Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Sirios8e

Εχεις κολλησει κατι αρκετα χοντρο μαλλον, πχ rootkit. Κατεβασε αυτο και τρεξτο

http://support.kaspersky.com/5350

 

Αν παρολα αυτα στο κανει μονο οταν κανεις κλικ σε λινκ απο τις αναζητησεις στο google, τσεκαρε τι ακριβως εχεις στο about:config > keyword.url.

To tdsskiller και το antirootkit της malwarebytes δεν βρηκαν τιποτα.

Στο about config (επειδη 1η φορα ψαχνω) μου βγαζει, κατασταση προεπιλογη -ειδος αλφαριθμητικο - τιμη κενο.

Στο linux mint στο google (εσυ που γνωριζεις) μου εβγαλε καποια διευθυνση στην τιμη duckduckgo.com κλπ.

Δεν γνωριζω αν πρεπει να ισχυει κατι αναλογο και στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο default ειναι οντως κενο το συγκεκριμενο. Στο mint εινια αλλαγμενο για να χρησιμοποιει το duckduckgo (αλλος search engine).

 

Το προβλημα σου το βγαζει μονο οταν πηγαινεις στην ταδε σελιδα αφου την αναζητησεις στο google? Αν την αναζητησεις πχ στο duckduckgo και πας απο εκει να μπεις, σου βγαζει το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο default ειναι οντως κενο το συγκεκριμενο. Στο mint εινια αλλαγμενο για να χρησιμοποιει το duckduckgo (αλλος search engine).

 

Το προβλημα σου το βγαζει μονο οταν πηγαινεις στην ταδε σελιδα αφου την αναζητησεις στο google? Αν την αναζητησεις πχ στο duckduckgo και πας απο εκει να μπεις, σου βγαζει το ιδιο?

Oxι, απο to duckduckgo με παει κατευθειαν στην ιστοσελιδα, χωρις τον συγκεκριμενο κωδικο οσες αναζητησεις κι αν εκανα. Το ιδιο γινετε και στο yahoo και στο explorer, μονο με αναζητηση google μου περναει sto url ο συγκεκριμενος κωδικος. Μηπως ειναι θεμα παροχου, εχω conn-x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sirios8e

Εχεις κολλησει κατι αρκετα χοντρο μαλλον, πχ rootkit. Κατεβασε αυτο και τρεξτο

http://support.kaspersky.com/5350

 

Αν παρολα αυτα στο κανει μονο οταν κανεις κλικ σε λινκ απο τις αναζητησεις στο google, τσεκαρε τι ακριβως εχεις στο about:config > keyword.url.

Jim_p με εβαλες κι εμενα σε σκεψεις γιατι μου βγαζει τον ιδιο κωδικα πριν παει στο αποτελεσμα αναζητησης που εχω κλικαρει.

Αλλα νομιζω οτι μου το εβγαζε και στα win7. Στα 8 εχω κανει ολα τα σοβαρα scan για ιους και malware που ξερω, τωρα, στα 7 ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν ειχα τιποτα γιατι εκτος του anti-virus και του malwarebytes, ετρεχα παντα τον υπολογιστη με DeepFreeze αμεσως μετα την εγκατασταση των windows, χωρις να προσθετω addon ή παιχνιδια ή toolbar ή γενικως οτιδηποτε.

 

Εισαι σιγουρος οτι αυτος ο κωδικας ειναι σημαδι ιου ή κατι αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω pc με ff και windows 7 προχειρο για να τσεκαρω, οποτε δεν μπορω να σας απαντησω με σιγουρια.

Απλα οταν μετα το κλικ την αναζητηση στο google παιζει καθυστερηση και redirection, ειναι συνηθως κατι χοντρο.

 

Δεν εχω να προτεινω κατι αλλο. Δοκιμαστε με καθαρο προφιλ ή με τον ff σε safe mode (τον ff σε safe mode = με ολα τα προσθετα ανενεργα, οχι το λειτουργικο σε safe mode!).

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως, μπορει να μην ειναι και τιποτα, αλλα αν το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος, σιγουρα δεν ειναι. assasins@ κοιτα αν εχει καποιος φιλος σου firefox για να επιβεβαιωθεις, το ιδιο θα κανω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως, μπορει να μην ειναι και τιποτα, αλλα αν το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος, σιγουρα δεν ειναι. assasins@ κοιτα αν εχει καποιος φιλος σου firefox για να επιβεβαιωθεις, το ιδιο θα κανω και εγω.

 

εχω τρεις υπολογιστες και δυο λαπτοπ. θα το τσεκαρω σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Από το Σάββατο (που άλλαξε η ώρα) έχω το εξής πρόβλημα με τον FF. Όταν πάω να μπω σε οποιαδήποτε σελίδα που είναι https μου πετάει error sec_error_inadequate_key_usage και λέει ότι το πιστοποιητικό δεν είναι έγκυρο. (μπορείτε να το δείτε και στο screenshot). Δοκίμασα τα πάντα: έκανα update σε 20 (από 18.1), έφτιαξα καινούργιο προφίλ, έκλεισα antivirus/firewall, διέγραψα το παλιό αρχείο με τα πιστοποιητικά αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς πως να το φτιάξω? Μην καταλήξω να πάω σε chrome (όλα ανοίγουν κανονικά από chrome)... Έχω FF 7 χρόνια τώρα, κρίμα είναι :P

 

EDIT: Μόλις έκλεισα στο ESET το HTTPS Filtering mode, όλα δουλεύουν. Πρέπει να περιμένω να βγάλει η ESET κάποιο update για να μπορώ να το ξαναενεργοποιήσω χωρίς να έχω προβλήματα?

