Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 17/08/2023 at 15:14, gousias said:

Τελικά, ξαναβλέποντας τα καλύτερα, εκτός από όλα τα άλλα προγράμματα, δεν φαίνεται κάποιος ορισμός χρονικής διάρκειας μόνο στο Γ1/Γ1Ν ΟΙΚΙΑΚΟ. Οπότε λογικά, επιλέγοντας αυτό για τώρα, θα μπορούσα όποτε θελήσω, για παράδειγμα μετά από 1-2 μήνες, να προβώ σε αλλαγή με κάποιο άλλο πρόγραμμα κι εκείνο μόνο το πρόγραμμα να έχει δέσμευση (από τη στιγμή εκείνη), σωστά;

Προφανώς δεν τα κοιτάς αρκετά προσεκτικά, το Γ1 όχι απλώς δεν φαίνεται να έχει χρονική διάρκεια, αλλά στην αρχική του σελίδα βγάζει μάτια το "χωρίς δέσμευση".

Επίσης άλλο πράγμα η διάρκεια και άλλο η δέσμευση, μην τα μπερδεύεις, κάποια άλλα προγράμματα όπως το 4all έχουν ορισμένη διάρκεια αλλά δεν έχουν δέσμευση.

Και ναι, αν επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση εννοείται πως οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να το αλλάξεις αζημίως.

On 17/08/2023 at 15:14, gousias said:

Εκεί όμως που αναφέρει "με επίτευξη στόχου" και "χωρίς επίτευξη στόχου", αυτό τι ακριβώς δίνει και αν είναι κάτι που επιλέγεται;

Αυτό που δίνει η επίτευξη στόχου είναι μια μικρή διαφορά σε κάποιες χρεώσεις, και όχι δεν επιλέγεται, αν επιτευχθεί ή δεν επιτευχθεί ο στόχος τότε θα χρεωθείς με βάση τον αντίστοιχο πίνακα.

Για οτιδήποτε άλλο σχετικά με τα προγράμματα της ΔΕΗ καλύτερα γράψε στο αντίστοιχο θέμα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2023 στις 11:51 ΜΜ, Joshua21 είπε

Προφανώς δεν τα κοιτάς αρκετά προσεκτικά, το Γ1 όχι απλώς δεν φαίνεται να έχει χρονική διάρκεια, αλλά στην αρχική του σελίδα βγάζει μάτια το "χωρίς δέσμευση".

Επίσης άλλο πράγμα η διάρκεια και άλλο η δέσμευση, μην τα μπερδεύεις, κάποια άλλα προγράμματα όπως το 4all έχουν ορισμένη διάρκεια αλλά δεν έχουν δέσμευση.

Και ναι, αν επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση εννοείται πως οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να το αλλάξεις αζημίως.

Αυτό που δίνει η επίτευξη στόχου είναι μια μικρή διαφορά σε κάποιες χρεώσεις, και όχι δεν επιλέγεται, αν επιτευχθεί ή δεν επιτευχθεί ο στόχος τότε θα χρεωθείς με βάση τον αντίστοιχο πίνακα.

Για οτιδήποτε άλλο σχετικά με τα προγράμματα της ΔΕΗ καλύτερα γράψε στο αντίστοιχο θέμα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι το δικαίωμα σου στο ύφος προσβολής, αφού όπως ήδη είχα προαναφέρει, είχα εντοπίσει κατόπιν την αναφορά σε μη χρονική δέσμευση. Πολλοί παράγοντες πιέζουν στην καθημερινότητα μας και σίγουρα για πρωτόγνωρη περιήγηση στο σχετικό σύνδεσμο e-contract της ΔΕΗ με τις επιμέρους ιδιαιτερότητες που περιέχει, πολλές φορές κάτι δεν προκύπτει εξαρχής ή άνευ αρωγής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gousias said:

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι το δικαίωμα σου στο ύφος προσβολής, αφού όπως ήδη είχα προαναφέρει, είχα εντοπίσει κατόπιν την αναφορά σε μη χρονική δέσμευση. Πολλοί παράγοντες πιέζουν στην καθημερινότητα μας και σίγουρα για πρωτόγνωρη περιήγηση στο σχετικό σύνδεσμο e-contract της ΔΕΗ με τις επιμέρους ιδιαιτερότητες που περιέχει, πολλές φορές κάτι δεν προκύπτει εξαρχής ή άνευ αρωγής.

