Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας έχω πρόβλημα με τον ff εδώ και μια εβδομάδα,ενώ παίζω τάβλι στο gametwist ξαφνικά παγώνουν τα πάντα,το δοκίμασα πάρα πολλές φορές αποτέλεσμα τα ίδια και τα ίδια,ενώ με τον IE όλα πάνε καλά,

ΤΙ λέτε να φταίει;

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη δεν κανω αναβαθμισεις, αλλα εκατσα και εβαλα την 17 που ειναι ESR, θελω να ρωτησω. Οτι αναβαθμιση βγαζει μεσα σε αυτην την εκδοση την κανω ανετα? ΠΧ τωρα που λεει 17.01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινετε οταν εχω ανοιχτες πολλές καρτελες και παω να κλεισω το προγραμμα να μη μου βγαζει το μηνυμα με τις επιλογες : κλεισιμο καρτελων και ακυρο αλλά τις επιλογες: αποθηκευση και εξοδος, εξοδος και ακυρο;

 

γμτ παιζει να το εχω ξαναρωτησει αυτο αλλά εχω φάει σκαλωμα τώρα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινετε οταν εχω ανοιχτες πολλές καρτελες και παω να κλεισω το προγραμμα να μη μου βγαζει το μηνυμα με τις επιλογες : κλεισιμο καρτελων και ακυρο αλλά τις επιλογες: αποθηκευση και εξοδος, εξοδος και ακυρο;

 

γμτ παιζει να το εχω ξαναρωτησει αυτο αλλά εχω φάει σκαλωμα τώρα....

 

 

Γιατι μαλλον καποια στιγμη παλιοτερα οταν σε ρωτησε, τικαρες την επιλογη να μην σε ρωταει καθε φορα που πας να κλεισεις πολλαπλες καρτελες. Αν θες να το ξαναενεργοποιησεις πας επιλογες-->καρτελες και τικαρεις την επιλογη "προειδοποιηση στο κλεισιμο πολλαπλων καρτελων"

 

Edit: τωρα παρατηρησα τι ακριβως ρωτας, και μαλλον η απαντηση μου δεν βοηθαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mary1,

πηγαινε about:config και ψάξε για browser.showQuitWarning , αυτό να γίνει true από false. Κλείσε κ είσαι έτοιμη. ;)

Σ'ευχαριστω παρα πολύ! :-D

Εμ βεβαια!Το χω ξαναδει αυτο το μενου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Έχω την εντύπωση πως αυτό απλά απενεργοποιεί εντελώς το dialog box. Όχι;

Οχι βρε το ανάποδο κάνει (τιμή=true), όταν το έχεις απενεργοποίησει από το checkbox "...να μην ερωτηθώ ξανα" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν κανω αναβαθμισεις, αλλα εκατσα και εβαλα την 17 που ειναι ESR, θελω να ρωτησω. Οτι αναβαθμιση βγαζει μεσα σε αυτην την εκδοση την κανω ανετα? ΠΧ τωρα που λεει 17.01.

 

ναι. ολες οι αναβαθμισεις αφορουν αποκλειστικα security και privacy fixes. oτιδηποτε αλλη αλλαγη στον κωδικα, θα βγαινει μονο για τις non-ESR εκδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου εχει τα παρακατω προβληματα με τον ff (σε chrome ολα μια χαρα).

 

Το απλο.

Πηγαινει στο rapidhoops.com, παταει σε ενα οποιοδηποτε λινκ για να δει οτιδηποτε και η σελιδα του λεει να κλεισει το adblock. Το κλεινει, αλλα παλι τα ιδια...

 

Το περιπλοκο.

Οταν παει να μπει σε οποιοδηποτε google service (gmail, youtube, google+ κλπ), του λεει πως πρεπει να ενεργοποιησει τα cookies. Του κανει redirect στην παρακατω σελιδα που εχει οδηγιες για chrome, που δεν ειναι δυσκολο να "μετααφραστουν" σε οδηγιες για τον ff. Παρολα αυτα, δεν πιανουν!

https://support.google.com/accounts/bin/answer.py?hl=en&answer=61416&topic=2373959&ctx=topic

 

Το "because f@ck you, that's why!"

Τα παραπανω συμβαινουν με καθαρο προφιλ, με τον ff σε safe mode (να λεει να κλεισει το adblock χωρις να υπαρχει adblock ενεργο/εγκατεστημενο!), ακομα και μετα απο καθαρισμο της cache!

 

Πειτε καμια ιδεα γιατι ειμαστε στα προθυρα νευρικης κρισης...

