'μεταφερθεί' ο λογαριασμός στο όνομα του θείου μου;

Ποια είναι η διαδικασία;

(απ' όσο έχω ψάξει, χρειάζομαι συμβόλαιο ενοικίασης & πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου)

Καλώς το έχεις ψάξει.

Αυτά τα 2 χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Καλώς το έχεις ψάξει.

Αυτά τα 2 χρειάζονται.

Και 130 εγγύηση ?

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Και 130 εγγύηση ?

Και

  • Aντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου ή άδειας παραμονής/άδειας διαμονής
  • Γνωστοποίηση του ΑΦΜ (εκκαθαριστικό)
  • Τελευταίος λογαριασμός ρεύματος από τον προηγούμενο Προμηθευτή και αποδεικτικό της πληρωμής ή της ρύθμισής του
  • Ένδειξη του μετρητή (π.χ. φωτογραφία) υποχρεωτικά, εφόσον το νούμερο παροχής είναι έως 25KV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΔΙΑΚΟΠΗ

Θα ρωτησω κατι παρεμφερες εδω, μιας και απ'οτι καταλαβαινω, ολη η 'εμπειρια' σε αυτα τα θεματα με τη δεη ειναι μαζεμενη σε αυτο το νημα.

Συντομα θα πρεπει να διακοψω την παροχη σε σπιτι που νοικιαζω, λογω μετακομισης.

Επειδη εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες ταλαιπωριας με την δεη, ακομη και προσφατα (δεχονται λεει με ραντεβου! Ιουνιος 2022, οταν ολα ειναι ελευθερα),

θελω να μου πει οποιος γνωριζει,

τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω μαζι μου οταν παω στη ΔΕΗ, για να διακοψω την παροχη.

Μακαρι να γινονται κι online αυτο, αλλα αμφιβαλλω....

Επειδη λοιπον, ειμαι αρκετα ψυχικα προετοιμασμενος περι ταλαιπωριας μαζι τους, αλλα θελω να κανω...damage control,

πειτε μου τι ζητανε, για να προχωρησουν σε διακοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΔΙΑΚΟΠΗ

Θα ρωτησω κατι παρεμφερες εδω, μιας και απ'οτι καταλαβαινω, ολη η 'εμπειρια' σε αυτα τα θεματα με τη δεη ειναι μαζεμενη σε αυτο το νημα.

Συντομα θα πρεπει να διακοψω την παροχη σε σπιτι που νοικιαζω, λογω μετακομισης.

Επειδη εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες ταλαιπωριας με την δεη, ακομη και προσφατα (δεχονται λεει με ραντεβου! Ιουνιος 2022, οταν ολα ειναι ελευθερα),

θελω να μου πει οποιος γνωριζει,

τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω μαζι μου οταν παω στη ΔΕΗ, για να διακοψω την παροχη.

Μακαρι να γινονται κι online αυτο, αλλα αμφιβαλλω....

Επειδη λοιπον, ειμαι αρκετα ψυχικα προετοιμασμενος περι ταλαιπωριας μαζι τους, αλλα θελω να κανω...damage control,

πειτε μου τι ζητανε, για να προχωρησουν σε διακοπη.

Θα πας σε ενα καταστημα... Με την ταυτοτητα σου ,  και εναν δικο σου λογαριασμο και θα ζητησεις την διακοπη του ρευματος...Μετα για να γινει και να εκτελεστει  η διακοπη απο τον Δεδδηε θα πρεπει ο τεχνικος να εχει προσβαση στην παροχη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

δεχονται λεει με ραντεβου! Ιουνιος 2022, οταν ολα ειναι ελευθερα

Βασικά δεν δέχονται με ραντεβού, δέχονται ΚΑΙ με ραντεβού. Απλά αν έχεις ραντεβού εξυπηρετείσαι με προτεραιότητα, δεν περιμένεις στη σειρά.

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

πειτε μου τι ζητανε, για να προχωρησουν σε διακοπη.

Να γνωρίζεις τον αριθμό παροχής (δεν είναι απαραίτητο να έχεις μαζί λογαριασμό), την ταυτότητα σου φυσικά, και να υπογράψεις στην αίτηση διακοπής που θα σου ετοιμάσουν.

Επίσης κάπου διάβασα ότι για να μπορέσεις να ζητήσεις διακοπή πρέπει η συγκεκριμένη παροχή να μην έχει ληξιπρόθεσμο χρέος, όμως δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...