Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Hello lady's and gentleman's

Θέλω τα φώτα σας !!

Τι ουίσκι προτείνετε από 10 μεχρι 20€

Και τι από 20 έως 30€

Γιατί πλέον λίγα φθηνά είναι καλά 

Πλέον μόνο τα σπέσιαλ είναι ψιλο καλά 

( Δεν θα μιλήσω για Johnnie κόκκινο .... Καλύτερα πινε μπόμπα παρά το κόκκινο )

Στα σπέσιαλ λοιπόν μου ψιλό κέντρισε το ενδιαφέρον το chivas ( κάπου στα 25€ Σκλαβενίτη)

Δεν ξέρω πείτε γνώμες ..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Χωντρος είπε

Hello lady's and gentleman's

Θέλω τα φώτα σας !!

Τι ουίσκι προτείνετε από 10 μεχρι 20€

Και τι από 20 έως 30€

Γιατί πλέον λίγα φθηνά είναι καλά 

Πλέον μόνο τα σπέσιαλ είναι ψιλο καλά 

( Δεν θα μιλήσω για Johnnie κόκκινο .... Καλύτερα πινε μπόμπα παρά το κόκκινο )

Στα σπέσιαλ λοιπόν μου ψιλό κέντρισε το ενδιαφέρον το chivas ( κάπου στα 25€ Σκλαβενίτη)

Δεν ξέρω πείτε γνώμες ..!!!

Θεωρώ ότι μέχρι τα 20 ευρώ, τα ιρλανδέζικα κερδίζουν από τα αποδυτήρια.
Για μένα, Jameson και Bushmills.

Διευρύνοντας το όριο μέχρι τα 30 ευρώ, θεωρώ ανοίγει το παιχνίδι για τα καλά.
Για μένα, Buffalo Trace (εξαιρετικό bourbon), Jameson Black Barrel (στο πάνω όριο της τιμής που τέθηκε), Monkey Shoulder, Jameson Caskmates Stout (εξαιρετική ανάπαυση σε βαρέλια μπίρας).
Κάποιοι λένε και για το Bushmills Black Bush, θέλω να το δοκιμάσω.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

στα -εως 20 θα πρόσθετα το teacher's αλλά και το....western gold που ειναι το bourbon του lidl. Ξέρωμ έχει χρωστική. αλλά είναι αρκετά καλό για αυτό που κοστίζει.

Στα -έως 30 συμφωνώ με buffalo, και προσθέτω και το bulleit!

Πιθανό να υπάρχουν και πολλά που δεν γνωρίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Θεωρώ ότι μέχρι τα 20 ευρώ, τα ιρλανδέζικα κερδίζουν από τα αποδυτήρια.
Για μένα, Jameson και Bushmills.

Διευρύνοντας το όριο μέχρι τα 30 ευρώ, θεωρώ ανοίγει το παιχνίδι για τα καλά.
Για μένα, Buffalo Trace (εξαιρετικό bourbon), Jameson Black Barrel (στο πάνω όριο της τιμής που τέθηκε), Monkey Shoulder, Jameson Caskmates Stout (εξαιρετική ανάπαυση σε βαρέλια μπίρας).
Κάποιοι λένε και για το Bushmills Black Bush, θέλω να το δοκιμάσω.

Αν θεωρήσουμε ότι οριακά αγγίζει τα 28-30 όταν βγαίνει προσφορά, υπάρχει και το πολύ δυνατό Glenfiddich 12, που τώρα οριακά κινείται εκτός ζώνης τιμής που είπαμε.

 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Πάλι καλά που έβαλες και ένα σκοτσέζικο για ξεκάρφωμα

Εγώ πάντως ούτε τσάμπα δε μπορώ να πιω ιρλανδέζικο.

Τί να κάνουμε που οι σκωτσέζοι βγάζουν ξεπλυμένα πετρέλαια για ουίσκι κάτω από τα 25-30 ευρώ.

Στις χαμηλές τιμές παίζουν μπάλα οι ιρλανδοί, είτε μάς αρέσει είτε όχι και έχω συναντήσει άπειρο κόσμο που συμφωνεί σε αυτό, ασχέτως των εκάστοτε προσωπικών προτιμήσεων.

Για μένα έτσι κι αλλιώς, αν είναι να μιλήσουμε για τη φράση «να πιούμε ουίσκι», ξεκινάει η ζώνη τιμής από τα 30-35 ευρώ και για βέλτιστη απόδοση εμπειρίας προς τιμή, κινείται κάποιος στα 40-60 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Αν θεωρήσουμε ότι οριακά αγγίζει τα 28-30 όταν βγαίνει προσφορά, υπάρχει και το πολύ δυνατό Glenfiddich 12, που τώρα οριακά κινείται εκτός ζώνης τιμής που είπαμε.

 

Τί να κάνουμε που οι σκωτσέζοι βγάζουν ξεπλυμένα πετρέλαια για ουίσκι κάτω από τα 25-30 ευρώ.

Στις χαμηλές τιμές παίζουν μπάλα οι ιρλανδοί, είτε μάς αρέσει είτε όχι και έχω συναντήσει άπειρο κόσμο που συμφωνεί σε αυτό, ασχέτως των εκάστοτε προσωπικών προτιμήσεων.

Για μένα έτσι κι αλλιώς, αν είναι να μιλήσουμε για τη φράση «να πιούμε ουίσκι», ξεκινάει η ζώνη τιμής από τα 30-35 ευρώ και για βέλτιστη απόδοση εμπειρίας προς τιμή, κινείται κάποιος στα 40-60 ευρώ.

