Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/1/2021 στις 5:15 ΜΜ, damian1974 είπε

Μου εφεραν δωρο το double black Johnny Walker.

Ξερει κανενας τα χαρακτηριστικά του???

Να ξερω δηλ να το θυσιασω μπροστα στο τζακι ή να το κανω πάσα στον αδερφο μου που τα σφαζει στο γόνατο όλα!!

(Μου αρεσει ιδιαιτερα το lagavulin και στο σπιτι πίνω cardhu)

Δεν υπάρχουν κακά ουίσκι πάνω από τα 25. Πρέπει να προσπαθήσει κανείς. Κράτα το , κράτα το Cardhu και αγόρασε ένα Lagavulin . Μόλις απέκτησες ένα Speyside , ένα Blend και ένα Isla Ουίσκι. Μιλάμε για ολοκληρωμένη κάβα. 

Επίσης ένα Protip. Θα καταλάβετε καλύτερα ένα ουίσκυ αν το αντιπαραβάλετε στην αρχή με άλλα. Δηλαδή, αν έχετε 3 μπουκάλια, βάλτε λίγο σε 3 ποτηράκια και δοκιμάστε. Επίσης διαβάστε τι λένε και οι άλλοι για τις γεύσεις. Μπορεί να τις διακρίνεται και εσείς. Αν δεν έχετε σημεία αναφοράς, είναι δύσκολο να ξέρετε τι θα βρείτε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Δεν υπάρχουν κακά ουίσκι πάνω από τα 25. Πρέπει να προσπαθήσει κανείς. Κράτα το , κράτα το Cardhu και αγόρασε ένα Lagavulin . Μόλις απέκτησες ένα Speyside , ένα Blend και ένα Isla Ουίσκι. Μιλάμε για ολοκληρωμένη κάβα. 

 

Εξαιρετική συμβουλή. Εχεις μια ποκιλία γεύσεων ανάλογα με τη διάθεσή σου και ένα failsafe blended για θυσια και backup στις δυσκολες οικονομικά ώρες

Συνήθεις επιλογές μου για το rotation :

  • Ενα εκ των Lagavulin / Laphroig 10 / Talisker 10 για τα Isla
  • Ενα από τα Balvenie / Gragganmore / Glenfiddich 15 για πιο smooth καταστάσεις.
  • Blended : Συνήθως chivas / dimple. Βρίσκονται συχνά σε προσφορά, ειναι διαθέσιμα προς θυσία και μιας και δεν ειναι η πρώτη επιλογή κρατάνε για καιρό...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jakis13 είπε

Εξαιρετική συμβουλή. Εχεις μια ποκιλία γεύσεων ανάλογα με τη διάθεσή σου και ένα failsafe blended για θυσια και backup στις δυσκολες οικονομικά ώρες

Συνήθεις επιλογές μου για το rotation :

  • Ενα εκ των Lagavulin / Laphroig 10 / Talisker 10 για τα Isla
  • Ενα από τα Balvenie / Gragganmore / Glenfiddich 15 για πιο smooth καταστάσεις.
  • Blended : Συνήθως chivas / dimple. Βρίσκονται συχνά σε προσφορά, ειναι διαθέσιμα προς θυσία και μιας και δεν ειναι η πρώτη επιλογή κρατάνε για καιρό...

 

 

 

 

 

Blended για προσφορά θα πρότεινα Black Label ή Monkey Shoulder στην ίδια τιμή . Πολύ πιο εύκολα για γυναίκες και άντρες. Ανώτερα από Chivas Dimple.

Και το colpo grosso , ένα Buffalo Trace για burbon που έχει πιο γλυκό προφίλ και με αυτό μπορείς να κάνεις το καλύτερο Old Fashioned Coctail η να κεράσεις κάποιον που δε θέλει ουίσκι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 5:15 ΜΜ, damian1974 είπε

Μου εφεραν δωρο το double black Johnny Walker.

Ξερει κανενας τα χαρακτηριστικά του???

Να ξερω δηλ να το θυσιασω μπροστα στο τζακι ή να το κανω πάσα στον αδερφο μου που τα σφαζει στο γόνατο όλα!!

(Μου αρεσει ιδιαιτερα το lagavulin και στο σπιτι πίνω cardhu)

Ανοιξε και δοκιμασε το αν σου αρεσει πολυ κρατα το.Για τις δικες μου γευσεις θυσιασε το γενικα και στα σαιτ αξιολογησεων ουισκι απο οτι εχω προσεξει τα johnnie δεν εχουν ποτε καλες βαθμολογιες(με εξαιρεση το μπλε το οποιο και παλι γραφουν οτι δεν αξιζει τοσο τα λεφτα του) το οποιο συμφωνει με τις γευσεις μου

3 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Blended για προσφορά θα πρότεινα Black Label ή Monkey Shoulder στην ίδια τιμή . Πολύ πιο εύκολα για γυναίκες και άντρες. Ανώτερα από Chivas Dimple.
 

ξεκαθαρα ανωτερα και ωραιες επιλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Καναδυο φορές πήρα από lidl το bourbon western gold....Μου άρεσε. Είπα να το ανφέρω μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος που το δοκίμασε και έχει άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοmeh θα έλεγα. Το είχα πάρει μια φορά, διάβασα ότι έχει καραμέλα για να του δώσει χρώμα.