Παρακαλώ και sorry, αλλά δεν φταίω εγώ που είσαι τόσο μυγιάγγιχτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα. πριν 2 μέρες άλλαξα το όνομα της ΔΕΗ στο όνομα μου μέσω econtract. τώρα ποια είναι τα επόμενα βήματα;

1) θα μου στείλουν το συμβόλαιο σπίτι για να το υπογράψω; χρειάζεται να έχω και δικαιολογητικά μαζί μου;

2) πως θα πληρώσω την εγγύηση; (κάπου διάβασα ότι αν είσαι στο κοινωνικό τιμολόγιο είναι 20 ευρώ η εγγύηση. αληθεύει;)

 

Επεξ/σία από nikos010101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nikos010101 είπε

καλημέρα. πριν 2 μέρες άλλαξα το όνομα της ΔΕΗ στο όνομα μου μέσω econtract. τώρα ποια είναι τα επόμενα βήματα;

1) θα μου στείλουν το συμβόλαιο σπίτι για να το υπογράψω; χρειάζεται να έχω και δικαιολογητικά μαζί μου;

2) πως θα πληρώσω την εγγύηση; (κάπου διάβασα ότι αν είσαι στο κοινωνικό τιμολόγιο είναι 20 ευρώ η εγγύηση. αληθεύει;)

 

Καλημέρα... Μήπως να πάρεις τηλέφωνο  να ρωτήσεις αυτά στην ΔΕΗ 8009001000..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, nikos010101 είπε

καλημέρα. πριν 2 μέρες άλλαξα το όνομα της ΔΕΗ στο όνομα μου μέσω econtract. τώρα ποια είναι τα επόμενα βήματα;

1) θα μου στείλουν το συμβόλαιο σπίτι για να το υπογράψω; χρειάζεται να έχω και δικαιολογητικά μαζί μου;

2) πως θα πληρώσω την εγγύηση; (κάπου διάβασα ότι αν είσαι στο κοινωνικό τιμολόγιο είναι 20 ευρώ η εγγύηση. αληθεύει;)

 

Για την εγγυηση ναι αληθευει 

Ισως την χρεωσουν στον πρωτο λογαριασμο .Με επιφυλλαξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Για την εγγυηση ναι αληθευει 

Ισως την χρεωσουν στον πρωτο λογαριασμο .Με επιφυλλαξη 

Δε ξέρω ηλεκτρονικά τι συμβαίνει .

Αλλά σε κατάστημα εαν έχεις μια παροχή στο όνομα σου εγγύηση είναι 100€ 

Πρόσφατα έκανα αλλαγή παρόχου και πήγα σε ΔΕΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Δε ξέρω ηλεκτρονικά τι συμβαίνει .

Αλλά σε κατάστημα εαν έχεις μια παροχή στο όνομα σου εγγύηση είναι 100€ 

Πρόσφατα έκανα αλλαγή παρόχου και πήγα σε ΔΕΗ 

Εκαν αλλαγη ονοματος σε καταστημα για να παρει την παροχη ο γιος μου και πληρωσα 20 ευρω εγγυηση επειδη οπως ειπα προφορικα  δικαιουταν ΚΟΤ

Η ΔΕΗ δεν μπορει να το ελεγξει.

Βεβαια μετα μεσω taxis απορριφθηκε η αιτηση για ΚΟΤ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον δες και τη ΥΔΕ εάν είναι σε ισχύ δε έχεις θέμα . Εάν έχει λήξει σου τη ζητάνε στη αλλαγή ονόματος .

Το κοιτάζεις με το αριθμό παροχής 

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, meletis_m said:

Επιπλέον δες και τη ΥΔΕ εάν είναι σε ισχύ δε έχεις θέμα . Εάν έχει λήξει σου τη ζητάνε στη αλλαγή ονόματος .

