Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ααα.. την πάτησες! Μου μυρίζει custom αρχαίο πρόγραμμα που δεν δουλεύει σε SP2 καταστάσεις, κανένα πρακτορείο ΟΠΑΠ;

 

Αν θέλεις να δοκιμάσεις με καθαρό προφίλ, πήγαινε Start --> Run --> Firefox -p . Θα βγει αυτο:

firefox-profilemanager.png

 

Φτιάξε καινούργιο καθαρό προφιλ και ξεκίνα κανονικά το ff επιλέγοντας το νέο προφιλ. Παντως, δεν κάνεις κανένα σκανάρισμα για malware (με antivirus ή antimalware) και ενα scandisc (explorer-->c:-->Properties-->Tools-->Error Checking) μήπως συμβαίνει κάτι αλλο γενικότερα στο μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νεος ff 17 κλπ. Αυτα τα ξερετε :P

 

Η 17 θα ειναι esr, θα υποστηριζεται κανονικα για μηνες με security updates, οπως η 10 που βγηκε 31/1 και μεχρι σημερα εχει δεχτει 10 security updates, τη στιγμη που η κανονικη 10 δεχτηκε μολις 2 πριν βγει η 11. Ειναι η ιδανικη λυση για οσους εκτιμουν τη σταθεροτητα περισσοτερο απο τα νεα features.

 

Το περιεργο τωρα ειναι πως η 10 esr δεν καταργειται τωρα που βγηκε η 17. Συνεχιζει να υποστηριζεται μεχρι να τελειωσει ο χρονος της (1 χρονο υποστηριξη) και ετσι εφτασε σημερα στο 11ο update της. Μπραβο mozilla!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με το Facebook Messenger for Firefox:

 

Όταν κάνω hover με το mouse στα εικονίδια του, το popup dialog, μου εμφανίζει "κινέζικα" αντί για "Προβολή όλων των μηνυμάτων", "Προβολή όλων των αιτημάτων φιλίας" κλπ.

Αν όμως από τις επιλογές, απενεργοποιήσω το "Facebook Messenger for Firefox" και το ενεργοποιήσω ξανά τότε μου εμφανίζει κανονικά την γραμματοσειρά κατά το hover...

 

Το ίδιο μου κάνει και με όλα τα πρόσθετα απενεργοποιημένα, αφού τα απενεργοποίησα ένα ένα, μπας και φταίει κάποιο από αυτά, σε Firefox 17.0 ελληνικό... Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδεα μου ειναι ή σαν να αργει πολυ στο ανοιγμα σελιδας και στην περιηγηση μεσα στην σελιδα? Βεβαια εχω SSD και ισως στην προηγουμενη εκδοση να ειχα κανει ρυθμισεις για cache και αλλα πραματα και να ηταν σφαιρατος. Αντε τωρα να θυμιθω τι ειχα κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να φτιαξω καθαρο προφιλ ? Το default δεν ειναι το πιο απροβληματιστο ? (αυτο μου βγαζει, ετσι κι'αλλιως)

Γιατι ακόμα κι αν έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση του ff, το παλιό \profiles\ folder δεν σβήνεται στην απεγκατάσταση. Μπορεί λοιπόν να κουβαλάς κάποιο πρόβλημα που δημιουργήθηκε σε πολύ παλιότερη έκδοση και εμφανίστηκε πάλι τώρα. Ετσι κι αλλιώς το δεύτερο -καθαρό- προφίλ το φτιάχνουμε για να βεβαιωθούμε οτι δεν είναι πειραγμένο το prefs.js (about:config) και οτι δεν έχουμε προβληματικά addons, και φυσικά τα cookies, το session και όλες τις sqlite βάσεις. Είναι τόσο βασικό βήμα που το έχουν ενσωματώσει ως αυτόματη διαδικασία (reset firefox) στo φύλλο about:support των νεότερων εκδόσεων του firefox.

 

http://support.mozilla.org/en-US/kb/reset-preferences-fix-problems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαίρεται και από εμένα

Είμαι και εγώ εδώ για να παρουσιάσω το πρόβλημα μου με τον Μοζιλα

που πάνω κάτω έχω ίδια προβλήματα με τους παραπάνω από εμένα

αρχικά να ξερετε ότι έχω Windows 8 Pro....

