Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικαιολογία? Πραγματικότητα είναι, όχι δικαιολογία! Οχι οτι περιμένω εναν κάτοχο audi s3 να καταλάβει αλλά τέλος πάντων...

 

Το ινσόμνια έχει πολλούς φραγκάτους γι'αυτό και εξηγούνται τέτοιες απόψεις. Αν βγείς έξω στον πραγματικό κόσμο (γενικά μιλάω δεν απευθύνομαι σε σένα) θα καταλάβεις οτι η πραγματικότητα απέχει πολύ απο τον δικό σας κόσμο!

 

Έχεις πρόβλημα με όσους δουλεύουν και βγάζουν λεφτά; Γιατί αυτό εμένα προσωπικά με προσβάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις πρόβλημα με όσους δουλεύουν και βγάζουν λεφτά; Γιατί αυτό εμένα προσωπικά με προσβάλει.

 

Εγώ είπα πως έχουν τα πράγματα. Είναι γεγονός. Απο κει και πέρα το παίρνεις όπως θέλεις, αρκεί να μην παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου. Αν νιώθεις προσβεβλημένος κάτι φταίει με σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε δεν ειχε πηγε το θεμα στα λεφτα που δεν υπαρχουν.. και γω μεροκαματιαρης ειμαι και εχω και παιδι να φροντισω, εννοειται οτι δεν αγοραζω day one, μαλιστα το χω βαλει και στοχο να δινω maximum 8-10 ευρω για ενα game επειδη και μενα δεν με παιρνει να δινω 50ευρα. και οσοι λενε για τις εταιριες που βγαζουν ενα σκασμο λεφτα, τα indie τα αγοραζουν; ειχε βγει προσφορα ενα game 3 ευρω και ο αλλος ελεγε δεν το αγοραζει επειδη δεν εχει multi.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου άρεσε η άποψη ότι πάλι φταίει το κράτος που δεν εφαρμόζει τον νομό. Δηλαδή θα ήταν πολυ ωραίο να σου έρχεται στο σπίτι το ραβασακι ώστε να μην ξανακατεβασεις. Επίσης είναι κρίμα που πάει συνέχεια στην κλεψια ο νους μας. Όταν σου δίνεται η εευκαιρία να κλεψεις δεν σημαινει ότι πρέπει να το κάνεις. Κάποιοι πρέπει να κοιμομαστε και με την συνείδηση μας ξέρετε. Τα παραπάνω για το παράδειγμα με την χρηματαποστολη. Ελπίζω να δικαιουμαι να εκφραζω άποψη εφόσον είμαι άνεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είπα πως έχουν τα πράγματα. Είναι γεγονός. Απο κει και πέρα το παίρνεις όπως θέλεις, αρκεί να μην παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου. Αν νιώθεις προσβεβλημένος κάτι φταίει με σένα...

 

Ε; Από την μία δεν μπορούμε να έχουμε άποψη γιατί βγάζουμε λεφτά, και από την άλλη έχουμε πρόβλημα αφού μας προσβάλεις;

Όχι δεν φταίει τίποτα σε εμένα. Κοίτα τον καθρέφτη, εκεί θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε; Από την μία δεν μπορούμε να έχουμε άποψη γιατί βγάζουμε λεφτά, και από την άλλη έχουμε πρόβλημα αφού μας προσβάλεις;

Όχι δεν φταίει τίποτα σε εμένα. Κοίτα τον καθρέφτη, εκεί θα το δεις.

 

Εσύ τα λες. Εγώ δεν είπα τίποτα απο αυτά που ισχυρίζεσαι. Εχεις μήπως κάποιο θέμα στην κατανόηση?

 

Είναι προσβολή που είπα οτι στο ινσόμνια συχνάζουν αρκετοί φραγκάτοι? Θα μας τρελάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου άρεσε η άποψη ότι πάλι φταίει το κράτος που δεν εφαρμόζει τον νομό. Δηλαδή θα ήταν πολυ ωραίο να σου έρχεται στο σπίτι το ραβασακι ώστε να μην ξανακατεβασεις. Επίσης είναι κρίμα που πάει συνέχεια στην κλεψια ο νους μας. Όταν σου δίνεται η εευκαιρία να κλεψεις δεν σημαινει ότι πρέπει να το κάνεις. Κάποιοι πρέπει να κοιμομαστε και με την συνείδηση μας ξέρετε. Τα παραπάνω για το παράδειγμα με την χρηματαποστολη. Ελπίζω να δικαιουμαι να εκφραζω άποψη εφόσον είμαι άνεργος.