 

To error:

46293313.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιον download manager για να τρέξω στη θέση του DownLoadThemAll καθώς κάθε φορά που το τρέχω οι στροφές των ανεμιστήρων του macbook pro διπλασιάζονται (από 2000 πάνε στις 4000 σχεδόν).

Έχω ψάξει κατά το παρελθόν αλλά δε βρήκα κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιεργο που στο κανει αυτο. ποια εκδοση εχεις; δοκιμασες με την τελευταια nightly? http://code.downthemall.net/nightly/trunk/

παντως για μαζικα downloads, εγω χρησιμοποιω το προγραμμα teleport pro. ειναι αρκετα καλο και ευκολο στις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να συνθηκοποιησω την συμπεριφορα του να κανωsearch στην address bar? Απο οσο ξερω εχεις ειτε την επιλογη οταν γραφεις κατι να σου εμφανιζει τα αποτελεσματα του google, ειτε να σε πηγαινει κατευθειαν στο πρωτο αποτελεσμα (μεθοδος i'm feeling lucky). Εγω θελω να τα συνδυασω και τα 2. Δηλαδη οταν γραφω κατι προφανες και μονολεκτικο να με παει κατευθειαν στο αποτελεσμα, και οταν γραφω μια προταση, να με παει στα αποτελεσματα. Δηλαδη αμα γραψω facebook ή youtube, Να μου ανοιξει απευθειας την σελιδα τους απο το να μου ανοιξει google  με αποτελεσματα τις λεξης facebook, και αμα γραψω μια προταση πχ "Am i a nancy for watching desperate housewives" να μου ανοιξει το google με την αναζητηση που εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατα about:config, βρες την ρυθμιση keyword.URL , πατα διπλο κλικ πανω της.
στο αδειο κουτακι που θα σου ανοιξει, βαλε το εξης:

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1&q=

 

(κανε copy το λινκ, μην κανεις copy το text oπως φαινεται παραπανω)

πατα οκ και εισαι ετοιμος.

απο δω και περα, αν γραφεις μια μονο λεξη στην urlbar και πατας enter, θα σε πηγαινει κατευθειαν στην αντιστοιχη σελιδα του πρωτου αποτελεσματος,
ενω αν γραφεις πανω απο μια λεξη. θα σου ανοιγει την google σελιδα με τα πολλαπλα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@therock: επιπλέον μ'αυτό που σου λέει ο Killik, μπορείς να κάνεις shortcuts/keywords για συγκεκριμένες σελίδες που μπαίνεις συχνά όπως youtube, facebook, insomnia κτλ:

 

1. Βάλε το link που θέλεις στα favorites. (με το αστεράκι)

2. CTRL+B ---> βρές το αποθηκευμένο bookmark.

3. δεξί κλικ ---> properties --> keyword ---> βάλε κάτι μικρό που θα θυμάσαι πχ. yt (για youtube) ή fb (για facebook), ins (για insomnia).

4. save και κλείσε.

 

Τώρα κάθε φορά που θα γράφεις στη μπάρα yt [Enter] θα σε πηγαίνει αυτόματα στο youtube ή σε όποιο url έχεις μαρκάρει. Εγώ έχω φτιάξει μερικά shortcuts τύπου q1, q2, q3, w1, w2 κτλ με url/bookmarks που θέλω και δεν ψάχνω στα χαώδη μενού των bookmarks μου. ;)

 

Επίσης, η ίδια χρήσιμη λειτουργία υπάρχει και για τα search engines του firefox. Κατ'αρχήν εγκαθιστούμε την search engine που μας ενδιαφέρει (πχ. youtube, wikipedia, imdb κτλ) από το addons.mozilla.org" . Στο search box πάνω δεξιά στην μπάρα εργαλείων, πατάμε το εικονίδιο [G] (συνήθως) και στο μενού που εμφανίζεται "manage search engines..." >> διαλέγουμε search engine και "Edit keyword". Προσθέτουμε ένα γράμμα πχ. g για google, y για youtube, w για wikipedia.

 

Στο εξής μπορούμε να κάνουμε απ'ευθείας αναζήτηση με το keyword ανεξάρτητα με ποιά μηχανή έχουμε ως προεπιλογή (default). Δηλαδή με "y radio arvyla" [enter] μας δίνει αποτελέσματα από το youtube και με "w Greece" [enter] κάνει αναζήτηση Greece στη wikipedia.

 

Επίσης μπορεί να γίνει συνδυασμός των 2 παραπάνω μεθόδων με παραμετρικό bookmark που κάνει redirect σε σελίδα αναζήτησης οποιουδήποτε site (!) με χρήση παραμέτρου %s. Ανεξάντλητες δυνατότητες :)

Περισσότερα όποιος θέλει θα πάρει μια ιδέα εδώ:
http://kb.mozillazine.org/Using_keyword_searches

και εδώ: http://www-archive.mozilla.org/docs/end-user/keywords.html

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...