Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, Philippe said:

Επειδή είσαι πάντα πολύ καλά ενημερωμένος επί παντός επιστητού, πιθανότατα έχεις δίκιο. Όμως στο τηλέφωνο τότε μου είχαν ζητήσει πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών και εξουσιοδότηση από τους άλλους συνιδιοκτήτες, αν θυμάμαι καλά.

Σε καμία περίπτωση δεν τα γνωρίζω όλα, αλίμονο, αλλά όταν γνωρίζω κάτι το λέω. Επίσης το συγκεκριμένο θέμα το ξέρω από πρώτο χέρι, πριν 1,5 χρόνο έκανα αλλαγή ονόματος στη ΔΕΗ σε ακίνητο που μου ανήκει κατά 50%, το ποσοστό δεν το κοίταξαν καν, στο Ε9 που τους πήγα απλά μάρκαραν το όνομα μου και τον αριθμό παροχής, αυτό ήταν όλο.

Στο τι σου λένε από το τηλέφωνο από τη ΔΕΗ μην πολυδίνεις σημασία, το έχουμε επισημάνει άπειρες φορές στα σχετικά θέματα εδώ στο insomnia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Joshua21 said:

 

.

3 hours ago, Joshua21 said:

Τι ακριβώς ξεκίνησες τότε, και για ποιο ακριβώς λόγο δεν βγήκε άκρη?

Το τι ζητάνε πάντως δεν έχει αλλάξει και πολύ, ειδικά το βασικότερο δεν έχει αλλάξει καθόλου, δλδ το να προσκομίσεις κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει τη σχέση σου με το ακίνητο (Ε9, εκτύπωση δήλωσης μίσθωσης από taxis, παραχωρητήριο κτλ). Και φυσικά ταυτότητα, έναν παλιό λογαριασμό, και κάποιο έγγραφο που να επιβεβαιώνει το ΑΦΜ σου, ούτε 5 λεπτά υπόθεση δεν είναι αν πας σε κατάστημα.

Βασικά είναι δική μου αμέλεια, τη μια δεν είχα εύκαιρο πιστοποιητικό θανάτου του παππού την άλλη δεν είχα λεφτά για πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου (που είχα ακούσει ότι ζητάνε) και γενικά τεμπελιαζα. Αλλά τώρα πρέπει να γίνει επιτέλους μήπως βρω και τρόπο να βάλω και νυχτερινό ρεύμα.... Πρέπει να το ξαναψαξω. Ξέρει κανείς τι θα χρειαστώ ? Πρέπει να όμως οπωσδήποτε στο νυχτερινό αν γίνεται γιατί τότε έχω τη μεγαλύτερη κατανάλωση. Είμαι φιλοξενούμενος στους γονείς μου ( κληρονόμος ο πατέρας μου, σε εκεινου το όνομα θα γυρίσει} και η σύναξη τους είναι 800€ (ο ένας παίρνει μόνο) και ο μισθός μου 850. Αν υπάρχουν εισοδηματικά κριτήρια ελπίζω να μην τα περνάμε.

Επεξ/σία από jimsomebody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MontzOlee είπε

έγινε όπως είπες , πήγα σε κατάστημα και τελείωσε η ταλαιπωρία.

Δεν μου ζήτησαν τίποτα αν και τους ανέφερα το χρέος (προφανώς το έβλεπαν και οι ίδιοι) κ μου είπαν ότι δεν πρόκειται να έχω κάποιο πρόβλημα καθώς το μισθωτήριο μου ξεκινάει από 1/11 και η αίτηση έγινε σήμερα 3/11

 

μονο ότι θα αργήσει να εκδοθεί ο λογαρισμος  μου μέχρι να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει μέτρηση και να βγει η εκκαθάριση στο προηγούμενο όνομα 

@Joshua21 αυτό που υπέγραψα υπάρχει πάντα στις αιτήσεις  στη ΔΕΗ ; Έτσι μου είπαν 

δεν με δεσμεύει κάπως με τα παλαιότερα έτσι ;

IMG_7142.jpeg

Είδες που σου ειπα να πας σε ένα κατάστημα ΔΕΗ.. 

Τα άτομα που είναι στα τηλέφωνα δεν ανήκουν στην ΔΕΗ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η παροχή ρεύματος είναι στο όνομα της μητέρας μου, η οποία “έφυγε” τον Αύγουστο και είχε την επικαρπία του σπιτιού, το οποίο ανήκει στην αδερφή μου.

Εγώ ζω σε αυτό ως φιλοξενούμενος και αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό να περάσει η παροχή στο όνομα μου  ώστε να μπορώ να αλλάξω πάροχο εφόσον το επιθυμώ και να αιτηθώ επίδομα θέρμανσης αφού ζεσταίνομαι με κλιματισμό ή πρέπει να γίνει κάποιο συμβόλαιο ενοικίασης, έστω και τυπικό;

Η ΥΔΕ είχε ανανεωθεί τον Ιούλιο του 22 όταν πέρασε και η παροχή από το όνομα του πάτερα μου σε αυτό της μητέρας μου.

