Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην ευχαριστω για τη αμεση απαντηση..ναι εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις φλας,κ τωρα εχω τις τελευατιες flash,kai mozzilla..μαλιστα χτες εκανα για πολλοστη φορα φορματ κ σημερα τα ιδια..μαλιστα 4χω δοκιμασει κ πολλους περιηηγητες..opera,goggle..ktl.

εχω υπονοιες πως μπορει να φταει το πισι μου..desktop,.turbox απο πλαισιο..που το χα παρει 3 περιπου χρονια πριν,κ απο τοτε παιδευομαι με το ιντερνετ..μαλιστα τα γνησια win7 και το cd της μητρικης..ποτε δε τα διαβασε το cd player...(φαντασου..)

τωρα το καινουριο προφιλ που λες,και τους gpu..drivers δε ξερω τι εννοεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού έχεις desktop πέρνα τους τελευταίους drivers της κάρτας γραφικών.

Με το GPU-Z μπορείς να δεις ποια έχεις.

Άμα σου φαίνεται δύσκολο να τους βρεις, άμα μου πεις ποια έχεις μπορώ να σου δώσω link για να τους κατεβάσεις.

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα, (crash του flash player) δεν γίνετε να οφείλετε σε πρόβλημα υλικού.

Και αφού λες ότι συμβαίνει και σε άλλους browsers, με διάφορες εκδόσεις του flash, μάλλον έχει να κάνει με την δυνατότητα του flash να χρησιμοποιεί και την κάρτα γραφικών (hardware acceleration). Οπότε λόγο προβληματικών drivers έχεις το συγκεκριμένο θέμα.

 

Όπως σου είπα ήδη όμως, μια λύση (το καλύτερο και αναγκαίο μιας και από οτι καταλαβαίνω δεν τους έχεις αναβαθμίσει ποτέ, είναι να αναβαθμίσεις τους drivers της GPU) θα ήταν να απενεργοποιήσεις το hardware acceleration μέσα από τον flash player. Έτσι δεν θα χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών, αλλά μόνο τον επεξεργαστή.

Αυτό μπορείς να το κάνεις, κάνοντας δεξί κλικ σε ένα βίντεο που τρέχει με flash player, επιλέγοντας "Settings" και ξετίκαρε στην πρώτη καρτέλα το "Enable Hardware Acceleration".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γεια σας..εδω κ 2-3..χρονακια..αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα στο browser....κ στο μοτζιλλα κ σε ολους..7 στις 10 φορες,μου κολλαει,παγωνει η οθονη,και βγαζει προβλημα στον φλασ πλευερ..flash player crush..

.εχω αλλαξει ολες τις εκδοσεις της adobe..εχω δοκιμασει τα παντα αλλα τιποτα..απλα τα νευρακια..γινονται ..σμπαραλια..μαλιστα πολλες φορες μαυριζει η οθονη του περιηγηητη..

αν καποιος εχει ιδεα ας βοηθησει..εχω σπασει το πισι..πολλες φορες..μηπως φταiει ιποτα αλλο?software h hard ware?εχω win7 home premium γνησια..

 

 

Ναι κατα καιρους ολοι ειχαμε, εχουμε προβληματα με το adobe flash player φιλε μου και αυτο γιατι το adobe flash player μονο σταθερο δεν ειναι.

Δοκιμασε να καθαρισεις οποιαδηποτε cache που κραταει ο browser και να κανεις μια επανεκινηση του browser.

καταρχην ευχαριστω για τη αμεση απαντηση..ναι εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις φλας,κ τωρα εχω τις τελευατιες flash,kai mozzilla..μαλιστα χτες εκανα για πολλοστη φορα φορματ κ σημερα τα ιδια..μαλιστα 4χω δοκιμασει κ πολλους περιηηγητες..opera,goggle..ktl.