Βέβαια παίζει ρόλο και η τιμή. Στα ~10€ δε μπορείς να έχεις και πολλές απαιτήσεις (αν και στα 12-13€ βρίσκεις το Teacher's όταν είναι σε προσφορά), αλλά αν έχει 18€ δε νομίζω ότι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, chemkyr είπε

Καλησπέρα!

Καναδυο φορές πήρα από lidl το bourbon western gold....Μου άρεσε. Είπα να το ανφέρω μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος που το δοκίμασε και έχει άποψη.

Όταν το Teacher's παίζει συχνά πυκνά προσφορά στα 14 και κάτι € (edit 13,90 τώρα στον Μασούτη), δεν αξίζει τίποτα άλλο στην κατηγορία φθηνό ουίσκι

Επεξ/σία από Neo4
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2021 στις 12:11 ΠΜ, Dakonblackblade είπε

Δεν υπάρχουν κακά ουίσκι πάνω από τα 25. Πρέπει να προσπαθήσει κανείς. Κράτα το , κράτα το Cardhu και αγόρασε ένα Lagavulin . Μόλις απέκτησες ένα Speyside , ένα Blend και ένα Isla Ουίσκι. Μιλάμε για ολοκληρωμένη κάβα. 

Επίσης ένα Protip. Θα καταλάβετε καλύτερα ένα ουίσκυ αν το αντιπαραβάλετε στην αρχή με άλλα. Δηλαδή, αν έχετε 3 μπουκάλια, βάλτε λίγο σε 3 ποτηράκια και δοκιμάστε. Επίσης διαβάστε τι λένε και οι άλλοι για τις γεύσεις. Μπορεί να τις διακρίνεται και εσείς. Αν δεν έχετε σημεία αναφοράς, είναι δύσκολο να ξέρετε τι θα βρείτε.

Ετσι ακριβως καταλαβαινεις τι πινεις και τι χαοτικες διαφορες υπαρχουν στα ουισκι. Μερικα σφηνοποτηρα, διαφορετικα μπουκαλια και πλεον ανακαλυπτεις γευσεις και τι ακριβως σου αρεσει. 

Τα περισσοτερα malt εχουν πανω στο κουτι τους τις γευσεις τους και ετσι προσπαθεις να τις καταλαβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2021 στις 9:22 ΠΜ, Neo4 είπε

Όταν το Teacher's παίζει συχνά πυκνά προσφορά στα 14 και κάτι € (edit 13,90 τώρα στον Μασούτη), δεν αξίζει τίποτα άλλο στην κατηγορία φθηνό ουίσκι

Συμφωνώ, το teachers για την τιμή του είναι κορυφή αυτό από τα lidl δεν το έχω δοκιμάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλανε μικροσκοπικα μπουκαλακια δειγματα για να δοκιμασεις οσα περισσοτερα μπορεις και να κατασταλαξεις ποια σου αρεσουν. Σιγουρα συμφερει απο το να αγοραζεις φιαλες >30€.

https://www.oinognosia.wine/products/samples/single-malt-scotch-whisky-samples/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χρονια πολλά παιδια και καλη χρονια . Υγειά και φως σε ολους .

Δοκίμασα σε φιλικο σπιτι το Buffalo Trace που θεωρείτε απο πολλούς μια πολυ καλη επιλογη μεχρι τα 30 ευρω σε bourbon και οντως ειναι.

Ευκολόπιστο ναι ,γλυκο ναι ,ψιλοsmooth ok αλλα βγαζει στο backround αυτη την μυρωδια του οινοπνευματος.

επειδη ειμαι ψιλοασχετος τωρα αρχιζω και δοκιμαζω διαφορα,αυτο οφείλεται και στο γεγονός οτι μολις ανοίχτηκε το μπουκαλι ?   Η΄ πρεπει να παμε σε μεγαλύτερη παλαίωση ώστε να φυγει αυτη η μυρωδιά της αιθανόλης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, KRIKON είπε

Χρονια πολλά παιδια και καλη χρονια . Υγειά και φως σε ολους .

Δοκίμασα σε φιλικο σπιτι το Buffalo Trace που θεωρείτε απο πολλούς μια πολυ καλη επιλογη μεχρι τα 30 ευρω σε bourbon και οντως ειναι.

Ευκολόπιστο ναι ,γλυκο ναι ,ψιλοsmooth ok αλλα βγαζει στο backround αυτη την μυρωδια του οινοπνευματος.

επειδη ειμαι ψιλοασχετος τωρα αρχιζω και δοκιμαζω διαφορα,αυτο οφείλεται και στο γεγονός οτι μολις ανοίχτηκε το μπουκαλι ?   Η΄ πρεπει να παμε σε μεγαλύτερη παλαίωση ώστε να φυγει αυτη η μυρωδιά της αιθανόλης ?

 Εμενα προσωπικα δεν μου εβγαλε κατι τετοιο.Οντως ευκολοπιοτο και σε αυτη την τιμη μαλλον το καλυτερο.

Επισης θελω να ρωτησω αν εχει δοκιμασει καποιος τα Michters, τα πετυχα σε μια καβα κοντα μου που δεν φημιζεται και για την τεραστια ποικιλια του παρολα αυτα οταν τα εψαξα ειδα οτι ειναι ακριβα σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...