Αν έχει σημασία ο μετρητής έχει αλλάξει σε ψηφιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, sorin1977 είπε

Η παροχή ρεύματος είναι στο όνομα της μητέρας μου, η οποία “έφυγε” τον Αύγουστο και είχε την επικαρπία του σπιτιού, το οποίο ανήκει στην αδερφή μου.

Εγώ ζω σε αυτό ως φιλοξενούμενος και αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό να περάσει η παροχή στο όνομα μου  ώστε να μπορώ να αλλάξω πάροχο εφόσον το επιθυμώ και να αιτηθώ επίδομα θέρμανσης αφού ζεσταίνομαι με κλιματισμό ή πρέπει να γίνει κάποιο συμβόλαιο ενοικίασης, έστω και τυπικό;

Η ΥΔΕ είχε ανανεωθεί τον Ιούλιο του 22 όταν πέρασε και η παροχή από το όνομα του πάτερα μου σε αυτό της μητέρας μου.

Αν έχει σημασία ο μετρητής έχει αλλάξει σε ψηφιακό.

ΑΦΟΥ είσαι φιλοξενούμενος, θα κάνει αίτηση αυτός που σε φιλοξενεί.

Αν σου κάνει ένα μικρό μισθωτηριο ενοικιάσης, θα μπορέσεις να βάλεις την ΔΕΗ στο όνομα σου αλλά θα επιβαρυνθείς τεκμήρια από την εφορία.

Τώρα , που δηλώνεις φιλοξενία, την γλιτώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει γίνει αίτηση αλλαγής ονόματος και κατόπιν έγκρισης αυτής από ΔΕΔΔΗΕ-ΔΕΗ, ολοκληρώθηκε, πλην όμως εκκρεμεί η αποστολή της ΥΔΕ.

Εδώ νομίζω είναι που ξεκινά περισσότερο το μπέρδεμα, αφού έχοντας λάβει από ηλεκτρολόγο την ΥΔΕ, αυτός διατύπωσε ότι θα πρέπει να παραδοθεί σε ένα υποκατάστημα πλησίον της περιοχής. Μετά από έρευνα μου στο web, είδα ότι αναφέρεται πλέον η αποκλειστικά ηλεκτρονική υποβολή της, αλλά και πάλι κάπου σημειώνονταν κάποιες ταχυδρομικές αποστολές των εγγράφων!

Τελικά, τι ισχύει, γνωρίζει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gousias είπε

Έχει γίνει αίτηση αλλαγής ονόματος και κατόπιν έγκρισης αυτής από ΔΕΔΔΗΕ-ΔΕΗ, ολοκληρώθηκε, πλην όμως εκκρεμεί η αποστολή της ΥΔΕ.

Εδώ νομίζω είναι που ξεκινά περισσότερο το μπέρδεμα, αφού έχοντας λάβει από ηλεκτρολόγο την ΥΔΕ, αυτός διατύπωσε ότι θα πρέπει να παραδοθεί σε ένα υποκατάστημα πλησίον της περιοχής. Μετά από έρευνα μου στο web, είδα ότι αναφέρεται πλέον η αποκλειστικά ηλεκτρονική υποβολή της, αλλά και πάλι κάπου σημειώνονταν κάποιες ταχυδρομικές αποστολές των εγγράφων!

Τελικά, τι ισχύει, γνωρίζει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;

Καλημέρα... Καλύτερα να το στείλεις ηλεκτρονικά το ΥΔΕ... Να περαστεί..  Μπορείς και με courier όμως... Ανάλογα.. Ότι νομίζεις.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν προλάβω και βρω screenshot από οδηγίες που βρήκα στο deddie.gr, αλλού σε απόφαση ΔΕΔΔΗΕ αναγράφει μόνο ηλεκτρονικά, αλλού διαχωρίζει τον τρόπο που έχει προηγηθεί η έκδοση της, είτε  ψηφιακά με ψηφιακή υπογραφή, είτε έγχαρτα κι οπότε ανάλογα το οδηγεί προς τρόπο αποστολής. Επειδή τα συγκεκριμένα που έχουμε είναι έγχαρτα, όχι ψηφιακά, από τηλεφωνικό κέντρο ανέφεραν μόνο αποστολή ταχυδρομικά, όχι ηλεκτρονικά. Πραγματικά απογοήτευση!

