Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 877
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, phanispal said:

Είναι όντως βίτσιο να έχεις ουίσκι σπίτι σου και να μην το πίνεις.

Να πιεις από ένα μπουκάλι που κοστίζει 300€+ είναι επίσης ένα σοβαρό βίτσιο. 

Για άλλες τσέπες κοινώς (όχι τις δικές μου). 

Και για να προλάβω κάποιους που θα πούνε "μα έχεις τα λεφτά να το αγοράσεις αλλά το θεωρείς μετά ακριβό για να το πιεις", αυτός είναι και ο ρόλος της αναζήτησης και συλλογής. Μπουκάλια που κάνουν Χ και μετά από καιρό κοστίζουν aX€. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, απλά η κουβέντα αφορούσε σε κατανάλωση, όχι σε συλλογή.

Σχετικά με τη συλλογή τώρα, προσωπικά δε νομίζω ότι θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Ίσως αν είχα τόσα που δε θα υπολόγιζα ποτέ το κόστος, αλλά αν είχα τόσα, μάλλον δε θα είχα και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για πολλά πράγματα στη ζωή μου :Ρ

Αλλά ακόμα κι αν έμπαινα στη διαδικασία να αποκτήσω ένα συλλεκτικό ουίσκι, θα προτιμούσα να πάρω >1 ώστε να πιω τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, phanispal said:

Σχετικά με τη συλλογή τώρα, προσωπικά δε νομίζω ότι θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία. Ίσως αν είχα τόσα που δε θα υπολόγιζα ποτέ το κόστος, αλλά αν είχα τόσα, μάλλον δε θα είχα και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για πολλά πράγματα στη ζωή μου :Ρ

Μάλλον απαντάς χωρίς να δίνεις την απαιτούμενη προσοχή στο τι γράφει ο συνομιλητής σου. 

Ανέφερα ότι αγοράζω με Χ (40-50€) και η αξία του φτάνει σε aX (200-250-300€).

Τωρα ποια είναι τα πόσα, τα όσα και τα τόσα που λες, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. 

Απ' ό, τι κατάλαβα πάντως, δεν έχεις αντίστοιχα βίτσια (όπως τα χαρακτήρισα αυτοσαρκαζόμενος), οπότε γιατί μπαίνεις στη διαδικασία να κριτικάρεις τις επιλογές άλλων; Εννοώ σε τι ωφελεί; 

7 minutes ago, phanispal said:

ΟΚ, απλά η κουβέντα αφορούσε σε κατανάλωση, όχι σε συλλογή.

Official whiskey topic διαβάζω πάνω 👆. Μήπως διαβάζουμε κάτι διαφορετικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε man, λίγη πλακίτσα έκανα και το πήρες βαρέως.

Για να μην είμαστε off topic όμως, έχεις συγκεκριμένο παράδειγμα που κάποιο ουίσκι αγοράστηκε με 50€ και η αξία του πολλαπλασιάστηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, phanispal said:

έχεις συγκεκριμένο παράδειγμα που κάποιο ουίσκι αγοράστηκε με 50€ και η αξία του πολλαπλασιάστηκε; 

Υπήρχε ποτέ περίπτωση να ανοίξω τέτοια κουβέντα, χωρίς να έχω παραδείγματα; 

Ας ξεκινήσουμε με το πιο ακριβό μου. 

(συγγνώμη και για την πρεσα τη singer, σιδέρωνα βλέπεις, Κυριακή γαρ) 

https://hedonism.co.uk/product/jack-daniels-monogram-whiskey

Από το JFK, 80$ το 2007, αν θυμάμαι καλά. 

 

IMG_20220116_112248.jpg

Να, δες και εδώ. 

https://www.wine-searcher.com/find/jack+daniel+monogram+whisky+tennessee+usa/1/europe

Εδώ έχουμε στοιχεία κύριε, πιστοποιητικά κατοχής (από το Maxwell house μπουκάλι μου), απευθείας από το Tennessee. 

Τι είμαστε ;τίποτα χθεσινοι ναούμ; 😂

 https://whiskyonlinecy.com/product/jack-daniels-maxwell-house-decanter-1971-1-5l/?v=f214a7d42e0d

Αυτό το είχα αγοράσει το 2002 αν θυμάμαι καλά, από Ιταλία. 