 

(ff 17.0.1, σε vista, malware free)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου εχει τα παρακατω προβληματα με τον ff (σε chrome ολα μια χαρα).

 

Το απλο.

Πηγαινει στο rapidhoops.com, παταει σε ενα οποιοδηποτε λινκ για να δει οτιδηποτε και η σελιδα του λεει να κλεισει το adblock. Το κλεινει, αλλα παλι τα ιδια...

Aν το κανει uninstall το Adblock παλι τα ιδια?

 

Το περιπλοκο.

Οταν παει να μπει σε οποιοδηποτε google service (gmail, youtube, google+ κλπ), του λεει πως πρεπει να ενεργοποιησει τα cookies. Του κανει redirect στην παρακατω σελιδα που εχει οδηγιες για chrome, που δεν ειναι δυσκολο να "μετααφραστουν" σε οδηγιες για τον ff. Παρολα αυτα, δεν πιανουν!

https://support.goog...73959&ctx=topic

 

Το "because f@ck you, that's why!"

Τα παραπανω συμβαινουν με καθαρο προφιλ, με τον ff σε safe mode (να λεει να κλεισει το adblock χωρις να υπαρχει adblock ενεργο/εγκατεστημενο!), ακομα και μετα απο καθαρισμο της cache!

Περιεργα πραγματα! :wacko:

Εχει κανει το λογικο? Καθαρισμο των cookies(οχι μόνο της cache)? Ενω ειναι οι οι ρυθμισεις να δεχεται cookies σωστες(Options->Privacy->Use custom settings for history->accept cookies etc ή ακομα καλυτερα σκετο "Remember history")?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rapidhoops.com όταν διαλέγω αγώνα δε μου δουλεύει ούτε εμένα. Σε chrome μου εμφανίζει το μήνυμα "Complete just ONE survey below to unlock this page." , και σε ie βγάζει το μήνυμα για το adblock, χωρις να έχω. Μου φαίνεται scam site. :ph34r:

 

Για το cookie. Δοκίμασε κι από το about:permissions αλλά ουσιαστικά κάνεις το ίδιο πράγμα κι από τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rapidhoops.com όταν διαλέγω αγώνα δε μου δουλεύει ούτε εμένα. Σε chrome μου εμφανίζει το μήνυμα "Complete just ONE survey below to unlock this page." , και σε ie βγάζει το μήνυμα για το adblock, χωρις να έχω. Μου φαίνεται scam site. :ph34r:

Και εμενα το ιδιο. Μου λεει να κλεισω το Adblock ενω δεν εχω! Εχω το Νoscript βεβαια αλλά του επετρεψα τα παντα αλλά και παλι τιποτα.

Ισως το αντιιικο μου το εμποδιζει να κανει αυτο που θελει, δεν ξερω.....

Επισης οταν βλεπετε "Complete this SURVEY" ΜΑΚΡΥΑ! :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενα...

 

Παραπανω, απο βιασυνη ειπα για καθαρισμο της cache. Των cookies ηθελα να πω, αλλα τα νευρα ηταν πολλα. Οι ρυθμισεις ειναι οπως περιγραφει ο MJBulls23.

 

Νεο προφιλ σημαινει να τρεχει ο ff με τις αρχικες ρυθμισεις του σαν να εγκατασταθηκε εκεινη τη στιγμη. Δεν εχει κανενα addon και καμια customια που ισως προξενει προβλημα.

Γιατι νεο προφιλ? Επειδη ο ff (μου και ολων) εχει ενα σετ απο προσθετα, ρυθμισεις, αγαπημενα κλπ στο κανονικο προφιλ που δεν πρεπει να χαθουν.

Ειναι σχεδον το ιδιο με την επαναφορα στο about:support, μιας και η επαναφορα κραταει τα αγαπημενα, τα cookies και οχι τα υπολοιπα.

 

Το θεμα με το rapidhoops ειναι υπο ερευνα, μιας και το βιντεο στην αρχικη σελιδα του παιζει κανονικα και το μονο προβλημα που βλεπω ειναι τα redirections στα urls της. Επισης λεει οτι δεν παιζει σωστα σε ie

Our video player will NOT appear using Internet Explorer. Use FireFox or Chrome to watch nba replay.

Τα βιντεο του παντως (πχ αυτο στην αρχη) γινονται streaming απο το youtube και το url τους μπορει να βρεθει με μια ματια στον πηγαιο κωδικα της σελιδας

 

Καμια αλλη ιδεα για το προβλημα των google services?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...