Untitled 2.jpg

Untitled 2 .jpg

Untitled 2. .jpg

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gousias είπε

Αν προλάβω και βρω screenshot από οδηγίες που βρήκα στο deddie.gr, αλλού σε απόφαση ΔΕΔΔΗΕ αναγράφει μόνο ηλεκτρονικά, αλλού διαχωρίζει τον τρόπο που έχει προηγηθεί η έκδοση της, είτε  ψηφιακά με ψηφιακή υπογραφή, είτε έγχαρτα κι οπότε ανάλογα το οδηγεί προς τρόπο αποστολής. Επειδή τα συγκεκριμένα που έχουμε είναι έγχαρτα, όχι ψηφιακά, από τηλεφωνικό κέντρο ανέφεραν μόνο αποστολή ταχυδρομικά, όχι ηλεκτρονικά. Πραγματικά απογοήτευση!

Αυτο το ΥΔΕ θα το στειλει ο ηλεκτρολογος σου... Δεν μπορει ηλεκτρονικα; Απλα κανονικα ετσι πρεπει..

https://www.odigostoupoliti.eu/ilektronika-ypefthyni-dilosi-egkatastati-ilektrikon/

https://ypodomes.com/ilektronika-ginetai-pleon-i-ypeythyni-dilosi-egkatastati/

https://www.sbctv.gr/2023/02/01/δεδδηε-ηλεκτρονικά-η-υποβολή-υδε/

https://www.gov.gr/sdg/consumer-rights/connection-to-utilities/electricity/licensed-electrician-certification

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Αυτο το ΥΔΕ θα το στειλει ο ηλεκτρολογος σου... Δεν μπορει ηλεκτρονικα; Απλα κανονικα ετσι πρεπει..

Δε νομίζω!

Να σκεφτεί κανείς ότι υπάρχει και σχετικό σημείο ανάρτησης σκαναρισμένων εγγράφων!!!

Untitled 2.  .jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα απαιτούμενα έγγραφα είναι:

- ΥΔΕ που στην πίσω όψη έχει στοιχεία της εγκατάστασης

- Πρωτόκολλο Ελέγχου Εσωτερικής Ηλεκτρικής Εγκατάστασης κατά ΚΕΗΕ

- Καταγραφή Στοιχείων Εσωτερικής Ηλεκτρικής Εγκατάστασης (ΕΗΕ)

- 2 ακόμη διαγράμματα (το ένα σε χαρτί μιλιμετρέ όπως συνήθως τα λένε αν δεν κάνω λάθος) 

Απαιτείται κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gousias είπε

Τα απαιτούμενα έγγραφα είναι:

- ΥΔΕ που στην πίσω όψη έχει στοιχεία της εγκατάστασης

- Πρωτόκολλο Ελέγχου Εσωτερικής Ηλεκτρικής Εγκατάστασης κατά ΚΕΗΕ

- Καταγραφή Στοιχείων Εσωτερικής Ηλεκτρικής Εγκατάστασης (ΕΗΕ)

- 2 ακόμη διαγράμματα (το ένα σε χαρτί μιλιμετρέ όπως συνήθως τα λένε αν δεν κάνω λάθος) 

Απαιτείται κάτι άλλο;

Τον ηλεκτρολογο σου να ρωτησεις... Μηπως να τα δει... Ηρθε στο σπιτι σου; 

Πηγαινε εδω..

 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η νομοθεσία γράφει σαφώς ότι η ηλεκτρονική υποβολή είναι παράλληλη προς την κανονική. 

Δεν καταργεί την κανονική υποβολή . 

Ο ΔΕΔΔΗΕ θέλει να τα κάνει όλα ηλεκτρονικά αλλά 

α) Δεν υπογράφουν όλα τα σωματεία ηλεκτρονικά. 

β) Δεν έχουν μπει ακόμα όλα τα σωματεία της χώρας στο ηλεκτρονικό σύστημα. 

γ) Δεν έχουν εξεικιωθεί όλοι οι ηλεκτρολόγοι με το ηλεκτρονικό σύστημα .

Για τους λόγους αυτους Ο ΔΕΔΔΗΕ δέχεται ακόμα  και μέχρι 31/12/23 καταθέσεις με το παλαιό σύστημα , δηλαδή κατάθεση του πρωτοτύπου με κούριερ .

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Vasileios-gr

Νομίζω με κάλυψες απόλυτα! Ήθελα να μην καταλήξω εκεί, διότι θα με κατηγορούσε κανείς αφού η ουσία πάντα είναι οι συντεχνίες και οι μειοψηφίες! Συγνώμη, αλλά ακόμη κι αν υπάρχουν κάποιοι επάξιοι επαγγελματίες, πολλοί, μα πάρα πολλοί δεν αξίζουν όχι μόνο όσα  ζητάνε, αλλά ούτε τον τίτλο του επαγγελματία!

Τελικά, άλλος ηλεκτρολόγος μου ανέφερε ότι ο ίδιος κάνει μόνο ηλεκτρονικά πλέον!

Κάτι άλλο, επειδή και στο χωριό χρειάζεται αλλαγή, εκεί θα πρέπει να είναι ηλεκτρολόγος από την περιοχή ή θα μπορούσε κάποιος από Αττική; Μήπως κι εκεί τα χωρίζουν οι... σύντεχνοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...