Βάζω και το πιστοποιητικό με τον αριθμό του βαρελιού από το οποίο πάρθηκε το ουίσκι. IMG_20220116_114359_copy_1024x768.jpg.ae0afbae1cf244d3f46639a94c129777.jpg

IMG_20220116_113247_copy_1024x1365.jpg

IMG_20220116_113333_copy_1024x1365.jpg

IMG_20220116_113933_copy_1024x1365.jpg

@phanispalΧρειάζεσαι κάτι άλλο; Ρωτάω επειδή είχες απορία 😊

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πολυ για επενδυτης μου μοιαζεις φιλε παρα για λατρης του ουισκιου! Αλλα αν ειναι τοσο καλη η αποδοση της επενδυσης καλα κανεις. Εχεις ομως δοκιμασει κανενα απο τα ακριβα να μας πεις εντυπωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, AntiCambeR said:

 

Πχ το Buffalo Trace που είναι bourbon;

Τι διαφορά έχουν το Gardhu 12 με το Cardhu Gold Reserve;

 

Αλλη τελειως κατηγορια.Θα πρεπει να δοκιμασεις για να καταλαβεις τι απο ολα σου αρεσει.

5 hours ago, MauroPaltoudias said:

Υπήρχε ποτέ περίπτωση να ανοίξω τέτοια κουβέντα, χωρίς να έχω παραδείγματα; 

Ας ξεκινήσουμε με το πιο ακριβό μου. 

(συγγνώμη και για την πρεσα τη singer, σιδέρωνα βλέπεις, Κυριακή γαρ) 

https://hedonism.co.uk/product/jack-daniels-monogram-whiskey

Από το JFK, 80$ το 2007, αν θυμάμαι καλά. 

 

IMG_20220116_112248.jpg

Να, δες και εδώ. 

https://www.wine-searcher.com/find/jack+daniel+monogram+whisky+tennessee+usa/1/europe

Εδώ έχουμε στοιχεία κύριε, πιστοποιητικά κατοχής (από το Maxwell house μπουκάλι μου), απευθείας από το Tennessee. 

Τι είμαστε ;τίποτα χθεσινοι ναούμ; 😂

 https://whiskyonlinecy.com/product/jack-daniels-maxwell-house-decanter-1971-1-5l/?v=f214a7d42e0d

Αυτό το είχα αγοράσει το 2002 αν θυμάμαι καλά, από Ιταλία. 

Βάζω και το πιστοποιητικό με τον αριθμό του βαρελιού από το οποίο πάρθηκε το ουίσκι. IMG_20220116_114359_copy_1024x768.jpg.ae0afbae1cf244d3f46639a94c129777.jpg

IMG_20220116_113247_copy_1024x1365.jpg

IMG_20220116_113333_copy_1024x1365.jpg

IMG_20220116_113933_copy_1024x1365.jpg

@phanispalΧρειάζεσαι κάτι άλλο; Ρωτάω επειδή είχες απορία 😊

Μας πηγες  αλλου τωρα👌

Δεν ξερω αν θα αντεχα να μην ανοιξω και να πιω😁

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πειτε κανενα καλο Ιρλανδεζικο παλικαρια να δοκιμασω(αν και δεν πινω γενικοτερα).

Τα γνωστα εχουν δοκιμαστει(Jameson,Tullamore,Bushmills κλπ) εδω και χρονια φυσικα απλα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε με διαφορες εκδοσεις απο το καθενα που εχουν βγει.

Για πειτε κανενα καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nickmanak said:

Ποιο πολυ για επενδυτης μου μοιαζεις φιλε παρα για λατρης του ουισκιου! Αλλα αν ειναι τοσο καλη η αποδοση της επενδυσης καλα κανεις. Εχεις ομως δοκιμασει κανενα απο τα ακριβα να μας πεις εντυπωσεις;

Εχω πιει μόνο μέχρι και single barrel (εν ετει 2001-2 που δεν τα ήξερε καν ο κόσμος στην Ελλάδα).

Μα τι επενδυτής ρε φίλε; Το μακρινό 1998 που αγόρασα το πρώτο από καθαρή αγάπη, πληρώναμε ακόμα συνδρομές σε ΕΕΧΙ, forthnet και δεν θυμάμαι και εγώ τι άλλο, για να συνδεθούμε τηλεφωνώντας. Η διάδοση της πληροφορίας ήταν ακόμα σε πολύ πρωιμα στάδια. Πού να βρεις ιστοτόπους και που να εκτιμήσεις  αυτό που αγόραζες, πόσο μπορεί να κόστιζε 10-15 χρόνια μετά.. Το ίδιο και το 2002 (βλ. φωτογραφίες). Το monogram είναι εκτός παραγωγής, για αυτό και πήρε αξία. Αν ήταν ακόμα εντός, προφανώς και δεν θα κόστιζε τόσο.

