Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο με τους οδηγούς της κάρτας γραφικών ασχολείται το πρόγραμμα.

Οκ κομπλέ τότε.. Θα το ξαναδοκιμασω πάλι στους επόμενους AMD drivers... Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δεν παίρνεις ποτέ το 100% του νέου οδηγού όμως, και δεν το λέω εγώ..Μου το έχει πει και ο Atiman(Για όσους τον ξέρουν ποιος είναι), άνθρωπος που δουλεύει στους οδηγούς της AMD.Και φυσικά το ίδιο ισχύει και για την Nvidia, γι' αυτό και πλέον έχουν επιλογή ''Clean-install'' στους οδηγούς.

Μάλλον έχεις δίκιο, αλλά προτιμάω να μην χάσω τον χρόνο χρόνο μου με αλλαγές οδηγών πλέον,,,

Διάβολε... Γέρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με τους οδηγούς της κάρτας γραφικών ασχολείται το πρόγραμμα.

Είσαι σίγουρος για αυτό; Άμα έχεις AMD σύστημα οι επίσημοι οδηγοί αναβαθμίζουν και τους οδηγούς του chipset. Άμα έχεις σύστημα Intel δεν το καταλαβαίνεις, μόνο τους οδηγούς γραφικών αλλάζουν.

Σου δίνουν τη δυνατότητα να επιλέξεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγω ακομα περιμενω fix γιατι οταν συνδεω το pc στην τηλεοραση(4k) εχω συνεχεια black screens και flickering.. η καρτα ειναι 270χ και σε χαμηλοτερη αναλυση δουλευει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγω ακομα περιμενω fix γιατι οταν συνδεω το pc στην τηλεοραση(4k) εχω συνεχεια black screens και flickering.. η καρτα ειναι 270χ και σε χαμηλοτερη αναλυση δουλευει μια χαρα

Είχα κι εγώ παλιότερα θέμα με τη δικιά μου Gigabyte R9 270X. Είχα flickering στην οθόνη του pc και tearing όταν έκανα την TV duplicate από το Catalyst Control Center (όταν την είχα extended ήταν κομπλέ). Αλλά λύθηκαν και τα 2 με updates των drivers που βγαίναν κατά καιρούς. Γενικότερα πάντως έχουν παρουσιαστεί αρκετές περιπτώσεις με flickering σε κάρτες 270X, κάτι που δεν την κατατάσσει και στις top πετυχημένες σειρές GPU της AMD.

 

Drivers με τους τελευταίους 14.9 είσαι, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι εγώ παλιότερα θέμα με τη δικιά μου Gigabyte R9 270X. Είχα flickering στην οθόνη του pc και tearing όταν έκανα την TV duplicate από το Catalyst Control Center (όταν την είχα extended ήταν κομπλέ). Αλλά λύθηκαν και τα 2 με updates των drivers που βγαίναν κατά καιρούς. Γενικότερα πάντως έχουν παρουσιαστεί αρκετές περιπτώσεις με flickering σε κάρτες 270X, κάτι που δεν την κατατάσσει και στις top πετυχημένες σειρές GPU της AMD.

 

Drivers με τους τελευταίους 14.9 είσαι, έτσι;

 

 

Ναι μ αυτους, τωρα το θεμα ειναι οτι αναφερετε στα release notes συνεχεια αλλα ωρες ωρες δεν παλευεται δεν βλεπεις τι να πατησεις και οταν βλεπω ταινιες ειναι δραμα. Επισης το ιδιο θεμα εχουν και οι 290 οποτε δεν ειναι θεμα της 270 και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Atiman Uninstaller v.8.3.6_mantle

 

Για AMD οδηγούς πάντα, το Atiman Uninstaller είναι καλύτερο από το DDU.

 

Changelog:


1) Δεν χρειαζεται απενεργοποιηση του UAC στα Windows 8 / 8.1, ετσι μπορουν να λειτουργουν και τα metro apps. 
2) Επανακτηση κρισιμων DirectX αρχειων κατα την απεγκατασταση ενος mantle driver.
3) Πλουσιοτερο Log file. 
4) Προσθεση application NonPresent Devices (shortcut στο start menu) που αφαιρει ολο το NonPresent hardware με ενα μονο κλικ,που μπορει να χρησιμοποιηθει ανα πασα στιγμη ανεξαρτητα.
5) Δεν υποστηριζονται switchable graphics συστηματα.