εχω υπονοιες πως μπορει να φταει το πισι μου..desktop,.turbox απο πλαισιο..που το χα παρει 3 περιπου χρονια πριν,κ απο τοτε παιδευομαι με το ιντερνετ..μαλιστα τα γνησια win7 και το cd της μητρικης..ποτε δε τα διαβασε το cd player...(φαντασου..)

τωρα το καινουριο προφιλ που λες,και τους gpu..drivers δε ξερω τι εννοεις...

Και μονο που αναφερες μαρκα turbo-x ειναι απο μονο του οχι απλα προβλημα αλλα αστα να πανε.

 

ΜΑΚΡΙΑ απο οτιδηποτε turbo-x παιδια γιατι το πλαισιο για να ριξη το κοστολογιο χρησιμοποιεί οτι χειροτερο ποιοτικα με τα αποτελεσματα που ξερετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα κ εγω αρκετα κρασαρισματα του φλας μες στο σ/κ,

εχω παρατηρησει οτι το φλας κρασαρει οταν εχεις αρκετα "βαρια" παραθυρα ανοικτα με φλας,

να κανουν δουλεια ταυτοχρονα, τοτε τα κακαρωνει,

 

το να κανουμε "disable to hardware accelaration" που λετε δεν ειναι λυση,

το δοκιμασα παλιοτερα κ γονατισε το laptopi, 100% cpu κλπ, λαθος λυση εντελως,

το χρειαζομαστε για να χρησιμοποιει τους πορους της καρτας,

 

anyway, με λιγα παραθυρα φλας δουλευει ρολοϊ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές τώρα τελευταία με τον mozilla έχω το εξής θέμα.

Όταν ανοίγω νέα σελίδα, δείχνει να φορτώνει και με πετάει στην προηγούμενη, ενώ η νέα έχει ανοίξει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, πολλα κουλα, γεμισαμε κουλα μ αυτα τα κ@λο-updates,

και, οκ, δεν λεω, καλα ειναι τα updates απο την μια, αλλα με μετρο ρε παιδια,

υπαρχει κ το "if it works, don't fix it" γμτ,

δεν γινεται να πρηζεις τον χρηστη καθε τοσο επειδη εσυ θες να φτασεις εκδοση 100 τσακα-τσακα,

ειναι σαν την m$ που σου λεει παρε βαλε το λειτουργικο, αλλα στο καπακι πετα κ ενα service pack 1gb,

αυτο σημαινει οτι αλλαζει ολος ο κωδικας, αρα μαλλον εισαι μλκας που εβγαλες τον αρχικο κωδικα κ

τον εβγαλες παραγωγη μονο κ μονο γιατι ειχες ξεμεινει απο φραγκα κ γυρευες την γρηγορη κονομα,

νταξει, ελεος απλα, με εχουν κουρασει καθε τοσο μια δεν δουλευει το ενα, μια το αλλο,

νισαφι πια ρε φαϊρφοξμλκες, σωνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κ το "if it works, don't fix it" γμτ,

Στις τεχνολογικές εταιρείες, δεν ισχύει αυτό.

Βασική προϋπόθεση βέβαια, τα updates να φτιάχνουν κάτι και όχι να χαλάνε ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε ισχυει κ παρα-ισχυει, τωρα με την κριση σιγα μην πληρωνει κανεις για αναβαθμισεις, εκτος κ αν τις ειχε πληρωσει απο πριν με κανα συμβολαιο, ασε που καποιοι δεν κανουν ετσι απλα αναβαθμισεις, οι δικοι μου π.χ. εδω δεν βαζουν windows νεοτερα αμα δεν περασει ξερω γω καμια 5ετια, μεχρι προτινος ειχαμε windows 2000, αποφασισαν να πανε σε xp πριν απο κανα δυο χρονια :P,

για 7 & 8 ξεχνα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές τώρα τελευταία με τον mozilla έχω το εξής θέμα.

Όταν ανοίγω νέα σελίδα, δείχνει να φορτώνει και με πετάει στην προηγούμενη, ενώ η νέα έχει ανοίξει κανονικά.

