Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πούμε τώρα ; Μία είναι, CDPR.Δεν τους ανησυχεί η πειρατεία καθόλου, DRM-Free το The Witcher 3 σου λέει από την πρώτη κιόλας μέρα και ότι DLC βγει δωρεάν.Σ' αυτούς λες ''Shut up and take my money'' και τσιμπάς την παιχνιδάρα.Στην UBI/EA δεν μπορείς να το κάνεις αυτό για τους γνωστούς λόγους, εκτός και αν είσαι μαζόχα.Τρέχουν με τα Denuvo μπας και πουλήσουν κάμια unoptimized κόπια παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Phani, σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο. Σήμερα το πρωί ξεκίνησα το DA:I και απογοητευτηκα από όλες τις απόψεις. Από τα νεα ΑΑΑ παιχνίδια μόνο το Mordor βρήκα τίμιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο παλιά τόσο πιο hardcore ήταν το gaming και συγκεκριμένα το pc gaming, δεν χωρούσε πρόλογος αλλα δεν ήταν και corporations τότε με 1000 άτομα προσωπικό και 100 sub studios. Προφανώς τους συμφέρει αυτό που κάνουν περισσότερο από το να κάνουν delay το game, λογικά, και πολλοί τρώνε το πρόλογο και πάνε αγοράζουν νέο gpu. Εγώ πάντως δεν έχω ακουμπήσει EA game από το BF3 και τώρα σειρά τις Ubi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά γι' αυτό το λόγο έχω PC, μ' αρέσει να κάνω updates στους οδηγούς, να πειραματίζομαι με τα settings των παιχνιδιών, να κάνω O/C, να συζητάω για τα τεχνικά θέματα ή επιτεύγματα που μπορεί να έχει ένα παιχνίδι και άλλα πολλά.Αν δεν τα γούσταρα αυτά, θα έπαιρνα ένα PS4 ή ένα Xbox One

 

Καλά και το pc gaming ειναι gaming και δεν πρέπει να πηγαινουμε στο άλλο άκρο όπου για 50 σελιδες μιλάμε σχεδόν εξολοκλήρου για γραφικά και benchmarks και ελάχιστα για το ιδιο το παιχνίδι. Πολλοι σε διάφορα φορουμς μου δίνουν την εντύπωση οτι δίνουν 700 ευρώ για κάρτες γραφικών και μετά κατεβάζουν torrents μόνο και μόνο για να κάνουνε benchmarks. Αν βγει το MGS5 και Witcher 3 και γινεται λογος μονο για τον τεχνικό τομέα ζητώ που καήκαμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε μπορεί να δεχτεί ένας θιασώτης της πειρατείας βεβαίως είναι ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τον τέρπει δωρεάν.Και για την ακρίβεια όχι δωρεάν, αλλά με δικό του κόστος και κόστος των υπολοίπων που δεν επιλέγουν το αυτό.Πόσο μάλλον να το κάνεις από άποψη και επαναστατική διάθεση αποκατάστασης της τάξης και όχι από οικονομική αδυναμία να συνεχίσεις να ασχολείσαι με κάτι που σου αρέσει πραγματικά.Τα όρια του τελευταίου βέβαια δεν είναι και πάντα ευδιάκριτα, όπως επίσης κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να αντιτάξει πώς ό,τι χόμπι δε μπορείς να το συντηρήσεις, απλά το περιορίζεις/σταματάς.

Τέλοσπάντων, δε βγαίνει άκρη με αυτή την κουβέντα ποτέ θεωρώ.Απλά εγώ δεν αντέχω να βλέπω όλους τους παρτάκιδες (παράσιτα ήθελα να πω, αλλά υποθέτω δεν κάνει) να κρύβονται πίσω από μια εύκολη δικαιολογία περί κακής ποιότητας παιχνιδιού, περί δυσκολίας εξαγωγής του μεροκάματου και άλλα παρεμφερή.Εγώ ξέρω ότι όταν κάτι το θεωρείς κακό δεν ασχολείσαι μαζί του, δεν είσαι η βασίλω πρώτη κάθε φορά που βγαίνει νέο παιχνίδι και μάλιστα έχοντας και απαιτήσεις.Υποψιάζομαι πως εαν κάποιος από αυτούς έβλεπε το πνευματικό του πόνημα ο άλλος να το παίρνει, να κάνει τη δουλειά του, να σκουπίζεται και στο τέλος να του λέει σιγά που θέλεις και αντίτιμο γι αυτή τη μαλακία, θα δάγκωναν λαρύγγια τουλάχιστον.Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι, ίσως οι πιο πολλοί θέσει πειρατές να μην έχουν φτάσει ποτέ στο σημείο να κάνουν κάτι αντίστοιχο, έστω και σε τρομερά μικρότερη κλίμακα.

 

+1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το παιχνίδι, αυτά συνήθως στα προβληματικά παιχνίδια της ubi γίνονται.

Στο mordor που έτρεχε νεράκι οι συζητήσεις για τα τεχνικά κράτησαν λίγο.

