Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα..Μπορει να ειχε βγει  η αποκοπη απο τον παροχο...Μπορει και οχι.. Αλλα μπορει να μην εχει εκτελεστει απο τον Δεδδηε... Μπορει να το ειχαν κοψει .Υπαρχει προσβαση στην παροχη ρευματος.. Περιοχη..

Το ακίνητο έχει ρεύμα , εγώ πήρα κλειδιά να μπω μέσα να αρχίσω να μετακομίζω αλλα δεν ξέρω τι να κάνω με όλα αυτά..

Προσβαση υπάρχει κ περιοχή είναι επαρχία , Αίγιο συγκεκριμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, Philippe said:

Αυτό λέω, ότι δεν έκανα αλλαγή ονόματος με τον ορθό/ νόμιμο τρόπο και έτσι κατάφερα να αποφύγω τη νέα ΥΔΕ. Η εγκατάσταση στο σπίτι είναι της δεκαετίας του '50, οπότε η νέα ΥΔΕ υποθέτω θα συνεπαγόταν και άλλα έξοδα. Άλλο εμπόδιο ήταν ότι το σπίτι δεν ανήκει σε μένα μόνο, αλλά και σε άλλους τρεις που δεν μένουν καν στην χώρα και τότε που το είχα ψάξει μου ζητούσαν διάφορα δικαιολογητικά που δύσκολα θα τα μάζευα. Ε, αναγκάστηκα κι εγώ να παρακάμψω το σύστημα.

Δηλαδή τώρα για το συγκεκριμένο ακίνητο εκδίδεται λογαριασμός στο δικό σου όνομα?

Πάντως η αλλαγή ονόματος δεν προϋποθέτει νέα ΥΔΕ, ο ΔΕΔΔΗΕ - ΑΝ το θυμηθεί - την ζητάει αφού γίνει η αλλαγή ονόματος δίνοντας περιθώριο 6 μηνών να την καταθέσεις.

Επίσης για να πάρεις στο όνομα σου τον λογαριασμό ρεύματος ΔΕΗ δεν χρειάζεσαι κανένα απολύτως δικαιολογητικό από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες, αρκεί να τους δείξεις το δικό σου Ε9 από το οποίο προκύπτει ότι είσαι ένας από αυτούς.

Και τέλος τα πάγια + ΔΤ + ΔΦ που έχουν χρεώσει τα τελευταία 2-3 χρόνια υποψιάζομαι πως είναι πολλά περισσότερα από όσα θα σου κόστιζε τότε μια ΥΔΕ. Που δεν χρειαζόταν ΥΔΕ, μια χαρά μπορούσες να πάρεις την παροχή παίρνοντας το χρέος στο όνομα σου (κάτι που ούτως ή άλλως το έκανες από ότι λες) και στο καπάκι να κάνεις διακοπή, αλλά λέμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Το ακίνητο έχει ρεύμα , εγώ πήρα κλειδιά να μπω μέσα να αρχίσω να μετακομίζω αλλα δεν ξέρω τι να κάνω με όλα αυτά..

Προσβαση υπάρχει κ περιοχή είναι επαρχία , Αίγιο συγκεκριμένα 

Θα πας σε καταστημα της ΔΕΗ γρηγορα... Εκει απο κοντα  θα δεις τι θα σου πουν.. 

Ισως να μην ανοιγαν για την διακοπη του ρευματος...

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, MontzOlee said:

Το παραδέχονται και οι ίδιοι ότι δεν με αφορά αλλα μου ζητάνε 2 έγγραφα από τον ιδιοκτήτη ο οποίος αυτή την περίοδο έτσι κ αλλιώς δεν μπορεί να τα παρέχει (είναι σε κέντρο αποκατάστασης) 

Τηλεφωνικά έκανα την αίτηση , λες σε κατάστημα να μην ασχοληθούν καν με το όλο σκηνικό κ να προσχωρήσει η διαδικασία; 
 

Τωρα που έχω κάνει αίτηση τηλεφωνικά μπορώ να πάω να κάνω νέα σε κατάστημα ή όχι ; 

Δεν έχει καμία λογική αυτό, εφόσον δεν σε αφορά κάτι πως μπορούν να το ζητάνε από σένα; Να το γυρίσουν στο δικό σου όνομα, και μετά ας πάνε να βρουν τον ίδιο τον ιδιοκτήτη αν θέλουν κάτι από αυτόν.

Σε κατάστημα να πας, και όχι απλά με την ελπίδα να μην ασχοληθούν να σου ζητήσουν κάτι που δεν σε αφορά, αλλά απαιτώντας να γίνει αυτό που πρέπει. Στην ανάγκη ζήτα να δεις κάποιον προϊστάμενο ή ζήτα γραπτώς τον λόγο που αρνούνται να το βάλουν στο δικό σου όνομα, που δεν θα χρειαστεί, αρκεί να πεις ότι δεν σε αφορά το τι γινόταν πριν μισθώσεις το ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάξτε εδώ καταλαθος λένε τι μου έστειλαν … 

IMG_7133.jpegΑυτό έπρεπε μα το υπογράψω μαζί με την σύμβαση 

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Κοιτάξτε εδώ καταλαθος λένε τι μου έστειλαν … 

IMG_7133.jpegΑυτό έπρεπε μα το υπογράψω μαζί με την σύμβαση 

Δεν θα το υπογραψεις... Δεν σε αφορα... Θελεις αλλαγη στην παροχη...

