Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η 26 τα σπαει. τρεχω σε δυο ξεχωριστα προφιλ, την 24 και την 26, και η διαφορα στη ταχυτητα αποκρισης ειναι παραπανω απο αισθητη.

επισης η 26 εχει δυο memory patches για τις σελιδες με πολλες φωτος. η μειωση στη χρηση μνημης ειναι απιστευτη:

 

more info για τα patches:

https://blog.mozilla.org/nnethercote/2013/10/01/memshrink-progress-week-117-120/

 

Images2.png

 

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω διαβασει την ιστοσελιδα, δεν ξερω εχω την εντυπωση οτι παρατηρω ενα αρκετα μεγαλο memory leak στην 24 σε σελιδες χωρις flash objects και γενικως δεν τις χαρακτηριζεις βαριες. Αρκετα περιεργο. Και εχω μονο 2 extensions επανω και 2 plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mozilla considers switching to a 9 week release schedule

http://www.ghacks.net/2013/10/20/mozilla-considers-switching-9-week-release-schedule/

 

Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη. Και οπου "δουλεια" = στις ειδησεις των τεχνολογικων ιστοσελιδων, μιας και δεν εχουμε να παρουσιασουμε τιποτε σοβαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμ... Browser είναι, σαν τι πιο σοβαρό να παρουσιάσει; Να δώσει κανένα popup μενού του στυλ:

Alt+F1 - Λύνει το κυπριακό.

Alt+F2 - Διορθώνει την κρίση.

Alt+F3 - Θεραπεύει τον καρκίνο.

Alt+F4 - Βρίσκει γαμπρό στις γεροντοκόρες.

 

:devil: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Αν και δε χρησιμοποιώ τον firefox ως βασικό browser, παρατήρησα ότι το scroll είναι πιο αργό σε σχέση με τους chrome & opera.
Φαντάζομαι ότι αυτό είναι θέμα ρύθμισης πόσο γρήγορα θέλεις να κάνεις up & down scrolling με το ποντίκι σε μια σελίδα.

Αλλάζει αυτό? Μπορώ να ορίσω εγώ τη ταχύτητα ή είναι σταθερή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mozilla considers switching to a 9 week release schedule

http://www.ghacks.net/2013/10/20/mozilla-considers-switching-9-week-release-schedule/

 

Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη. Και οπου "δουλεια" = στις ειδησεις των τεχνολογικων ιστοσελιδων, μιας και δεν εχουμε να παρουσιασουμε τιποτε σοβαρο.

 

πολυ καλο αυτο. φανταζομαι θα εχει σχεση και με την αναπτυξη του FFOS. το θεμα ειναι η αλλαγη στο νεο κυκλο αναβαθμισεων να γινει ανωδυνα.

Ερώτηση:

 

Αν και δε χρησιμοποιώ τον firefox ως βασικό browser, παρατήρησα ότι το scroll είναι πιο αργό σε σχέση με τους chrome & opera.

Φαντάζομαι ότι αυτό είναι θέμα ρύθμισης πόσο γρήγορα θέλεις να κάνεις up & down scrolling με το ποντίκι σε μια σελίδα.

 

Αλλάζει αυτό? Μπορώ να ορίσω εγώ τη ταχύτητα ή είναι σταθερή?

 

για αρχη δοκιμασε αυτο:

menu-options-advanced-general- ξετικαρε το use smooth scrolling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

 

Αν και δε χρησιμοποιώ τον firefox ως βασικό browser, παρατήρησα ότι το scroll είναι πιο αργό σε σχέση με τους chrome & opera.

Φαντάζομαι ότι αυτό είναι θέμα ρύθμισης πόσο γρήγορα θέλεις να κάνεις up & down scrolling με το ποντίκι σε μια σελίδα.

 

Αλλάζει αυτό? Μπορώ να ορίσω εγώ τη ταχύτητα ή είναι σταθερή?

 

 

Έχει αναφερθεί στο post #1970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 26 τα σπαει. τρεχω σε δυο ξεχωριστα προφιλ, την 24 και την 26, και η διαφορα στη ταχυτητα αποκρισης ειναι παραπανω απο αισθητη.

επισης η 26 εχει δυο memory patches για τις σελιδες με πολλες φωτος. η μειωση στη χρηση μνημης ειναι απιστευτη:

 

more info για τα patches:

https://blog.mozilla.org/nnethercote/2013/10/01/memshrink-progress-week-117-120/

 

Images2.png

 

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

 

Πράγματι. Δοκίμασα και εγώ τον Aurora και η απόκριση του είναι πάρα πολύ καλή. Επιτέλους μετά από πολύ καιρό ο firefox θα κάτσει σαν πρώτος browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεξι κλικ στην navigation toolbar, customize, βρες το bookmarks button και βαλτο στην navigation bar.

προσοχη, υπαρχουν δυο bookmarks buttons, εσυ θες αυτο που ειναι σκετο, χωρις το dropmarker (το μικρο βελακι στα δεξια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...