Features:

1) Απαιτειται να τρεχουμε καθε shortcut με δεξι κλικ ως Administrator στα Windows 8 / 8.1.
Εαν οχι, τοτε εμφανιζονται μηνυματα που μας καθοδηγουν για τον τροπο που θελουμε να συνεχισουμε, οπως:
1α) Απενεργοποιηση του UAC αυτοματα.
1β) Δημιουργια ενος Administrator account παλι αυτοματα.
Στην περιπτωση που δημιουργηθει ενα Administrator account, τα metro apps δεν λειτουργουν.
Πλεον, με τον Uninstaller 8.3.6 ανιχνευεται η υπαρξη του account και αυτοματα ρυθμιζει τα windows καταλληλα, ωστε να λειτουργουν και αυτα παροτι ειμαστε administrator.

2) Στα windows 7, εξακολουθει το προγραμμα να απενεργοποιει το UAC, αυτοματα.

3) Διατηρουνται ολες οι υπολοιπες δυνατοτητες και λειτουργιες της προηγουμενης εκδοσης 8.3.5.
αναλογα το ειδος του mantle driver, θα διδεται αμεσα update με την μορφη application profile και στην συνεχεια νεοτερος uninstaller που θα περιλαμβανει το update.
4) Στο μελλον, και εφοσον αυτο ειναι απαραιτητο και αναλογα το ειδος του mantle driver, θα διδεται αμεσα update με την μορφη application profile και στην συνεχεια νεοτερος uninstaller που θα περιλαμβανει το update.
  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανάβαλα πάλι για υπενθύμιση.


γιατι ειναι καλυτερο απο το ddu?

Γιατί ο δημιουργός του DDU δεν ξέρει όσα ξέρει ο Atiman για τους οδηγούς της AMD, συνεπώς τα αρχεία που αφαιρεί το DDU ίσως και να μην είναι τα σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Atiman για τους 14.9.1 ΒΕΤA:

 

Με τους 14.9.1 beta προσπαθησαμε να δωσουμε μια καινουργια "ιδεα" στην διαχειρηση καποιων παραμετρων. Δυστυχως πρεπει να μας ακολουθουν και οι μηχανικοι των παιγνιδιων βγαζοντας αντιστοιχα patch για αυτα. Καταλαβαινεις ομως οτι αυτο απαιτει χρονο απο την μερια τους, μιας και πρεπει να μελετησουν τις ιδεες μας πριν αλλαξουν το δικο τους κομματι. Μεχρι τοτε δειχνει να φταιει ο driver για την εσφαλμενη λειτουργια καποιων παιγνιδιων, αλλα ειναι φανερο οτι δεν ειναι ετσι. Οι non-beta drivers ποτε δεν περιλαμβανουν τετοιες καινοτομιες κι ετσι δεν φανερωνουν τα προβληματα..

Κατι νεο υπαρχει σαν πλανο, αλλα ειναι νωρις ακομα να πουμε περισσοτερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση γιατί δεν έχω ασχοληθεί πολύ (και γιατί είχα άσχημη εμπειρία με περσινό atiman uninstaller).

 

Η επίσημη σελίδα για τον atiman uninstaller είναι αυτή; 

http://atiman.go-board.net/f14-forum

 

1. Γιατί δεν δίνεται εκεί κάποιο επίσημο link για download του uninstaller;  Είναι θέμα εγγραφής ή όχι σε εκείνο το site το ότι δεν βλέπω επιλογή για download, ή υποτίθεται ότι πρέπει να εμπιστευτώ το κάθε mediafire link που βρίσκω σε forums? (και που εύκολα μπορεί να οδηγεί σε κάτι malicious - χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι για το link που παραθέτει παραπάνω ο Psycho_Warhead) 

 

2. Το ότι δεν έχει γίνει updated από τον Μάρτιο είναι κάτι που πρέπει να μας ανησυχεί (πχ ασυμβατότητες με νέους beta και μη drivers - να μην καθαρίζει τα πάντα κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...