Εγώ λέω να κοιτάξεις τα extensions που έχεις.

 

Αλλά παρατήρησε και πες μας.

Το κάνει σε συγκεκριμένες σελίδες;

Το κάνει πατώντας πάνω σε links;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα extensions που λετε, υπαρχει η λυση να φορτωσει κανεις τον fx σε safe mode,

σ αυτη την περιπτωση φορτωνει χωρις add ons αν θυμαμαι καλα,

οποτε μπορειτε να δειτε αν φταιει καποιο addon για το(τα) προβλημα(τα) σας,

αν με αυτο τον τροπο ανακαλυψετε οτι φταιει καποιο addon, πολυ απλα μετα πατε κ απενεργοποιειτε

ενα-ενα κ θα δειτε ποιο κανει το προβλημα οταν παιξει αυτο που θελετε,

απλα τα πραγματα, τα add-ons ειναι η ευλογια, αλλα κ καταρα του fx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να κοιτάξεις τα extensions που έχεις.

 

Αλλά παρατήρησε και πες μας.

Το κάνει σε συγκεκριμένες σελίδες;

Το κάνει πατώντας πάνω σε links;

Έχω πολύ λίγα extensions (adblock plus, netvideohunter)

Όταν το πιάσει, το κάνει σε διάφορες σελίδες και στο insomnia.

Πάνω σε links δεν το' χω προσέξει.

Συνέβαινε πάντως και πριν την έκδοση 31.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα extensions που λετε, υπαρχει η λυση να φορτωσει κανεις τον fx σε safe mode,

σ αυτη την περιπτωση φορτωνει χωρις add ons αν θυμαμαι καλα,

οποτε μπορειτε να δειτε αν φταιει καποιο addon για το(τα) προβλημα(τα) σας,

αν με αυτο τον τροπο ανακαλυψετε οτι φταιει καποιο addon, πολυ απλα μετα πατε κ απενεργοποιειτε

ενα-ενα κ θα δειτε ποιο κανει το προβλημα οταν παιξει αυτο που θελετε,

απλα τα πραγματα, τα add-ons ειναι η ευλογια, αλλα κ καταρα του fx

 

σωστα /.φτιαχνει ο καθενας το >>>>addon του και το αμολαει στον firefox και..χαος

 

αραγε οι μοζιλιαρηδες τα ελεγχουν οτι ειναι ΟΚ και δεν δημιουργουν προβλημα ? (και δεν εννοω το χαζοελεγχο που κανει καθε νεα εγκατασταση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα /.φτιαχνει ο καθενας το >>>>addon του και το αμολαει στον firefox και..χαος

 

αραγε οι μοζιλιαρηδες τα ελεγχουν οτι ειναι ΟΚ και δεν δημιουργουν προβλημα ? (και δεν εννοω το χαζοελεγχο που κανει καθε νεα εγκατασταση)

 

σε αντιθεση με την Google, η Μοζιλα ελεγχει ολα τα addons πριν ανεβουν στο AMO.

και επειδη η διαδικασια μπορει να παρει χρονο, σου δινει την δυνατοτητα να τρεξεις με δικια σου ευθυνη, καποιο addon που χρειαζεσαι αλλα ειναι ακομη υπο αξιολογηση.

Οποιος εχει προβλημα με το Flash, προτεινω να κανει το εξης:

 

1.uninstall του τρεχοντος flash με τον επισημο uninstaller

http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/uninstall-flash-player-windows.html#main_Download_the_Adobe_Flash_Player_uninstaller

 

2.install την τελευταια εκδοση

http://get.adobe.com/flashplayer/

 

3.απενεργοποιηση του protected mode:

You can disable Protected Mode in Flash 11.3 and above by adding the line ProtectedMode=0 to the Flash "mms.cfg" file located in one of these locations: [45]

(Windows 32bit) C:\Windows\System32\Macromed\Flash

(Windows 64bit) C:\Windows\SysWOW64\Macromed\Flash

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...