Συλλέκτης είμαι. Έχω από μπουκάλια, μέχρι κούπες, σφηνοπότηρα, σουγιάδες, μεταλλικούς αναπτήρες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Από απλά μπουκάλια jd's έχω καταναλώσει ούτε και εγώ ξέρω πόσα (ώσπου το έκοψα, όταν κατάλαβα ότι μπορεί να μου δημιουργήσει θέματα).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, MauroPaltoudias said:

Εχω πιει μόνο μέχρι και single barrel (εν ετει 2001-2 που δεν τα ήξερε καν ο κόσμος στην Ελλάδα).

Μα τι επενδυτής ρε φίλε; Το μακρινό 1998 που αγόρασα το πρώτο από καθαρή αγάπη, πληρώναμε ακόμα συνδρομές σε ΕΕΧΙ, forthnet και δεν θυμάμαι και εγώ τι άλλο, για να συνδεθούμε τηλεφωνώντας. Η διάδοση της πληροφορίας ήταν ακόμα σε πολύ πρωιμα στάδια. Πού να βρεις ιστοτόπους και που να εκτιμήσεις  αυτό που αγόραζες, πόσο μπορεί να κόστιζε 10-15 χρόνια μετά.. Το ίδιο και το 2002 (βλ. φωτογραφίες). Το monogram είναι εκτός παραγωγής, για αυτό και πήρε αξία. Αν ήταν ακόμα εντός, προφανώς και δεν θα κόστιζε τόσο.

Συλλέκτης είμαι. Έχω από μπουκάλια, μέχρι κούπες, σφηνοπότηρα, σουγιάδες, μεταλλικούς αναπτήρες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Από απλά μπουκάλια jd's έχω καταναλώσει ούτε και εγώ ξέρω πόσα (ώσπου το έκοψα, όταν κατάλαβα ότι μπορεί να μου δημιουργήσει θέματα).

Εγω εχω την εξης απορια, υπαρχουν πολλες εκδοσεις  πχ προς τιμην καποιου.

Αυτες ολες ποσο διαφερουν μεταξυ τους η τι διαφορετικο εχουν εκτος απο το συλλεκτικο που βεβαια υπαρχει.

Λογικα σαν γευση δεν θα ξερεις μιας και ειπες οτι εχεις πιει μεχρι και single barrel οποτε αν ετυχε να διαβασεις καπου.

Παντως εχω βαλει στοχο καποια στιγμη να παω στα μερη εκει να δω απο κοντα το ολο concept.

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Menelaos83 said:

Αυτες ολες ποσο διαφερουν μεταξυ τους η τι διαφορετικο εχουν εκτος απο το συλλεκτικο που βεβαια υπαρχει.

Θα σου πω τι έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει (και ενδεχομένως μπορεί να κάνω και λάθος) : όλα έχουν να κάνουν με τις παρτίδες των βαρελιών και με τα συνολικά τεμάχια που εμφιαλώθηκαν. Τυχαίο παράδειγμα : ένα μπουκάλι κοστίζει πιο ακριβά επειδή το ουίσκι μπορεί να ανήκε στα βαρέλια της τάδε παρτίδας (όλα αυτά τα μπουκάλια έχουν αριθμό παρτίδας πάνω, γραμμένο με πενάκι στο ύψος του φελλού).

(*) η τάδε παρτίδα, μπορεί να έβγαλε σύμφωνα με την εμπειρία τους, ένα πολύ καλό προϊόν (λέμε τώρα). 

Δες λίγο τα πιστοποιητικά που έλαβα από την εταιρεία : γράφουν ότι είμαι κάτοχος της 5ης παρτίδας. Επίσης εξίσου σημαντικό στοιχείο είναι και οι παρτίδες : εφόσον ήταν λίγες (πχ 5 παρτίδες έναντι 50 κάποιας άλλης έκδοσης), τότε ενισχύεται ακόμα περισσότερο η αξία του.

Επίσης, παίζει ρόλο το μπουκάλι (replica παλιότερης έκδοσης, δερματόδετο και άλλα πολλά). Πέρα δηλαδή, από την ουσία (το ουίσκι), είναι και άλλοι παράγοντες που καθορίζουν την αξία του. 

Γευστικά, δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω. Το single barrel πάντως, είναι κάτι το διαφορετικό. 

1 hour ago, nickmanak said:

Ο Slash των Guns n roses  επινε μια φιαλη J.D. την ημερα στα νιατα του απο οτι θυμαμαι, αλλα επεζησε ως σημερα!

Με ένα μικρό διάλειμμα βεβαίως, όπου είδε τον χάρο με τα μάτια του (εάν δεν με γελά η μνήμη μου). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δύο forum για τους λάτρες του ουισκιού που είμαι γραμμένος λένε ότι ο συλλέκτης πρέπει να αγοράζει πάντα 3 μπουκάλια. Ένα για να πιει, ένα για μεταπώληση και ένα για τη συλλογή του.

Επεξ/σία από golden33
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...