Φαντάζομαι ότι κατάλαβες ότι το παράδειγμα με την χρηματαποστολή ήταν καθ'υπερβολή και ελπίζω να κατανόησες ότι ο γράφων αυτού του παραδείγματος πλερώ για τα games του.Ωστόσο αν ποτέ βρεις πολλά λεφτά και σε πιάσει καμιά κρίση συνειδήσεως και δεν τα θες ενημέρωσε εδώ όλο και κάποιος θα βρεθεί να τα πάρει...Είπαμε πληρώνουμε για τα games μας αλλά δεν είμαστε και μητέρες Τερέζες.Γιατί οι Άγγλοι π.χ είναι μλκς και απαγορεύουν το downloading;Όχι απλά ξέρουν και έχουν την λογική  να κατανοήσουν ότι πάντα το τσάμπα θα είναι πιο γλυκό οπότε ως κράτος αναλαμβάνει και τα μέτρα του.  Θα πω για μένα όλα μου τα games είναι νόμιμα εκτός του pro 2013 που το κατέβασα για τον πιτσιρικά σε μία εποχή που ήμουν άνεργος και είχε τρελαθεί με το παιχνίδι.Έχω τουλάχιστον 30 games στο steam και άλλα τόσα περίπου στο origin και κάνα δυο από ubisoft.Ωστόσο μία χαρά κατέβασα το εν λόγο game αφού η υπάρχουσα πολιτική μου το επέτρεψε και ο πιτσιρικάς μου τα έκανε τσουρέκια και εκεί πατούσε και αυτός όταν του έλεγα ότι δεν υπάρχουν λεφτά για το παιχνίδι μου έλεγε ότι όλοι οι φίλοι του το έχουν  κατεβασμένο.Αν απαγόρευε η πολιτεία το downloading ως επιλογή δεν θα υπήρχε από μέρους μου τουλάχιστον ούτε αυτό το ένα παιχνίδι πειρατικό.                                                                                                                   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφή για σκέψη: Εαν δεν κατεβάζαμε τίποτε (παιχνίδια, ταινίες, σειρές και δε συμμαζεύεται) θα σκάγαμε 1000€ για 50αρα τηλεόραση με ένα σωρό καλούδια πάνω, κάρτα γραφικών των 300€, gamepads, υδροψύξεις και δε ξέρω και γω τι άλλο;

 

Έχω μια εντύπωση ότι και οι εταιρείες παραγωγής (ταινιών, παιχνιδιών κτλ) το ξέρουν αυτο. Και δεν έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τροφή για σκέψη: Εαν δεν κατεβάζαμε τίποτε (παιχνίδια, ταινίες, σειρές και δε συμμαζεύεται) θα σκάγαμε 1000€ για 50αρα τηλεόραση με ένα σωρό καλούδια πάνω, κάρτα γραφικών των 300€, gamepads, υδροψύξεις και δε ξέρω και γω τι άλλο;

 

Έχω μια εντύπωση ότι και οι εταιρείες παραγωγής (ταινιών, παιχνιδιών κτλ) το ξέρουν αυτο. Και δεν έχουν πρόβλημα.

 

Μπράβο να έχεις τηλεόραση με 1000 ευρώ, κάρτα με 300, υδροψύξεις κλπ και να πειρατεύεις παιχνίδια που βρίσκεις με 10 και 20 εύρω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφή για σκέψη: Εαν δεν κατεβάζαμε τίποτε (παιχνίδια, ταινίες, σειρές και δε συμμαζεύεται) θα σκάγαμε 1000€ για 50αρα τηλεόραση με ένα σωρό καλούδια πάνω, κάρτα γραφικών των 300€, gamepads, υδροψύξεις και δε ξέρω και γω τι άλλο;

 

Έχω μια εντύπωση ότι και οι εταιρείες παραγωγής (ταινιών, παιχνιδιών κτλ) το ξέρουν αυτο. Και δεν έχουν πρόβλημα.

Τι λές ρε αγόρι; Άρα μας λες με λίγα λόγια ότι είναι οκ να μην πληρώνουμε τους Developers και να πληρώνουμε το οτιδήποτε άλλο. Είναι σαν κάτι πειρατές που συναντάω που έχουν Iphone 6 και τους λέω γιατί δεν αγοράζεις παιχνίδια και μου απαντούν: είναι πολύ ακριβά ρε φίλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λές ρε αγόρι; Άρα μας λες με λίγα λόγια ότι είναι οκ να μην πληρώνουμε τους Developers και να πληρώνουμε το οτιδήποτε άλλο. Είναι σαν κάτι πειρατές που συναντάω που έχουν Iphone 6 και τους λέω γιατί δεν αγοράζεις παιχνίδια και μου απαντούν: είναι πολύ ακριβά ρε φίλε.

 

οχι, δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες.

 

για να σου δωσω να καταλαβεις: 

5 παιχνιδια των 50€ κανουν 250€ πχ, αλλα που θα τα παιξεις ? με 250€ περνεις μια καρταρα που παιζει ανετα ολα τα ''αν σου αρεσει αγορα σε το'' 

κ αυτο το ξερουν οοοοοοοοολοι οι developers, κ ολες οι εταιριες ανταλλακτικων  υπολογιστων !! 

δυστυχώς η πειρατεια κραταει μια χαρα την πολιση ανταλλακτικων υπολογιστων κ οχι μονο.

 

σκεψου αν κλεισουν τα παντα απο site που σου δινουν τετοια λογισμικά  ποσο θα πεσουν οι πωλήσεις !!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

σκεψου αν κλεισουν τα παντα απο site που σου δινουν τετοια λογισμικά  ποσο θα πεσουν οι πωλήσεις !!! 

