Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nikos010101 είπε

Ο αριθμός παροχής στο μήνυμα που μου ήρθε είναι 8ψηφιος. Αν θυμάμαι καλά στην αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο θέλει 11 ψηφία 

βαλτο εδω, και θα σου βγαλει ολοκληρο τον αριθμο

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις 8 ψηφία , βάλε μπροστά το 1 η οποιονδήποτε αριθμό και στο τέλος το 01 ή οποιονδήποτε διψήφιο  αριθμό.

στην απάντηση θα σου δώσει τα σωστά ψηφία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Σε σπίτι που μόλις κάναμε μισθωτήριο, μας ειπαν οι ιδιοκτήτες πως η ΔΕΗ θα παραμείνει στο όνομά τους, εξαιτίας ενός μπερδέματος απο παλιά. (Εχουν ένα παλιό υπόλοιπο ππυ τρέχει με διακανονισμό, για αυτό)

 

Θα μας δημιουργήσει καποιο πρόβλημα εμάς αυτο? Και αν ναι, τι?? Το μάθαμε τωρα, ενώ εχουμε κανει συμβολαιο για το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Καλησπέρα 

Σε σπίτι που μόλις κάναμε μισθωτήριο, μας ειπαν οι ιδιοκτήτες πως η ΔΕΗ θα παραμείνει στο όνομά τους, εξαιτίας ενός μπερδέματος απο παλιά. (Εχουν ένα παλιό υπόλοιπο ππυ τρέχει με διακανονισμό, για αυτό)

 

Θα μας δημιουργήσει καποιο πρόβλημα εμάς αυτο? Και αν ναι, τι?? Το μάθαμε τωρα, ενώ εχουμε κανει συμβολαιο για το σπιτι.

Καμια σχεση..Με το μισθωτηριο θα πας να παρεις την παροχη στο ονομα σου χωρις να χρειαζεσαι την συγκαταθεση του

Αρκεί να υπάρχει και από το taxis 

Ο παλιος διακανονισμος να μεινει στο ονομα του για να μην εχεις τυχον  προβληματα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ειπαν οτι θα παραμεινει στο ονομα τους (θα το ξανασυζητησω ομως προφανως!!) κ οτι ειναι σε συζητησεις για αυτο για να γινει η αλλαγη.

Αλλα δεν ξερω ρε παιδια. Τι προβλημα θα μπορουσε να μας δημιουργησει? Ακομα κ να εχουν χρεος δηλαδη, εφοσον παραμεινει το ονομα τους, συνεχιζουν να το επωμιζονται οι ιδιοι.

Ακομα και σε 1 χρονο δηλαδη να γυρισει στο ονομα μας (λεμε τωρα) μέσω του μισθωτηριου μας, φαινεται απο ποτε νοικιαζουμε κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, paranoid_android said:

Μας ειπαν οτι θα παραμεινει στο ονομα τους (θα το ξανασυζητησω ομως προφανως!!) κ οτι ειναι σε συζητησεις για αυτο για να γινει η αλλαγη.

Αλλα δεν ξερω ρε παιδια. Τι προβλημα θα μπορουσε να μας δημιουργησει? Ακομα κ να εχουν χρεος δηλαδη, εφοσον παραμεινει το ονομα τους, συνεχιζουν να το επωμιζονται οι ιδιοι.

Ακομα και σε 1 χρονο δηλαδη να γυρισει στο ονομα μας (λεμε τωρα) μέσω του μισθωτηριου μας, φαινεται απο ποτε νοικιαζουμε κλπ

Πρώτα από όλα να χάσετε κάποιο τυχόν επίδομα / έκπτωση / επιδότηση / ότι άλλο παρόμοιο.

Να μην πληρώσουν κάποια δόση και να γίνει διακοπή

Προς το παρόν μόνο τα παραπάνω μου έρχονται στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Μας ειπαν οτι θα παραμεινει στο ονομα τους (θα το ξανασυζητησω ομως προφανως!!) κ οτι ειναι σε συζητησεις για αυτο για να γινει η αλλαγη.

