Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα downloads τα βλέπεις πατώντας την πράσινη μπάρα που εμφανίζεται όταν ξεκινησεις το download. Δοκίμασε να βάλεις και αυτό για να εμφανίζει περισσότερες πληροφορίες πχ. ταχύτητα κατεβάσματος:

 

Download Panel Tweaks

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/download-panel-tweaks/

 

 

Εναλλακτικά ενεργοποιείς τον παλιό download manager,

about:config ---> browser.download.useToolkitUI --> true

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... έχω μόνιμα ένα πρόβλημα με την κάρτα ήχου που έχει να κάνει με τον firefox :blink:

 

Κάθε μέρα σχεδόν, όταν 'εχω σερφάρει με τον firefox και φυσικά τον αφήνω ανοιχτό, πάω να ακούσω κάνα τραγούδι με τον windows media player και μου λέει ότι έχω πρόβλημα με την κάρτα ήχου! Το ίδιο μου κάνει και ο BS player.

Πάω να δω στο youtube video και μου το κόβει βγάζοντας σφάλμα.

 

Κλείνω τον firefox και όλα δουλεύουν κανονικά με τα προγράμματα αναπαραγωγής μουσικής.

Τον ανοίγω ξανα και παίζουν ΟΚ και τα βίντεΑ.

Μετά από κάμποση ώρα, ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Τι παίζει? Κάτι φταίει σίγουρα με τον firefox αλλά τι?

 

Win7 Ultimate και Firefox 22 (aπό σήμερα 23)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα την 23 και εχω προβλημα.Πατωντας για νεα καρτελα δεν ανοιγει διπλα,αλλα ανοιγει νεο παραθυρο πλεον..Πως μπορω να το φτιαξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ενα πρόβλημα που έχω με τον firefox 23.Χρησιμοποιω και την αρχική του σελίδα για να ψάξω κάτι και το url address απο πάνω.Πάνω δεξιά είχα βάλει την μηχανή αναζήτησης του skroutz.Μεχρι και την 22 δεν είχα κάποιο πρόβλημα.Τώρα αμα βάλω δίπλα την skroutz ειναι και στην url και στην αρχική σελίδα του firefox.  Δηλαδή πρέπει να βάλω σαν search engine την google για να δουλευει και στο url k στην αρχική.Επισυνάπτω και φώτο

 

 

post-109552-0-94619500-1375982303_thumb.jpg

post-109552-0-57779100-1375982308_thumb.jpg

post-109552-0-65148600-1375982311_thumb.jpg

post-109552-0-39613700-1375982432_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι προβλημα, αλλα νεα,σκοπιμη αλλαγη που παρουσιαστηκε στην 23. Εγινε για λογους ασφαλειας, κυριως για το malware που αλλαζει την default search engine στην urlbar χωρις να το γνωριζει ο χρηστης.

Απο δω και περα, οτι search engine εχεις θεσει στην search bar, θα ισχυει και για την address bar.

Αν θες να επαναφερεις την προηγουμενη λειτουργια, μπορεις να χρησιμοποιησεις τα παρακατω addons:

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/keywordurl-hack/

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/keyword-search/

 

Προσωπικα χρησιμοποιω εδω και χρονια τα Smart Keywords και Search Keywords που υποστηριζει εγγενως ο Firefox.

Oτι αναζητηση θελω,με οποιασδηποτε search engine, την κανω κατευθειαν απο την urlbar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές οι δυνατότητες των Smart Keywords & Search Keywords! B)

 

@therock: επιπλέον μ'αυτό που σου λέει ο Killik, μπορείς να κάνεις shortcuts/keywords για συγκεκριμένες σελίδες που μπαίνεις συχνά όπως youtube, facebook, insomnia κτλ:

 

1. Βάλε το link που θέλεις στα favorites. (με το αστεράκι)

2. CTRL+B ---> βρές το αποθηκευμένο bookmark.

3. δεξί κλικ ---> properties --> keyword ---> βάλε κάτι μικρό που θα θυμάσαι πχ. yt (για youtube) ή fb (για facebook), ins (για insomnia).

4. save και κλείσε.

 

Τώρα κάθε φορά που θα γράφεις στη μπάρα yt [Enter] θα σε πηγαίνει αυτόματα στο youtube ή σε όποιο url έχεις μαρκάρει. Εγώ έχω φτιάξει μερικά shortcuts τύπου q1, q2, q3, w1, w2 κτλ με url/bookmarks που θέλω και δεν ψάχνω στα χαώδη μενού των bookmarks μου. ;)

 

Επίσης, η ίδια χρήσιμη λειτουργία υπάρχει και για τα search engines του firefox. Κατ'αρχήν εγκαθιστούμε την search engine που μας ενδιαφέρει (πχ. youtube, wikipedia, imdb κτλ) από το Mycroft Project (http://mycroftproject.com/search-engines.html). Στο search box πάνω δεξιά στην μπάρα εργαλείων, πατάμε το εικονίδιο [G] (συνήθως) και στο μενού που εμφανίζεται "manage search engines..." >> διαλέγουμε search engine και "Edit keyword". Προσθέτουμε ένα γράμμα πχ. g για google, y για youtube, w για wikipedia.

 

Στο εξής μπορούμε να κάνουμε απ'ευθείας αναζήτηση με το keyword ανεξάρτητα με ποιά μηχανή έχουμε ως προεπιλογή (default). Δηλαδή με "y radio arvyla" [enter] μας δίνει αποτελέσματα από το youtube και με "w Greece" [enter] κάνει αναζήτηση Greece στη wikipedia.