Το ακινητο ανηκει αλλου... Τα χρηματα η οφειλη ανηκει αλλου σε αλλο ονομα..

Το κανουν μηπως παρουν τα χρηματα....

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, MontzOlee said:

Κοιτάξτε εδώ καταλαθος λένε τι μου έστειλαν … 

IMG_7133.jpegΑυτό έπρεπε μα το υπογράψω μαζί με την σύμβαση 

Δεν βλέπω κάτι περίεργο/παράλογο σε αυτό, με απλά λόγια λέει ότι αποδέχεσαι τις οφειλές που έχουν προκύψει από την στιγμή που μπήκες στο σπίτι (που ξεκίνησε η μίσθωση δλδ) και μετά.

Για παράδειγμα, αν το έχεις νοικιάσει από τον Φλεβάρη δεν πρέπει εσύ να επιβαρυνθείς ότι έχει καταναλωθεί από Φλεβάρη έως σήμερα? Πολλοί το κάνουν αυτό, επίτηδες αργούν να πάρουν το ρεύμα στο όνομα τους μια και δεν χρεώνονται οι ίδιοι αλλά ο προηγούμενος ένοικος, για αυτό και πάντα όταν υπάρχει προηγούμενο χρέος στέλνουν και την συγκεκριμένη δήλωση.

Το μόνο είναι πως δεν γράφει ημερομηνία μετά το "με ημερομηνία έκδοσης μετά την", αλλά ούτως ή άλλως έχεις την εκτύπωση από το taxis στην οποία φαίνεται πότε ξεκίνησε η μίσθωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσης γιατί δεν μπορώ άλλο , αν αλλάξω πάροχο θα τελειώσει η γραφειοκρατία με την ΔΕΗ ; Ας πάω άλλου κ ας κάνει η ΔΕΗ οτι θέλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ πρέπει και εγώ εδώ και 25 χρόνια να αλλάξω το όνομα της ΔΕΗ που είναι ακόμη στου παππού μου που πέθανε τότε και επειδή κάνα 2 φορές παλιότερα που ξεκίνησα κάπου δεν βγήκε άκρη το έχω παρατήσει από τότε....!  Ξέρει κανείς τι ζητάνε τώρα για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, MontzOlee said:

Ερώτηση κρίσης γιατί δεν μπορώ άλλο , αν αλλάξω πάροχο θα τελειώσει η γραφειοκρατία με την ΔΕΗ ; Ας πάω άλλου κ ας κάνει η ΔΕΗ οτι θέλει 

Λογικά ναι, ακόμα και στην περίπτωση που έχει προχωρήσει η διαδικασία στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΔΕΗ δεν έχει προχωρήσει κάτι. Τηλεφωνικά μιλήσαμε & δεν έχω υπογράψει καν.

πραγματικα δεν μπορώ να σπάω άλλο τα νεύρα μου κ να μην βγάζω άκρη για πράγμα που δεν ευθύνομαι καν και με 2.5 μηνών παιδί ο χρόνος είναι πολύτιμος.

αρα θα είμαι οκ αν πάω πχ στην W&V ? Προτείνετε καμία ; 
δεν έχω ασχοληθεί καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, jimsomebody said:

Εντωμεταξυ πρέπει και εγώ εδώ και 25 χρόνια να αλλάξω το όνομα της ΔΕΗ που είναι ακόμη στου παππού μου που πέθανε τότε και επειδή κάνα 2 φορές παλιότερα που ξεκίνησα κάπου δεν βγήκε άκρη το έχω παρατήσει από τότε....!  Ξέρει κανείς τι ζητάνε τώρα για αυτό?

Τι ακριβώς ξεκίνησες τότε, και για ποιο ακριβώς λόγο δεν βγήκε άκρη?

Το τι ζητάνε πάντως δεν έχει αλλάξει και πολύ, ειδικά το βασικότερο δεν έχει αλλάξει καθόλου, δλδ το να προσκομίσεις κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει τη σχέση σου με το ακίνητο (Ε9, εκτύπωση δήλωσης μίσθωσης από taxis, παραχωρητήριο κτλ). Και φυσικά ταυτότητα, έναν παλιό λογαριασμό, και κάποιο έγγραφο που να επιβεβαιώνει το ΑΦΜ σου, ούτε 5 λεπτά υπόθεση δεν είναι αν πας σε κατάστημα.

Just now, MontzOlee said:

Στην ΔΕΗ δεν έχει προχωρήσει κάτι. Τηλεφωνικά μιλήσαμε & δεν έχω υπογράψει καν.