Αλλα δεν ξερω ρε παιδια. Τι προβλημα θα μπορουσε να μας δημιουργησει? Ακομα κ να εχουν χρεος δηλαδη, εφοσον παραμεινει το ονομα τους, συνεχιζουν να το επωμιζονται οι ιδιοι.

Ακομα και σε 1 χρονο δηλαδη να γυρισει στο ονομα μας (λεμε τωρα) μέσω του μισθωτηριου μας, φαινεται απο ποτε νοικιαζουμε κλπ

παλιότερα πχ δίνανε επίδομα για το ρεύμα (powerpass)

επίσης το να μη θέλει να αλλαξει ίσως έχουν παράνομα κοινό ρολόι (δε σε συμφέρει)

επίσης μπορεί να θες να πας σε πάροχο με χαμηλότερη κιλοβατώρα

επίσης αν δεν κάνει διακανονισμό και μείνει στο όνομά του ,καλή επιτυχία στα ποσά που σου αναλογούν και φυσικά στο αν δεν κάτσει η δόση να κόψουν το ρεύμα

Πας αύριο και κάνεις αίτηση όπου θες με το μισθωτήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ ομως να το κανω εγω αυτο ρε παιδια, οταν λενε να το κρατησουν στο ονομα τους?? Ή αν οντως παιζει κατι και δε μπορει να γινει οπως λενε.

Θα παω εναντια πχ?

Πώς? Και οκ με τρομαζει κ λιγο το γεγονος οτι μολις μπαινουμε στο σπιτι...πιθανως κατι τετοιο να διαταραξει τις σχεσεις, οταν μας ειπαν οτι θα παραμεινει στο ονομα τους κ εμεις δρασουμε αυτοβουλως κ το αλλαξουμε.

 

Αλλα κ παλι, πως γινεται να το αλλαξουμε εμεις, χωρις τη συγκαταθεση τους? Και με τον δικο τους διακανονισμο τι θα γινει?

 

(Εχω αγχωθει οσο δεν παει, και το εμαθα ΤΩΡΑ ενω εχουμε κανει το συμβολαιο και ολα)

Επεξ/σία από paranoid_android
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Πως μπορώ ομως να το κανω εγω αυτο ρε παιδια, οταν λενε να το κρατησουν στο ονομα τους?? Ή αν οντως παιζει κατι και δε μπορει να γινει οπως λενε.

Θα παω εναντια πχ?

Πώς? Και οκ με τρομαζει κ λιγο το γεγονος οτι μολις μπαινουμε στο σπιτι...πιθανως κατι τετοιο να διαταραξει τις σχεσεις, οταν μας ειπαν οτι θα παραμεινει στο ονομα τους κ εμεις δρασουμε αυτοβουλως κ το αλλαξουμε.

 

Αλλα κ παλι, πως γινεται να το αλλαξουμε εμεις, χωρις τη συγκαταθεση τους?

αυτό είναι καθαρά άσχετο θέμα και κάνεις ότι νομίζεις . Απο όσο κατάλαβα ήδη συμφώνησες , άρα δεν έχει νόημα να ψάχνεσαι

6 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Και με τον δικο τους διακανονισμο τι θα γινει?

σαν τι να γίνει ? απλά θα συνεχίσει και αν δεν πληρώνουν θα βγει καμια Διαταγή Πληρωμής , δε σε απασχολεί

πάντως το

7 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Ή αν οντως παιζει κατι και δε μπορει να γινει οπως λενε.

δεν ισχύει φυσικά . Μπορεί και απλά να μην το ξέρουν οι άνθρωποι , άντε καλή συνεννόηση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, korakios, δεν συμφωνησα σε κατι γιατι δεν ειχαμε ενημερωθει. Ενημερωθηκαμε αφου υπογραψαμε κλπ, και όταν ρώτησα ποτε θα ανεβει το μισθωτηριο στο taxisnet, ωστε να κάνω αίτηση για πάροχο κλπ. Τοτε το μαθαμε. Και φυσικα και θελω να ειναι στο ονομα μας.