Στο fc4 που παραπονιέται ο heatspreader το πρόβλημα για αρκετούς ήταν ότι δεν έκαναν υπομονή να κυκλοφορήσει το παιχνίδι και έπαιζαν πρώιμες εκδόσεις που ήταν προβληματικές και παίζει να κατέβασαν το παιχνίδι 3 φορές.

Το θέμα είναι ότι και να έχεις αγοράσει το παιχνιδι πάλι έχει θέμα (ακόμα) και δε σε σώζει η αγορά. Το patch όταν βγει θα το έχουν όλοι.

 

προσωπικά δέχομαι να θες να έχεις αγορασμένο παιχνίδι για να έχεις τη καλύτερη δυνατή υποστήριξη και να ταλαιπωρείσαι όσο το δυνατόν λιγότερο, αλλά αυτό θα το κάνεις για εταιρείες που σέβονται το καταναλωτή ή για υπερπαιχνιδάρες

 

πχ το gta όσο και αν μας έχει φτύσει η R* εγώ σκοπεύω να το αγοράσω (πάντα για ΜΕΤΑ τη κυκλοφορία μιλάμε, δε παίρνω γουρούνι στο σακί), αλλά τη σαβούρα της ubi δε την αγοράζω όσο και αν μου αρέσουν κάποια παιχνίδια τους..

 

δηλαδή δε θα πληρώσουμε πχ το mordor που από day one ήταν άψογο (και γενικά όλα τα παιχνίδια της warner στο pc ήταν πάρα πολύ καλά αν το καλοσκεφτείτε)  και δε μας ταλαιπώρησε και θα πληρώσουμε το fc (που είναι καλό παιχνίδι, δεν είναι ότι δεν είναι μάπα) επειδή έσπασε πιο δύσκολα και θέλει ένα κάρο Patch για να στρώσει; 

 

έ οχι, το πούλο και για μένα το πούλο στο publisher γενικά δε θα το πάρω μεμονωμένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το παιχνίδι, αυτά συνήθως στα προβληματικά παιχνίδια της ubi γίνονται.

 

Στο mordor που έτρεχε νεράκι οι συζητήσεις για τα τεχνικά κράτησαν λίγο.

 

Στο fc4 που παραπονιέται ο heatspreader το πρόβλημα για αρκετούς ήταν ότι δεν έκαναν υπομονή να κυκλοφορήσει το παιχνίδι και έπαιζαν πρώιμες εκδόσεις που ήταν προβληματικές.

 

Το θέμα είναι ότι και να έχεις αγοράσει το παιχνιδι πάλι έχει θέμα (ακόμα) και δε σε σώζει η αγορά. Το patch όταν βγει θα το έχουν όλοι.

 

Το κυριο θεμα φιλε ειναι οτι καπου πρεπει να μπαινουν και καποια ορια. Οπως εγραψε και ο Bigi και το παιζεις τζαμπα και κανεις τρελλο bitching. (δεν μιλαω για εσενα προσωπικα το καταλαβαινεις).Συγνωμη κιολας δηλαδη..

Κανεις δεν ειναι ευχαριστημενος με τις τακτικες των μεγαλων εταιρειων που εχουν ξεφυγει πλεον απο τα ορια των studios και αποκτανε λογικη και υποχρεωσεις μεγαλων επιχειρησεων με οτι αυτο συνεπαγεται.

Fool me once shame on you. Fool me twice shame on me λεει ομως. Αν το συνεχισει η Ubi ξερεις τι θα παρει στο μελλον απο εμενα.. Για  να εχω ομως το δικαιωμα να το λεω αυτο πρεπει να εχω κανει εγω τη συνεισφορα μου ειδικα σε ενα παιχνιδι που θα το παιξω 100%.

Αλλιως ή μην το παιξεις καθολου και σε σεβομαι ή αν το παιξεις τζαμπε ε κανε την παλαβη τωρα, φωναζει ο κλεφτης να φοβηθει ο νοικοκυρης δηλαδη, και μετα πεθαινει το pc gaming και δεν ασχολουνται και και.. Ε πως να σε παρει σοβαρα ο αλλος ρε συ, οταν ξερεις οτι η πλατφορμα ειναι γεματη τζαμπατζηδες και εκλεκτικους μαλιστα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως παίδες προσωπικά το βρίσκω τουλάχιστον αστείο (αν όχι γελοίο) αυτό που έγινε στο Far Cry 4 όπου έσπευσαν πολλοί να παίξουν τη leaked έκδοση - και παρόμοια ισχύουν και για το νέο Assassins's Creed.

 

Όπως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις δεν παρέλειψαν να μας πληροφορήσουν για το πόσο χαρούμενοι είναι για το ότι δεν θα πληρώσουν για ένα χάλια παιχνίδι (θυμηθείτε: leaked έκδοση, πειρατικό hack, unpatched) αλλά συνέχισαν να γκρινιάζουν για σελίδες για τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν προκειμένου να παίξουν το παιχνίδι και να ζητούν pms για να λύσουν τα προβλήματα της πειρατικής leaked κόπιας. 