Το κοιτάζεις με το αριθμό παροχής 

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Όχι ακριβώς, στην αλλαγή ονόματος δεν σου ζητάνε τίποτα, αν έχει λήξει τότε θα στείλει επιστολή ο ΔΕΔΔΗΕ ζητώντας να κατατεθεί νέα μέσα σε 6 μήνες. Θεωρητικά το παραπάνω, γιατί καμιά φορά στην πράξη ο ΔΕΔΔΗΕ ξεχνιέται.

Εκτός και αν το ρεύμα στο ακίνητο είναι κομμένο, σε αυτή τη περίπτωση δεν θα γίνει επανασύνδεση αν δεν κατατεθεί πρώτα η ΥΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα

Προσφατα μπηκα στο app της δεη και μου γραφει ξαφνικα οτι η παροχη μου ειναι απενεργοποιημενη.

Περνω την δεη μου λεει παρε δεδδηε καλω λοιπον και μου λενε οτι η παροχη μου εχει αλλαξει ονομα και εταιρια και οτι πρεπει να μιλησω με την αλλη εταιρια. Το αστειο εινναι οτι εγινε μια μετακομηση και ηρθε καποιος οντως στην πολυκατοικία.Να εδωσε λαθος ρολοι?

Ρωταω εγω λοιπον πως αυτος εχει ρευμα? και τι πρεπει να κανω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, svensak είπε

Καλησπερα στην παρεα

Προσφατα μπηκα στο app της δεη και μου γραφει ξαφνικα οτι η παροχη μου ειναι απενεργοποιημενη.

Περνω την δεη μου λεει παρε δεδδηε καλω λοιπον και μου λενε οτι η παροχη μου εχει αλλαξει ονομα και εταιρια και οτι πρεπει να μιλησω με την αλλη εταιρια. Το αστειο εινναι οτι εγινε μια μετακομηση και ηρθε καποιος οντως στην πολυκατοικία.Να εδωσε λαθος ρολοι?

Ρωταω εγω λοιπον πως αυτος εχει ρευμα? και τι πρεπει να κανω 

Πάρε τηλέφωνο τον Δεδδηε.. Να ρωτήσεις τι έγινε στην παροχή σου..Ημερομηνία κτλπ..Να δεις και τον αριθμό παροχής αν είναι σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πριν 1 ώρα πέρασε από το σπίτι ένας υπάλληλος για καταμέτρηση και μου ήρθε μήνυμα που έγραφε "Το αίτημα για την παροχή...... ολοκληρώθηκε. Απαιτείται εντός 6μηνου η κατάθεση ΥΔΕ" . Όμως δεν έδωσαν ούτε κάποιο συμβόλαιο να υπογράψω ούτε την εγγύηση ζήτησαν. 

Τώρα τον αριθμό παροχής πως θα τον βρώ; επειδή πρέπει να κάνω και την αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nikos010101 είπε

Τελικά πριν 1 ώρα πέρασε από το σπίτι ένας υπάλληλος για καταμέτρηση και μου ήρθε μήνυμα που έγραφε "Το αίτημα για την παροχή...... ολοκληρώθηκε. Απαιτείται εντός 6μηνου η κατάθεση ΥΔΕ" . Όμως δεν έδωσαν ούτε κάποιο συμβόλαιο να υπογράψω ούτε την εγγύηση ζήτησαν. 

Τώρα τον αριθμό παροχής πως θα τον βρώ; επειδή πρέπει να κάνω και την αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο 

Στο μήνυμα φαίνεται και ο αριθμός παροχής σου.. Σου ήρθε αυτοματοποιημένο μήνυμα.. 

Τώρα θα κάνεις την αίτηση για το κοινωνικό.. Πάρε τηλέφωνο τον προμηθευτή σου για την εγγύηση.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αριθμός παροχής στο μήνυμα που μου ήρθε είναι 8ψηφιος. Αν θυμάμαι καλά στην αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο θέλει 11 ψηφία 

Ο αριθμός παροχής μένει ίδιος; δεν αλλάζει όταν κάνεις αλλαγή ονόματος. Νέο συμβόλαιο δηλαδή στη ΔΕΗ;

Επεξ/σία από nikos010101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...