Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σε όλους. Εχω ένα πρόλημα μόνο με τον Firefox. Σε όποια σελίδα και να μπώ και να διαβάσω κάτι δεν μου βγάζει το κουμπί του like και του share του facebook ενώ τα άλλα μου τα βγάζει (twitter tumblr κτλπ.).

 

Φαντάζομαι πως αυτό θα είναι κάποια ρύθιση αλλά δεν ξέρω ποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από περιέργεια... έβγαλε σε κανέναν το Windows Defender κάποια ειδοποίηση "Review the files that Windows Defender will send to Microsoft (Important)" μετά το update σε 16.0.2, για τα:

 

"Mozilla Firefox\Firefox.exe"

"Mozilla Firefox\plugin-container.exe"

"Mozilla Maintenace Service\maintenanceservice_tmp.exe"

 

firefoxdefender.png

 

Έχω ανοίξει ένα νέο ερώτημα στο support forum τους, γιατί δεν βρήκα άλλη παρόμοια περίπτωση να έχει αναφερθεί, αλλά μου συνέβη σε δύο διαφορετικά PC με διαφορετικά profiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα μόνο με τον Firefox. Σε όποια σελίδα και να μπω και να διαβάσω κάτι δεν μου βγάζει το κουμπί του like και του share του facebook ενώ τα άλλα μου τα βγάζει (twitter tumblr κ?λπ.).

 

Φαντάζομαι πως αυτό θα είναι κάποια ρύθμιση αλλά δεν ξέρω ποια.

 

Λες να σου κρύβει τις εικονίτσες κανένα adblock? ή κάποιο άλλο προγραμματάκι που κρύβει τις διαφημίσεις?

Αν χρησιμοποιείς τέτοιο πρόγραμμα, προσπάθησε να το απενεργοποιήσεις και ξανατσέκαρε τις σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/waterfox Με ποιό τρόπο o browser παρακάμπτει το wmp όταν πχ. θέλω να δω ένα βιντεάκι στο tube, ώστε να παίζει μόνο ο ήχος του browser; Στα win7 το είχα βρει τώρα δε με βοηθάει η μνήμη μου (η το google εν πάση περιπτώσει). Ανοιξα το about:config μήπως κ το έβρισκα από κει, αλλά πολύ δουλειά... Αν το θυμάται κανείς θα με βοηθήσει πολύ.

 

edit:WMP12, Waterfox15, w8x64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκορπιες σκεψεις...

Το βιντεο στο youtube ανοιγει με το flash αν δεν εχεις ορισει το youtube να χρησιμοποιει html5.

Γινετια να παιξει με wmp (ή οποιον αλλο player θες) αν βαλεις το addon flash video replacer. Αλλα το συγκεκριμενο addon δεν υπαρχει πλεον (επαψε να αναβαθμιζεται). Εννοειται πως παιζει ολο το βιντεο, επειδη κατεβαινει σαν συνολο εικονα+ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά δεν εννοώ αυτό...

 

Ακούω μουσική συνεχώς από wmp, μέχρι πριν 3 μέρες (στα win7 δλδ), οποτεδήποτε έβλεπα ένα βιντεάκι στο browser (όχι απαραίτητα flash) σταματούσε ο ήχος από το wmp και ακουγα μόνο τον ήχο από το browser. Μόλις τελείωνε το βίντεο στο browser το wmp συνέχιζε την αναπαραγωγή της μουσικής από κει που είχα σταματήσει, χωρίς δική μου παρέμβαση. Τώρα πλέον ο ήχος ακούγεται και από wmp και από browser. Θέλω δλδ να δώσω override στον browser για τον ήχο. Έψαξα settings τόσο στο wmp όσο και στο browser αλλά τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μερικές φορές ναι, άλλες όχι. Δεν είχε σχέση. Έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι με αυτό το θέμα καθώς ούτε οι ρυθμίσεις sound των win έκαναν διαφορά καθώς ήταν ήδη ενεργό το exclusive mode σε applications :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και από μενα

Εγω εχω θεμα με τον Μοζζιλα εδώ και παρα πολύ καιρο

Καρχας να πω ότι εχω την 32Bit..

 

1ο προβλημα….

Μου αργει παρα πολύ να μου ανιξει της σελιδες

(ενώ σε αλλον Browser δεν το κανει)

 

2ο προβλημα….

Όταν κλινω τον μοζζιλα και θελω μετα να τον ξανανιξω

μου βγαζει ένα μυνημα το οποιο λεει :

O Firefox εκτελειτε ηδη, αλλα δεν ανταποκρινεται.Για να ανοιξετε νέο παραθυρο θα πρεπει να επανεκκινησετε τον Firefox.

Παταω το Οκ αλλα παλι το ιδιο μυνημα με αποτελεσμα να μπενς στο Task Manager

Των Windows και αν το σταματαω από εκει

 

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα επιτελους ρε παιδια να χαρω και εγω λιγο Browser…. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο ισως να εχει να κανει με λαθος ρυθμιση στον ff που να του λεει να χρησιμοποιει proxy ή να ψαχνει για proxy. Μπες στις ρυθμισεις του και πηγαινε advanced (με το γραναζι) > network > settings > no proxy.

 

Το δευτερο ειναι χρονιο προβλημα του ff, εχει γινει σχεδον feature πλεον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πραγμα με κανει και δεν φευγω απο τον μοζζιλα το Speed Dial αν το ειχε ο chrome ωπος το εχει ο μοζζιλα θα την ειχα κανει

σευχαριστω πολυ φιλε μου :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο ειναι χρονιο προβλημα του ff, εχει γινει σχεδον feature πλεον :P

 

δεν ειναι προβλημα.

εκτελει καποιες συγκεκριμενες background διεργασιες (session store backup, bookmarks backup,κτλ) οταν κλεινει, γιαυτο και καθυστερει να φυγει απο την μνημη.

αλλα εχει ανοιχθει σχετικο snappy bug για να μειωθει ο χρονος κλεισιματος.

ευκαιρεια να δω σε τι σημειο βρισκεται.

 

παντως βρισκω γελοιο να μεταπηδησει καποιος σε ενα αλλο browser που εχει αλλου ειδους προβληματα, απλα επειδη "αργει" να κλεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ΦΙλε εσυ που ξερεις το http://www.insomnia....-fox/����speedy fox λεει;

 

http://www.google.co...yfox&gsc.page=1

 

παντως για εμενα ο καλυτερος τροπος να κανεις τον firefox ταχυτερο και με μικροτερη καταναλωση πορων, ειναι να μειωσεις τον ογκο των σελιδων επειδη το ιντερνετ εχει γινει πλεον πολυ βαρυ.

μεχρι τωρα ο καλυτερος συνδυασμος για να το πετυχεις αυτο ειναι: adblocκ + flashblock + ghostery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...