 

1. Ένα Addon που χρησιμοποιώ πάρα πολύ και δεν το αλλαζω είναι το Speed DIal

 

2. Αυτά έχω στης επεκτασης 1z6a1dw.jpg%27%5D

 

και αυτά στης πρόσθετες λειτουργίες

1q1w91.jpg%27%5D

 

 

3. έκανα σήμερα Reset αλλά το πρόβλημα παραμένει Όχι στον ίδιο βαθμό

αλλά παραμένει όπως επίσης και Uninstall τον Flash

 

προσπάθησα να κάνω νέο χρήστη από το Run->firefox -p αλλά το αποτέλεσμα ήταν να μου ανάγει μια καινουργια σελίδα

 

5. να προσθέσω πως έκανα δοκιμή σχεδόν ολα τα site που μπαίνω στον Chrome και στον Opera δεν μου κολαγανε καν...

 

Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα απλά θα ηθελα κάποια λύση γιατί με βόλευε πολύ τόσα χρονιά τον έχω

Επεξ/σία από intergrale
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν εχει ερωτηθει ξανα αλλα οταν παω να ανοιξω μια φωτογραφια σε ενα φορουν δεν μου ανοιγει.Δεν ξερω αν ειναι προβλημα του FF...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα bookmark-checker add-on; Δηλ. να σκανάρει τα bookmarks και στο τέλος να βγάζει ποια είναι invalid πλέον (404 ή οτιδήποτε άλλο σφάλμα/αλλαγή).

Χρησιμοποιούσα το πολύ καλό checkplaces αλλά μάλλον ο developer δεν την πάλεψε με την πολιτική της Mozilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρει κάποιος; Χρησιμοποιούσα κανονικά τον Firefox σε Win 8. Προχθες όμως, άνοιξα να δω ένα βίντεο στο youtube και έφαγε ΤΡΕΛΟ κόλλημα με αποτέλεσμα να τον κλείσω με task manager (ο υπολογιστής δεν είχε κολλήσει, ούτε τα άλλα προγράμματα). Επί 2 μέρες, όταν τον άνοιγα και μου έβγαζε το παραθυράκι "This is embarassing.. Restore your last session" κλπ και πάταγα "ok" ξανάτρωγε σκάλωμα (να σημειώσω ότι το ίδιο βιντεάκι σε άλλον browser έπαιζε κανονικά). Και είπα να κάνω ένα uninstall και ξανά install. Αφού έκανα το uninstall (και πάτησα να κάνω reboot αργότερα) και πήγα στο site να κατεβάσω το πρόγραμμα, ενώ κατεβαίνει μια χαρά και το σκανάρει και για ιούς κλπ, δεν ανοίγει ποτέ το installation window! Και είπα να κάνω save το αρχείο (και όχι run όπως δοκίμαζα) και τα ίδια πάλι! Ούτε όταν πατάω "run as administrator" δεν ξεκινάει η εγκατάσταση.. Καθάρισα και με το CCleaner ότι είχε μείνει, διέγραψα και τον φάκελο από το Program Files, έκανα και 2 restart στον υπολογιστή και ένα Shut down και τίποτα.. Γνωρίζει κανείς καμιά λύση; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα bookmark-checker add-on; Δηλ. να σκανάρει τα bookmarks και στο τέλος να βγάζει ποια είναι invalid πλέον (404 ή οτιδήποτε άλλο σφάλμα/αλλαγή).

Χρησιμοποιούσα το πολύ καλό checkplaces αλλά μάλλον ο developer δεν την πάλεψε με την πολιτική της Mozilla.

 

Χμμ.. το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ κι εγώ, με έστειλες για ένα καλό ψάξιμο. :)

Λοιπον κατ'αρχήν υπάρχει για κατέβασμα εδω:

http://daniel-lange.com/archives/71-SyncPlaces,-SortPlaces-...-preserving-these-and-other-excellent-Firefox-add-ons.html

 

και σχετική συζήτηση εδω:

http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=38&t=2488625&start=15

 

Η εκδοση v2.6.2 δουλεύει (όσο τουλάχιστον τη δούλεψα) σε ff 17 και ff 18b1. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...