Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρατήρησα ότι δεν δουλεύει κανένα ελληνικό spellchecking στους τελευταίους Nightly και Aurora. Γνωρίζει κανείς κάτι για το θέμα;

Πιθανον να μην ειναι συμβατο το addon εχει να γινει update απο το 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καμια θεραπεια για το fade to black του flash, σε ορισμενες σελιδες πχ dailymotion, οταν γινεται scroll το βιντεο εκτος οθονης?

 

Στον ff μαυριζει ολο το βιντεο μολις βγει το πρωτο πιξελ του εκτος ορατης περιοχης και δεν επανερχεται οταν ξανασκρολλαρω προς τα πανω.

Ff 17.0.6esr, flash 11.2.202.285 (το τελευταιο που κυκλοφορει για λινουξ, εξαιροντας το built in του chrome), ha ενεργο στο flash, ανενεργο στον ff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δοκιμασα και με το ha του flash ενεργο, και το ha του flash κλειστο σε ολους τους συνδιασμους.

Nightly δεν μπορω να βαλω, δεν δινεται για τη διανομη μου, μονο μεχρι aurora 22 μπορω να παω. Αλλα δεν ειμαι beta tester της mozilla, οποτε δεν θα φυγω απο την esr.

 

Ξεχασα να πω οτι το προβλημα εμφανιστηκε στην 17.0.1 ή καπου εκει για πρωτη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις και πατήσω OK δεν κάνε τίποτα και φεύγει μόνο με το cancel.

 

Είναι γενικό πρόβλημα ή έτυχε σε μένα?

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Αν το κάνει ακόμα... νέο προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα καμια 6-7 παραθυρα και πολλες καρτελες ανοιχτες

περα οτι καθε τρεις και λιγο με πεταγε και μουλεγε ο μοζιλλα κολλησε κλπ μετα απο επαναφορα συνεδριας εξαφανισε παραθυρα

τι διαολο εγινε

μπορω να τα επαναφερω σε προηγουμενη κατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tις τελευταιες μερες 1 στις 7 ας πουμε φορες οταν βλεπω για παραδειγμα καποιο flash stream και ανοιγω μια νε καρτελα στο youtube ή σε καποια αλλη σελιδα με βαρυ flash περιεχομενο, ο shockwave flash player καταρεει. Ειμαι σε τελευταια εκδοση flash, firefox.. συναντησατε παρομοιο περιστατικο; Να δοκιμασω καθαρο προφιλ; Δεν θελω να παω σε beta εκδοσεις.

 

Edit: Φαινεται οτι εστρωσε με κατι ποιο απλο..ειχα ενα theme της NASA και μολις το εβγαλα σα να ξεμπουκωσε ο browser..δεν περιμενα ενα θεμα να επηρεαζει τοσο και φαντασου εχω μονο 2 προσθετα (ad block, foxy proxy) και τα κλασσικα flash,java κτλπ.

Επεξ/σία από bele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σερφάρω με mozilla firefox 21 κι από χθές έχω ένα πρόβλημα με το add block plus. Ενώ είναι κανονικά εγκατεστημένο και ενεργοποιημένο όπως δείχνει η καρτέλα με τα πρόσθετα, έχει εξαφανιστεί το εικονίδιο δεξιά από τη μπάρα διευθύνσεων και το βασικότερο, δεν μπλοκάρει διαφημίσεις.

Έκανα χθες απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά και όλα καλά. Σήμερα που άνοιξα το laptop πάλι τα ίδια, ενεργοποιημένο αλλά σα να μην υπάρχει.

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις τελευταιες μερες 1 στις 7 ας πουμε φορες οταν βλεπω για παραδειγμα καποιο flash stream και ανοιγω μια νε καρτελα στο youtube ή σε καποια αλλη σελιδα με βαρυ flash περιεχομενο, ο shockwave flash player καταρεει. Ειμαι σε τελευταια εκδοση flash, firefox.. συναντησατε παρομοιο περιστατικο; Να δοκιμασω καθαρο προφιλ; Δεν θελω να παω σε beta εκδοσεις.

 

Edit: Φαινεται οτι εστρωσε με κατι ποιο απλο..ειχα ενα theme της NASA και μολις το εβγαλα σα να ξεμπουκωσε ο browser..δεν περιμενα ενα θεμα να επηρεαζει τοσο και φαντασου εχω μονο 2 προσθετα (ad block, foxy proxy) και τα κλασσικα flash,java κτλπ.

Μάλλον έχει να κάνει με τους drivers της gpu. Το theme αυτό έχω και εγώ χωρίς πρόβλημα.

 

Σερφάρω με mozilla firefox 21 κι από χθές έχω ένα πρόβλημα με το add block plus. Ενώ είναι κανονικά εγκατεστημένο και ενεργοποιημένο όπως δείχνει η καρτέλα με τα πρόσθετα, έχει εξαφανιστεί το εικονίδιο δεξιά από τη μπάρα διευθύνσεων και το βασικότερο, δεν μπλοκάρει διαφημίσεις.

Έκανα χθες απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά και όλα καλά. Σήμερα που άνοιξα το laptop πάλι τα ίδια, ενεργοποιημένο αλλά σα να μην υπάρχει.

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Δεν υπάρχει ούτε στο μενού προσαρμογή εργαλειοθήκης; Για τρέξε κάποιο antivirus - antimalware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την απεγκατάσταση έσβησες και το προφίλ ή είσαι με το ίδιο;

Διότι λογικό να μην άλλαξε κάτι αν είσαι με το ίδιο προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει να κάνει με τους drivers της gpu. Το theme αυτό έχω και εγώ χωρίς πρόβλημα.

 

Mπορει, αλλα ειμαι σε λαπτοπ και λειτουργει η hd 3000 , η gt 540 που εχω ειναι μονο για παιχνιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...