 

Πάνω από όλα συνέπεια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι προβλήματα έχει η πειρατική έκδοση, έχει και η original.Καμία διαφορά, εκτός και αν κάποιος έχει ''ράγισμα'' του Τάκη που πρώτη φορά ασχολείται με τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οταν λεμε περιμενετε τουλαχιστον την επισημη ημερομηνια να κατεβασετε μια κοπια κανονικη οταν βγει το παιχνιδι..Μετα κολλησε το pc μου δεν τρεχει καλα, και μου εβαλε mining trojan κλπ κλπ..

Εχουν αρχισει παντως και τρολαρουν ασχημα οι devs βαζοντας bugs που εμφανιζονται μονο στις πειρατικες εκδοσεις. Και το να βλεπεις ενα user να την παταει ετσι ειναι ενα πραγμα. Το να βλεπεις μεγαλους game reviewers να την πατανε ετσι.. Για γελια το λιγοτερο..


Ότι προβλήματα έχει η πειρατική έκδοση, έχει και η original.Καμία διαφορά, εκτός και αν κάποιος έχει ''ράγισμα'' του Τάκη που πρώτη φορά ασχολείται με τέτοια.

 

Δεν ειναι ετσι παντα.. π.χ

 

http://www.ign.com/articles/2014/11/19/far-cry-4-users-accidentally-reveal-they-pirated-the-game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mining trojan είχε μια συγκεκριμένη έκδοση του Watch_Dogs αν θυμάμαι καλά και δεν ξέρω και κατά πόσο ισχύει..Για μένα, όποιος αξίζει τα λεφτά μου θα τα πάρει, οι άλλοι τον πούλο.


Εγώ γιατί δεν έχω τέτοιο θέμα ; Άμα θέλει να πει μακακίες αυτή η εταιρεία, θα τις πει.Αντί να κοιτάξει να βγάλει σωστό παιχνίδι να της δώσω τα λεφτά μου, κοιτάει να κλαίγεται για πειρατεία.Πρώτα θα σεβαστεί αυτή εμένα και μετά εγώ αυτή, εγώ είμαι ο καταναλωτής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mining trojan είχε μια συγκεκριμένη έκδοση του Watch_Dogs αν θυμάμαι καλά και δεν ξέρω και κατά πόσο ισχύει..Για μένα, όποιος αξίζει τα λεφτά μου θα τα πάρει, οι άλλοι τον πούλο.

Εγώ γιατί δεν έχω τέτοιο θέμα ; Άμα θέλει να πει μακακίες αυτή η εταιρεία, θα τις πει.Αντί να κοιτάξει να βγάλει σωστό παιχνίδι να της δώσω τα λεφτά μου, κοιτάει να κλαίγεται για πειρατεία.Πρώτα θα σεβαστεί αυτή εμένα και μετά εγώ αυτή, εγώ είμαι ο καταναλωτής.

 

Mining trojan θα κολλησει ο ασχετος που δεν ξερει καν τα βασικα για αυτο εγραψα οτι περιμενε τουλαχιστον μια κοπια της προκοπης απο scene.

Εσυ δεν εχεις τετοιο θεμα γιατι εβαλες το patch και το ειδες μετα προφανως, εδω την πατησε στο Unity γνωστος reviewer με αλλη βλακεια.

Κοιτα με την λογικη σου δεν συμφωνω, εαν εισαι καλη θα σε πληρωσω αλλιως εριξα και ενα και ολα οκ.. Μην το ριχνεις καθολου αν θεωρεις οτι σε χαλαει τοσο στην τελικη, περιμενε να το παιξουν οι αλλοι και να δεις αν σου κανει για να το παρεις.

 

Κοιτα σχεδον ολοι κατεβαζουμε ΚΑΙ καποιες κοπιες για να μην κρυβομαστε ετσι; Το ζητημα ειναι οτι σε πολλους γινεται και συνηθεια και μετα δεν αγοραζουν τιποτα, ουτε καν το τιμανε με χαμηλοτερο αντιτιμο αγορας μελλοντικα αν τους αρεσε. Ετσι πιστευουν οτι στηριζουν την PC gaming community ή ζουν σε ενα ιδανικο κοσμο που τα λεφτα των studios πεφτουν απο ενα μαγικο συννεφο και οι τσεπες τους ειναι παντα γεματες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα μου βγάλει σωστό παιχνίδι, που δεν θα 'χει stuttering, θα τρέχει όπως πρέπει, θα έχει 16:10 support, δηλαδή να μου δείξει ότι όντως ενδιαφέρεται για μένα που έχω PC και όχι Ps4/Xbox One, θα τα πάρει τα λεφτά μου και με το παραπάνω(Limited/Collector's Edition).Εγώ όσες πειρατικές εκδόσεις έχω κατεβάσει, είναι ακριβώς ίδιες με τις Original γιατί πολλές από αυτές τις αγόρασα μετά όταν βρήκα προσφορά, άρα θα το κατεβάσω έτσι και αλλιώς για να δω πως τρέχει στο PC μου καταρχήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...