Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερον το karmablocker. Τα αλλα plugin πως τα πανε σε performance? Γενικα πανω σε security τι χεησιμοποιεις περα απο noscript + requestpolicy?

 

Αυτά τα δυο κ εχω τα plugins σε click-to-play mode. Ε, πόσο ακόμα security, 'γκώσαμε.. :-D

 

Ισως να πρόσθετα ένα ακόμα addon τύπου tracking privacy, για παράδειγμα το DoNotTrackMe, αλλά θα ήταν λίγο υπερβολικό μιας και τα 3rd party requests τα πιάνει καλά το karma και το request policy, κάποια tracking sites που περνάνε, τα πιάνει το noscript. Το noscript είναι λίγο περίεργο addon, αν το αφήσεις στα default πετσοκόβει τις σελίδες, ενώ αν το πειράξεις αρκετά στο τέλος θα γίνει σουρωτήρι. Εγώ το έχω ρυθμίσει να αφήνει όλες τις 2nd level διευθύνσεις (options-->general-->Temporarily allow top-level...---> Base 2nd level...)

 

Από θέμα performance τώρα: Εντάξει ας μη γελιόμαστε, σε καθαρό προφίλ έχω ~20% μεγαλύτερη απόκριση στο φόρτωμα των σελίδων και κάπως λιγότερη δέσμευση μνήμης. Από την άλλη δεν μπορώ να δουλέψω ούτε λεπτό με διαφημίσεις, χωρίς τα userscripts μου, χωρίς mouse gestures κτλ... οπότε κάνω πως δεν καταλαβαίνω διαφορά. B)

 

Επίσης, ένα κόλπο που είχα πεί παλιότερα είναι καλύτερο να φτιάχνουμε ένα νέο ελαφρύτερο προφίλ για κάποια στάνταρ πράγματα πχ. ένα online game ή ξεχωριστό προφίλ για web developing (με firebug + τα λοιπά πάνω). Μπορούμε μετά να έχουμε ανοικτά 2+ παράθυρα ff από διαφορετικό προφίλ, ταυτόχρονα, με την εντολή

firefox.exe -p "ονομαΠροφίλ" -no-remote

Link.png Site: Use the Profile Manager to create and remove Firefox profiles

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης, ένα κόλπο που είχα πεί παλιότερα είναι καλύτερο να φτιάχνουμε ένα νέο ελαφρύτερο προφίλ για κάποια στάνταρ πράγματα πχ. ένα online game ή ξεχωριστό προφίλ για web developing (με firebug + τα λοιπά πάνω). Μπορούμε μετά να έχουμε ανοικτά 2+ παράθυρα ff από διαφορετικό προφίλ, ταυτόχρονα, με την εντολή

firefox.exe -p "ονομαΠροφίλ" -no-remote

Link.png Site: Use the Profile Manager to create and remove Firefox profiles

 

Ή αυτό ή που φτιάχνεις άλλη μια συντόμευση που να σου ανοίγει το δεύτερο προφίλ κατευθείαν, δίχως να πρέπει κάθε φορά να δίνεις την εντολή (σε πολλούς μπορεί να τους λύσει τα χέρια κάτι τέτοιο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τελευταια αναβάθμιση δεν μου εμφανίζει την επιλογή, της επαναφοράς μετά το κλείσιμο.Πού βρίσκετε?

 

Αν εννοείς για επαναφορά μετά το κλείσιμο της καρτέλας τότε πρέπει να πατήσεις δεξί κλίκ πάνω σε μια καρτέλα και όχι στον κενό χώρο της μπάρας των καρτελών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να επαναφερω μια καρτελα...δεν εμφανιζεται στο μενου οταν κανω δεξι κλικ...

pigeon ειμαι εγω που επανεφερα το παλιο προφιλ :-) ...ευχαριστω φανταστικο επανηρθαν ολα :-D

..αλλα κληρονομησα αυτο το ...problem.. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν μπορω να επαναφερω μια καρτελα...δεν εμφανιζεται στο μενου οταν κανω δεξι κλικ...

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς, εννοείς οτι έχεις pinned tab και όταν κάνεις restart δεν φορτώνει αυτόματα;

 

Πάντως γενικότερα για προβλήματα tabs / sessions κτλ μπορείτε δοκιμαστικά να διαγράψετε το αρχειο sessionstore.js που βρίσκεται στο τρέχον προφίλ. Φυσικά κρατήστε backup και η διαγραφή να γίνεται με κλειστό το ff.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ευχαριστω εννοω οτι ανοιγω νεο tab και θελω να επαναφερω μια κλεισμενη καρτελα...οταν κανω δεξι κλικ στο tab αυτο δεν μου δινει επιλογη για επαναφορα κλεισμενης καρτελας... :unsure:

 

αυτο που προτεινεις θα χασω bookmarks,tabs κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ευχαριστω εννοω οτι ανοιγω νεο tab και θελω να επαναφερω μια κλεισμενη καρτελα...οταν κανω δεξι κλικ στο tab αυτο δεν μου δινει επιλογη για επαναφορα κλεισμενης καρτελας... :unsure:

 

αυτο που προτεινεις θα χασω bookmarks,tabs κλπ?

Ctrl + Shift + T για επαναφορά του τελευταίου κλεισμένου tab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη ειμαι να σκάσω και εχω τρελαθεί, πείτε μου αν συμβαίνει σε κανεναν άλλον, το εξής:

 

Ανοιγω το gmail να γραψω μνμ και τρωει κολλημα ολος ο firefox... Μιλάμε κρασαρει αρκετή ώρα

Οπως επίσης και με βαρυ περιεχομενο Java όπως παιχνιδια  στο φμπ, επίσης κολλάει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...