 

Δυσκολευομαι ακομα να καταλαβω πώς μπορώ να κάνω εγω νέα αίτηση παροχής ρεύματος, ανεξάρτητα από αυτο που εχουν οι ίδιοι. Όντως δεν καταλαβαίνω, και αν καποιος είναι προθυμος να μου εξηγησει, το εκτιμώ.

Κανω εγω δλδ νεα αιτηση στο όνομα μου, στον πάροχο που επιθυμω, για το διαμερισμα που νοικιαζω και ειναι δηλωμενο, χωρις να με νοιαζει τι συνεβαινε προηγουμενως. Και με τον δικο τους πάροχο και τις τυχον εκκρεμότητες τους, τι γίνεται;

Αυτη τη γεφυρα δε μπορω να βρω και πώς το ένα δεν επηρεάζει το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

 

 

Δυσκολευομαι ακομα να καταλαβω πώς μπορώ να κάνω εγω νέα αίτηση παροχής ρεύματος, ανεξάρτητα από αυτο που εχουν οι ίδιοι.

Το μισθωτηριο γραφει και αριθμο παροχης οποτε μια χαρα μπορεις με το μισθωτηριο απο το taxis να την παρεις στο ονομα σου απο μονος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Το μισθωτηριο γραφει και αριθμο παροχης οποτε μια χαρα μπορεις με το μισθωτηριο απο το taxis να την παρεις στο ονομα σου απο μονος σου

Οκ ως εδω, το κάνω. Αυτο σημαινει οτι ξεκινάει απο το 0 για εμενα? Χωρις να επωμιζομαι τυχον εκκρεμότητες του ιδιοκτητη απο τον προηγουμενο παροχο του?

Και αντιστοιχα, για τον ιδιοκτήτη, σταματανε να του έρχονται απο δω και στο εξης λογαριασμοι ρευματος, και παραμενουν σε εκεινον οι οποιες εκκρεμοτητες ειχε;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paranoid_android είπε

Οκ ως εδω, το κάνω. Αυτο σημαινει οτι ξεκινάει απο το 0 για εμενα? Χωρις να επωμιζομαι τυχον εκκρεμότητες του ιδιοκτητη απο τον προηγουμενο παροχο του?

Και αντιστοιχα, για τον ιδιοκτήτη, σταματανε να του έρχονται απο δω και στο εξης λογαριασμοι ρευματος, και παραμενουν σε εκεινον οι οποιες εκκρεμοτητες ειχε;;

ναι , το χρέος ακολουθεί το ΑΦΜ , όχι την παροχή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , το χρέος ακολουθεί το ΑΦΜ , όχι την παροχή

Ετσι ακριβως

Ξεκαθαρα πραγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα forum.

Νοίκιασα σπίτι και στο οποίο έχει γίνει διακοπή ηλεκτροδότησης από τους προηγούμενους ενοικιαστές. Θα κάνω καινούρια σύμβαση στο όνομα μου (όχι απαραίτητα ΔΕΗ, αυτό είναι υπό επεξεργασία ακόμα), τα δικαιολογητικά νομίζω είναι ίδια για όλους τους παρόχους. Έχω αριθμό παροχής αλλά όχι σε κάποιο επίσημο έγγραφο (δεν έχω παλιό λογαριασμό) βέβαια το μισθοτήριο δεν έχει ανέβει ακόμα στο taxis net. Επίσης τσεκαρα μέσω site του ΔΕΔΔΗΕ και η ΥΔΕ για το διαμέρισμα έχει λήξει. 

Τα ερωτήματα λοιπόν είναι:

Α)Χρειάζεται επίσημο έγγραφο με τον αριθμό παροχής; Αναγράφεται στο μισθοτήριο που θα ανέβει στο taxis;

Β) Πρέπει να εκδοθεί καινούρια ΥΔΕ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...