ακριβώς τα "the way it's meant to be played"  και τα "amd gaming evolved" δε μπαίνουν για το χαβαλέ όπως τα αυτοκολλητάκια χορηγών (και καλά) στα καγκουράμαξα

 

είναι όντως χορηγοί και τους τα σκάνε χοντρά για να προωθούν το δικό τους προϊόν 

 

ας μη μιλήσουμε και για περιπτώσεις όπως με το unity όπου η ms πίεσε για να τρέχει το παιχνίδι το ίδιο και στο ps4 

όλα αυτά δε γίνονται τσάμπα και έτσι οι κατασκευαστές παιχνιδιών πληρώνονται εμμέσως από την αγορά hw

 

και αν δε τα πήγαιναν καλά δε θα έβγαζαν τη μια μεγάλη παραγωγή πίσω από την άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο να έχεις τηλεόραση με 1000 ευρώ, κάρτα με 300, υδροψύξεις κλπ και να πειρατεύεις παιχνίδια που βρίσκεις με 10 και 20 εύρω.

 

Ο ορισμός του γύφτου, όχι αστεία.

 

 

Τι λές ρε αγόρι; Άρα μας λες με λίγα λόγια ότι είναι οκ να μην πληρώνουμε τους Developers και να πληρώνουμε το οτιδήποτε άλλο. Είναι σαν κάτι πειρατές που συναντάω που έχουν Iphone 6 και τους λέω γιατί δεν αγοράζεις παιχνίδια και μου απαντούν: είναι πολύ ακριβά ρε φίλε.

 

Ετσι! Αν μαζεύεις λεφτά και δεν τα πετάς απο δω και απο κει και iPhone παίρνεις και 50ρες tv παίρνεις και τούμπανα πισιά παίρνεις.

Οι υπόλοιποι που δεν έχετε λεφτά να τα πάρετε και παρόλα αυτά αγοράζετε games είστε άξιοι της μοίρας σας! (Δεν μιλάω γι'αυτούς που έχουν λεφτά και τα αγοράζουν όλα).

 

Καλύτερα λοιπόν "γύφτος" στα μάτια μερικών (εγώ είμαι περήφανος "πειρατής"), παρά ***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι! Αν μαζεύεις λεφτά και δεν τα πετάς απο δω και απο κει και iPhone παίρνεις και 50ρες tv παίρνεις και τούμπανα πισιά παίρνεις.

Οι υπόλοιποι που δεν έχετε λεφτά να τα πάρετε και παρόλα αυτά αγοράζετε games είστε άξιοι της μοίρας σας! (Δεν μιλάω γι'αυτούς που έχουν λεφτά και τα αγοράζουν όλα).

 

Καλύτερα λοιπόν "γύφτος" στα μάτια μερικών (εγώ είμαι περήφανος "πειρατής"), παρά ***

Άμα φύγεις ποτέ για διακοπές και γυρνώντας βρεις το σπίτι σου καλοκαιρινό να ξέρεις το ίδιο περήφανος θα νιώθει κι ο τυπάς που θα στο'χει σηκώσει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

5 παιχνιδια των 50€ κανουν 250€ πχ,

 

λολ

 

5 παιχνίδια των 50 ευρώ. Ξέρεις δεν είμαστε όλοι οι γκέιμερς στο γυμνάσιο να αγοράζουμε κωλοντούτι και φίφα day one. Μερικοί από εμάς ξέρουμε να διαχειριζόμαστε τα χρήματα μας. Που ξέρεις μερικοί μπορεί να εργαζόμαστε για να ζήσουμε και να ξέρουμε με τι κόπο βγαίνουν.

 

Απελπισμένες προσπάθειες να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα πάντως, ωραία επιχειρήματα.

 

 

 

Ετσι! Αν μαζεύεις λεφτά και δεν τα πετάς απο δω και απο κει και iPhone παίρνεις και 50ρες tv παίρνεις και τούμπανα πισιά παίρνεις.

Οι υπόλοιποι που δεν έχετε λεφτά να τα πάρετε και παρόλα αυτά αγοράζετε games είστε άξιοι της μοίρας σας! (Δεν μιλάω γι'αυτούς που έχουν λεφτά και τα αγοράζουν όλα).

 

Καλύτερα λοιπόν "γύφτος" στα μάτια μερικών (εγώ είμαι περήφανος "πειρατής"), παρά ***

 

 

Φίλε μου, καθένας κάνει πράττει ότι του αναλογεί. Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα. Η ανατροφή που έχει από το σπίτι του, το εάν εργάζεται για να εκτιμήσει και τον κόπο άλλων ανθρώπων που εργάζονται, το αν θέλει να πάει μπροστά η αγαπημένη του ασχολία κοκ.

 

Επαναλαμβάνω, το να κατεβάζεις πισί γκέιμς με τις σημερινές φαιδρές τιμές που έχουν λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία τους είναι σχεδόν τόσο εύκολο όσο το να κλέψεις τσίχλες από το περίπτερο: και στις δύο περιπτώσεις είναι εξίσου γυφτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...