Για καποιον "αρχαριο" που πιθανοτατα θα θελει καποιο ευκολοπιοτο ουισκι,οι ιρλανδοι οντως ειναι καλυτεροι στην περιοχη των 20 ευρω περιπου,με προσωπικη προτιμηση το tullamore dew..Για τα 30 ευρω σιγουρα bushmills black,τωρα στα σκωτσεζικα υπαρχουν παρα πολλα,αναλογως τα γουστα..Για αρχη cardhu δεν θα απογοητευσει κανεναν,οπως και το chivas νομιζω,απο κει και περα υπαρχουν πολλα "διαμαντακια",καποια τα αναφεραν πριν..Θα προσθετα το naked grouse στα 30 κοντα,blended βεβαια αλλα το θεωρω κορυφαιο στην τιμη του,μαζι με monkey,με 3-4 ευρω παραπανω παιρνεις και tamnavulin sherry και παει λεγοντας βεβαια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα συνηθισμένα ουίσκι που βρίσκουμε ΣΜ ποια είναι κακά, και ποια αξιοπρεπή ή καλά? Μπορεί κάποιος να μου κάνει μια γρήγορη κατάταξη?

Πχ

Τζόνυ κόκκινο
Dewars

Famous Grouse
Grants
Jack Daniel
Haig
Cuttysark
Chivas

Όπου κόκκινα αυτά που πρέπει να αποφύγει κανείς, και πράσινα τα αξιοπρεπή - καλά (από πάνω τα έχω βάλει τυχαία για το παράδειγμα).

Ουσιαστικά θα έρθουν σπίτι άτομα που πίνουν και θέλω να πάρω κάτι οκ που να αρέσει στον γενικό πληθυσμό αλλά δεν έχω ιδέα.

Βασικά κάτι από αυτά θα πάρω https://www.sklavenitis.gr/kava/pota/oyiski/ (μέχρι 22€ ας πούμε)

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο οικονομικά blended προσωπικά θα έπαιρνα κλασικά Teacher's.

Από εκεί και πέρα το Jack είναι άλλη κατηγορία, πρέπει να αρέσει σε κάποιον για να το πιει.

Όπως και το Tullamore Dew που λέει από πάνω ο etheo είναι ιρλανδικό, δεν αρέσουν σε όλους, είναι κάπως ιδιαίτερα.

Από τα εμπορικά που παλιά χαρακτηρίζαμε "special" (τρομάρα τους), δηλαδή Chivas, Dimple, Johnnie Black κ.λπ., ίσως μόνο το Cardhu και το 12άρι Glenfiddich να πρότεινα.

Πάντως αν κινηθείς με βάση το παρακάτω σκεπτικό

49 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

και θέλω να πάρω κάτι οκ που να αρέσει στον γενικό πληθυσμό

τότε πάρε Johnnie Red και Haig, αφού αυτά πίνουν ακόμα οι περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επαθε ενας γνωστος μου παλια. Ειχαν παει σε ενα ξενοδοχειο στην Ελβετια, καθονται στο μπαρ, και του λεει ο μπαρμαν τι θελει. Βλεπει και αυτος ενα ουισκι με ωραιο μπουκαλι, λεει βαλε μου αυτο. Του το σερβιρει στο ποτηρι, και μαζι του φερνει και το pos για πληρωμη και του ζηταει να πληρωσει. Λεει ωραια ευχαριστω, ποσο κανει?  420€ με τις υγειες σας. Τι να κανει και αυτος το πληρωσε και ακομα το θυμαται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σωστός ο μπάρμαν που δεν ξεκίνησε κουβέντα σχετικά με το κόστος.

Ο γνωστός σου τουλάχιστον το ευχαριστήθηκε;

Εκει που πηγε δεν πανε τυποι που ενδιαφερονται για το κοστος, δεν παραλειψε να τον ρωτησει απο πονηρια ο μπαρμαν.

Δε νομιζω να το φχαριστηθηκε ιδιαιτερα χαχα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Από τα πιο οικονομικά blended προσωπικά θα έπαιρνα κλασικά Teacher's.

Από εκεί και πέρα το Jack είναι άλλη κατηγορία, πρέπει να αρέσει σε κάποιον για να το πιει.

Όπως και το Tullamore Dew που λέει από πάνω ο etheo είναι ιρλανδικό, δεν αρέσουν σε όλους, είναι κάπως ιδιαίτερα.

Από τα εμπορικά που παλιά χαρακτηρίζαμε "special" (τρομάρα τους), δηλαδή Chivas, Dimple, Johnnie Black κ.λπ., ίσως μόνο το Cardhu και το 12άρι Glenfiddich να πρότεινα.

Πάντως αν κινηθείς με βάση το παρακάτω σκεπτικό

τότε πάρε Johnnie Red και Haig, αφού αυτά πίνουν ακόμα οι περισσότεροι.

Θέλω κάτι που να είναι γενικού ενδιαφέροντος, αλλά το τζόνυ κόκκινο λένε όλοι πως είναι πετρέλαιο και έλεγα μήπως πάρω κάτι λίγο καλύτερο

Λέω μήπως πάρω το Famous Grouse που που αρέσει η πέρδικα στο μπουκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Θέλω κάτι που να είναι γενικού ενδιαφέροντος, αλλά το τζόνυ κόκκινο λένε όλοι πως είναι πετρέλαιο και έλεγα μήπως πάρω κάτι λίγο καλύτερο

Λέω μήπως πάρω το Famous Grouse που που αρέσει η πέρδικα στο μπουκάλι

To Jameson είναι καλή επιλογή για smooth whiskey που θα το ευχαριστηθούν οι περισσότεροι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...