 

Επίσης μπορεί να γίνει συνδυασμός των 2 παραπάνω μεθόδων με παραμετρικό bookmark που κάνει redirect σε σελίδα αναζήτησης οποιουδήποτε site (!) με χρήση παραμέτρου %s. Ανεξάντλητες δυνατότητες :)

Περισσότερα όποιος θέλει θα πάρει μια ιδέα εδώ:
http://kb.mozillazine.org/Using_keyword_searches

και εδώ: http://www-archive.mozilla.org/docs/end-user/keywords.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω στα παραπανω, οτι μπορειτε να προσθεσετε και search engines ως bookmarks χωρις το Mycroft site (το Mycroft τις προσθετει στις search bar)

ΠΧ πατατε δεξι κλικ μεσα στο search box του Insomnia site. Στο context menu που ανοιγει, επιλεξτε Αdd a keyword for this search

Στο κουτι που ανοιγει, βαλτε μια μικρη λεξη η ενα γραμμα, πχ ins και πατηστε ok.

 

Απο δω και περα, αν θελετε να κανετε αναζητηση στο ινσομνια μεσω της μπαρας διευθυνσεων του Firefox, απλως γραψτε στη μπαρα ins, ακολουθομενο απο αυτο που ψαχνετε, και πατηστε Enter.

Πχ ins tablet (enter)  Oποτε θα σας ανοιξει ενα tab με τα αποτελεσματα αναζητησεων του insomnia για tablet.

 

Την ιδια διαδικασια μπορειτε να ακολουθησετε και για την search bar του Firefox, αν θελετε να προσθεσετε νεες search engines κατευθειαν εκει απο τα ιδια τα σιτες.

Για να γινει αυτο ομως, χρειαζεστε πρωτα να βαλετε το addon Αdd to Search Bar:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/add-to-search-bar/?src=search

 

Καντε το install και επαναλαμβανετε τα πανω βηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημαντική επισήμανση παιδιά.

Όσοι χρησιμοποιείτε youtube γραφτείτε οπωσδήποτε στο trial του html5.

Από το σημείο αυτό και μετά θα δείτε σημαντικότατη μείωση των απαιτούμενων resources όταν παίζει ένα youtube video.

Σε εμένα από εκεί που χάνονταν η μπάλα με τα ανεμιστηράκια του macbook pro τώρα ηρέμησα πραγματικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά δεν ξέρω εάν έχει απαντηθεί,στο site bet365 ,δεν μου αποθηκευει το username και το password,δεν μου βγαζει καν το παραθυρο απομνημονευσης πανω αριστερα,και μολις κλεισω και ξανανοιξω το μοτζιλα πρεπει να τα ξαναγραψω,ειναι λιγο εκνευριστικό.Εχω δοκιμασει πολλες λυσεις ψαχνοντας,αλλα καμια δεν δούλεψε,τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω εάν έχει απαντηθεί,στο site bet365 ,δεν μου αποθηκευει το username και το password,δεν μου βγαζει καν το παραθυρο απομνημονευσης πανω αριστερα,και μολις κλεισω και ξανανοιξω το μοτζιλα πρεπει να τα ξαναγραψω,ειναι λιγο εκνευριστικό.Εχω δοκιμασει πολλες λυσεις ψαχνοντας,αλλα καμια δεν δούλεψε,τι μπορώ να κάνω?

Εχω το ιδιο προβλημα με ορισμενα sites. Και το θεμα ειναι οτι δεν τα εχω ρυθμισει ωστε να μην αποθηκευονται οι κωδικοι. Ισως το κανουν τα ιδια τα site για λογους ασφαλειας;

Βασικα εαν θυμαμαι καλα, στην bet365 και εμενα το ιδιο εκανε. Το αλλο site αφορα i-banking.

 

 

 

 

Υπαρχει τροπος να επιταχυνω το scroll up/down; Νομιζω οτι ειναι πιο αργο σε σχεση με το chrome.

 

 

 

 

Το tweak με το pipelining λειτουργει; Υπαρχουν αλλα tweaks;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες για να κρατάει με το ζόρι τα password πηγαίνετε εδω: (http://ostermiller.org/bookmarklets/password.html) και βάλτε το 1ο bookmarklet στην μπάρα των bookmarks. Δοκιμάστε να μπείτε στο site που δεν κρατάει κωδικούς, πατήστε το αποθηκευμένο bookmarklet και μετά δώστε κωδικό. Λογικά αν είστε προσεκτικοί στα βήματα θα το κρατήσει, δεν θα χρειαστεί να γίνει ξανά η διαδικασία.

 

Ομως, κάποια sites έχουν πιο περίπλοκο σύστημα και δεν πιάνει το bookmarklet. Στην εξαιρετικά σπάνια αυτή περίπτωση, χρησιμοποιώ αυτό το addon (https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/saved-password-editor/) αλλά πρέπει να αποθηκεύσουμε τα στοιχεία με το χέρι. Θα χρειαστεί να ξέρουμε κάποια βασικά από HTML, γιατί θα δώσουμε το όνομα των πεδίων για να ξέρει ο firefox που αντιστοιχεί το username/password. Ο κατασκευαστής του addon έχει οδηγίες γι'αυτό το σκοπό αλλά είναι πραγματικά απλό, χρειάζεται ένα δεξί κλικ στο άδειο πεδίο username/password και ---> Inspect Element. --> θα μαρκαριστεί το όνομα του input element.

 

Πάντως, δεν πρέπει να έχω κάνει την περίπλοκη διαδικασία πάνω από 2 φορές, το bookmarklet δουλεύει στο 95% των σελίδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...