πραγματικα δεν μπορώ να σπάω άλλο τα νεύρα μου κ να μην βγάζω άκρη για πράγμα που δεν ευθύνομαι καν και με 2.5 μηνών παιδί ο χρόνος είναι πολύτιμος.

αρα θα είμαι οκ αν πάω πχ στην W&V ? Προτείνετε καμία ; 
δεν έχω ασχοληθεί καν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Στην ΔΕΗ δεν έχει προχωρήσει κάτι. Τηλεφωνικά μιλήσαμε & δεν έχω υπογράψει καν.

πραγματικα δεν μπορώ να σπάω άλλο τα νεύρα μου κ να μην βγάζω άκρη για πράγμα που δεν ευθύνομαι καν και με 2.5 μηνών παιδί ο χρόνος είναι πολύτιμος.

αρα θα είμαι οκ αν πάω πχ στην W&V ? Προτείνετε καμία ; 
δεν έχω ασχοληθεί καν 

Πηγαινε σε ένα κατάστημα ΔΕΗ είπαμε.. Σήμερα ασε τα τηλέφωνα.. Μόνο εκεί.. 

Έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή τώρα για το συγκεκριμένο ακίνητο εκδίδεται λογαριασμός στο δικό σου όνομα?

Δηλαδή θα μπορούσα να την είχα γλυτώσει όλη τη διαδικασία; Επειδή είσαι πάντα πολύ καλά ενημερωμένος επί παντός επιστητού, πιθανότατα έχεις δίκιο. Όμως στο τηλέφωνο τότε μου είχαν ζητήσει πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών και εξουσιοδότηση από τους άλλους συνιδιοκτήτες, αν θυμάμαι καλά. Με ορισμένους από τους άλλους δεν υπήρχε επικοινωνία - αυτό ήταν το κύριο πρόβλημα. Βέβαια δεν είχα πάει σε κατάστημα να ενημερωθώ και ως γνωστόν συχνά σου λένε αλλ' αντ' άλλων τηλεφωνικά. Το κόστος της ΥΔΕ δεν ήταν το πρόβλημα, όσο το να το πάρω στο όνομά μου. Επίσης, είχα την (εσφαλμένη τελικά) εντύπωση ότι θα ζητούσαν οπωσδήποτε ΥΔΕ πριν τη διακοπή και ότι για να εκδοθεί αυτή θα χρειαζόταν εκσυγχρονισμός της εγκατάστασης. Πράγμα παράλογο τώρα που το σκέφτομαι, να πρέπει να φτιάξεις τα ηλεκτρολογικά για να κάνεις διακοπή.

Η σύνδεση ήταν στο όνομα του παππού μου, που έχει πεθάνει από το 1990. Δεν είχαν καταχωρημένο ΑΦΜ, διότι δεν υπήρχαν εκείνα τα χρόνια, μόνο την ταυτότητα του παππού, εκδοθείσα το 1960. Εγώ λοιπόν άλλαξα αρχικά το ΑΦΜ και στη συνέχεια την ταυτότητα στα δικά μου. Βοήθησε ότι έχω το ίδιο ονοματεπώνυμο με τον παππού (αν και δεν είχαν καταχωρήσει εντελώς σωστά το επώνυμο - τώρα το διόρθωσαν). 

1 ώρα πριν, jimsomebody είπε

Εντωμεταξυ πρέπει και εγώ εδώ και 25 χρόνια να αλλάξω το όνομα της ΔΕΗ που είναι ακόμη στου παππού μου που πέθανε τότε και επειδή κάνα 2 φορές παλιότερα που ξεκίνησα κάπου δεν βγήκε άκρη το έχω παρατήσει από τότε....!  Ξέρει κανείς τι ζητάνε τώρα για αυτό?

Ίδια φάση με εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Πηγαινε σε ένα κατάστημα ΔΕΗ είπαμε.. Σήμερα ασε τα τηλέφωνα.. Μόνο εκεί.. 

Έπρεπε να το έχεις κάνει ήδη.. 

έγινε όπως είπες , πήγα σε κατάστημα και τελείωσε η ταλαιπωρία.

Δεν μου ζήτησαν τίποτα αν και τους ανέφερα το χρέος (προφανώς το έβλεπαν και οι ίδιοι) κ μου είπαν ότι δεν πρόκειται να έχω κάποιο πρόβλημα καθώς το μισθωτήριο μου ξεκινάει από 1/11 και η αίτηση έγινε σήμερα 3/11

 

μονο ότι θα αργήσει να εκδοθεί ο λογαρισμος  μου μέχρι να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει μέτρηση και να βγει η εκκαθάριση στο προηγούμενο όνομα 

@Joshua21 αυτό που υπέγραψα υπάρχει πάντα στις αιτήσεις  στη ΔΕΗ ; Έτσι μου είπαν 

δεν με δεσμεύει κάπως με τα παλαιότερα έτσι ;

IMG_7142.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...