Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα φθηνά,δηλαδή μέχρι 20 ευρώ,τα καλύτερο για μένα είναι τα Teachers και Haig.Επίσης πολύ καλό ήταν το Johnnie walker red rye.

.Grants,Famous,Ballantines,Dewars είναι οκ.

Johnnie red και Cutty sark δεν θα έπαιρνα.

Το Jack είναι μια κατηγορία μόνο του,είτε αρέσει είτε όχι.

Μετα αν πας μέχρι τα 30 ευρώ τότε τα 12αρια.Από εκεί και πάνω υπάρχουν φυσικά πολλές καλύτερες επιλογές.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Από τα συνηθισμένα ουίσκι που βρίσκουμε ΣΜ ποια είναι κακά, και ποια αξιοπρεπή ή καλά? Μπορεί κάποιος να μου κάνει μια γρήγορη κατάταξη?

Πχ

Τζόνυ κόκκινο
Dewars

Famous Grouse
Grants
Jack Daniel
Haig
Cuttysark
Chivas

Όπου κόκκινα αυτά που πρέπει να αποφύγει κανείς, και πράσινα τα αξιοπρεπή - καλά (από πάνω τα έχω βάλει τυχαία για το παράδειγμα).

Ουσιαστικά θα έρθουν σπίτι άτομα που πίνουν και θέλω να πάρω κάτι οκ που να αρέσει στον γενικό πληθυσμό αλλά δεν έχω ιδέα.

Βασικά κάτι από αυτά θα πάρω https://www.sklavenitis.gr/kava/pota/oyiski/ (μέχρι 22€ ας πούμε)

Teacher's και καθάρισες. Σε ελάχιστους δεν αρέσει. Όσοι το δοκιμάζουν πρώτη φορά δεν μπορούν να πιστέψουν ότι είναι ένα φθηνό ουίσκι.

Το Jack μια χαρά και αυτό αλλά δεν αρέσει σε αρκετούς.

Το Chivas βέβαια είναι η πιο safe επιλογή αν θέλεις δείξεις ότι πήρες κάτι "καλό". Σε αυτά τα λεφτά όμως αρχίζουν και άλλες επιλογές όπως το Monkey Shoulder (ενδεικτικό το παράδειγμα)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα ένα Teacher's για το γενικό κοινό, και έχω καβάτζα και ένα ουίσκι κατευθείαν από Ταϊλάνδη για πλαν μπι:
 

Spoiler

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/317903895_556609955809833_3495176155661063596_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=KvmibOIMLA8AX9g-0_R&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=03_AdSd5hT8iESdfevsON95aqKihqjydmlFn7f4KP0Vph3aAw&oe=63BA9EE2

Επίσης πήρα και δύο τέτοια ποτήρια αλλά έχω μια ίσως χαζή ερώτηση:

Spoiler

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/317384902_587667276411743_9134267744695815254_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=dHbN521OHbAAX-S-K0h&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&oh=03_AdRaacbKP3yRhat01zyEWT4qAo59u9cbn-VpvaAnb1m9vA&oe=63BAA6ED

Αυτό το αυτοκόλλητο με την μάρκα πρέπει να το βγάλω ή μένει έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ρούμι είναι το SangSom.

Τα αυτοκόλλητα προφανώς τα βγάζεις.

Εν τω μεταξύ πήρες ένα μπουκάλι ουίσκι μόνο; Όλη η κουβέντα έγινε για ένα μπουκάλι;

Γιατί είπες ότι θα έρθουν άτομα που πίνουν, ένα Teacher's δε βλέπω να φτουράει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι οπαδός του Jack Daniels

Σε ένα πέρασμα 3 μηνών από Τοκυο δοκίμασα αυτά......μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα

image.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

είμαι οπαδός του Jack Daniels

Σε ένα πέρασμα 3 μηνών από Τοκυο δοκίμασα αυτά......μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα

image.jpeg

Να φανταστω ξερεις ποσο κοστιζει το 30αρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ούτε καν είχα διαβάσει ποτέ την ετικέτα να δω ότι λέει ρούμι. Ο φίλος που το έφερε είχε πει ότι είναι ουίσκι (ούτε αυτός θα το είχε διαβάσει). Εντωμεταξύ μοιάζει οπτικά αλλά και στην μυρωδιά με ουίσκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Menelaos83 είπε

Να φανταστω ξερεις ποσο κοστιζει το 30αρι...

 ευτυχώς που η βραδυα ήταν από την εταιρεία και είχα την ευκαιρία στο μπαρ να το δοκιμασω  το 30αρι 

έφερα στο πατέρα μου ένα 12αρι το οποίο το εξαφανίσαμε στην 65 επέτειο των γάμων του......αν καταφέρω σε κάποιο ταξίδι να ξαναπάω θα κτυπησω ότι αντέχει η τσέπη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το Jameson που διαφημίζουν τις τελευταίες  μέρες?

Για το black barrel μιλάω...

Από γεύση τι λέει?

Μίμηση των "καπνιστων" whiskey μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...